Haga to miasto królewskie, siedziba holenderskiego rządu i parlamentu. To również popularny kurort nad Morzem Północnym z szerokimi piaszczystymi plażami. Jednak miasto zaskakuje też swoimi zabytkami z Pałacem Pokoju i Salą Rycerską na czele, a także ciekawymi atrakcjami jak chociażby zadaszone molo, niezwykłe oceanarium, czy diabelski młyn z widokiem na morze i miasto. Haga to jedno z najciekawszych miejsc Holandii, które warto zobaczyć.

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie kiedy myślisz o Holandii? Wiatraki, tulipany, drewniane chodaki, czy może legalna marihuana? Wszystko się zgadza, ale Holandia to nie tylko kraj, w którym pracuje mnóstwo Polaków, ale również świetny kierunek na zwiedzanie! Co warto tutaj zobaczyć? Jednym z miasteczek, które z pewnością każdemu przypadnie do gustu jest właśnie Haga.

Dlaczego Haga w Holandii jest sławna? To przede wszystkim elegancki nadmorski kurort, który leży nad Morzem Północnym. Sporo więc jest tutaj luksusowych hoteli, a szerokie i piaszczyste plaże z dzikimi wydmowymi zakamarkami są wręcz uwielbiane nie tylko przez Holendrów. Oprócz tego Haga to również miasto zabytków. Zjawiskowy Pałac Pokoju i pałac królewski oraz niezwykła Sala Rycerska. A do tego nowoczesne atrakcje dla rodzin z dziećmi jak oceanarium, muzeum Lego, diabelskie koło, czy dwupoziomowe mole.

Haga to miasto gdzie na tle zabytkowych budynków, wyrastają nowoczesne wieżowce. Nadmorski bulwar, marina z setką błyszczących żaglówek, świetne restauracje i ciekawe galerie. To tylko kilka z powodów, dla których warto zwiedzić Hagę.

Haga – gdzie leży i jak ją zwiedzać? Dojazd, parking, informacje, ciekawostki

Gdzie leży Haga? To niewielkie miasto Holandii położone jest w jej zachodniej części nad brzegiem Morza Północnego. 50 km od Amsterdamu, czyli stolicy kraju oraz 25 km od Rotterdamu, który jest największym miastem portowym Holandii.

Jak zwiedzać Hagę? Atrakcje Hagi leżą w różnych częściach miasta, dlatego zwiedzanie warto podzielić sobie na dwie części, czyli wybrzeże i centrum. Bardzo łatwo jeździ się po Hadze samochodem i co ważne dużo jest tutaj miejsc parkingowych. Jednak miasto jest również przyjazne rowerzystom, więc to najwygodniejsza forma zwiedzania.


Jak zapłacić za parking w Hadze? Najwygodniej jest pobrać aplikację parkingową Easy Park, na niej wpisujesz nr parkingu (jest on na znaku P) i wybierasz czas na jaki zostawiasz samochód. Co ciekawe, w każdej chwili możesz zastopować zegar jeśli wrócisz szybciej, albo wydłużyć czas, kiedy zejdzie Ci dłużej.

Jakie jest znaczenie słowa Haga? Pierwotnie osada nosiła nazwę des Graven hage, co tłumacząc dosłownie dosłownie brzmi „las hrabiego”. W Hadze mieszka około 545 tys. osób, z czego około 15 tys. Polaków (3%).

Haga atrakcje – mapa, co warto zobaczyć?

1. Keizerstraat – najpiękniejsza ulica Hagi

Co ciekawego zobaczyć w Hadze? Scheveningen to nadmorska dzielnica Hagi, która przed laty była rybacką wioską. Dziś to nowoczesny kurort z mnóstwem atrakcji. Najstarszą i zarazem najpiękniejszą uliczką Scheveningen jest Keizerstraat. Ciągnie się od nadmorskiego deptaka (dokładnie od pomnika żony rybaka), przez 600 metrów. 

To bardzo klimatyczne i przytulne miejsce Hagi z małymi kamienicami (dawne domki rybackie), świetnymi restauracjami, barami i kawiarniami. Właśnie tutaj możesz też kupić oryginalną pamiątkę z Hagi.

