lubelskie

Gdzie Szum szumi… Roztocze magiczna kraina na romantyczne podróże

Dlaczego musisz tu przyjechać? Przede wszystkim dla zachwycającej rzeki Szum, wokół której wszystko się kręci

Rezerwat Szum to bajkowe miejsce, gdzie przyroda żyje swoim rytmem, a Roztocze odkrywa przed nami swoje cuda. Dlatego my możemy podziwiać dziewicze krajobrazy i rozkoszować się świeżym powietrzem. Rzeka Szum tworzy tu urokliwe małe wodospady zwane „szumami”, z pewnością usłyszycie je już z daleka! Co najważniejsze szlak poprowadzi nas ciekawą ścieżką edukacyjną.

Trasa w niektórych miejscach biegnie stromymi brzegami rzeki. Jeśli nudzi was wracanie tą samą trasą, to polecamy zrobić pętelkę i wrócić drugą stroną rzeki. W sumie łącznie pokonamy wtedy ok. 6 km, wolnym krokiem to 2h spaceru. Małą atrakcją będzie też tama, która powstała na Szumie, aby zasilić okolicznych mieszkańców w prąd. Ta kamienna budowla sprawiła, że wody małej rzeczki utworzyły sporych rozmiarów leśne jeziorko. Ciekawostka! W dawnych czasach te małe wodospady były darmową pralnią dla gospodyń. Przychodziły tu ze swoimi tarkami żeby w krystalicznie czystej wodzie wyprać ubrania.

Górecko Kościelneto jedna z najpiękniejszych wsi letniskowych Roztocza

Górecko Kościelne to miejscowość mocno związana z religią, dlatego też cudowne miejsca spotkacie na każdym kroku. Jednak najciekawsza jest kaplica na wodzie, która wybudowana jest bezpośrednio na rzece Szum. O dziwo kaplica stoi na drewnianych palach, pomiędzy którymi płynie leniwie rzeczka. Według legend kapliczka powstała w miejscu objawień św. Stanisława. Tuż obok wypływa cudowne źródełko Boża Łezka.

Zmierzając do kapliczki na wodzie koniecznie zwróćcie uwagę na mijaną aleję dębów. Te okazy mają nawet 500 lat i są jednymi z najstarszych jakie spotkacie na Lubelszczyźnie! Potężne pnie mają 7 metrów obwodu, często wewnątrz są puste, więc można do nich wejść. W alejce jest również druga Kapliczka pod Dębami. Najważniejszą jednak świątynią Górecka jest kościół pod wezwaniem św. Stanisława.  Liczy już sobie ponad 250 lat i zachwyca swoją prostotą, dodatkowo Kościół zbudowano z drewna modrzewiowego tak jak pozostałe dwie kapliczki. Te świątynie są ważnymi ośrodkami kultu religijnego Roztocza.

Roztocze to kraina, która przede wszystkim niesie wyciszenie i ukojenie. To tutaj mamy okazję dotknąć prawdziwej natury i dodatkowo zachłysnąć się duchowością roztoczańskich wiosek. Dlatego nie zwlekaj i ruszaj w podróż do wciąż cichego miejsca w Polsce jakim jest szlak Szumów. Z pewnością taki plan na wypad będzie udany.

Plan Wypadu do Górecka Kościelnego

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem, przez Górecko przebiega szlak Rowerowy Ziemi Józefowskiej

Parking: bezpłatny przy ścieżce edukacyjnej Szum oraz w centrum wsi Górecko Kościelne

Bilety Wstępu:

  • Wstęp jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku ścieżki w rezerwacie Szum: 1 – 1,5 godz.

Dystans: 3,8 km trasa w pętelce, poziom trudności – trasa bardzo łatwa, dostępna dla rodzin z dziećmi