Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

ZOO Wrocław to najstarszy ogród zoologiczny w Polsce. Na terenie ZOO możemy spotkać niezwykłe zwierzęta, które są zagrożone wyginięciem. Na obszarze 33 ha mieszka tu łącznie aż 12 tysięcy osobników. To zdecydowanie jedna z ciekawszych atrakcji Wrocławia.

ZOO Wrocław jest obowiązkowym punktem do zwiedzania podczas wizyty w stolicy Dolnego Śląska. Co roku wrocławskie ogród bije rekordy w ilości odwiedzających go turystów. Nic dziwnego, przecież nieczęsto mamy okazję zobaczyć nietypowe gatunki egzotycznych dla nas zwierząt jak manaty, pantery śnieżne, czy nosorożce indyjskie. ZOO jest czynne przez cały rok i śmiało możemy w nim spędzić cały dzień.

Oczywiście obecnie największą atrakcją jest zachwycające Afrykarium ze zjawiskowym Oceanarium, budynek swoim kształtem przypomina nam wieloryba. W tym wyjątkowym miejscu możemy bez zamoczenia nogi podziwiać prawdziwy podwodny świat z piękną rafą koralową, z setkami egzotycznych ryb oraz rekinów. Co więcej możemy wejść do prawdziwej dzikiej dżungli Kongo. ZOO to świetna atrakcja dla dorosłych i dzieci we Wrocławiu.

Wrocław atrakcje i zabytki – zwiedzanie TOP 20 najciekawszych miejsc. Co warto zobaczyć?

Historia wrocławskiego zoo

Początki istnienia ZOO we Wrocławiu, a właściwie w niemieckim jeszcze wtedy mieście Breslau, sięgają już 1863 roku. Po zaledwie dwóch latach budowy w ZOO zamieszkało ponad 400 gatunków zwierząt. Już w pierwszym roku po jego otwarciu to miejsce odwiedziła imponująca ilość 76 tys. turystów.

Po 150 latach ZOO we Wrocławiu rocznie odwiedza aż 2 mln gości, a sam ogród zamieszkuje już ponad 12 tys. zwierząt. Jednak historia ZOO na przestrzeni lat nie była taka kolorowa. Aż dwukrotnie ogród trzeba było zamknąć z powodu wojny, na szczęście zawsze odradzał się na nowo.

Największe dramaty Wrocławskie ZOO przeżywało podczas II wojny światowej, gdy brakowało paszy do wykarmienia zwierząt. Wtedy też Wrocław stracił ponad 85% zwierząt, które ginęły przez ostrzały wojsk lub tuż po ucieczce z klatek. Uciekinierów, którzy mogli zagrażać ludziom po prostu zastrzelono, a wygłodniała podczas wojny ludność często wykorzystywała darmowe mięso do wykarmienia swoich rodzin.

Reaktywacja ZOO we Wrocławiu rozpoczęła się zaraz po wojnie. Choć sam proces odbudowy trwał przez wiele lat. Wielką popularność dla ZOO przyniósł słynny program “Z kamerą wśród zwierząt”, który prowadził Antoni Gucwiński, czyli 40 letni dyrektor ZOO, który opiekował się nim wraz ze swoją żoną Hanną. Dzięki temu programowi ZOO we Wrocławiu gościło w domach tysięcy Polaków.

ZOO Wrocław – dojazd, parking, bilety

Ile czasu chodzi się po ZOO Wrocław? Na zwiedzanie warto poświęcić cały dzień, choć z pewnością przejście 33 ha w towarzystwie małych dzieci nie jest możliwe. Dlatego tuż przy wejściu na teren ogrodu na najmłodszych czekają małe wózki do ciągnięcia, które ułatwią zwiedzanie. Na pewno minimalny czas zwiedzania to około 4 godziny, wtedy możemy zaliczyć spacer wśród najciekawszych okazów.

Zwiedzanie ZOO we Wrocławiu najlepiej rozpocząć przy głównym wejściu od ulicy Wróblewskiego, tutaj też są kasy biletowe. Tuż obok Hali Stulecia jest płatny parking dla samochodów. W sezonie do ZOO można też przypłynąć Odrą z centrum miasta, wtedy możemy wejść od strony przystani.

Zdecydowanie lepiej wybrać się tu po sezonie i najlepiej nie w weekend, gdyż możemy sobie zafundować długie godziny stania w kolejce do kas. Chociaż bilety możemy wykupić z wyprzedzeniem przez internet, wtedy unikniemy sezonowych kolejek.

Afrykarium w ZOO Wrocław

Najciekawszym miejscem w ZOO Wrocław jest Afrykarium. Afryka i Akwarium – to z połączenia tych dwóch słów powstała nazwa Afrykarium. Dziś ten potężny budynek w kształcie wieloryba prezentuje nam zaskakujące podwodne życie tzw. Czarnego Kontynentu, czyli Afryki.

Najbardziej kolorowym miejscem w Afrykarium we Wrocławiu jest część Morze Czerwone. Tutaj możemy zobaczyć kolorową rafę koralową i aż 60 rodzajów gatunków ryb. Co ciekawe w tym akwenie trzeba sztucznie zasolić wodę, żeby wyprodukować wodę morską.

W części poświęconej dzikiej Afryce wschodniej możemy stanąć oko w oko z potężnym hipopotamem, który w wodzie pływa z nie mniejszą gracją niż baletnica. Oprócz tego zobaczymy najmniejszą antylopę świata, czyli dikdiki.

Największą atrakcją Kanału Mozambickiego jest 18 metrowy przezroczysty tunel. Tuż nad naszymi głowami pływają obok siebie żółwie, płaszczki i rekiny…Rekiny? Jakim cudem nie zjadły już innych ryb? No cóż jeśli pracownicy ZOO dokarmiają je odpowiednio często samymi smakołykami, to po co się męczyć i polować, skoro jedzenie spada dosłownie z nieba.

Mieszkańcami Wybrzeża Szkieletów są kotiki afrykańskie, złudnie podobne do fok, sprytne pingwiny, czy bajkowe meduzy. Z podwodnego świata przenosimy się do prawdziwej dżungli nad rzeką Kongo. Tutaj mieszkają krokodyle i roślinożerne i zagrożone wyginięciem manaty, czyli ssaki na które często mówi się syrenki.

Zwiedzanie ZOO we Wrocławiu

Jak łatwo i wygodnie zwiedzić wrocławskie ogród zoologiczny? ZOO we Wrocławiu podzielone jest na kilka egzotycznych stref w Sawannie możemy na przykład zobaczyć żyrafy, strusie, czy zebry.

W strefie Sahary czekają na nas wielbłądy, na Madagaskarze lemury, likaony i nietoperze. Zwierzęta Europy to dobrze nam znane rodzime gatunki jak żubry, niedźwiedzie, rysie, czy wilki.

Nieco bardziej egzotycznie robi się w strefie zwierząt Ameryki Płd. z lamami, okapi i strusiami. Z najmłodszymi turystami koniecznie trzeba odwiedzić dziecięcy zwierzyniec z kucykami i kozami.

Jedną z nowszych atrakcji ZOO jest Odrarium, w którym możemy podejrzeć zwierzęta jakie mieszkają w przepływającej przez Wrocław Odrze. Zachwyca również Terrarium z dzikimi gadami, potężnymi wężami i malowniczą Motylarnią.

W ZOO Wrocław imponuje również ilość małp, zaczynając od goryli, po orangutany, gibony, czy leniwce. Dzikie koty są jednymi z chętniej odwiedzanych zwierząt, a potężne słonie do dziś mieszkają w zabytkowej słoniarni. Natomiast w ptaszarni jest głośno i gwarno od przekrzykujących się w swym śpiewie gatunków ptaków.

Nie brakuje tu również słynnych nosorożców, hipopotamów, fok, a nawet zwierząt, które ciężko nam rozpoznać i nazwać. Z reguły to zagrożone wyginięciem zwierzęta jak pancernik olbrzymi, saol, czy kanczyl filipiński.

ZOO we Wrocławiu to miejsce idealne do rodzinnej rekreacji w wolnej chwili ze świetną zabawą jak i przestrzenią do edukacji w każdym wieku.

Jeśli wybierasz się do Wrocławia, to ZOO powinno znaleźć się na liście must see! Egzotyczne zwierzęta, prawdziwa dżungla Kongo, szklany tunel z pływającymi rekinami i niezwykłe Oceanarium, to tylko kilka z niepowtarzalnych miejsc, jakie trzeba tu zobaczyć. Choć bilet wstępu może nie należy do najtańszych, to jednak kupując go mamy możliwość spędzenia całego dnia w towarzystwie dzikich zwierząt. ZOO Wrocław to zdecydowanie jedna z najciekawszych atrakcji Wrocławia.

Plan wypadu do ZOO Wrocław

Dojazd: Wróblewskiego 1-5, 51-618 Wrocław

Parking: płatny parking na ul. Wystawowej – 8 zł/h

Bilety Wstępu:

  • ZOO Wrocław – bilet normalny 70 zł/os, bilet ulgowy 60 zł/os

Czas zwiedzania:

  • Na zwiedzanie ZOO we Wrocławiu warto poświęcić minimum 4 – 5 godzin
4.4 7 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
1 rok temu

Gdzie we wrocławskim zoo znajdę goryle i orangutany ?

Emilia
Emilia
11 miesięcy temu

Kiedy najlepiej wybrać się do zoo? Teraz czy na wiosnę? 🙂