Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Holandia słynie z kolorowych tulipanów, wiatraków i kanałów. Jednak to również kraj, który rozwija się niezwykle dynamicznie. Rotterdam jest idealnym miejscem, w którym zobaczysz i poczujesz współczesną Holandię! Szklane wieżowce, potężny port, nowoczesne muzea, genialne restauracje, a do tego niesamowita energia miasta innowacji i wielkiej otwartości. Rotterdam i jego atrakcje naprawdę potrafią zaskoczyć!

Rotterdam to drugie co do wielkości miasto w Holandii (większy jest tylko Amsterdam, czyli stolica). Miasto rozkwitło wokół portu i zasłynęło również dzięki morskiemu handlowi. Zresztą do dziś port w Rotterdamie jest najpotężniejszym w Europie i jednym z największych na świecie. Port to okno na świat, dlatego w Rotterdamie spotkasz ludzi z czterech stron świata o różnym kolorze skóry, czy wyznaniu.

Rotterdam to miasto o 7 wiekowej historii, same prawa miejski otrzymał już w 1299 roku. Jednak wielu zabytków tutaj nie zobaczymy, wszystko dlatego, że podczas II wojny światowej został doszczętnie zrównany z ziemią. Obecny Rotterdam to miasto szklanych wieżowców, licznych kanałów, potężnych mostów i nowoczesnej sztuki.

Co warto zobaczyć w Rotterdamie? Najlepszy punkt widokowy mamy z wieży Euromast, wszystkie kuchnie świata skosztujesz w Market Hall, kościół św. Wawrzyńca to wyjątkowy zabytek, który schowany jest pomiędzy szklanymi wieżowcami, a po chwilę wytchnienia możesz ruszyć do uroczego Het Park. Rotterdam to również miasto rozrywki i wielu oblicz, a jego atrakcje zaskakują!

Gdzie leży Rotterdam? Dojazd, parkingi, informacje i ciekawostki

Rotterdam to drugie co do wielkości miasto Holandii. Mieszka w nim aż 6,7 mln osób, co czyni go jedną z największych aglomeracji w Europie. Rotterdam nie leży bezpośrednio nad morzem, a około 30 km w głąb lądu. Przez miasto przepływa rzeka Nowa Moza, która kanałem Nieuwe Waterweg uchodzi do Morza Północnego.

Co to znaczy Rotterdam? Nazwa miasta składa się z dwóch słów “dam”, czyli tama i “Rotte”, które oznaczało rzeką, nad którą zbudowano średniowieczną osadę.

Jak się poruszać po Rotterdamie? Miasto przecina kilka linii metra (podziemno – naziemnego). Bilet dzienny kosztuje 9 euro. Jednak miasto jest również przyjazne rowerzystom, to najwygodniejsza i najtańsza forma zwiedzania.

Jak zapłacić za parking w Rotterdamie? Najwygodniej jest pobrać aplikację parkingową Easy Park, na niej wpisujesz miasto i nr parkingu (jest on na znaku P) i wybierasz czas na jaki zostawiasz samochód. Co ciekawe, w każdej chwili możesz zastopować zegar jeśli wrócisz szybciej, albo z telefonu wydłużyć czas, kiedy zejdzie Ci dłużej.

Rotterdam atrakcje – mapa

1. Euromast – najlepszy punkt widokowy na Rotterdam

Od czego zacząć zwiedzanie Rotterdamu? Żeby zrozumieć to miasto i zobaczyć jego ogrom oraz najważniejsze atrakcje, warto rozpocząć wizytę od najlepszego punktu widokowego na Rotterdam, czyli wieży Euromast. 185 metrów to naprawdę dużo! Co więcej, wieża Euromast jest najwyższą konstrukcją w całej Holandii.

Budynek został zbudowany w Rotterdamie w latach 1958-60, stanął na skraju Parku Het i w sąsiedztwie tunelu pod Mozą Maastunnel. Wieża ma bardzo charakterystyczny kształt, wydaje się że stoi na potężnym słupie. Tak naprawdę to betonowa tuba o średnicy 9 metrów. W jej wnętrzu znajduje się szyb dla wind. Dzięki nim możemy wjechać na najlepszy punkt widokowy na Rotterdam.

100 m nad ziemią znajduje się przeszklona restauracja, natomiast nad nią jest panoramiczny taras z widokiem na miasto. Jednak to nie koniec atrakcji, bo na żądnych wrażeń czeka przejażdżka obrotowym tarasem jeszcze wyżej! Zdecydowanie Euromast to atrakcja Rotterdamu, jaką musisz zobaczyć!

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 10:00-22:00 (w okresie wakacji czynne codziennie)

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 12,50 euro, bilet ulgowy 9 euro

2. Kościół św. Wawrzyńca – największy zabytek w Rotterdamie, atrakcje w centrum

Jeśli jesteś pasjonatem zabytków koniecznie musisz zobaczyć w Rotterdamie Kościół św. Wawrzyńca. To prawdziwy fenomen, że mury świątyni przetrwały bombardowanie z czasów II wojny światowej i do dziś możemy oglądać to cudo. A jest co podziwiać, bo kościół został zbudowany w latach 1449–1525, więc to styl późnego gotyku.

Świątynia stoi w otoczeniu samych szklanych wieżowców “Manhattanu nad brzegiem Mozy“! Kontrast jest niesamowity, a wnętrze jeszcze piękniejsze. Kościół św. Wawrzyńca to świątynia protestantów. Zdecydowanie największe wrażenie robi jego wnętrze, bo jest przeogromne!

Sufit wydaje się nie mieć końca, a okna i kolorowe witraże sięgają nieba. Potężne filary podtrzymują trzy nawy i ogromne organy. W świątyni jest mnóstwo detali, pięknych nagrobków i nieszablonowych kaplic. Co więcej, protestanci po nabożeństwie spotykają się tutaj na kawie lub winie, które piją w murach kościoła. Zdecydowanie to atrakcja Rotterdamu jaką również musisz zobaczyć!

3. Port w Rotterdamie – z czego słynie miasto?

Zdecydowanie nie byłoby Rotterdamu i tak prężnego rozwoju miasta gdyby nie port. To właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć największy port handlowy w Europie! Już same jego rozmiary są imponujące, bo ma aż 40 km długości, leży na obrzeżach miasta w delcie Reniu i Mozy, do której prosto z Morza Północnego wpływają największe statki świata. Rocznie trafia tutaj prawie 10 mln kontenerów!

Jednak Rotterdam ma również swoje mariny w samym centrum. Jak przystało na typowo holenderskie miasto, Rotterdam jest poprzecinany licznymi kanałami, więc tuż przy gwarnych ulicach cumują eleganckie żaglówki. Koniecznie przespaceruj się do Stichting Veerhaven, albo City Marina Rotterdam.

4. Market Hall – co przywieźć z Rotterdamu i gdzie zjeść?

Rotterdam to miasto wielu kultur, mieszanki smaków i zaskakujących budynków. Market Hal jest miejscem, które łączy to wszystko! Nietypowy budynek w kształcie podkowy to potężna hala targowa z dziesiątkami budek typu street food i to z najróżniejszych zakątków świata. Dach hali pokryty jest kolorowym graffiti, ale żeby tego było mało to działa również jako apartamentowiec!

Koniecznie musisz odwiedzić Market Hall w Rotterdamie, bo upolować tu możesz regionalne dania Holandii! Z jakich kulinarnych dań słynie Holandia? Będąc w Rotterdamie możesz skosztować  wyśmienite holenderskie sery, piwo, świetne wędliny, czy wyborną czekoladę. Jednak zdecydowani w restauracjach królują dania z mięsa oraz ryb i nowoczesna kuchnia europejska.

Co warto przywieźć z Rotterdamu i Holandii jako pamiątkę? To kraj tulipanów, więc na każdym kroku możesz je kupić nawet w wersji rzeźbionych w drewnie figurek. Oprócz tego zabawną pamiątką są drewniane chodaki, no ale przecież Holandia to potentat w sprzedaży diamentów!

5. Cube Houses  – co warto zobaczyć w Rotterdamie?

Architektura Rotterdamu zaskakuje nas na każdym kroku. Można by powiedzieć, że to miasto szalonych artystów! Jednym z miejsc, jakie musisz zobaczyć w Rotterdamie jest Cube Houses. Te nietypowe domy w kształcie sześcianów znajdziesz tuż przy Market Hall i stacji metra Blaak. Już na sam widok kiedy patrzymy na te konstrukcje szaleje nam błędnik, a przecież wewnątrz mieszkają ludzie. Za symboliczne 3 euro możesz zajrzeć do pokazowego mieszkania.

Architektem tego przedsięwzięcia był Piet Blom, a projekt zrealizował w 1972 roku. Budynki w kształcie pochylonego sześcianu mają symbolizować drzewo w przestrzeni miejskiej dżungli. To darmowa atrakcja Rotterdamu, jaką warto zobaczyć na własne oczy.

6. Erasmusbrug – wiszący most łabędź, darmowe atrakcje Rotterdamu

Wizytówką Rotterdamu jest otwarty w 1996 roku wiszący most Erasmusbrug, który połączył dwie części miasta, jakie rozdzieliła rzeka Nowa Moza. Jego konstrukcja przypomina białego łabędzia, więc tak też jest potocznie nazywany. Choć oficjalnie nazwa nawiązuje do holenderskiego uczonego Erazma z Rotterdamu. Most a 802 m długości, a dodatkowo jego część jest zwodzona, tak żeby nawet potężne jednostki mogły dotrzeć w głąb lądu.

