Torfowisko pod Zieleńcem to wyjątkowy rezerwat przyrody, który chroni potężny obszar prastarego torfowiska. To również jedna z najciekawszych atrakcji Gór Bystrzyckich, dostępna w dodatku dla całych rodzin. Żeby poczuć klimat torfowiska przystań na dłużej, chłoń błogą ciszę i zapach lasu. Dopiero wtedy możesz ruszyć dalej na zwiedzanie tego cudu przyrody.

Jest takie miejsce w Sudetach, a dokładniej na Ziemi Kłodzkiej, gdzie musimy bardzo pilnować się szlaku i absolutnie z niego nie zbaczać, bo inaczej możemy wsiąknąć… i to dosłownie. Co więcej, możemy stanąć tu oko w oko z mięsożernymi roślinami! Torfowisko pod Zieleńcem to prawdziwa gratka dla fanów przyrody, wielbicieli nietypowych atrakcji, a także rodzin z dziećmi, bo szlak przez torfowisko jest łatwy i bardzo ciekawy.

Torfowisko pod Zieleńcem to miejsce, gdzie możemy się poczuć jak na syberyjskiej tundrze. Naukowcy określają wiek torfowiska na aż 7600 lat, zatem to jedno z najstarszych torfowisk w Sudetach! Co więcej, miąższość torfu w najgłębszym miejscu osiąga 8,5 metra. A to wszystko na obszarze 232 ha. Już taka dawka informacji budzi podziw i zachęca do dalszego odkrywania tego miejsca, a przede wszystkim do zobaczenia torfowiska na żywo. Uwaga… o każdej porze roku wygląda inaczej i bardzo zjawiskowo.

Gdzie pojechać jesienią? 17 miejsc w Polsce, idealnych na jesienny wyjazd

Torfowisko pod Zieleńcem – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać na Torfowisko pod Zieleńcem? Do torfowiska możemy wygodnie dojechać samochodem z dwóch stron, pierwsza wersja to droga od Dusznik Zdrój, około 7 km z centrum. Druga opcja to dojazd od strony Zieleńca, chociaż stąd możemy wybrać się nawet na pieszy spacer, jeśli na przykład nocujemy w jednym z pensjonatów, wtedy trasę wydłużamy o około 30 minut.

Gdzie zaparkować przy Torfowisku pod Zieleńcem? Tuż przy wejściu na szlak jest niewielki darmowy parking na kilkanaście samochodów. Przy drodze stoi również tablica informacyjna z przydatną mapką ścieżki przyrodniczej i kilkoma ciekawostkami o torfowisku. Dalej ruszamy już pieszo zielonym szlakiem.

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka – najciekawsze atrakcje, 20 miejsc jakie warto zobaczyć

Szlak do Torfowiska pod Zieleńcem – ścieżka przyrodnicza, czas przejścia

Do Torfowiska pod Zieleńcem możemy wygodnie dotrzeć zielonym szlakiem oraz trasą ścieżki przyrodniczej. Tym bardziej to super trasa na wypad również z dzieckiem. Po drodze spotkamy 10 tablic z ciekawostkami przyrodniczymi oraz drewnianą kładkę, która prowadzi nas w głąb torfowiska, a także wieżę widokową (obecnie niedostępna, wciąż czekamy na jej remont).


Ile się idzie na Torfowisko pod Zieleńcem? Czas przejścia szlaku Torfowiska pod Zieleńcem w dwie strony to około 1-1,5 godziny, oczywiście wszystko zależy od naszego tempa. Dystans do pokonania to niecałe 3 km w dwie strony.

Czy trasa na torfowisko jest trudna? Jedynie początek szlaku prowadzi nas mocniej pod górę, dość wąskim leśnym szlakiem ze sporą ilością korzeni. Jednak już po 10 minutach wchodzimy na szeroką, szutrową i przede wszystkim płaską drogę po grobli torfowiska.

Ile kosztuje wejście na teren Torfowiska pod Zieleńcem? Wstęp na torfowisko jest bezpłatny.

Torfowisko pod Zieleńcem – trasa

Dlaczego w ogóle torfowisko jest fenomenem w skali Europy? W tej części naszego kontynentu z reguły nie spotykamy tak potężnych torfowisk z ponad setką unikatowych roślin, jak mięsożerna rosiczka, brzoza karłowata, która rośnie tylko w 3 miejscach w Polsce, czy kosodrzewina, jaka normalnie rośnie w wysokich partiach gór.

Niektórzy twierdzą, że klimat i wygląd torfowiska może przypominać nam Europę z czasów polodowcowych. Dlatego też w 1954 roku utworzony zostaje tutaj rezerwat, który do dziś chroni wyjątkowość torfowiska. Torfowisko pod Zieleńcem składa się z dwóch części: Topieliska i Czarnego Bagna. Trasą, którą podążamy biegnie przez jego pierwszą część. To zdecydowanie idealny szlak dla osób początkujących i rodzin z dzieckiem.

7 ciekawostek o torfowisku pod Zieleńcem

  • Torfowce to głównie one tworzą torfowiska, czym są i jak wyglądają te rośliny? Po pierwsze bardzo lubią wodę, po drugie ich niewielkie łodygi mają kilkanaście centymetrów długości, jednak są zielone jedynie od góry, a rosną cały czas. Dlatego cała dolna warstwa, do której nie dociera już światło obumiera, tworząc w ten sposób torf. Rocznie warstwa torfu rośnie o zaledwie 1-2 mm.
  • Przez Torfowisko pod Zieleńcem przebiega dział wodny. Co to takiego? To miejsce skąd woda trafia do dwóch różnych mórz. Potoki, które trafiają do rzeki Bystrzycy Dusznickiej, uchodzą do morza Bałtyckiego, natomiast wody rzeki Dzika Orlica trafiają już do Morza Północnego.
  • Kosodrzewina to wysokogórska roślina, która polubiła teren torfowisk. Wszystko dzięki surowym warunkom jakie tutaj panują. Jej gałęzie są elastyczne i trudno je złamać, dlatego też świetnie chronią glebę.
  • Droga na bagnach – niełatwo zbudować stabilną drogę, gdy pod naszymi nogami mamy kilka metrów grząskiego terenu. Każdy cięższy kamień po prostu by utonął, dlatego droga przez torfowisko ma bardzo nietypową konstrukcję. Na warstwie torfu leżą drewniane kłody, które niczym tratwy unoszą cięższe kamienie.
  • Brzoza karłowata to pozostałość po lodowcu! w Polsce są jedynie 3 miejsca, gdzie możemy ją spotkać. Brzoza rośnie jedynie do wysokości 1,5 metra, co więcej zazwyczaj możemy ją spotkać na dzikiej północy Europy, a nie w centrum.
  • Nietypowy jest również ciemnoczerwony kolor wody, jaka wypływa z torfowiska. Wszystko za sprawą kwasów humusowych, które potoki wypłukują z torfowiska.
  • Jeszcze 300 lat temu teren torfowisk był wykorzystany gospodarczo. Dopiero w 1919 roku torfowisko stało się rezerwatem, który uratował wyjątkową przyrodę tego miejsca, jaką możemy podziwiać do dziś.

Co warto zobaczyć w okolicy Gór Bystrzyckich?

  • Jagodna to najwyższe wzniesienie Gór Bystrzyckich. Dziś największą atrakcją Jagodnej jest wieża widokowa, z której również mamy piękną panoramę na Sudety i Ziemię Kłodzką. Sprawdź koniecznie!
Jagodna – szlak najwyższy szczyt gór Bystrzyckich, wieża widokowa, schronisko
  • Zieleniec bardzo często porównuje się do alpejskich wiosek. Nic dziwnego, wyjątkowy mikroklimat i urocze pensjonaty bardzo nawiązują swoim wyglądem do alpejskiego stylu. To też jedna z największych stacji narciarskich w Polsce. Zima może trwać tutaj nawet przez 150 dni w roku, a zatem to idealne miejsce dla miłośników białego szaleństwa.
  • Na wyciagnięcie ręki mamy również Góry Orlickie z najwyższym wzniesieniem i widokową wieżą na Orlicy. Co ciekawe to już 4 wieża, jaka stanęła na Orlicy, tuż obok niej zobaczymy też ruiny dawnego schroniska.
Orlica – szlak do wieży widokowej, najwyższy szczyt Gór Orlickich

Kiedy zwiedzać Torfowisko pod Zieleńcem? Z pewnością wyjątkową porą roku jest jesień, gdy trawy torfowisk nabierają ciemnoczerwonego koloru. Jesień to najciekawszy czas na spacer po torfowiskach, bo torfowisko wygląda niczym miękki kolorowy dywan. Chociaż i wiosną i latem jest tutaj równie kolorowo i ciekawie. Czy warto odwiedzić torfowisko pod Zieleńcem? Zdecydowanie warto, tym bardziej gdy lubisz drewniane kładki i ścieżki edukacyjne z ciekawostkami na trasie. Co więcej na szlak możesz śmiało zabrać dzieci, trasa jest lajtowa i mało wymagająca, a widoki i roślinność są naprawdę niepowtarzalne.

Plan Wypadu na Torfowisko pod Zieleńcem

Dojazd: woj. dolnośląskie, 57-330 Duszniki-Zdrój

Parking: bezpłatny parking przy wejściu na szlak, współrzędne 50.347218, 16.400616

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na torfowisko pod Zieleńcem jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku w dwie strony: 1h, dystans 2,5 km

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments