Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Kasprowy Wierch to najpopularniejszy szczyt w Tatrach, który jest bardzo oblegany o każdej porze roku. Zimą przyciąga wielbicieli białego szaleństwa, a latem pasjonatów górskich wędrówek. Jednak żeby go zdobyć niekoniecznie trzeba się namęczyć. Podpowiadamy, jaki szlak na Kasprowy jest najkrótszy, najbardziej widokowy i zarazem najciekawszy.

Kasprowy Wierch to jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach. Większość turystów wybiera go, bo na szczyt można wjechać kolejką linową. Jednak sieć szlaków pieszych jest również spora i bardzo różnorodna. Do wyboru mamy najbardziej widokowe szlaki z Kuźnic przez dolinę Gąsienicową, albo przez halę Kondratową.

Jednak najkrótszy szlak na Kasprowy to trasa z Kuźnic przez Myślenickie Turnie. Zatem który szlak na Kasprowy Wierch wybrać jeśli nie masz najlepszej kondycji, albo chcesz zdobyć szczyt z dzieckiem? Podrzucamy kilka fajnych wariantów szlaków o różnym stopniu trudności.

Tatry szlaki – 15 najpiękniejszych tras dla początkujących i zaawansowanych

Kolej linowa na Kasprowy Wierch

Na Kasprowy Wierch możemy wjechać przez cały rok jedyną w polskich Tatrach, wysokogórską kolejką linową. Ile się wjeżdża kolejką na Kasprowy? Na szczyt możesz się dostać w zaledwie 12 minut. Nie licząc oczywiście czasu stania w kolejce po bilety w Kuźnicach, która w sezonie jest niezwykle długa.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch powstała w latach 1935-36. Dzięki niej Kasprowy jest najczęściej odwiedzanym szczytem w Tatrach. Rocznie zdobywa go około 1 milion osób!


Co ciekawe, kolej na Kasprowy miała być jedną z 3 w polskich Tatrach. W planach była budowa kolejki na Czerwone Wierchy i Świnicę, jednak nie doszły do skutku. Trasa jaką pokonuje kolejka to prawie 4 300 m, różnica wysokości wynosi 936 m, a kursujące non stop 4 wagoniki są w stanie przewieźć aż 360 osób w godzinę!

Najkrótszy szlak na Kasprowy Wierch z Kuźnic

Trasę na Kasprowy Wierch standardowo rozpoczynamy z Kuźnic, gdzie przy dolnej stacji kolejki kierujemy się na zielony szlak. To najszybszy i najbardziej popularny szlak na Kasprowy. Na szczyt dotrzemy w nieco ponad 3 godziny.

Nasz autorski przewodnik po górach.

W jedną stronę pokonujemy dystans około 6 km oraz ponad 950 m przewyższenia. Początkowo szlak jest łagodny i biegnie wzdłuż szumiącego potoku Bystra, który dwa razy przecinamy. Następnie pniemy się coraz bardziej pod górę, głębiej w świerkowy pachnący las, aż po 1 godz. 20 min. docieramy do pośredniej stacji kolejki na Kasprowy, jest to punkt przesiadkowy na drugi wagonik.

Idziemy dalej zielonym szlakiem, który doprowadza nas na Myślenickie Turnie. Mijamy krawędź lasu i ukazuje nam się kilka ciekawych punktów widokowych z pięknymi panoramami Tatr. Przed nami sporo zakosów i kilkaset metrów przewyższenia do pokonania, ale im jesteśmy wyżej, tym piękniejsze widzimy krajobrazy. Po kolejnych 30 minutach marszu mijamy Suchą Czubę, a stąd już rzut beretem na szczyt Kasprowego Wierchu.

Kasprowy Wierch – ciekawostki i atrakcje

Na szczycie Kasprowego Wierchu znajdziemy dwa najwyżej położone budynki w Polsce. W jednym mieści się restauracja, a w drugim Obserwatorium Meteorologiczne IMGW, które stoi na szczycie już ponad 80 lat! Na Kasprowym znajdziemy też mały dzwon, który w przypadku złych warunków pogodowych służył do ratunkowej sygnalizacji.

Kasprowy to również mekka sportów zimowych. Mamy tu dwie trasy narciarskie z kolejkami krzesełkowymi w kotle Goryczkowym i Gąsienicowym, są to trasy czarne, więc dość trudne i przeznaczone dla zaawansowanych narciarzy. Z Kasprowego prowadzi także nartostrada, która kończy się w Kuźnicach.

Szlak na Kasprowy Wierch przez Halę Gąsienicową

Na Kasprowy możemy wybrać również nieco dłuższy i bardzo widokowy wariant szlaku przez Halę Gąsienicową. Ruszamy wtedy z Kuźnic przez Boczań (szlak niebieski) lub Dolinę Jaworzynka (szlak żółty) w kierunku pięknej o każdej porze roku Hali Gąsienicowej. Dalej kierujemy się żółtym szlakiem na Kasprowy Wierch.

Trasa z Kuźnic przez Halę Gąsienicową na Kasprowy zajmie nam 4 godziny spaceru. A do pokonania mamy około 7,5 km w jedną stronę. Dodatkowo na tym szlaku możemy w połowie trasy zrobić sobie przerwę w schronisku Murowaniec. Szczegółową propozycję tego wariantu trasy znajdziesz poniżej.

Hala Gąsienicowa – najpiękniejszy szlak w Tatrach zimą i latem

Łatwy szlak w pętli na Kasprowy

Wybierając się na Kasprowy warto zrobić pętelkę i nie iść dwa razy tym samym szlakiem. Zdecydowanie polecamy wybrać najpierw zielony szlak z Kuźnic przez Myślenickie Turnie, którym najszybciej, bo w 3 godziny dojdziemy na szczyt. Natomiast wrócić ze szczytu Kasprowego możemy żółtym szlakiem na Halę Gąsienicową, którym do Kuźnic dotrzemy w kolejne 3 godziny.

Tutaj możemy też wydłużyć nasz spacer o zaledwie 20 minut i dodatkowo zdobyć szczyt Beskid 2012 m n.p.m. Wtedy z Kasprowego Wierchu kierujemy się widokowym czerwonym szlakiem do przełęczy Liliowe, skąd schodzimy zielonym łącznikiem na Halę Gąsienicową.

Najbardziej widokowy szlak przez Goryczkową Czubę

Z Kasprowego Wierchu możemy również do Kuźnic wrócić mega widokowym szlakiem przez Goryczkową Czubę. Trasa prowadzi nas granią szczytów i polsko-słowacką granicą, czyli czerwonym szlakiem do przełęczy pod Kopą Kondracką. Stąd kierujemy się zielonym szlakiem na Halę Kondratową do najmniejszego schroniska w Tatrach. Kolejno wpadamy na niebieski szlak przez Polanę Kalatówki do Kuźnic.

Trasa z Kasprowego Wierchu przez Goryczkową Czubę liczy prawie 9,5 km w jedną stronę, na zejście trzeba przeznaczyć około 4 godz. Oczywiście ten szlak możemy również odwrócić i wejść na Kasprowy przez Halę Kondratową i Goryczkową Czubę, wtedy na szczyt dotrzemy w 5 godzin. Poniżej podrzucamy szczegółowy opisu szlaku.

Goryczkowa Czuba i Suche Czuby – szlak z Kasprowego Wierchu

Szlak na Świnicę z Kasprowego Wierchu

Kasprowy Wierch jest również dobrą bazą wypadową na Świnicę, na którą wejdziemy po 2 godzinach trekkingu. Z Kasprowego kierujemy się bardzo przyjemnym czerwonym szlakiem, który biegnie grzbietami wzgórz przez Suchą Przełęcz, szczyt Beskid 2012 m n.p.m., następnie Liliową Kopę 1979 m n.p.m. do Przełęczy Liliowe.

Dalej zaczyna się już bardziej wymagająca trasa, szlak pnie się mocno pod górę przez Skrajną i Pośrednią Turnię do Przełęczy Świnickiej i dalej na sam szczyt Świnicy 2301 m n.p.m. Zdecydowanie szlak na Świnicę nie jest trudny do pokonania, ale na pewno wymaga sporej kondycji. Jego szczegółowy opis przejścia znajdziesz w osobnym wpisie poniżej.

Świnica – najciekawszy szlak w Tatrach

Kasprowy Wierch z dzieckiem

Jeśli chcesz wyruszyć na Kasprowy z małym dzieckiem to musisz się dobrze przygotować. Najkrótszy szlak na Kasprowy z Kuźnic liczy łącznie w dwie strony 13 km. Dodatkowo suma podejść to ponad 1000 metrów. Dla dzieci może to być zbyt wymagająca trasa. Jednak możemy ją nieco skrócić na przykład wjeżdżając na szczyt kolejką linową, a wracając pieszo. Wtedy omijamy najtrudniejszy etap wędrówki, ale schodząc szlakiem pokazujemy dzieciom magię gór.

Jeśli zastanawiacie się czy na Kasprowy iść szlakiem, czy wjechać kolejką, to zdecydowanie szlaki są bardziej ciekawe! Do wyboru mamy kilka wariantów tras, a rozsądnie je dobierając możemy wybrać przystępny szlak zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Oczywiście zdobycie Kasprowego może nas trochę zmęczyć, jednak satysfakcja z pieszego wejścia na najpopularniejszy szczyt w Tatrach będzie ogromna!

Plan wypadu na Kasprowy Wierch

Dojazd: kierunek Zakopane – Kuźnice

Parking: płatny parking w Zakopanem na ul. Bronisława Czecha – 30 zł/dzień, lub najbliżej szlaku w Kuźnicach pod hotelem Murowanica

Cennik biletów wstępu:

  • Tatrzański Park Narodowy – 9 zł/os bilet normalny, 4,50 zł/os bilet ulgowy
  • Kolej na Kasprowy w dwie strony w sezonie wysokim – 129 zł bilet normalny, 109 zł bilet ulgowy

Czas przejścia zielonego szlaku z Kuźnic na Kasprowy Wierch: 3 godz. w jedną stronę

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
4.9 34 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
1 rok temu

Ceny chyba z przed 5 lat…

JACEK
JACEK
1 rok temu

Dzięki ! znalazłem mnóstwo informacji przekazanych w naprawdę miłym stylu 😉

SunTrack
SunTrack
1 rok temu

OMG, faktycznie ceny lekko powalające ;/ Szkoda, bo to może co poniektórych zniechęcać do odzwiedziny tego pięknego miejsca ;(

Magda
Magda
1 rok temu

Wczoraj weszliśmy na Kasprowy od hali gąsienicowej , myślałam ze to trud wielki ale pokonało mnie zejście przez myślenickie turnie . Było mega ciężko zejść w dół po tych kamieniach . Fakt widokowo wspaniałe ale mimo ze w dół było ciężko . Nie wyobrażam sobie wejścia na górę tym szlakiem .