Gdzie w Holandii można zobaczyć wiatraki? Najlepszym miejscem żeby odkryć wielowiekową historię holenderskich wiatraków jest miejscowość Kinderdijk. To tutaj możesz zobaczyć aż kilkanaście zabytkowych młynów wodnych, wejść do ich wnętrza, czy wypłynąć w rejs łódką. Wiatraki Kinderdijk porywają nas w niezwykłą podróż w czasie i są wielką atrakcją, z której słynie Holandia. Co więcej, znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, więc to miejsce, jakie koniecznie trzeba zobaczyć.

Dlaczego w Holandii jest tyle wiatraków? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które odwiedzają Niderlandy. Musisz wiedzieć, że prawie 40% powierzchni Holandii leży poniżej poziomu morza, a przecież ten kraj położony jest nad Morzem Północnym. Przez setki lat Holendrzy osuszali grunty do uprawy roli. Właśnie do tego służyły im wiatraki, które za pomocą siły wiatru miały za zadanie przepompować nadmiar wody przez kanały melioracyjne poza wały przeciwpowodziowe. Dzięki temu na stałe wpisały się w krajobraz Holandii.

Z biegiem lat nowoczesna technologia jak chociażby spalinowe, a później elektryczne przepompownie, wyparły stare drewniane wiatraki, które działały tylko dzięki sile wiatru. Mimo to do dziś w Holandii możesz zobaczyć ich ponad 1000! Co więcej, niektóre są nadal w użyciu.

Gdzie zatem zobaczyć najciekawsze holenderskie wiatraki? W wiosce Kinderdijk! Właśnie tutaj masz okazję poznać jak funkcjonował wiatrak. Natomiast zaglądając do jego wnętrza zobaczyć również w jakich warunkach żyli jego mieszkańcy. Ale to nie koniec atrakcji, bo czeka tu na Ciebie również wizyta w przepompowni, rejs łódką po jednym z kanałów i kilka filmów, które w ciekawy sposób opowiadają o historycznych ciekawostkach z życia kraju wiatraków.

Wiatraki Kinderdijk Holandia – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać do najsłynniejszej wioski wiatraków w Holandii, czyli Kinderdijk? Miejscowość leży na obrzeżach Rotterdamu, około 15 km na wschód od centrum miasta. Wioska wiatraków położona jest w widłach dwóch rzek Lek i Noord. Dojechać tutaj możesz samochodem przez most od strony miasteczka Alblasserdam. Albo skorzystać z promu od strony Krimpen aan de Lek. Dokładny adres to Nederwaard 1, 2961 AS Kinderdijk, Holandia.

Samochód możesz zostawić na płatnym parkingu przy samym wejściu do wioski wiatraków. Koszt około 9 euro. Druga opcja to bezpłatny parking w centrum wsi, około 300 metrów wcześniej.


Holandia wiatraki Kinderdijk – godziny otwarcia, cennik biletów wstępu

Cennik biletów wstępu Holandia wiatraki Kinderdijk: wejście na teren wioski wiatraków jest darmowe, jeśli jednak chcesz zobaczyć ich wnętrze, odwiedzić przepompownie, przepłynąć się łódką i zobaczyć kilka ciekawych filmów, musisz wykupić bilet wstępu. Koszt biletu normalnego 18 euro.

Co ważne, nie wyrzucaj biletu, bo przy każdej z atrakcji trzeba go skanować (tylko wejścia do wnętrz są biletowane).

Godziny otwarcia:

  • marzec – 3 listopad: czynne codziennie 9:00-17:30
  • 4 listopad – grudzień: czynne codziennie 10:30-16:30

Wioskę wiatraków możesz zwiedzać z audioprzewodnikiem, wystarczy zeskanować kod QR z biletu i pobrać bezpłatną aplikację.

Wiatraki Kinderdijk, czyli atrakcja UNESCO Holandii – zwiedzanie

Jak zwiedzać wiatraki Kinderdijk? Nasz wizytę w holenderskiej wiosce wiatraków zaczynamy od budynku Visitor Center, również tutaj mieści się toaleta, restauracja z tarasem widokowym i sklepik z pamiątkami.

Stąd ruszamy na zwiedzanie kilku ciekawych atrakcji. Zaczynamy od przepompowni Wisboomgemaal z 1868 roku, która mieści się w ceglanym budynku po drugiej stronie kanału. Na interaktywnych stanowiskach możemy zobaczyć jak funkcjonowały kiedyś te potężne maszyny oraz w jaki sposób trzeba było wykorzystać siłę wiatru żeby uruchomić wiatrak.

Tuż obok jest pomocnicza przepompownia Hulpgemaal De Fabriek. W jej wnętrzu mieści się sala kinowa, a więc sporo tu ciekawostek o tym dlaczego w Holandii jest aż tyle wiatraków,  jak powstała wioska wiatraków i jak działają drewniane wiatraki, których zadaniem było pompowanie wody.

Dalej ruszamy ścieżką wzdłuż kanału, który usiany jest drewnianymi wiatrakami. W sumie do przejścia w jedną stronę mamy około 1,5 km. Jednak wrócić możemy wsiadając do łódki, która kursuje praktycznie co pół godziny.

Holandia – najpiękniejsze i najciekawsze wiatraki

Na trasie zwiedzania wiatraków Kindrdijk mamy możliwość wejść do wnętrza dwóch zabytkowych wiatraków. Zdecydowanie każdy kto planuje wyjazd do Holandii, chociaż raz w życiu powinien zobaczyć wnętrze typowego wiatraka. Może się nie spodziewasz, ale w wiatrakach mieszkali ludzie! To niesamowite.

Nederwaard Museum Mill pochodzi z 1738 roku, a mieszkała w nim rodzina Hoek. Co zobaczysz w wiatraku? Małe pokoiki, w których żyło kilkanaście osób, klimatyczne kuchnie, skromne sypialnie, łóżka w szafie, bardzo strome schody, jakie prowadzą na 3 piętro a do tego potężne koło wodne, które jest sercem wiatraka. Ich wnętrze robi ogromne wrażenie. Na dodatek wszystko jest zachowane w idealnym stanie, więc mamy wrażenie, że cofamy się tutaj w czasie.

Kolejny ciekawy wiatrak to młyn Blokwer z 1630 roku, a więc to najstarszy w wiatraków w Kinderdijk. Stoi na wysepce, zobaczysz tu również typową zagrodę ze zwierzętami, jak kozy, czy  króliki. Oczywiście możesz też wejść do wnętrza wiatraka.

Dodatkowo przy wiatraku cumuje drewniana barka Alles Heeft een Tijd. Pod jej niskim czekają na Ciebie trzy krótkie filmy, a w nich historia holenderskiej gospodarki wodnej, a więc dowiesz się tutaj jak to się stało, że aż 40% powierzchni Holandii leży poniżej poziomu morza.

Haga – najciekawsze atrakcje najpiękniejszego miasta Holandii

Haga to miasto królewskie, siedziba holenderskiego rządu i parlamentu. To również popularny kurort nad Morzem Północnym z szerokimi piaszczystymi plażami. Jednak miasto zaskakuje też swoimi zabytkami z Pałacem Pokoju i Salą Rycerską na czele, a także ciekawymi atrakcjami jak chociażby zadaszone molo, niezwykłe oceanarium, czy diabelski młyn z widokiem na morze i miasto. Haga to jedno z najciekawszych miejsc Holandii, które warto zobaczyć.

Haga (Holandia) – TOP 15 najciekawsze atrakcje i zabytki, co warto zobaczyć?

Rotterdam – nowoczesne miasto Holandii z ciekawymi atrakcjami

Holandia słynie z kolorowych tulipanów, wiatraków i kanałów. Jednak to również kraj, który rozwija się niezwykle dynamicznie. Rotterdam jest idealnym miejscem, w którym zobaczysz i poczujesz współczesną Holandię! Szklane wieżowce, potężny port, nowoczesne muzea, genialne restauracje, a do tego niesamowita energia miasta innowacji i wielkiej otwartości. Rotterdam i jego atrakcje naprawdę potrafią zaskoczyć!

Rotterdam atrakcje – 10 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

Jeśli szukasz pomysłu na odkrycie ciekawej atrakcji Holandii, koniecznie musisz odwiedzić wioskę Kinderdijk i jej zabytkowe wiatraki. Możesz ją zwiedzać na piechotę, rowerem, albo łodzią i najlepiej zabrać całą rodzinę. A może masz ochotę na nocleg w klimatycznym wnętrzu wiatraka? Takie atrakcje również tutaj znajdziesz!

Plan wypadu na wiatraki w Kinderdijk

Dojazd: Nederwaard 5, 2961 AS Kinderdijk, Holandia

Parking: płatny parking przy muzeum – 9 euro

Bilety Wstępu:

  • Wiatraki w Kinderdijk – 18 euro

Czas zwiedzania: 2-3 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments