Góry Świętokrzyskie to niewysokie pasmo górskie, które idealnie nadaje się na górski wypad zarówno dla rodzin z dziećmi, osób zaczynających przygodę z górami, jak i wielbicieli długodystansowych szlaków. Znajdziemy tutaj piękne widokowe punkty, przyrodnicze perełki oraz moc różnorodnych atrakcji.
Góry Świętokrzyskie czarują pachnącą jodłami puszczą, największymi w Polsce gołoborzami, czy też bajecznymi widokowymi punktami. Jak można zwiedzać Góry Świętokrzyskie? Tutejsze szlaki są idealne dla wielbicieli pieszych wycieczek oraz rowerzystów, rodzin z dziećmi i samotnych wilków.
Podpowiemy Wam gdzie najlepiej jechać w Góry Świętokrzyskie na weekend i jaki szlak warto przemierzyć. Do wyboru mamy aż 8 różnorodnych i wyjątkowych wariantów tras. Znajdziesz tutaj inspiracje na ciekawy krótki szlak, który można przejść w jeden dzień oraz na długodystansowe trasy, idealne na kilkudniowy pobyt.
W naszym zestawieniu proponujemy zarówno te najpopularniejsze, topowe szlaki Świętokrzyskiego Parku Narodowego, jak i zaciszne ścieżki, na których nie spotkasz wielu turystów. Na poniższej mapie zaznaczyliśmy listę najciekawszych szlaków Gór Świętokrzyskich, dzięki niej z pewnością łatwiej trafisz do celu.
Góry Świętokrzyskie atrakcje, 17 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć
1. Łysica – szlak na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich
Góry Świętokrzyskie to region, w którym piękne widoki i dziewicza natura mieszają się z wielowiekową historią, świętokrzyskimi legendami oraz ciekawymi zabytkami. Będąc w regionie trzeba koniecznie zdobyć Łysicę, czyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, który liczy 613 m n.p.m. Najkrótszy czerwony szlak ze Świętej Katarzyny to zaledwie godzinny spacer śladem ścieżki przyrodniczej, jaka z pewnością spodoba się dzieciom.
Niezwykle ciekawym miejscem, jakie mijamy na trasie jest źródełko i kapliczka św. Franciszka. Co ciekawe, woda w źródełku nigdy nie zamarza. Szlak na Łysicę prowadzi nas częściowo drewnianymi kładkami, a im wyżej wchodzimy, tym więcej pojawia się wielkich bloków skalnych, zwanych gołoborzami. Na szczycie Łysicy mamy okazję zobaczyć drugie największe gołoborze w Polsce.
Ze Świętej Katarzyny możemy iść dalej czerwonym szlakiem w kierunku szczytu Agata, a nawet dotrzeć na Łysą Górę. Jednak jest to szlak na całodzienny wypad, a do przejścia mamy wtedy ponad 16 km.
Góry Świętokrzyskie – szlak na Łysicę i Święty Krzyż
2. Święty Krzyż – najciekawsze atrakcje Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Święty Krzyż, czyli Łysa Góra to najbardziej tajemniczy i owiany legendami szczyt Gór Świętokrzyskich, na którym odbywały się sabaty czarownic. Jednak obecnie jest to miejsce religijnego kultu z najstarszym polskim sanktuarium, które otaczają malownicze gołoborza i zaciszne lasy Puszczy Jodłowej.
Łysa Góra znana także jako Łysiec to drugi pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich, który liczy 595 m n.p.m. To świetny kierunek dla wielbicieli łatwych górskich wędrówek, tym bardziej, że do wyboru mamy kilka wariantów szlaków.
Najłatwiejszy wariant szlaku na Łysą Górę to trasa z miejscowości Huta Szklana w gminie Bieliny. Biegnie szeroką 2 km asfaltową drogą, dlatego szczególnie polecamy ją rodzinom z dziećmi. Jednak zdecydowanie ciekawszy jest sąsiedni niebieskiej szlak ścieżki przyrodniczej.
Jeśli lubisz nieco bardziej wymagające trasy, to na Święty Krzyż możesz dotrzeć niebieskim szlakiem z Nowej Słupi. Idziemy wtedy tak zwaną Drogą Królewska, która również liczy około 2 km.
Na szczycie Łysej Góry możemy dodatkowo zwiedzić sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego z kryptami, warto też wejść na wieżę widokową. Ciekawie prezentuje się również Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz taras widokowy na największe w Polsce gołoborza.
Święty Krzyż – szlak na Łysą Górę, klasztor w Górach Świętokrzyskich
3. Śladem Kolejki Wąskotorowej – szlak idealny dla dzieci
Jeśli szukasz ciekawego szlaku na przyjemny i mało wymagający spacer po Puszczy Jodłowej z dziećmi, to koniecznie wybierz szlak ścieżki przyrodniczej “Śladem Kolejki Wąskotorowej”. Trasa prowadzi nasypem dawnej kolejki wąskotorowej, która jeszcze 50 lat temu przewoziła drewno z terenów puszczy oraz rudy żelaza z kopalni w Rudkach.
Trasę można zacząć w kilku miejscach, czyli w Świętej Katarzynie, wiosce Hucisko lub od strony Nowej Słupi. Droga liczy 16,5 km i jest to również szlak rowerowy.
Dodatkowo na ścieżce ustawionych jest 12 tablic edukacyjnych. Poznamy na nich między innymi ciekawostki o budowie samej kolejki wąskotorowej, przyrodniczych skarbach Świętokrzyskiego Parku Narodowego z gołoborzami na czele, czy też wojenne opowieści prosto z Gór Świętokrzyskich.
4. Łąki Miłości i Szerokie Łąki w Świętokrzyskim Parku Narodowym
Góry Świętokrzyskie potrafią zaskoczyć swoją różnorodnością. Niezwykle ciekawa i zaciszna jest ścieżka na Łąki Miłości, czyli polanę w dolinie rzeki Czarna Woda. Prowadzi tędy niebieski szlak ze Świętej Katarzyny do Bodzentyna. Trasa liczy 7,2 km i biegnie również częściowo nasypem kolejki wąskotorowej do skrzyżowania szlaków przy bocznicy Weksel. Dalej już wchodzimy na drewniane kładki nad rozlewiskami.
Na Łąkach Miłości znajdziemy również zadaszoną wiatę. Co ciekawe w tym niezwykle uroczym i spokojnym miejscu jeszcze w 1997 roku mieszkała samotnie Stanisława Dziuba. Jej niełatwe losy od zawsze związane były z Górami Świętokrzyskimi. Niebieski szlak przez Szerokie Łąki prowadzi następnie na Miejską Górę, która dominuje w krajobrazie Bodzentyna.
5. Bukowa Góra – najciekawszy szlak w Górach Świętokrzyskich
Bukowa Góra to jeden z szczytów korony Gór Świętokrzyskich, jaki leży na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Przemierzając szlak wśród szumiących buków możemy odkryć zjawiskowe formacje skalnych baszt, które osiągają do 5 metrów wysokości. Dodatkowo poznamy historyczne miejsce, czyli Polanę Obrazik z drewnianą kapliczką napoleońską oraz mogiłą powstańca.
Najwyższe wzniesienie Pasma Klonowskiego, czyli Bukowa Góra osiąga wysokość 484 m n.p.m. Szlak na Bukową Górę w Górach Świętokrzyskich jest najpiękniejszy jesienią, kiedy lasy mienią się złotymi barwami. Co więcej, na szczyt możemy dotrzeć z trzech różnych stron. To również świetna propozycja na rodzinny i mało wymagający spacer po szlakach Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Bukowa Góra – Góry Świętokrzyskie, szlak w Świętokrzyskim Parku Narodowym
6. Chełmowa Góra – przyrodnicze atrakcje Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Chełmowa Góra to jeden ze szczytów Gór Świętokrzyskich, który liczy 351 m n.p.m. Wznosi się nieopodal Nowej Słupi pomiędzy rzeką Słupianką, a Pokrzywianką. W 1920 roku Chełmowa Góra została objęta ochroną rezerwatu przyrody, który jak się okazuje, stał się później zalążkiem do utworzenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Największym przyrodniczym skarbem Chełmowej Góry są między innymi naturalne stanowiska modrzewia polskiego oraz mrowiska, których na tym obszarze jest około 500. Natomiast najstarsze ponad 300 letnie okazy modrzewi osiągają imponujące 40 metrów wysokości.
Szlak na Chełmową Górę to mało wymagająca i bardzo przyjemna trasa, na którą śmiało można zabrać również dzieci. Od wejścia na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, aż do szczytu jest zaledwie 1,4 km w jedną stronę, po dość łagodnym zboczu. Na Chełmowej Górze stoi niewielki kamienny pomnik poświęcony osobie Mariana Raciborskiego, czyli cenionego botanika i syna ziemi świętokrzyskiej.
Chełmowa Góra – szlak w Górach Świętokrzyskich
7. Radostowa – szlak Gór Świętokrzyskich z nutą historii
Nad niewielką wsią Ciekoty, w której warto zwiedzić dworek Stefana Żeromskiego, góruje dumnie Radostowa. To szczyt, na którym młody poeta bywał wiele razy. Co więcej, później opisywał ją nawet w swoich książkach. Górski wypad na Radostową możemy rozpocząć spod Centrum Edukacji Szklany Dom, gdzie kierujemy się niebieskim szlakiem w kierunku rzeki Lubrzanki.
Tutaj wchodzimy na czerwony szlak, jaki prowadzi nas świętokrzyskimi wąwozami. Trasa pnie się nieco pod górę, ale już po niespełna godzinie jesteśmy na szczycie Radostowej, która liczy 451 m n.p.m. Nasz spacer możemy dodatkowo wydłużyć zmierzając do punktu widokowego na górze Wymyślona, skąd leśnymi drogami wracamy do Ciekot.
Dworek Żeromskich Ciekoty – Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom
8. Rezerwat Cisów – ciekawy szlak Gór Świętokrzyskich
Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy to jeden z największych chronionych obszarów w Górach Świętokrzyskich. Jednym z ciekawszych miejsc jest tutaj rezerwat “Cisów”, który zajmuje obszar około 40 ha. Chroni on wciąż naturalny drzewostan Puszczy Świętokrzyskiej.
Ciekawy szlak, który warto tutaj przemierzyć, to trasa ścieżki przyrodniczo-historycznej u podnóża szczytu Włochy. Trasę możemy rozpocząć z miejscowości Cisów, stąd kierujemy się za znakami ścieżki edukacyjnej. Na ścieżce mamy okazję poznać wiele przyrodniczych ciekawostek z życia lasu i jego mieszkańców oraz kilka historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie Gór Świętokrzyskich.
Góry Świętokrzyskie to wyjątkowy region Polski, tutejsze szlaki są idealnym miejscem do odkrywania przyrodniczych skarbów, świetnych widokowych punktów oraz ważnych historycznych miejsc. Ten region zaskakuje bardzo pozytywnie, aż z przyjemnością się tu wraca.