2. Najsłynniejszy kurort Holandii – Scheveningen, czyli Haga i jej nadmorskie atrakcje

Gdzie najlepiej pojechać w Holandii nad morze? Haga to najbardziej popularny kurort w Holandii, może się pochwalić piaszczystą plażą długą na 11 kilometrów! Mieszkańcy Hagi uwielbiają spędzać tutaj wolny czas, tym bardziej, że atrakcji wokoło jest również dużo. Boiska do siatkówki, plenerowa siłownia, mnóstwo świetnych restauracji i hoteli z luksusowym Grand Hotelem. A do tego 2,5 km deptak ulicą Strandweg, który tętni życiem w dzień i w nocy.

W Hadze nie brakuje również atrakcji dla dzieci. Na bulwarze zobaczysz bajkowe postaci z holenderskich baśni, jakie w zabawny sposób ożyły. Dodatkowo możesz odwiedzić świetne oceanarium, wystawę klocków Lego i muzeum Beelden aan Zee, w którym dowiesz się jak wyglądało kiedyś życie w nadmorskiej rybackiej wiosce.

3. Biennenhof – serce Hagi i najsłynniejsze zabytki

Co jest symbolem Hagi? Zdecydowanie wielką atrakcją i ciekawym zabytkiem Hagi jest Biennenhof, czyli kompleks przepięknych rezydencji, których historia sięga jeszcze czasów średniowiecza. Wydaje się, że stoją jakby zatopione w wodzie stawu Hofvijver. Najstarszym budynkiem kompleksu jest Ridderzaal, który dziś służy jako siedziba parlamentu. Oprócz tego w kompleksie ma swoją siedzibę również ministerstwa.

Torentje to ośmiokątny budynek w jaki mieści się siedziba premiera. Tuż obok jest Mauritshuis, czyli XVII wieczny pałac. Dziś w jego wnętrzach znajduje się Królewska Galeria Obrazów z ponad 800 eksponatami. Możesz tu zobaczyć dzieła takich malarzy jak Vermeer, Rembrandt, Rubens, czy Van Dyck.

Sala Rycerska (Ridderzaal) to najsłynniejszy zabytek Biennenhof. Co ciekawe, pochodzi już z XII wieku, więc do dziś jest jednym z najstarszych budynków Hagi! Ta potężna budowla jaką jest Ridderzaal mierzy 25 m długości i 9 szerokości. Ogromna hala do dziś jest miejscem ważnych uroczystości.

Jak widzisz pomimo, iż to właśnie Amsterdam jest stolicą Holandii, to jednak najważniejsze rządowe budynki mieszczą się właśnie w Hadze, która nie jest i nigdy nie był stolicą.

4. Pałac Pokoju – symbol Hagi

Z czego znana jest Haga? Od lat to miasto uważa się za symbol pokoju i sprawiedliwości. Co więcej to właśnie Pałac Pokoju w Hadze jest siedzibą między innymi Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ. Pałac to przede wszystkim niezwykle piękny budynek w stylu neorenesansowym z 1913 roku. Tuż obok wejścia płonie ogień wiecznego pokoju.

Żeby poznać nieco historii sądownictwa Holandii warto zajrzeć do bezpłatnego muzeum, jakie mieści się w budynku centrum zwiedzających. Natomiast na zwiedzanie wnętrz pałacu można się załapać jedynie podczas wycieczki z przewodnikiem i to kilka dni w roku.

5. Noordeinde Palace – królewska rezydencja w Hadze

W samym centrum Hagi, przy deptaku Noordeinde (znana ulica luksusowych butików) mieści się jedna z oficjalnych rezydencji królewskiej rodziny Holandii. Obecnie to miano piastuje król Willem-Alexander. Pałac jest bardzo elegancki, jednak niestety nie można go zwiedzać. Przed budynkiem na placu stoi pomnik Wilhelma I Orańskiego.

Miejscem jakie możemy zwiedzać jest sąsiedni ogród. Tuż obok są jeszcze królewskie stajnie, a w nich złoty i szklany powóz. Zdecydowanie to atrakcje w samym centrum Hagi, jakie warto zobaczyć.

6. Dwupoziomowe molo – darmowa atrakcja Hagi

Jakie jest morze w Hadze? Miasto leży nad Morzem Północnym, które choć nie należy do najcieplejszych w Europie. To jednak może pochwalić się szerokimi piaszczystymi plażami. Właśnie tutaj znajdziesz ikonę holenderskiego wybrzeża, czyli kultowe molo, które liczy 300 metrów długości. Jak się okazuje betonowy kolos powstał w miejscu drewnianej konstrukcji dokładnie w 1961 roku. 

Zdecydowanie molo w Hadze jest nietypowe. Dlaczego? Po pierwsze jest dwupoziomowe! Górą biegnie widokowa promenada, natomiast pod spodem mamy zadaszony deptak z licznymi barami, kawiarniami i sklepami. To świetna darmowa atrakcja Hagi, jaką warto zobaczyć.

Co więcej, na końcu mola są wyspy! Na jednej stanęła restauracja i hotel, a na drugiej jest platforma do skoków bungee z wysokości 60 metrów. To już zdecydowanie atrakcja dla osób o mocnych nerwach.

Wejście na dolny pasaż molo jest możliwe w godzinach 10:00-22:00 (latem).

7. Diabelski Młyn (Skyview de Pier) – najlepszy punkt widokowy na Hagę

Jedną z najnowszych atrakcji Hagi, jaką również znajdziesz na plaży jest diabelski młyn. Wchodząc do wagoników gondoli wznosimy się na wysokość aż 50 metrów! Przejażdżka trwa 20 minut. Z góry mamy świetny widok na Morze Północne oraz Hagę. To też jedna z najbardziej romantycznych atrakcji w mieście, bo możesz zamówić specjalny przejazd połączony z romantyczną kolacją. A więc randka w takim miejscu to świetny pomysł!

Godziny otwarcia Skyview de Pier: poniedziałek – czwartek: 11:00-20:00, piątek – sobota 11:00-22:00, niedziela 11:00-21:00.

Cennik biletów wstępu: 15 euro bilet normalny, 7,50 euro bilet ulgowy (do 12 lat).

8. Stary Kościół w Hadze

Największym zabytkiem Scheveningen jest Stary Kościół (Oude Kerk) z XV wieku. Stoi blisko nadmorskiego bulwaru i bardzo wyróżnia się na tle dawnych rybackich domków i kamienic. Jest potężny i zbudowany z czerwonej cegły, dodatkowo ma wysoką i strzelistą wieżę, jaka przed laty służyła za latarnię.

Wnętrze świątyni jest dość skromne, bo to kościół protestantów. Jednak na szczególną uwagę zasługuje drewniany sufit, który przypomina łódź. Zresztą zwisają z niego modele statków. Co ciekawe, zobaczysz tu również szczękę kaszalota.

9. Sea Life Scheveningen – oceanarium w Hadze, atrakcja nie tylko dla dzieci

Oceanarium w Hadze to niezwykłe miejsce, które porywa nas w podróż do głębin mórz i oceanów. Kolorowa rafa koralowa, egzotyczne ryby, zatopione w morzu skarby, pirackie statki, a do tego podwodny tunel. Oceanarium składa się z aż 45 akwariów

SEA LIFE Scheveningen daje nam możliwość zobaczyć na własne oczy niebezpieczne rekiny i piranie, potężne płaszki i przeźroczyste meduzy, a do tego spotkamy tutaj przyjazne żółwie, pingwiny oraz wydry. Zatem jeśli zastanawiasz się co robić w Hadze kiedy pada deszcz, albo gdzie pójść z dzieckiem, to oceanarium będzie świetnym pomysłem.

Godziny otwarcia: czynne codziennie 10:00-17:00, w wakacje czynne dłużej. Czas zwiedzania 1,5 godz.

Cennik biletów: 22 euro bilet normalny, 7,5 euro bilet ulgowy.

10. Latarnia Morska w Hadze – atrakcje z widokiem

Masz ochotę zobaczyć Hagę z góry i nie straszne Ci są schody, a w zasadzie 159 schodów? Jeśli tak to koniecznie musisz odwiedzić latarnię morską Scheveningen. Jej zabytkowa konstrukcja pochodzi z 1857 roku. Wyróżnia ją czerwony kolor i biała korona. Latarnia składa się z 9 żeliwnych segmentów, a u jej podnóża znajduje się dom latarnika.

Latarnię morską Scheveningen można zwiedzać w środy i piątki od godziny 14:00. Wizytę najlepiej jest połączyć z Muzee Scheveningen, w którym dodatkowo znajdziesz sporo ciekawostek i informacji o tej rybackiej osadzie.

11. Panorama Mesdag – nietypowe muzeum Hagi

W Polsce mamy swoją Panoramę Racławicką, natomiast Holandia ma panoramę Mesdag, która znajduje się właśnie w Hadze. Co to takiego? W budynku w kształcie rotundy masz okazję zobaczyć największe płótno w Europie.

Obraz ma aż 120 m długości i 14 m wysokości. Jego autorem był Hendrik Willem Mesdag. Kiedy stoisz pośrodku sali masz wrażenie, że jesteś na wydmie z widokiem na Morze Północne i rybacką wioskę z XIX wieku. Dzięki cylindrycznym kształtom budynku możesz przenieść się w czasie o prawie 150 lat.

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00–17:00.

Cennik biletów wstępu: bilet normalny 16 euro, dzieci do lat 12 bezpłatnie.

12. Marina i port – Haga i atrakcje dla żeglarzy

Haga to miasto morza dlatego podczas wizyty w tej części Holandii musisz koniecznie odwiedzić jej port. To tutaj cumują potężne wycieczkowe, luksusowe żaglówki, czy małe rybackie kutry. Marina tętni życiem i przy okazji jest wizytówką Hagi.

Port składa się z dwóch części, czyli większej dla statków o długości 165 m i z bezpośrednim dostępem do Morza Północnego. A także mniejszej mariny dla rybaków i turystycznych żaglówek. Jedną z atrakcji Hagi jest również możliwość rejsu statkiem chociażby do Amsterdamu.

13. Pasaż handlowy w Hadze

Gdzie można zrobić zakupy w Hadze? Jednym z ciekawych miejsc jest pasaż handlowy. To niezwykła konstrukcja, bo możemy tutaj iść zadaszoną ulicą. Pasaż składa się z 3 części, które niczym gwiazda łączą się pośrodku szklaną kopułą.

Mozaika na ziemi, szklany sufit, mnóstwo pięknych detali i zdobień kamienic, a do tego dziesiątki sklepów, butików, galerii i kawiarni. Dodatkowo zimą pasaż błyszczy milionami lampek. To nieszablonowe miejsce z klimatem!

14. LEGOLAND Haga – atrakcje dla dzieci

Jeśli szukasz ciekawej i kolorowej atrakcji w Hadze, która przypadnie do gustu dzieciakom i dorosłym, albo pomysłu jak spędzić czas kiedy pada deszcz, to śmiało ruszaj do muzeum LEGO. To przede wszystkim najlepszy kryty plac zabaw, gdzie sam możesz stworzyć niepowtarzalną konstrukcję! Jednak zobaczysz tu również Hagę, która jest zbudowana z 1,5 mln klocków, dodatkowo działa tutaj kino 4D.

Godziny otwarcia: czynne codziennie 10:00-17:00.

Cennik biletów: 22 euro bilet normalny, 17 euro bilet ulgowy.

15. Muzeum Gevangenpoort – muzeum więzienne w Hadze

Jeśli jesteś ciekaw jak w średniowieczu wyglądało więzienie oraz jakie kary stosowano na skazańcach, musisz koniecznie zajrzeć do Rijksmuseum de Gevangenpoort w Hadze. Ta nieszablonowa atrakcja faktycznie znajduje się w miejscu, gdzie funkcjonowała więzienna brama.

Zaglądając do wnętrz ceglanego budynku, dowiesz się jak ludzie byli sądzeni, więzieni i karani. To nie będzie tylko przyjemna podróż, bo zobaczysz mroczne cele i brutalne narzędzia tortur. Jednak zdecydowanie warto tutaj zajrzeć!

Godziny otwarcia: od wtorku do piątku w godzinach 10:00–17:00, sobota i niedziela 11:00–17:00.

Cennik biletów: 15 euro bilet normalny, 7,5 euro bilet ulgowy.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

Co jeszcze warto zobaczyć w Holandii?

  • Holandia słynie z kolorowych tulipanów, wiatraków i kanałów. Jednak to również kraj, który rozwija się niezwykle dynamicznie. Rotterdam jest idealnym miejscem, w którym zobaczysz i poczujesz współczesną Holandię! Szklane wieżowce, potężny port, nowoczesne muzea, genialne restauracje, a do tego niesamowita energia miasta innowacji i wielkiej otwartości. Rotterdam i jego atrakcje naprawdę potrafią zaskoczyć!
Rotterdam atrakcje – 10 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć
  • Gdzie w Holandii można zobaczyć wiatraki? Najlepszym miejscem żeby odkryć wielowiekową historię holenderskich wiatraków jest miejscowość Kinderdijk. To tutaj możesz zobaczyć aż kilkanaście zabytkowych młynów wodnych, wejść do ich wnętrza, czy wypłynąć w rejs łódką. Wiatraki Kinderdijk porywają nas w niezwykłą podróż w czasie i są wielką atrakcją, z której słynie Holandia. Co więcej, znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, więc to miejsce, jakie koniecznie trzeba zobaczyć.
Holandia wiatraki w Kinderdijk – atrakcja UNESCO
5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments