Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Pszczyna to jedno z tych śląskich miast, gdzie każdy znajdzie świetną atrakcję dla siebie. Śmiało można powiedzieć, że tu nie ma nudy, a z weekendowego wypadu do Pszczyny będą zadowoleni zarówno dorośli jak i dzieci. Stworzyliśmy listę 6 najciekawszych atrakcji, które zdecydowanie warto, a nawet trzeba zobaczyć.

1. Zamek w Pszczynie

Tak niewiele mamy w Polsce miejsc, których nie dotknęły zniszczenia wojen. Jedną z takich perełek jest właśnie zamek w Pszczynie. Dziś spacerując po jego zachwycających komnatach mamy wrażenie jakbyśmy przenieśli się do innego wieku. Stan w jakim do dziś go oglądamy to zasługa bogatej i słynnej rodziny von Pless z Książa. Dziś możemy zwiedzać aż 4 poziomy zamku. Na parterze zobaczymy apartament cesarski z sypialnią, gabinetem, salonem i łazienką. Imponująca jest ogromna klatka schodowa z białego piaskowca, którą zdobią złocone latarnie, potężne 2 metrowe wazy ceramiczne i ogromna lampa spuszczana z sufitu. Na I piętrze znajdziemy apartamenty słynnej księżnej Daisy. Oprócz tego jest tu przedpokój myśliwski, sypialnia i gabinet księcia, który ma tajne przejście ukryte w ścianie. Zachwyca również i biblioteka z orzechową boazerią i zbiorem starodruków. Natomiast salon wielki wyróżniają potężne obrazy olejne krajobrazów wprawione są bezpośrednio w boazerie.

Zdecydowanie najpiękniejszą salą na zamku w Pszczynie jest sala lustrzana. Jej widok zapiera dech, nie dość że zajmuje 2 kondygnacje to jeszcze na jej ścianach wiszą dwa potężne lustra o powierzchni 14 m2 każde. Sufit zdobi błękitne niebo, a całe wnętrze oświetlają kryształowe żyrandole. Kiedyś ta sala służyła jako jadalnia, dziś można ją wynająć na przykład na ceremonię zaślubin. Natomiast gotyckie podziemia zamku w Pszczynie zagospodarowane są również jako wystawy muzealne. Możemy tu oglądać między innymi europejskie i orientalne uzbrojenie, ciekawą broń obronną i myśliwską, czy miecze katowskie. Są również i szable, halabardy, kusze oraz strzelby. Wyjątkowo prezentuje się także pełna zbroja rycerska z 1530 roku oraz zbroje samurajskie.

Osobny opis zamku w Pszczynie wraz z jego pomieszczeniami i najciekawszymi zbiorami znajdziecie poniżej.

Zamek w Pszczynie – perła Śląska

2. Park w Pszczynie

Ten potężny ponad 150 ha kompleks parkowy składa się w sumie z kilku części. Znajdziemy tu między innymi zagrodę pokazową żubrów, pole golfowe, czy też skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Jednak najciekawiej prezentuje się teren tuż za zamkiem. Tutaj możemy wyruszyć w klimatyczny spacer leśnymi alejkami wśród stawów i łukowatych mostków na rzece Pszczynka. W parku można również rozłożyć koc na jednej z łąk lub schronić się w cieniu potężnych samotnych dębów, cisów lub kasztanowców. Nad stawami zobaczymy wiele płaczących drzew ze zwisającymi do wody gałęziami. Na wiosnę park rozkwita pięknie pachnącymi i kolorowymi różanecznikami i azaliami. Znajdziemy tu również kilka ciekawych budynków. Na jednej z parkowych wysepek ukryta jest mała herbaciarnia, która dziś służy nam jako kawiarnia. Na brzegu wyspy dodatkowo warto popłynąć w krótki rejs łódką po parkowych stawach.

Ciekawie wygląda Brama Chińska, która wprowadza nas w parkowe alejki, to też jedyny fragment zachowanego ogrodzenia parku. Dwór Ludwikówka to uroczy szlachecki dworek, w którym dawniej mieszkali pszczyńscy książęta. Dziś jednak jest prywatną własnością. Równie ciekawym miejscem jest niewielki ośmioboczny budynek Lodowni. Przez większość czasu służył jako lodówka, tutaj przechowywano przez cały rok lód wycięty ze stawu. Spacerując alejkami parku możemy natrafić również na cmentarz Anhaltów czy groby Hochbergów, wiele kapliczek oraz kapsułę czasu. Zakopana została w 2018 roku, a otworzą ją dopiero przyszłe pokolenia za 100 lat.

3. Zagroda Pokazowa Żubrów w Pszczynie

Pszczyna może pochwalić się swoim własnym małym zwierzyńcem. Prawdziwą atrakcją dla dzieci będzie spotkanie z największym ssakiem Europy, potężnym żubrem. Żubry przyjechały do pszczyńskich lasów pociągiem z Puszczy Białowieskiej. Były prezentem od cara Rosji Aleksandra II w zamian za stado jeleni jakie otrzymał od Jana Henryka XI. Jednak w zagrodzie pokazowej mamy możliwość podglądnięcia też i wiele innych zwierzaków. Są tu muflony, sarny, daniele, jelenie, kaczki, pawie, czy łabędzie. Zagroda mieści się kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki i jest wliczana w część parku zamkowego jako tak zwany Zwierzyniec. Dziś zajmuje powierzchnię około 10 hektarów. Oczywiście jej chlubą są żubry, które możemy podziwiać z wysokiego pomostu widokowego. Co ważne mogą na niego wjechać również osoby niepełnosprawne, gdyż ma windę.

Przez zagrodę prowadzi ścieżka edukacyjna więc naszych najmniejszych turystów możemy zachęcić do zwiedzania przez zabawę. Dorosłym z pewnością też się to spodoba. Nie zabrakło tutaj i niewielkiego muzeum. To w nim możemy zobaczyć różne zwierzęta, które mieszkają w południowej Polsce i poznać ich zwyczaje. Co więcej muzeum organizuje również ciekawe zajęcia edukacyjne. Warto także oglądnąć krótki film, dzięki któremu poznamy historię pojawienia się żubrów w Pszczynie. A są lokatorami miasta już od ponad 150 lat. Ciekawym spektaklem będzie z pewnością pokaz karmienia zwierząt. Wystarczy jedynie sprawdzić o jakich godzinach dostają swoje ulubione smakołyki.

4. Muzeum Prasy Śląskiej

Na głównym deptaku Pszczyny w zabytkowej kamieniczce, znajdziemy jedyne w Polsce Muzeum Prasy Śląskiej. Czy warto do niego zajrzeć? Zdecydowanie, tym bardziej, że znalazło się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Między innymi tutaj mamy okazję poznać losy i historię Śląska i Ślązaków, ich perypetie powojenne, walki w trzech powstaniach śląskich oraz plebiscyty, które miały zdecydować o przynależności Śląska do Polski lub Niemiec. Wewnątrz muzeum zobaczymy ogromną ilość gazet i czasopism o treści patriotycznej. Intrygująco prezentują się także wielkie maszyny do druku. Najstarszym eksponatem muzeum jest brewiarz z 1688 roku wytłoczony w Antwerpii.

Największym eksponatem muzeum jest reprodukcja kamery poligraficznej, która liczy prawie 4,5 metra długości. Natomiast najmniejszym eksponatem jest maleńka ręczna prasa typograficzna, która służyła do druku małych napisów na ampułkach lekarskich. Ważnym z punktu widzenia historii Górnego Śląska jest zabytkowa urna wyborcza z plebiscytu, który odbył się w 1922 roku. Do niej trafiły 325 głosy za powrotem do Polski oraz 22 głosy za pozostaniem w Niemczech. Świetną pamiątkę z muzeum możemy zrobić sobie sami i wytłoczyć na zabytkowej ręcznej prasie pamiątkowy druczek.

5. Wokół Pszczyńskiego Rynku 

Centralnym miejscem Pszczyny jest oczywiście jego rynek, który otaczają odnowione kamieniczki z mnóstwem dobrych restauracji i kawiarenek. Co ciekawe Ratusz w Pszczynie nie stoi na środku rynku jak zwykle to bywa, a wkomponowany jest w jedną z pierzei kamienic, a dokładniej w sąsiednią ścianę kościoła ewangelickiego. Kościół ewangelików z zewnątrz prezentuje się bardzo okazale, jednak jego wnętrze jest dość skromne i surowe. Wszystkie ściany pomalowane są na biało, dodatkowo bardzo charakterystycznym miejscem kościoła są loże. Pszczyna może pochwalić się jednym z największych zborów ewangelickich na śląsku. Tuż obok znajduje się również kościół katolicki pw. Wszystkich Świętych.

Rynek w Pszczynie zawsze tętni życiem, chętnie odwiedzają go turyści i lokalsi. Małą atrakcją będzie również pamiątkowe zdjęcie ze słynna księżną Daisy, która przysiadła na jednej z ławeczek na rynku. Żeby dostać się do zamku w Pszczynie od strony rynku musimy przejść przez Bramę Wybrańców, zwaną również “Wartą”. Już od ponad 330 lat możemy oglądać ją w niezmienionej formie. Jedną z nowszych atrakcji miasta są kolorowe parasole zawieszone nad ulicą Bankową. To dzięki nim Pszczyna nabrała nowych barw i jest jeszcze chętniej fotografowana.

6. Zagroda Wsi Pszczyńskiej

W jednej z części parku pszczyńskiego mamy okazję zobaczyć bardzo ciekawy skansen. To w nim zgromadzonych jest kilkanaście drewnianych obiektów. To ostatnie egzemplarze tradycyjnej wiejskiej architektury ziemi pszczyńskiej. Najstarszy zabytek pochodzi z 1784 roku, jest to spichlerz dworski  z Czechowic. Bardzo ciekawie wygląda też ośmioboczna stodoła, młyn wodny, czy też chałupa mieszkalna. Wszystkie obiekty mają intrygujące wyposażenie, w kuźni zobaczymy stare narzędzia, których używał kowal, a w stodole zaparkowały eleganckie bryczki, wozy drabiniaste i sanie.

Na najmłodszych turystów czeka mini zoo z owieczkami. Świetną atrakcją skansenu są warsztaty pszczelarskie albo zielarskie, podczas nich możemy poznać wiele ziół jakimi leczyły nasze prababcie. Tuż przy skansenie jest również regionalna karczma. Jeśli wybieracie się zarówno do Skansenu Wsi Pszczyńskiej jak i do Zagrody Pokazowej Żubrów warto kupić bilet łączny, cena jest wtedy niższa, a dodatkowo nie musimy zwiedzać obu obiektów w ten sam dzień.

Pszczyna to nowoczesne miasto, które może pochwalić się ciekawą historią i wieloma zabytkowymi miejscami. Jednak Pszczyna to nie tylko zamek, to też romantyczny park z wieloma ciekawostkami. Losy Ślązaków, mieszkańców miasta i ich historię warto poznać w Muzeum Prasy Śląskiej. A stare zabytkowe chaty z Muzeum Wsi Pszczyńskiej przeniosą nas do sielskiej górnośląskiej wioski. Dziś Pszczyna jest miejscem zarówno na aktywne piesze i rowerowe wypady. Jak i na leniwe spędzanie niedzieli przy kawie na Pszczyńskim rynku lub podczas pikniku w parku.

Żory – atrakcje śląskiego miasto ognia

Żory od zawsze związane były z ogniem, niestety te związki nie zawsze były dobre dla miasta. Ogień budził tu strach i grozę, dziś jest jednak zupełnie inaczej. Miasto wykorzystuje go w bardzo przyjazny i ciekawy sposób. Ogień stał się jego nieodzownym elementem i symbolem Żor.

Żory – śląskie miasto ognia

Plan wypadu do Pszczyny

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: bezpłatny parking przy ulicy Żorskiej

Bilety Wstępu:

  • Muzeum Zamkowe w Pszczynie wnętrza i zbrojownia – bilet normalny 26 zł/os, bilet ulgowy – 14,50 zł/os
  • Audioprzewodnik – 10 zł/os
  • Muzeum Prasy Śląskiej – bilet normalny 10 zł/os, bilet ulgowy – 5 zł/os
  • Zagroda Wsi Pszczyńskiej – bilet normalny 16 zł/os, bilet ulgowy – 13 zł/os

bilet łączony Zagroda Wsi Pszczyńskiej + Zagroda Pokazowa Żubrów – bilet normalny 26 zł/os, bilet ulgowy – 20 zł/os

  • Zagroda Pokazowa Żubrów w Pszczynie – bilet normalny 21 zł/os, bilet ulgowy – 16 zł/os

Czas zwiedzania: na zwiedzanie najlepiej poświęcić weekend

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
11 miesięcy temu

Zdecydowanie warto zahaczyć o Pszczynę. Dzięki za zachęcający artykuł. Nie omieszkam odwiedzić tego niezwykłego miasta.

Mateusz
Admin
Mateusz
11 miesięcy temu
Reply to  Kasia

Polecamy Pszczynę! Urocze miasteczko idealne na weekendowe zwiedzanie.