Góra Chełmowa to szczyt, który jako pierwszy w Górach Świętokrzyskich został objęty ochroną rezerwatu przyrody. Dziś spacerujemy tu po terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego wśród 300 letnich modrzewi oraz niezwykle licznej kolonii mrówek z ponad 500 kopcami.

Chełmowa Góra to jeden ze szczytów Gór Świętokrzyskich. Liczy 351 m n.p.m. i wznosi się nieopodal Nowej Słupi, pomiędzy rzeką Słupianką, a Pokrzywianką. W 1920 roku Chełmowa Góra została objęta ochroną rezerwatu przyrody, który stał się później zalążkiem utworzenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Największym przyrodniczym skarbem są tutaj naturalne stanowiska modrzewia polskiego. Najstarsze ponad 300-letnie okazy osiągają nawet 40 metrów wysokości.

Szlak na Chełmową Górę z Nowej Słupi

Żeby dotrzeć do Chełmowej Góry musimy kierować się czarnym szlakiem z Nowej Słupi. Dlatego samochód najlepiej zaparkować na rynku w centrum miejscowości i dalej ruszyć już pieszo, gdyż przy szlaku nie będzie innego parkingu.

Na początku idziemy szlakiem ulicami Staszica i Chełmową. Za naszymi plecami roztacza się świetna panorama na Święty Krzyż z dobrze widocznym klasztorem. Po przejściu 1,6 km docieramy do mostku na Słupiance. 400 metrów dalej przecinamy główną szosę i kierujemy się polną drogą w kierunku niewielkiego gospodarstwa we wsi Serwis. Tuż za nim widzimy już tablicę Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Chełmowa Góra – Świętokrzyski Park Narodowy

Szlak na Chełmową Górę to mało wymagająca i bardzo przyjemna trasa, na którą śmiało można zabrać również dzieci. Pamiętaj jednak, że na obszar parku nie wolno wprowadzać psów. Od wejścia na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, aż do szczytu mamy do pokonania zaledwie 1,4 km w jedną stronę. W dodatku po dość łagodnym zboczu, więc do celu dotrzemy w 30 minut.

Po drodze warto zwrócić uwagę na przepiękne i potężne stare modrzewie oraz mrowiska, których na tym obszarze jest około 500. Spacer umilają nam dodatkowo przekrzykujące się w lesie ptasie rodziny. Korony drzew dają schronienie aż 88 gatunkom ptaków.


Na szczycie Góry Chełmowej znajdziemy tablicę z ciekawostkami oraz kodem QR. Skanując go możemy zameldować się na szczycie w specjalnej aplikacji, jaka służy do zbierania odznak Korony Gór Świętokrzyskich.

Tuż obok stoi również niewielki kamienny pomnik poświęcony osobie Mariana Raciborskiego, czyli cenionego botanika, który pochodził z ziemi świętokrzyskiej. To również on wyodrębnił specjalny gatunek modrzewia polskiego. Pomnik osłonięto dokładnie w setną rocznicę jego urodzin. Z Chełmowej Góry możemy wrócić do Nowej Słupi tą sama trasą, albo ruszyć dalej czarnym szlakiem w kierunku wsi Grzegorzowice.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi

Będąc w Nowej Słupi warto dodatkowo odwiedzić niezwykle ciekawe Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Odkrywając multimedialne wystawy poznajemy między innymi jak funkcjonował jeden z najstarszych zakładów metalurgicznych Europy, który działał w Górach Świętokrzyskich ponad 2000 lat temu.

Nowoczesne muzeum prezentuje nam dwa filmy 3D oraz wiele ciekawostek związanych chociażby ze świętokrzyskimi dymarkami. Natomiast sercem muzeum jest dawne piecowisko, odkryte przez archeologów właśnie w Nowej Słupi. 

Chełmowa Góra to przepiękny teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w którym odkryjemy wciąż dziką naturę. Szlak na wzgórze to przyjemna trasa dla całych rodzin. Natomiast zaglądając do okolicznych wiosek możemy poznać niezwykłe ciekawostki związane z hutnictwem i życiem ludów w epoce żelaza.

Plan wypadu na Górę Chełmową

Dojazd: ul. Rynek, 26-004 Nowa Słupia

Parking: darmowy parking na Rynku w Nowej Słupi

Cennik biletów wstępu:

  • Świętokrzyski Park Narodowy – 9 zł/os bilet normalny, 4,5 zł/os bilet ulgow

Czarny szlak Nowa Słupia – Chełmowa Góra: 3,5 km w jedną stronę, czas przejścia 1 godz. 20 minut

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments