Na szczycie niewysokiego wzgórza Kamionna, które mierzy 801 m n.p.m. i wznosi się w Beskidzie Wyspowy, w 2023 roku powstała wieża widokowa. Konstrukcja liczy 29 m wysokości, a żeby wejść na górny taras musimy pokonać 121 schodów. Zdecydowanie warto, bo wieża na Kamionnej serwuje najlepsze widoki w całych Beskidach!
Wieża widokowa na szczycie Kamionnej to jak na razie najnowsza i zarazem najwyższa wieża w Beskidzie Wyspowym. Nie skłamię twierdząc, że to najlepszy punkt widokowy w Beskidach, bo widać stąd dosłownie wszystko. Jak na dłoni mamy piękną panoramę Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Widać stąd również Gorce i przepiękne Tatry, a na dodatek mamy widok na pasmo Pogórzy, Kraków i Tarnów. Widoki są oszałamiające!
Stalowa konstrukcja wieży stanęła na szczycie wzgórza Kamionna końcem 2023 roku. Koszt całej inwestycji wyniósł 1,6 mln złotych. Co więcej, najkrótszym szlakiem na wieżę dotrzemy w zaledwie 10 minut! To świetna darmowa atrakcja Beskidu Wyspowego i całej Małopolski, na którą śmiało możesz wybrać się z dzieckiem, czy też na romantyczny wschód lub zachód słońca.
Beskid Wyspowy TOP 10 atrakcje i szlaki, jakie warto zobaczyć
Kamionna wieża widokowa – dojazd i parking
Gdzie leży szczyt Kamionna? To wzniesienie Beskidu Wyspowego znajduje się na terenie woj. małopolskiego na terenie czterech gmin: Limanowa, Żegocina, Laskowa i Trzciana.
Jak dojechać do wieży widokowej na Kamionnej? Dojazd jest możliwy od strony miejscowości Makowica. Trzeba skręcić w wiosce Młynne z drogi nr 965 (kierunek Limanowa – Nowy Wiśnicz). Jedziemy dość ostro pod górę bardzo wąską choć asfaltową drogą. Zimą bez napędu 4×4 nie ma co się jednak tutaj zapuszczać. Mijamy ostatnie zabudowania i już prawie na szczycie droga się wypłaszcza i zmienia w szutrową. Po 700 m dojeżdżamy do wejścia na żółty/niebieski szlak.
Gdzie zaparkować samochód pod wieżą na Kamionnej? Niestety nie ma specjalnego parkingu pod wieżą, więc samochód najlepiej zaparkować na zatoczce jakieś 100m przed szlakiem. Tutaj można jeszcze dość wygodnie zawrócić, a im dalej w las, tym jest bardziej wąsko. Współrzędne zatoczki 49.777742, 20.398059.
Szlak do wieży widokowej Kamionna – ile się idzie? Najkrótsza trasa w 10 minut!
Jeśli na Kamionną chcesz wybrać się najkrótszym wariantem szlaku, to trasę zacznij od stron wioski Makowica. Stąd do przejścia na wieżę jest zaledwie 400 metrów. Szlak tuż przed wieżą jest ogrodzony barierkami i kamienisty, nie ma możliwości dojazdu dziecięcym wózkiem.
Pod wieżą na Kamionnej są dodatkowo ławeczki. Natomiast żeby wejść na liczącą 29 m wysokości wieżę trzeba pokonać 121 schodów. Zdecydowanie warto, bo nie dość, że widoki są nieziemskie to jeszcze mamy 4 tablice ze szczegółowym opisem szczytów jakie nas otaczają z każdej strony.
- Jeśli na Kamionną chcesz wybrać się dłuższą trasą, to możesz ruszyć niebieskim szlakiem z Przełęczy Rozdziele. Jest tutaj spory parking. Trasa liczy 3,7 km w jedną stronę, a na jej przejście potrzebujemy około 1h 20 minut.
- Równie ciekawy jest żółty szlak z Pasierbca. Ta beskidzka wioska słynie z sanktuarium MB Pocieszenia. Podczas wędrówki możemy zdobyć dodatkowo Pasierbiecką Górę 764 m n.p.m. i przechodzimy przez Rezerwat Kamionna. Szlak liczy 3,9 km w jedną stronę, czas przejścia 1h 30 min.
Co warto zobaczyć w Beskidzie Wyspowym?
- Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, który liczy 1170 m n.p.m. Szlaki na Mogielicę są jednymi z najciekawszych i najbardziej widokowych tras w całym Beskidzie Wyspowym. Co więcej, od 2022 roku na wierzchołku Mogielicy stanęła nowa wieża widokowa. Dzięki niej mamy zjawiskowe panoramy na Tatry, Gorce, czy Beskidy.
Mogielica najciekawsze szlaki na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego
- Wieża widokowa na szczycie Skiełek to 28 m konstrukcja, która serwuje nam zjawiskowe panoramy na Tatry, Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki oraz Beskid Wyspowy. Szlak na Skiełek to również świetna propozycja na krótki i mało wymagający wypad w góry.
- Ćwilin 1072 m n.p.m. to drugie co do wysokości wzniesienie Beskidu Wyspowego. To również jedno z najbardziej widokowych miejsc, bo jego południowe zbocze to rozległa polana z panoramą Beskidów.
- Luboń Wielki to jeden z najciekawszych szczytów w Beskidzie Wyspowym. Właśnie tutaj mamy okazję przemierzyć niepowtarzalny szlak przez gołoborze, zobaczyć najmniejsze górskie schronisko, a na dodatek zachwycić się panoramą Tatr i Beskidów z widokowych punktów.
Luboń Wielki – najmniejsze schronisko i największe gołoborze w Beskidach
Jeśli szukasz pomysłu na ciekawą atrakcję Beskidu Wyspowego to koniecznie odwiedź wieżę widokową Kamionna. Znajdziesz tu łatwy i krótki szlak, a do tego piękne widoki! Koniecznie sprawdź sam jak się prezentuje najlepsza panorama Beskidów.