Tak niewiele mamy w Polsce miejsc, których nie dotknęły zniszczenia wojen. Jedną z takich perełek jest właśnie zamek w Pszczynie. Dziś spacerując po jego zachwycających komnatach mamy wrażenie jakbyśmy przenieśli się do innego wieku. To miejsce oczarowuje i budzi podziw, zatem daj się wciągnąć w tą podróż.

Historia zamku w Pszczynie jest dość długa, a jej początki sięgają już nawet 6 wieków wstecz. Jednak stan w jakim do dziś go oglądamy, jest zasługą bogatej i słynnej rodziny von Pless z Książa. Wokół zamku rozciąga się potężny ponad 150 ha park w stylu angielskim. Tutaj możemy wyruszyć na romantyczny spacer, albo popłynąć łódką w rejs po jednym ze stawów. Można również usiąść w herbaciarni i skosztować wybornych trunków w otoczeniu oblewającej nas zewsząd zieleni. Jedno jest pewne, Pszczyna to wyjątkowe miejsce na mapie Śląska, jakie zdecydowanie warto zobaczyć.

Historia Zamku w Pszczynie

Jak zwykle zaczęło się tak dawno, że nawet nikt nie jest w stanie określić kiedy powstał pierwszy zamek. Wiemy jednak, że początkowo Zamek w Pszczynie był surową gotycką warownią obronną. Rządzili nim wtedy książęta cieszyńscy, chociaż w swojej długiej historii co rusz zmieniał właścicieli. Władali nim Promnitzowie, rodzina von Pless, czy słynni Hochbergowie. Każdy zmieniał zamek po swojemu, dokładając mu uroku i splendoru. Pszczyna gościła wielu królów pruskich, cesarzy i znamienitych osobowości. Dlatego też zamek stał się bardzo reprezentacyjną rezydencją.

Co ciekawe w czasie I wojny światowej zamek w Pszczynie był główną siedzibą i kwaterą sztabu wojsk niemieckich, to właśnie tu zapadały ważne decyzje, które wpłynęły na późniejsze losy Europy. Dopiero po plebiscycie w 1922 roku tereny Pszczyny zostały włączone do Polski. Niestety szybko przyszła kolejna wojna, tym razem w zamku urzędowała Armia Czerwona. Podczas II wojny światowej w zamku był szpital radziecki. Jednak jak się okazuje zamek nie został zniszczony, co więcej zostało w nim ponad 80% oryginalnego wyposażenia, co było wielkim fenomenem jak na powojenne czasy.

Zamek w Pszczynie i jego zachwycające wnętrza

Dziś możemy zwiedzać aż 4 poziomy zamku parter, I i II piętro oraz piwnice. Na parterze możemy podziwiać między innymi apartament z sypialnią, gabinetem, salonem i łazienką, jakie były przygotowane dla cesarza Wilhelma II. Zmierzając na pierwsze piętro przechodzimy przez ogromną klatkę schodową z białego piaskowca, która zachwycała swoim wyglądem gości, którzy przybywali na zamek. Tak też jest do dziś, bo od samego wejścia klatka onieśmiela swoim przepychem. Ma złocone latarnie, potężne 2 metrowe wazy ceramiczne, czy ogromną lampę spuszczaną z sufitu.

Na I piętrze znajdziemy prawdziwe perełki, takie jak apartamenty słynnej księżnej Daisy i jej męża. Sypialnia księcia może pochwalić się polichromowanymi krzesłami weneckimi, parawanem ze złoconego kurdybanu, czy porcelanową lampą. Intrygujący jest również gabinet księcia z tajnym przejściem ukrytym w ścianie, które prowadzi na dół do gabinetu cesarza oraz dalej pod tarasy zamkowe. Równie imponująco prezentuje się przedpokój myśliwski, a w nim aż kilkaset trofeów z wieńców jelenia, poroża, rogów koziorożca, czy nawet cios z kości słoniowej.


W kolejnym pomieszczeniu czyli salonie narożnym zamek w Pszczynie może pochwalić się biurkiem z okuciami z brązu i złoconymi krzesłami. Jest tu również ogromny zegar szafkowy oraz cenna porcelana. Zachwyca również i biblioteka, jej ściany zdobi boazeria z orzecha, a w dwóch oszklonych szafach możemy odkryć ponad 200 starodruków. Kolejnym reprezentacyjnym pomieszczeniem na zamku jest salon wielki, gdzie potężne obrazy olejne krajobrazów wprawione są bezpośrednio w boazerie i wyglądają niczym ogromne okna z niesamowitymi pejzażami. Ciekawie wygląda też zegar na kominku, który jest stworzony z czarnej kuli w chmurach, którą otaczają amorki.

Sala lustrzana

Zdecydowanie najpiękniejszą salą na zamku w Pszczynie jest sala lustrzana. Jej widok zapiera dech, nie dość że zajmuje 2 kondygnacje to jeszcze na jej ścianach wiszą dwa potężne lustra o powierzchni 14 m2 każde, które trafiły na zamek prosto z Paryża. Sufit zdobi błękitne niebo z motywami kwiatowymi. Na ścianach dopatrzymy się dodatkowo alegorii czterech pór roku oraz znaków zodiaku, całe wnętrze oświetlają kryształowe żyrandole. Kiedyś ta sala służyła jako jadalnia, dziś można ją wynająć na przykład na ceremonię zaślubin.

Gotyckie podziemia zamku w Pszczynie zagospodarowane są również jako wystawy muzealne. Możemy tu oglądać między innymi europejskie i orientalne uzbrojenie. Zobaczymy ciekawą broń obronną i myśliwską, czy miecze katowskie. Są również i szable, halabardy, kusze oraz strzelby. Wyjątkowo prezentuje się także pełna zbroja rycerska z 1530 roku oraz zbroje samurajskie.

Park w Pszczynie

Ten potężny ponad 150 ha kompleks parkowy składa się w sumie z kilku części. Znajdziemy tu między innymi zagrodę pokazową żubrów, pole golfowe, czy też skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Jednak najciekawiej prezentuje się teren tuż za zamkiem. Tutaj możemy wyruszyć w klimatyczny spacer leśnymi alejkami wśród stawów i łukowatych mostków na rzece Pszczynka. W parku można również rozłożyć koc na jednej z łąk lub schronić się w cieniu potężnych samotnych dębów, cisów lub kasztanowców. Nad stawami zobaczymy wiele płaczących drzew ze zwisającymi do wody gałęziami. Na wiosnę park rozkwita pięknie pachnącymi i kolorowymi różanecznikami i azaliami. Jedna z parkowych wysepek ukrywa małą herbaciarnię, która dziś służy nam jako kawiarnia. Na brzegu wyspy dodatkowo warto popłynąć w krótki rejs łódką po parkowych stawach.

Dziś Pszczyna to nowoczesne i turystyczne miejsce. Zarówno zamek w Pszczynie jak i park chętnie odwiedzają turyści i miejscowi. Wnętrza zamku zachwycają swoim wykonaniem, w dodatku są przecież oryginalne. W tym miejscu mamy okazję poznać ciekawą historię miasta i wielu znanych rodów. Ten potężny obiekt warto jednak obejrzeć również z nieco dalszej perspektywy. Zatem koniecznie trzeba pospacerować po parkowych alejkach żeby dotrzeć do herbaciarni oraz na punkt widokowy. Z takiego wypadu w iście arystokratycznym wydaniu, będą zadowoleni zarówno dorośli jak i dzieci.

Plan wypadu do Zamku w Pszczynie

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: bezpłatny parking na ul. Żorskiej, lub płatny parking na ul. Wojska Polskiego

Bilety Wstępu:

  • Zamek w Pszczynie wnętrza i zbrojownia – bilet normalny 26 zł/os, bilet ulgowy – 14,50 zł/os
  • Audioprzewodnik – 10 zł/os

Czas zwiedzania: 1,5 – 2 godziny

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments