Szlak rowerowy Velo Czorsztyn to najpiękniejsza trasa Małopolski, którą musisz przemierzyć. Ten malowniczy szlak okrąża jezioro Czorsztyńskie i serwuje niesamowite panoramy na Pieniny, Gorce i Tatry. To świetna trasa na jednodniowy rowerowy wypad dla każdego.

Czy warto wybrać się na szlak rowerowy Velo Czorsztyn? Zdecydowanie tak! Czy można zabrać na trasę dzieciaki? Oczywiście, powinny być zachwycone atrakcjami jakie mamy po drodze. Jeśli kochacie rowerowe podróże z bajkowymi widokami, nie czekajcie, pakujcie rowery lub skorzystajcie z usług jednej z wypożyczalni i śmiało ruszajcie na odkrywanie tej genialnej atrakcji Pienin.

Mapa szlaku rowerowego Velo Czorsztyn – przebieg trasy

Velo Czorsztyn: ile ma kilometrów i gdzie najlepiej zacząć trasę?

Szlak Velo Czorsztyn to jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce. Wybierając się na nią mamy 2 warianty tras!

Pierwszy wariant to dłuższa pętla, która liczy 38,5 km i jest to zdecydowanie trasa dla ambitnych kolarzy, którym nie straszne są górki. Szlak wtedy biegnie też częściowo główną drogą, więc trzeba uważać na spory ruch samochodowy.

Drugi wariant jest bardziej lajtowy, trasa liczy 30 km, jedziemy praktycznie cały czas wytyczoną ścieżką tylko dla rowerów wokół jeziora. Jednak w tym wariancie trzeba skorzystać z kursującego promu między zamkiem w Niedzicy, a zamkiem w Czorsztynie.


Polecamy rozpocząć trasę rowerową Velo Czorsztyn w miejscowości Niedzica. Tutaj znajdziecie mnóstwo parkingów, więc bez obaw możecie zostawić swój samochód. Większość parkingów jest płatnych, chociaż jeśli będziecie w Niedzicy wcześnie rano, to możecie spróbować zaparkować przy ulicy Zamkowej, na wprost Kaplicy św. Andrzeja. Tutaj parking jest za darmo.

Zamek w Niedzicy: genialna atrakcja szlaku

Jeśli lubicie zamkowe ciekawostki, to koniecznie zajrzyjcie na zamek Dunajec w Niedzicy, który przez 700 lat leżał na terenie Węgier, broniąc przy tym ich północnej granicy. Dopiero po II wojnie światowej te tereny zostały włączone do Polski.

Dziś w zamku, który jest genialną atrakcją Małopolski znajdziemy zarówno zamkowe komnaty, więzienie z przerażającą salą tortur, jak taras ze świetnym punktem widokowymi na całe jezioro. Tuż obok zamku można dodatkowo zwiedzić wozownie z nietypowymi i zabytkowymi pojazdami konnymi.

Trasa rowerowa wokół jeziora Czorsztyńskiego – Velo Czorsztyn: praktyczne informacje, opis szlaku

Ruszając z Niedzicy na szlak Velo Czorsztyn, wjeżdżamy na nową ścieżkę rowerową, bez obaw możemy zabrać na nią dzieciaki. Cała trasa jest asfaltowa, bardzo dobrze oznaczona i ma wiele miejsc do postojów.

Trasa Velo Czorsztyn początkowo jest bardzo łatwa. Prowadzi nas brzegiem jeziora, skąd mamy piękne widoki na oba zamki. Jednak po 3 kilometrach, zaczyna się spory, aż 2 kilometrowy podjazd do miejscowości Falsztyn.

Kolejny odcinek szlaku rowerowego z Falsztyna do Frydmana to równie piękne widoki, ale i dość ostry zjazd do brzegu jeziora. Później trasa biegnie już malowniczo i w miarę równo samym brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego.

Po około 9 km szlaku rowerowego docieramy do miejscowości Frydman. Tutaj na strudzonych rowerzystów czeka MOR, przystań wodna, są też bary z leżaczkami, a zatem to dobre miejsce na piknik i odpoczynek.

We Frydmanie jedziemy też szlakiem Velo Czorsztyn po zaporze, to prawie 3 kilometrowy odcinek, tak zwanej zapory bocznej. Ma ona za zadanie chronić zabytkowe wioski Frydman i Dębno Podhalańskie, które nie zostały przesiedlone z doliny Dunajca podczas budowy zapory w Niedzicy, a więc są wciąż na terenach zalewowych.

Jezioro Czorsztyńskie: ciekawostki o Velo Dunajec

Północna część szlaku to iście bajkowa trasa. Nie ma tu morderczych podjazdów, więc wygodnie jedziemy tuż nad brzegiem jeziora. Dodatkowo mamy świetną panoramę na Tatry i odległą Babią Górę, który wyłania się na horyzoncie niczym szpiczasty kopiec kreta. Na Velo Czorsztyn mamy aż 11 miejsc obsługi rowerzystów.

Są tu ławeczki, altanki, stojaki na rowery, jest dodatkowo wiele udogodnień dla rowerzystów i co ciekawe są również tablice ze starymi zdjęciami okolicy, sprzed czasów utworzenia tu sztucznego jeziora Czorsztyńskiego.

Na wzgórzu ponad jeziorem wybudowano całe osiedla identycznych domów. Jednak jeśli chcecie jeszcze zobaczyć stare zabudowania i zabytkowe chaty, które kiedyś były domami mieszkalnymi zalanych wiosek, warto odwiedzić skansen Osada Czorsztyn w Kluszkowcach.

Zamek w Czorsztynie: zwiedzanie

Ostatnim miejscem do jakiego docieramy są ruiny zamku w Czorsztynie. Tutaj po 30 kilometrach kończymy wycieczkę szlakiem Velo Czorsztyn. Na małą pętelkę musimy przeznaczyć około 3 godzin rekreacyjnej jazdy. Z przystani prom razem z rowerami zabiera nas do punktu startu, czyli do Niedzicy.

Jeśli macie chwilę, warto również zwiedzić sam zamek w Czorsztynie, wystarczy wdrapać się na wysoką 50 metrową skałę. Co prawda zamek jest w stanie ruiny, ale z jego tarasu widokowego mamy świetną panoramę na Tatry, Pieniny oraz Jezioro Czorsztyńskie.

Velo Czorsztyn: pełna pętla dla ambitnych

Jeśli lubicie wyzwania i górki Wam nie straszne, to ruszamy dalej w drogę. Cała pętla Velo Czorsztyn liczy około 38,5 km, częściowe jedziemy też szlakiem rowerowym Velo Dunajec. Ostatni odcinek trasy biegnie główną drogą Czorsztyn – Niedzica. Tu trzeba mieć dobrą kondycję, bo przez 11 kilometrów mamy na zmianę strome podjazdy i zjazdy. Na tym odcinku szlaku rowerowego mamy też kilka pięknych punktów widokowych na Tatry.

Dodatkowo przejeżdżamy też obok jeziora Sromowce, które jest zbiornikiem wyrównawczym dla jeziora Czorsztyńskiego. Ten wariant pełnej pętli Velo Czorsztyn, nie licząc postojów, zajmie nam około 4 godziny intensywnego pedałowania.

Plan Wypadu na Velo Czorsztyn

Dojazd: Niedzica ul. Zamkowa

Parking: bezpłatny parking wzdłuż ulicy Osiedle Zamek w Niedzicy lub płatne parkingi pod zamkiem w Czorsztynie i Niedzicy

Bilety Wstępu:

  • wstęp na Velo Czorsztyn jest bezpłatny
  • płatny parking w Niedzicy – 15 zł/dzień
  • prom rowerowy Czorsztyn – Niedzica, 18 zł/os (w jedną stronę)
  • zamek w Niedzicy – 25 zł/os bilet normalny, 19 zł/os bilet ulgowy
  • zamek w Czorsztynie – 10 zł/os bilet normalny, 5 zł/os bilet ulgowy

Czas przejazdu ścieżką rowerową Velo Czorsztyn: 3 – 4 godz.

Dystans: trasa Niedzica – Czorsztyn 27,5 km, trasa w pętelce 38,5 km

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. Mamy nadzieję, że w tym artykule znalazłaś/eś wiele inspiracji, porad i wskazówek.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud, co nas mocno nakręca do działania. A skromne espresso, albo wypasiona latte daje niezłego kopa każdego poranka. Ta symboliczna wpłata będzie dla nas motywacją do dalszych działań :) Dziękujemy!
Dziękujemy!
4.8 15 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
1 rok temu

Czy jest tam wypożyczalnia rowerów???

Kris
Kris
1 rok temu

Statki Halny I Dunajec wstrzymały przewóz rowerzystów