Jeśli lubisz wędrówki po górskich szlakach, kochasz zaciszne leśne polany, a przy tym uwielbiasz oglądać bezkresne panoramy gór, to koniecznie wyrusz na szlaki w Gorce. Tam znajdziesz to wszystko w jednym miejscu, szczególnie kierując się do wieży na Magurkach, która serwuje piękne widoki oraz kilka historycznych ciekawostek.
Ruszamy na ciekawy, jednodniowy wypad po szlakach Gorców, naszym celem jest zdobycie wieży widokowej na Magurkach. Trasa jaką wybraliśmy to ciekawa ścieżka edukacyjna Doliną potoku Jaszcze. Dodatkowo na szlaku znajdziemy kilka tablic edukacyjnych, a więc przyrodnicze i historyczne ciekawostki są tutaj zagwarantowane.
Trasa w pętelce liczy 9,5 km, a czas jaki potrzebujemy na pokonanie tego dystansu to 3,5 godziny. Co więcej szlak jest łatwy do przejścia, nie ma trudnych podejść, a więc to idealna propozycja również na wypad z dzieckiem. Gorczański Park Narodowy otwiera tutaj przed nami swoje najciekawsze ścieżki.
Gorce – najciekawsze atrakcje i szlaki, TOP 10 miejsc, które warto zwiedzić
Wieża na Magurkach – dojazd, parking, mapa
Jak dojechać do wieży widokowej na Magurkach? Najwygodniej jest kierować się do miejscowości Ochotnica Górna, a dokładniej jej dzielnicy Jaszcze, gdzie zaczyna się szlak. Co ciekawe, Ochotnica jest jedną z najdłuższych miejscowości w Polsce, a o miano tej “naj” konkuruje z Zawoją. Dojazd do Ochotnicy nie sprawia żadnego problemu, cały czas mamy tu asfaltową, choć dość wąską drogę.
Gdzie zaparkować samochód przy szlaku na Magurki? Samochód zostawiamy na parkingu tuż przy zielonym znaku, gdzie rozpoczyna się ścieżka edukacyjna. Potem rozpoczynamy spacer dalej drogą asfaltową, wzdłuż szumiącego potoku, aż do końca zabudowań. Co ważne, zejście ze ścieżki mamy dokładnie w tym miejscu gdzie zostawiliśmy samochód, zatem to wielki plus, że nie musimy wracać tą samą trasą.
Szlak na Magurki – Gorczański Park Narodowy i jego najciekawsza ścieżka przyrodnicza
Szlak na Magurki zaczynamy z Ochotnicy Górnej. Po około 3 kilometrach marszu przez przysiółek Jaszcze, wchodzimy już na leśny szlak. Na wstępie wita nas oficjalnie ogromna, drewniana brama z napisem Gorczański Park Narodowy. Co ciekawe, w logo Gorczańskiego PN jest jaszczurka salamandra plamista którą również możesz zobaczyć na szlaku.
Po drodze mijamy kilka tablic edukacyjnych, warto się przy nich zatrzymać choć na chwilę i poznać kilka przyrodniczych skarbów prosto z Gorców. Później szlak robi się coraz bardziej ciekawy, maszerujemy wśród potężnych drzew prastarej puszczy karpackiej, wdychając krystalicznie czyste i rześkie górskie powietrze. Na szlaku towarzyszą nam też szumiące potoki, szczególnie głośne podczas wiosennych roztopów.
Pomnik Liberatora w Gorcach
Po niecałych 2 godzinach docieramy do ciekawej drewnianej chaty i pomnika samolotu. Jak się okazuje w gorczańskich lasach podczas II wojny światowej wydarzyła się tu bardzo intrygująca historia.
Właśnie tu na stokach północnym stoku Magurki doszło do katastrofy amerykańskiego samolotu Liberator o nazwie California Rocket. Miejsce rozbicia się samolotu dziś upamiętnia jego częściowa makieta, a na gorczańskiej chacie możemy przeczytać szczegółowy opis tego dramatycznego zdarzenia.
Tuż za pomnikiem Liberatora musimy przejść przez górski potok, tutaj jednak przydają się szczególnie wodoodporne buty. Teraz już tylko 30 minut dzieli nas od dotarcia do wieży na Magurkach. Po drodze mijamy jeszcze Polanę Pańska Przehybka. Znajdziecie na niej również ławeczki, które w słoneczny dzień są przyjemnym miejscem na odpoczynek.
Kolejne niewielkie wzniesienie i zdobywamy Magurki 1108 m n.p.m., niestety w Gorcach wszystkie szczyty są zalesione, więc genialnym pomysłem jest budowanie tu wież widokowych, które dostarczają nam takich niesamowitych panoram.
Wieża widokowa na Magurkach
Wysoka na 30 metrów wieża na Magurkach to genialna atrakcja Gorców. W całości zbudowana jest z drewna. Jej najwyższy taras jest dodatkowo osłonięty, co chroni nas przed często wiejącymi tu silnymi wiatrami.
Co widać z wieży? Oczywiście numerem jeden jest genialny widok na Tatry, które widzimy jak na dłoni. Oprócz tego możemy podziwiać całe pasmo Gorców z sąsiednimi wieżami na Gorcu i Lubaniu oraz Turbacz. Pięknie prezentują się również Pieniny i odległe pasma Beskidów.
Jeśli macie problem z rozpoznawaniem szczytów, to sprawę ułatwią zamontowane na wieży tablice z opisami gór, jakie widzimy we wszystkich czterech kierunkach. Co więcej, na wieży zamontowana jest kamera, dzięki czemu przed ruszeniem na szlak możecie podejrzeć, jakie panują warunki na szczycie. Pod wieża są ławeczki, a zatem to świetne miejsce na posiłek i odpoczynek.
Tuż obok wieży na Magurkach na szerokiej polanie stoi drewniany szałas górski. Wszystkie polany, jakie znajdziemy w Gorcach powstały za sprawą wycinki drzew przez człowieka. Dodatkowo przez większość czasu służyły jako miejsce do wypasu owiec. Dziś są chronione, gdyż w szczególności upodobały je sobie unikatowe gatunki roślin, naliczono ich ponad 130. Najbardziej popularne z nich to rośliny storczykowate i szafran spiski, czyli słynny krokus.
Ścieżka Edukacyjna Doliną Potoku Jaszcze
Z wieży na Magurkach w Gorcach ruszamy z powrotem w kierunku miejsca, gdzie rozpoczynaliśmy wędrówkę. Zejście zajmie nam około 1 godziny, początkowo dalej przez las. Potem po drodze mijamy jeszcze niewielką polanę, z której mamy świetny widok na Gorc i jego charakterystyczną wieżę widokową.
Pomału wychodzimy ze szlaku leśnego w zabudowania starych chat wołoskich, które w tym miejscu są zabytkami świadczącymi o dawnych mieszkańcach Gorców. Stopniowo docieramy do drogi asfaltowej, aż do samego parkingu. Trasa jaką pokonaliśmy z przystankami w niecałe 4 godziny, to około 9,5 km. Tą wersję szlaku można również przejść w odwrotnym kierunku.
Co jeszcze warto zobaczyć w Gorcach?
- Turbacz 1310 m n.p.m. to najwyższe wzniesienie Gorców. Klimatyczne schronisko górskie, łatwe szlaki, zapierające dech panoramy Tatr, a do tego widokowe polany, które wiosną zalewa morze fioletowych krokusów!
Turbacz najwyższy szczyt Gorców – TOP 3 najciekawsze szlaki w pętli, najłatwiejsza trasa, skąd najlepiej wejść, ile się idzie?
- Niektórzy powiadają, że to jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidach. Trudno się z tym nie zgodzić, gdy przed naszymi oczami ze szczytu Lubania, z jego wieży roztacza się panorama monumentalnych szczytów Tatr. Znajdziesz tu również studencką bazę namiotową i to w sercu Gorców.
Lubań – szlak w Gorcach na wieżę widokową
- Gorc jest jednym z ciekawszych szczytów do zdobycie w paśmie Gorców. Wszystko za sprawą drewnianej wieży widokowej, jaka stoi na jego szczycie, to dzięki niej możemy podziwiać zjawiskową panoramę Tatr, Beskidów i Pienin. Co więcej, szlaki na Gorc nie są trudne i wymagające, a więc to świetny kierunek na wypad w góry dla każdego.
Gorc – najciekawszy szlak w pętli do wieży widokowej w Gorcach
- Jaworzyna Kamienicka to jedna z najbardziej widokowych polan w Gorcach. Na jej skraju stoi 120 letnia kapliczka, którą zbudował słynny gorczański baca. Co więcej, wiosną polanę zalewa fioletowy dywan krokusów! A to nie koniec atrakcji, bo na Jaworzynę Kamienicką możemy wyruszyć malowniczym szlakiem z Łopusznej, zaciszną trasą z doliny rzeki Kamienica, widokową granią spod wieży na Gorcu, albo szlakiem z Turbacza.
Jaworzyna Kamienicka Gorce – najpiękniejszy szlak Gorczańskiego Parku Narodowego do widokowej polany i bulandowej kapliczki
- Gorc Troszacki (1215 m) to widokowy grzbiet z ogromną 6 ha polaną, z której możesz oglądać Tatry. Szlak na szczyt to świetny pomysł na kilkugodzinny wypad w Gorce. Po drodze zobaczysz drewniane pasterskie szałasy, podejrzysz sekretne życie płazów w jedyny ze stawów, a także zanurzysz się w kojących lasach Puszczy Karpackiej.
Gorc Troszacki – szlak z Lubomierza (Rzeki), widokowa polana w Gorcach
Gorce to jedno z ciekawszych, choć wciąż mało obleganych pasm górskich. Dzięki temu mamy możliwość przyjemnego kontaktu z naturą na wyłączność. Za sprawą kilku wież widokowych w gminie Ochotnica, możemy dodatkowo podziwiać piękne górskie panoramy. Zdobądź zatem koniecznie jeszcze Lubań i Gorc.