Jagodna to z pozoru niewysoki szczyt, który zaliczany jest do Korony Gór Polski, jako najwyższe wzniesienie Gór Bystrzyckich. Dziś największą atrakcją Jagodnej jest wieża widokowa, z której mamy piękną panoramę na Sudety i Ziemię Kłodzką. Jednak ciekawych miejsc w okolicy znajdziemy tutaj zdecydowanie dużo więcej.
Są takie miejsca w Sudetach, w których to wciąż natura wyznacza rytm życia. Gdzie wędrując leśnym szlakiem usłyszymy kojący szum lasu, błogo pachnący żywicą, a dodatkowo zamiast dzikich tłumów turystów, spotkamy sarny i jelenie, które w popłochu uciekają znanymi tylko sobie leśnymi ścieżkami.
Takim właśnie, wciąż dzikim zakątkiem Sudetów są zdecydowanie Góry Bystrzyckie. Ich niewysokie i zalesione szczyty, mają nam wbrew pozoru do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji. Piesze wycieczki, rowerowe eskapady, czy też zimowe odkrywanie świata na biegówkach to tylko kilka z pomysłów na udany wypad w Góry Bystrzyckie.
Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka – najciekawsze atrakcje, 20 miejsc jakie warto zobaczyć
Jagodna – dojazd, parking, mapa
Jak dojechać na Jagodną? Szczyt leży w Górach Bystrzyckich, a jedyna droga dojazdowa to Sudecka Autostrada o nr 389. Przez szczyt przebiega tylko jeden niebieski szlak, więc trasę możemy zacząć albo od Przełęczy Spalona, albo Przełęczy nad Porębą.
Gdzie zaparkować samochód? Najwygodniej jest zostawić auto na bezpłatnym parkingu przy schronisku PTTK Jagodna.
Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?
Szlak na Jagodną – najkrótsza i najszybsza trasa
Jaki szlak na Jagodną wybrać?
- Trasę na Jagodną najlepiej jest zacząć z Przełęczy Spalona, ruszamy dokładnie spod schroniska PTTK Jagodna. Do przejścia mamy 4,2 km do wieży widokowej na Jagodnej. Ile się idzie na Jagodną? Ten dystans pokonamy w 1 godz. 20 minut. Ten szlak jest wyjątkowo łatwy, idziemy cały czas szeroką drogą z szutru. Na trasie mamy też kilka ławeczek. Łączna suma podejść to zaledwie 190 m, także śmiało można wziąć wózek dziecięcy.
- Spacer na Jagodną możemy rozpocząć również z przeciwnej strony, czyli od Przełęczy nad Porębą. Stąd też idziemy niebieskim szlakiem. Do przejścia jest 3,6 km, a więc to najkrótszy szlak na Jagodną, jednak suma podejść to już prawie 290 m. Przejście szlaku pod wieżę widokową na Jagodnej 977m n.p.m. zajmuje około 1 godz. 30 min.
Co ciekawe, wieża widokowa stoi na jednym z dwóch wierzchołków Jagodnej! W dodatku tym niższym… Oficjalny szczyt z Korony Gór Polski to Jagodna 977 m n.p.m., a Jagodna Północna liczy 985 m n.p.m. Oba wierzchołki oddalone są od siebie o ponad 1 kilometr. Dodatkowo na najwyższy wierzchołek nie prowadzi znakowany szlak turystyczny. Możemy tam dojść jedynie wydeptaną ścieżką.
Wieża widokowa na Jagodnej
Od 2019 roku na Jagodnej możemy wejść na 23 metrową wieżę widokową. Z okrągłego tarasu widokowego, który przypomina nieco gondolę, mamy piękną panoramę na Śnieżnik, Góry Orlickie, Ziemię Kłodzką oraz polskie i czeskie Sudety. Samo wejście na wieżę jest ciekawe, bo wdrapujemy się po wąskich spiralnych schodach.
Taras znajduje się 19 metrów ponad ziemią. Wstęp na wieżę jest bezpłatny. Co ciekawe, to nie jest pierwsza wieża, jaka stanęła w tym miejscu, bo już na początku XX wieku z drewnianej wieży turyści mogli podziwiać okolicę. Tuż obok wieży mamy niewielką drewnianą wiatę turystyczną, pod którą możemy się schronić w razie deszczu, lub nabrać sił do dalszej wędrówki.
Schronisko PTTK Jagodna
W Sudetach Środkowych, a dokładniej w górach Bystrzyckich na wysokości 811 m n.p.m. położone jest schronisko górskie PTTK Jagodna. Co więcej, obiekt stoi na szerokiej widokowej polanie we wsi Spalona, tuż przy głównej trasie Autostrady Sudeckiej.
Sam budynek powstał już ponad 125 lat temu. Na początku funkcjonował jako przydrożna gospoda, jednak gdy tylko narciarze odkryli jego świetne położenie w górach Bystrzyckich, to budynek przekształcono na schronisko. Dziś schronisko Jagodna ma kilkadziesiąt miejsc noclegowy. Jego lokalizacja jest świetną zimową bazą wypadową na szlaki narciarstwa biegowego, a latem na szlaki rowerowe i piesze. Przy schronisku działa też wypożyczalnia nart.
Szlaki rowerowe i trasy narciarstwa biegowego na Jagodną
Oprócz standardowej pieszej wycieczki po niebieskim szlaku na Jagodną możemy dostać się również rowerem. Pętla Singletrack Jagodna ma długość 15 km, czerwona trasa rozpoczyna się przy schronisku Jagodna i prowadzi przez dzikie tereny gór Bystrzyckich, aż na szczyt i wieżę widokową. Odcinek powrotny to łagodna i spokojna trasa odcinkiem niebieskim.
Natomiast zimą warto skorzystać z opcji wypożyczenia przy schronisku nart biegowych. Tym razem do wyboru mamy 3 trasy czarne, Mała Jagodna (12 km), Duża Jagodna (14 km) i trasa Sudecka (15 km). A także krótsze odcinki trasy zielonej (6km) i czerwonej (4,6) wokół przełęczy Spalona.
Ciekawostki o Jagodnej
- Jagodna ma tak naprawdę 2 szczyty. Ten na którego zmierzają wszyscy turyści z wieżą widokową, tak naprawdę jest niższy o 8 metrów od szczytu Jagodna Północna.
- Jagodna leży na europejskim dziale wodnym. Co to znaczy? Wody ze wschodniej strony Jagodnej trafiają do morza Bałtyckiego, a te z zachodniej do morza Północnego.
- W XVI wieku przez Jagodną przebiegała granica między Czechami, a hrabstwem kłodzkim. Natomiast przed II wojną światową przy Sudeckiej Autostradzie powstało sporo bunkrów, jak się dziś okazuje są sprytnie wykorzystane jako budynki gospodarcze.
Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy Gór Bystrzyckich?
- Torfowisko pod Zieleńcem jest zjawiskowym cudem przyrody. Ten wyjątkowy rezerwat chroni potężny obszar prastarego torfowiska. Tylko tutaj możemy stanąć oko w oko z mięsożerną rosiczką, czy też przemierzyć urocze drewniane kładki wśród bagien. Zdecydowanie to jedna z ciekawszych atrakcji gór Bystrzyckich, dostępna w dodatku dla całych rodzin.
Torfowisko pod Zieleńcem – syberyjska tundra w Sudetach
- Zieleniec bardzo często porównuje się do alpejskich wiosek. Nic dziwnego, wyjątkowy mikroklimat i urocze pensjonaty bardzo nawiązują swoim wyglądem do alpejskiego stylu. To też jedna z największych stacji narciarskich w Polsce. Zima może trwać tutaj nawet przez 150 dni w roku, a zatem to idealne miejsce dla miłośników białego szaleństwa.
- Na wyciagnięcie ręki mamy również Góry Orlickie z najwyższym wzniesieniem i widokową wieżą na Orlicy. Co ciekawe to już 4 wieża, jaka stanęła na Orlicy, tuż obok niej zobaczymy też ruiny dawnego schroniska.
Orlica – szlak do wieży widokowej, najwyższy szczyt Gór Orlickich
- Wodospad Wilczki to jeden z największych wodospadów w Sudetach. Ścieżki spacerowe, punkty widokowe, a wieczorem zachwycające oświetlenie. Takie piękne otoczenie, tworzy naprawdę wyjątkowy klimat wokół wodospadu Wilczki. Głęboki kanion i szum spadającej z wysoka wody to widok, w którym można się zakochać.
Wodospad Wilczki – jeden z największych wodospadów w Sudetach
- Bystrzyca Kłodzka niczym śródziemnomorskie miasteczko jest malowniczo położona na zboczu wzgórza. Warto tu zajrzeć i zobaczyć przepiękny neorenesansowy ratusz, kościół halowy pw. Michała Archanioła, budynek Baszty Kłodzkiej, czy też Muzeum Filumenistyczne, w którym znajdziemy przeróżne przedmioty do wzniecania ognia.
Góry Bystrzyckie zachwyciły nas swoją dzikością i pustkami na szlaku, jednak z drugiej strony zaskoczyły też dobrą infrastrukturą, przygotowaniem i oznaczeniem szlaków pieszych, rowerowych, czy narciarskich. A dzięki nowej wieży widokowej na Jagodnej, mamy niepowtarzalną okazję zobaczyć jak na dłoni całe piękno Ziemi Kłodzkiej i Sudetów. My z pewnością jeszcze nie raz wrócimy w góry Bystrzyckie, żeby odkrywać ich piękno.