Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Ferdel 648 m n.p.m. to szczyt Beskidu Niskiego, który leży na krańcach Magurskiego Parku Narodowego i wśród przepięknych karpackich lasów. Jeśli chcesz zobaczyć jak wiosną na wzgórzach wybucha tu zielone morze, które jesienią mieni się tysiącem barw, koniecznie wybierz się na wieżę widokową Ferdel! Szlak zaczyna z miejscowości Wapienne, czyli najmniejszego uzdrowiska w Polsce. Co więcej, prowadzi tędy świetna ścieżka przyrodnicza, a łatwa trasa w pętli to idealny pomysł na krótki wypad na szlak również z dzieckiem.

Wieża widokowa Ferdel jak dojechać? Gdzie leży? Mapa

Gdzie leży wieża Ferdel? Ferdel 648 m n.p.m. to szczyt Beskidu Niskiego, który leży na granicy Magurskiego Parku Narodowego i wznosi się nad miejscowością Wapienne w Małopolsce.

Jak dojechać do wieży widokowej Ferdel? Dotrzeć tutaj możemy zarówno drogą nr 977 z Gorlic na Konieczną (skręt na Wapienne w Sękowej), jak i drogą nr 933 kierunek Gorlice-Nowy Żmigród (skręt na Wapienne w Rozdzielu).

Gdzie zaparkować samochód przy szlaku na Ferdel? Spory bezpłatny parking jest w centrum uzdrowiska Wapienne, zaparkować możesz chociażby przy tężni solankowej, naprzeciwko domu zdrojowego.

Wapienne – Ferdel trasa, ile się idzie? Mapa szlaku

Szlak na Ferdel zaczynamy z centrum miejscowości Wapienne, które swoją drogą jest najmniejszym uzdrowiskiem w Polsce. Zaczynamy spod parkingu przy tężni solankowej, gdzie zaczyna się również szlak ścieżki przyrodniczej “Buczynowa”, jaka oznaczona jest czerwonym kolorem.


Na trasie mamy ustawionych kilkanaście edukacyjnych tablic, dzięki czemu możemy poznać nieco przyrodniczych skarbów i ciekawostek. Największą atrakcją jest oczywiście wieża widokowa z genialną panoramą!

Ile się idzie na Ferdel? Szlak ścieżki przyrodniczej liczy w pętli 5,2 km. Trasa jest mało wymagająca, a zatem to świetny plan na wypady dla całych rodzin, również z mniejszymi dziećmi. Czas przejścia szlaku na Ferdel w pętli to około 1h 45 min.

Oczywiście jeśli chcesz dotrzeć tylko na samą wieżę, to możesz dojść znacznie szybciej, bo Ferdel zdobędziesz nawet w 30 minut. Jednak wierz mi, szlak w pętli jest warty zachodu i naprawdę ciekawy.

Wieża widokowa Ferdel w Wapiennym

Tuż pod szczytem góry Ferdel (648 m n.p.m.) mamy okazję wspiąć się na wysoką 25 m drewnianą wieżę widokową, która pojawiła się tu w 2019 roku. Z najwyższego tarasu mamy okazję zobaczyć panoramę Beskidu Niskiego i Sądeckiego, a przy dobrej widoczności dostrzeżesz stąd też Tatry.

Kiedy najlepiej wybrać się na Ferdel? Jesień to chyba najpiękniejsza pora roku w Beskidzie Niskim, bo wtedy buczynowe lasy nabierają niesamowitych kolorów. Jednak również wiosna wybucha tutaj soczystą zielenią!

Koniecznie zwróć uwagę, że wieża nie stoi na samym szczycie wzgórza Ferdel! Dlaczego? Bo na nim znajduje się specjalny obszar, na którym żyją chronione tutaj orliki. Swoją drogą to właśnie one są symbolem logo Magurskiego Parku Narodowego.

Wapienne atrakcje najmniejszego uzdrowiska w Polsce

Wapienne to najmniejsze uzdrowisko w Polsce, oficjalnie ma status uzdrowiska od 1986 roku, jednak z jego leczniczych wód korzystano już od 1810 roku. Co ciekawe, na leczenie przyjeżdżali tu nawet żołnierze armii Napoleona, leczyć między innymi… choroby weneryczne.

Uzdrowisko Wapienne było niszczone przez wojny aż czterokrotnie. Dziś to mała oaza położona wśród zacisznych wzgórz Beskidu Niskiego. Jego skarbem są wody borowinowe i siarczkowe, które świetnie wpływają na problemy z narządami ruchu czy choroby skóry. Co warto tu zobaczyć? Przespaceruj się koniecznie 500 m deptakiem, usiądź przy tężni solankowej, odwiedź Dom Zdrojowy i koniecznie skocz na Ferdel!

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

Wapienne – atrakcje najmniejszego uzdrowiska w Polsce

Magurski Park Narodowy i okolice – co warto zobaczyć w okolicy wieży Ferdel?

  • Beskid Niski to niezwykła kraina malowniczych wzgórz, jakie porastają buczynowe lasy, a także przepełnionych ciszą doliny dawnych Łemkowskich wsi i cerkwi. Magurski Park Narodowy to idealny kierunek zarówno na górskie wypady po niezadeptanych szlakach, jak i rowerowe wycieczki przez przepełnione wzruszającą historią wsie Beskidu Niskiego.

Magurski Park Narodowy – najciekawsze szlaki i atrakcje, 15 miejsc jakie warto zobaczyć

  • Perła Beskidu Niskiego tak często nazywany jest kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej. To najpiękniejszy drewniany kościół Małopolski, który zachwyca nietypową konstrukcją, zaskakującą historią, a także zjawiskowym otoczeniem wzgórz Beskidu Niskiego. Co więcej, świątynia zbudowana w 1520 roku do dziś wyróżnia się sięgającym ziemi dachem. Ten nieszablonowy zabytek trafił również na listę UNESCO.

Sękowa – kościół UNESCO, atrakcje jakie warto zobaczyć w Beskidzie Niskim

Jakie szczyty warto zdobyć w Beskidzie Niskim?

  • Łysula 551 m n.p.m. to szczyt Beskidu Niskiego, który od niedawna stał się największą atrakcją okolic Gorlic i wielkim turystycznym hitem. Wszystko za sprawą wieży widokowej i to nie byle jakiej. Oprócz zjawiskowych widoków jakie serwuje nam wysoka na 32 metrów wieża, mamy tu również 56 m zjeżdżalnię! 160 schodów w górę, świetna panorama i ekstremalny zjazd w dół. A to wszystko bezpłatnie! Czy nie brzmi zachęcająco? Dorzucam jeszcze łatwy szlak i giga ławkę.

Łysula – wieża widokowa ze zjeżdżalnią koło Gorlic w Beskidzie Niskim

  • Lackowa 997 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Beskidu Niskiego, żartobliwie nazwany szczytem policyjnym, gdyż jej wysokość wynosi 997 m n.p.m. Szlak na Lackową to sentymentalny wypad przez opuszczone Łemkowskie wioski i ukryte w cieniu dolin cerkwie.

Lackowa – najwyższy szczyt Beskidu Niskiego

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments