Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Uniwersytet Wrocławski to najważniejsza wyższa uczelnia w stolicy Dolnego Śląska. Liczący już prawie 300 lat budynek głównego gmachu jest wielkim zabytkiem miasta, skarbnicą wiedzy i zarazem ciekawą  atrakcją do odwiedzenia.

Niezwykła Aula Leopoldina, przepiękna sala Oratorium Marianum, a do tego Wieża Matematyczna, z której roztacza się zjawiskowa panorama na Wrocław. Główny gmach uniwersytetu to dziś zarówno budynek, w którym wciąż uczą się studenci, jak i miejsce, jakie możemy zwiedzać.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego to kolejna wyjątkowa atrakcja Wrocławia położona nieopodal gwarnego rynku. Warto tu zajrzeć żeby poznać legendę słynnego szermierza, stanąć na jednym z południków i zachwycić się widokami wręcz bajkowych wnętrz uniwersytetu oraz panoramą miasta z wieży.

Wrocław atrakcje i zabytki – zwiedzanie TOP 20 najciekawszych miejsc. Co warto zobaczyć?

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego – dojazd, godziny otwarcia, cennik

Wejście do muzeum UW znajduje się od strony placu Uniwersyteckiego. Dojazd jest możliwy tramwajem nr. 3, 4, 5, 6, 7, 8, 17, 23, przystanek Uniwersytet Wrocławski na ul. Grodzkiej.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego jest czynne codziennie oprócz śród w godzinach:


  • maj-wrzesień 10:00-17:00, weekendy (sobota-niedziela)dodatkowo do 18:00
  • październik-kwiecień 10:00-16:00

Ostatnie wejście jest 30 minut przed zamknięciem muzeum. Ile czasu zwiedza się muzeum? Na przejście wszystkich wystaw warto zaplanować sobie około 1 godz.

Cennik biletów wstępu do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego na 4 sale (Aula Leopoldina, Oratorium Marianum, Wieża Matematyczna, wystawa): 20 zł bilet normalny, 16 zł bilet ulgowy. Studenci UW mają wstęp za darmo.

Aula Leopoldina – Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Największą i zarazem najpiękniejszą salą uniwersytetu jest aula Leopoldyńska. Swoją nazwę otrzymała na cześć Leopolda I, czyli fundatora uniwersytetu. Aula powstała w 1732 roku, a więc liczy już prawie 300 lat. Pracowali nad nią sami wybitni artyści. Jej projektantem był Włoch Christophorus Tausch, za rzeźby był odpowiedzialny Franz Joseph Mangoldt, za ornamenty włoski mistrz Ignazio Provisore, natomiast freski zostały pomalowane przez Johanna Christopha Handkego z Ołomuńca.

Obecnie aulę można zwiedzać, choć wciąż jest wykorzystywana podczas ważnych uroczystości uniwersytetu. Wnętrze auli podzielone jest na 3 części. Podium, Audytorium oraz emporę muzyczną, która stoi na filarach. Zdobi ją balustrada z popiersiem Jana Antoniego Schaffgotscha, czyli ówczesnego starosty Śląska.

W centralnej części auli Leopoldina zobaczymy łuk triumfalny i rzeźbę siedzącego na tronie Leopolda I. Dokoła niego są symboliczne postaci, czyli starzec z lustrem (symbol roztropności), kobieta z ulem (symbol zapobiegliwości, chłopak z oślimi uszami (symbol głupoty), a także rozczochrana kobieta (symbol zwady). Cała aula pomalowana jest pięknymi freskami i ozdobiona obrazami. To zdecydowanie najpiękniejsze miejsce w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wieża Matematyczna – punkt widokowy na Wrocław

Cesarskimi schodami mamy okazję zdobyć jeden z ciekawszych punktów widokowych Wrocławia, czyli wieżę matematyczną Uniwersytetu Wrocławskiego. Wieża ma wysokość 42 m, była kiedyś obserwatorium astronomicznym, dlatego też na wystawie pod tarasem możemy zobaczyć ekspozycję poświęconą astronomii.

Najciekawsze są tutaj zegary astronomiczne. W podłodze wieży matematycznej wytyczona jest linia południka, którą możemy również zobaczyć na bruku przed gmachem Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Oratorium Marianum

Kolejną ciekawą salą w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego jest Oratorium Marianum zwane często pechowym miejscem. Jak się okazuje jeszcze w czasie budowy strop sali zawalił się, przez co trzeba było zmienić projekt i zwęzić pomieszczenie. Dziś to również bardzo reprezentacyjna sala, zdobią ją tęczowe łuki, kolumny, rzeźby anielskich chórów oraz piękne freski.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu

Dodatkowo w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego możemy zobaczyć wystawę stałą, która prezentuje nam wielowiekową historię uniwersytetu oraz jej najsłynniejszych wykładowców. Znajdziemy tu wiele historycznych ciekawostek oraz uniwersyteckich atrybutów.

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Odwiedź również kamienicę Pod Złotym Słońcem, gdyż właśnie tutaj mamy okazję zwiedzić najnowszą część Ossolineum z multimedialnym Muzeum Pana Tadeusza. Tu znajduje się rękopis książki, której fragment zna na pamięć każdy Polak. Spacer po wystawach to również literacka podróż do romantycznych marzeń o wolności oraz trudnych czasach wojny.

Muzeum Pana Tadeusza – Ossolineum Wrocław

Muzeum UW to kolejne świetne muzeum we Wrocławiu i atrakcja, jaką warto zobaczyć. Uniwersytet jest skarbnicą wiedzy, pięknych zabytków i niezwykłych historii osób, jakie go tworzyły. Koniecznie trzeba zatem tutaj zajrzeć i poznać wszystkie ciekawostki.

Plan Wypadu do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Dojazd: plac Uniwersytecki 1, 50-001 Wrocław

Parking: Księcia Witolda 11, 50-203 Wrocław

Bilety Wstępu:

  • Muzeum UW – 20 zł bilet normalny, 16 zł bilet ulgowy

Czas zwiedzania: 1 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
4 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments