lubelskie

Roztocze, tu możesz się poczuć jak w górach skalistych

Kamieniołom Babia Dolina w Józefowie to jedna z wielu atrakcji jakie oferuje nam Lubelszczyzna i Roztocze. Józefów wciąż zyskuje na popularności, więc jest zdecydowanie warty odkrycia. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji tu zawitać, to najwyższy czas to nadrobić. Co jest numerem jeden, który musisz zobaczyć? Na przykład kamieniołomy, które nie często mamy okazje oglądać z bliska.

Kamieniołom w Józefowie – największy na Roztoczu Środkowym

Od lat wydobywano tu biały piaskowiec, dlatego teraz jest znakiem rozpoznawczym Józefowa, małego miasta na Lubelszczyźnie. W samym miasteczku zobaczycie wiele figur i przydrożnych krzyży, a nawet ogrodzeń czy chodników zrobionych z lokalnego kamienia. Obecnie kamieniołom jest największą atrakcją turystyczną, ale zobaczcie tu też zalew, synagogę, cmentarz z zabytkowymi macewami, no i oczywiście piękne widoki na Roztocze Środkowe.

Babia Dolina

Tuż przy parkingu stoi wysoka kilkunastometrowa wieża widokowa, na którą można wejść za darmo! Oczywiście zrobiona jest z takich samych piaskowców, jakie spotkacie w kamieniołomie. Z jej tarasu widokowego można oglądać ciekawą panoramę wyrobisk, dlatego weźcie ze sobą aparaty.

Na spacer po tej magicznej krainie zarezerwujcie sobie dobrą godzinkę. Co prawda nie ma tu wyznaczonego szlaku, lecz trasę możecie sobie urozmaicić idąc w jedną stronę brzegiem urwiska, a wracając środkiem wyrobiska. Ten nietypowy widok jaki mamy okazję tu zobaczyć, może Was wciągnąć. W dodatku dobre oko wypatrzy w skałach pozostałości szkieletów morskich zwierzątek i muszli! Co ciekawe Kamieniołom w przeszłości był nawet poligonem. Na pewno nie spodziewaliście się że żołnierze odbywali tu ćwiczenia przed wyjazdem do Afganistanu.

Oficjalnie kamieniołom jest już nieczynny. Chociaż spacerując po nim i tak zobaczycie stosy poukładanych bloków skalnych gotowych do transportu. Dlatego podczas zwiedzania możecie spotkać nawet spychacza, albo koparkę które zbierają kamienie.

Niesamowite jest to, że człowiek przyczynił się w tak dużym stopniu do utworzenia tej nowej i tak pięknej atrakcji, jaką prezentuje nam Roztocze. Chyba przyroda nie będzie nam mieć za złe, że tu trochę pomajsterkowaliśmy, ponieważ efekty jakie teraz oglądamy są wyjątkowe.

Czartowe Pole – szlak rzeki Sopot, w poszukiwaniu hasających czartów

Po krótkim spacerze w otoczeniu wysokich ścian kamieniołomu, warto poznać inne ciekawe atrakcje w okolicy. Dlatego koniecznie zobacz owiany legendami rezerwat Czartowe Pole.

Plan wypadu na Roztocze

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem, przez Józefów przebiega m.in. Szlak Rowerowy Green Velo

Parking: ogólnodostępny, bezpłatny tuż przy wejściu na teren Kamieniołomu

Bilety Wstępu: wstęp bezpłatny!

Czas zwiedzania: 1 godz -1,5 godz.