7. Het Park – gdzie na randkę w Rotterdamie?

Jak na aglomerację, w której mieszka 6,7 mln osób w Rotterdamie jest naprawdę zielono. Jednym z najpiękniejszych parków w mieście jest Het Park. Położony jest w samym centrum , w sąsiedztwie Euromastu i Nowej Mozy. Jak się okazuje park ma już ponad 150 lat, a został założony w 1850 roku przez ojca i syna o nazwisku Zocher. Zatem to najstarszy park w Rotterdamie!

Do dziś możesz w nim zobaczyć potężnego platana z obwodem pnia 6 m. To prawdziwa zielona oaza, która na wiosnę dodatkowo rozkwita tysiącem kolorów. To też świetne miejsce na rodzinny piknik, czy romantyczną randkę. Piękna roślinność, stawy, fontanna, pomniki, a do tego eleganckie wille i szklane wieżowce, jakie spoglądają na nas z oddali. To darmowa atrakcja Rotterdamu, jaką warto zobaczyć.

8. Museum Boijmans Van Beringen Rotterdam – co robić w Rotterdamie kiedy pada deszcz?

Museum Boijmans Van Beringen to jedno z największych muzeów sztuki w Holandii. Możesz w nim zobaczyć ponad 125 tys. dzieł, a wśród nich prace najwybitniejszych twórców jak Peter Paul Rubens, Rembrandt van Rijn, Claude Monet,czy Vincent van Gogh. Malarstwo, rzeźba, fotografia i nowoczesne aranżacje zaskakują.

Tuż obok muzeum znajduje się nowoczesny budynek Depot Boijmans. W jego szklanej konstrukcji odbija się całe miasto, dodatkowo na dachu jest taras widokowy z ogrodem i kawiarnią. We wnętrzu natomiast mieści się magazyn dzieł sztuki. Oba budynki leżą na terenie zielonej przestrzeni Museumpark.

9. Witte de Withstraat – gdzie na imprezę w Rotterdamie?

Jedną z największych rozrywkowych ulic w Rotterdamie, która tętni życiem w dzień i w ocy jest Witte de Withstraat. Ulica nosi nazwę słynnego dowódcy holenderskiej floty. Znajdziesz tutaj mnóstwo restauracji, kawiarni, pubów, butików i coffee shopów, w których legalnie kupisz marihuanę.

Oprócz tego ulica usiana jest również galeriami, więc możesz tu upolować oryginalną pamiątkę od miejscowego artysty. To idealne miejsce, by poczuć klimat Rotterdamu, a przy okazji świetnie się bawić.

10. Bulwar nad Nową Mozą – co warto zobaczyć w jeden dzień w Rotterdamie?

Nowa Moza to największa rzeka jaka przepływa przez Rotterdam. Jeśli masz ochotę wybrać się na klimatyczny spacer z widokiem na rzekę i szklane wieżowce, to bulwar nad Mozą jest idealnym miejscem. Co więcej, miasto możesz również zwiedzać z pokładu łodzi wybierając się na panoramiczny rejs. Co ciekawe, w mieście są również wodne taksówki! Więc to również ciekawa forma poruszania się po Rotterdamie.

Co warto zobaczyć blisko Rotterdamu?

  • Gdzie w Holandii można zobaczyć wiatraki? Najlepszym miejscem żeby odkryć wielowiekową historię holenderskich wiatraków jest miejscowość Kinderdijk. To tutaj możesz zobaczyć aż kilkanaście zabytkowych młynów wodnych, wejść do ich wnętrza, czy wypłynąć w rejs łódką. Wiatraki Kinderdijk porywają nas w niezwykłą podróż w czasie i są wielką atrakcją, z której słynie Holandia. Co więcej, znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Holandia wiatraki w Kinderdijk – atrakcja UNESCO
  • Haga to miasto królewskie, siedziba holenderskiego rządu i parlamentu. To również popularny kurort nad Morzem Północnym z szerokimi piaszczystymi plażami. Jednak miasto zaskakuje też swoimi zabytkami z Pałacem Pokoju i Salą Rycerską na czele, a także ciekawymi atrakcjami jak chociażby zadaszone molo, niezwykłe oceanarium, czy diabelski młyn z widokiem na morze i miasto. Haga to jedno z najciekawszych miejsc Holandii, które warto zobaczyć.
Haga (Holandia) – TOP 15 najciekawsze atrakcje i zabytki, co warto zobaczyć?
5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments