Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Jak najlepiej odkrywać piękno Małopolski? Zdecydowanie na rowerze. Trasa Velo Dunajec i Velo Czorsztyn to malowniczy szlak, z którego mamy niesamowite panoramy na Pieniny, Gorce i Tatry.

Szlak rowerowy Velo Czorsztyn ma 2 warianty tras, jakimi możesz podróżować. Pierwszy wariant to dłuższa pętla, która liczy sobie 38,5 km i jest to zdecydowanie trasa dla ambitnych kolarzy, którym nie straszne są górki. Szlak wtedy biegnie też częściowo główną drogą, więc trzeba uważać na spory ruch samochodowy.

Drugi wariant jest bardziej lajtowy, trasa liczy 27,5 km, jedziemy praktycznie cały czas wytyczoną ścieżką tylko dla rowerów wokół jeziora. Jednak w tym wariancie trzeba skorzystać z kursującego promu między zamkiem w Niedzicy, a zamkiem w Czorsztynie.

Pieniny atrakcje i szlaki TOP 15 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

Velo Czorsztyn – skąd najlepiej rozpocząć?

Polecamy rozpocząć trasę rowerową Velo Czorsztyn w miejscowości Niedzica. Tutaj znajdziecie mnóstwo parkingów, więc bez obaw możecie zostawić swój samochód. Większość parkingów jest płatnych, chociaż jeśli będziecie w Niedzicy wcześnie rano, to możecie spróbować zaparkować przy ulicy Zamkowej, na wprost Kaplicy św. Andrzeja. Tutaj parking jest za darmo.

Zamek w Niedzicy

Jeśli lubicie zamkowe ciekawostki, to koniecznie zajrzyjcie przed lub po przejechaniu trasy Velo Czorsztyn do potężnego zamku Dunajec w Niedzicy. Uwaga…na zamku straszy. Co ciekawe zamek przez 700 lat leżał na terenie Węgier, broniąc przy tym ich północnej granicy. Dopiero po II wojnie światowej w 1945 roku, te tereny zostały włączone do Polski.

Dziś w zamku znajdziemy zarówno ciekawe muzeum z komnatami, więzienie z przerażającą salą tortur, jak taras ze świetnym punktem widokowymi na całe jezioro. Tuż obok zamku można dodatkowo zwiedzić wozownie z nietypowymi i zabytkowymi pojazdami konnymi. Ciekawą miejscówką jest też stary drewniany spichlerz folwarku zamkowego.

Zamek Dunajec w Niedzicy – zwiedzanie, co warto zobaczyć nad jeziorem Czorsztyńskim?

Niedzica – Velo Czorsztyn

Ruszając z Niedzicy na szlak Velo Czorsztyn, wjeżdżamy na nową ścieżkę rowerową, bez obaw możemy zabrać na nią dzieciaki. Cała trasa jest asfaltowa, bardzo dobrze oznaczona i ma wiele miejsc do postojów.

W piękny słoneczny dzień jest tu bardzo tłoczno, jednak nic dziwnego, skoro trasa jest tak świetnie przygotowana, to i  jej wielbicieli nie brakuje. W Niedzicy jest też przystań, skąd możecie wyruszyć w godzinny rejs po jeziorze, wynająć gondolę albo dostać się promem do sąsiedniego zamku w Czorsztynie.

Wokół jeziora Czorsztyńskiego

Startując z Niedzicy, trasa Velo Czorsztyn początkowo jest bardzo łatwa. Prowadzi nas brzegiem jeziora, skąd mamy piękne widoki na oba zamki. Jednak po 3 kilometrach, zaczyna się spory, aż 2 kilometrowy podjazd do miejscowości Falsztyn. Tu serducho Wam zabije mocniej, ale im wyżej wyjedziemy, tym mamy lepszy widok na Pieniny oraz jezioro.

Kolejny odcinek szlaku rowerowego z Falsztyna do Frydmana to równie piękne widoki, ale i dość ostry zjazd do brzegu jeziora. Później trasa biegnie już malowniczo i w miarę równo samym brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego.

Velo Czorsztyn – Frydman

Po około 9 km szlaku rowerowego docieramy do miejscowości Frydman. Tutaj na strudzonych rowerzystów czeka kilka atrakcji. Jest MOR, przystań wodna, są też bary z leżaczkami, a zatem to dobre miejsce na piknik i odpoczynek. Chyba że nie lubicie tłocznych miejsc… w takim wypadku polecamy ruszyć nieco dalej w bardziej ustronne zakątki.

We Frydmanie jedziemy też szlakiem Velo Czorsztyn po zaporze, to prawie 3 kilometrowy odcinek, tak zwanej zapory bocznej. Ma ona za zadanie chronić zabytkowe wioski Frydman i Dębno Podhalańskie, które nie zostały przesiedlone z doliny Dunajca podczas budowy zapory w Niedzicy, a więc są wciąż na terenach zalewowych. Dlatego ta zapora jest bardzo potrzebna i od kilkudziesięciu lat chroni wsie przed nieprzyjemnymi niespodziankami, jakimi są powodzie.

Jezioro Czorsztyńskie

Północna część szlaku to iście bajkowa trasa. Nie ma tu morderczych podjazdów, więc wygodnie jedziemy tuż nad brzegiem jeziora. Dodatkowo mamy świetną panoramę na Tatry i odległą Babią Górę, który wyłania się na horyzoncie niczym szpiczasty kopiec kreta. Na Velo Czorsztyn mamy aż 11 miejsc obsługi rowerzystów.

Są tu ławeczki, altanki, stojaki na rowery, jest dodatkowo wiele udogodnień dla rowerzystów i co ciekawe są również tablice ze starymi zdjęciami okolicy, sprzed czasów utworzenia tu sztucznego jeziora Czorsztyńskiego. Dlaczego w ogóle zdecydowano się na jego budowę? Z prostej przyczyny, Dunajec to bardzo kapryśna górska rzeka, która nieraz dała się we znaki.

Obecnie na Dunajcu mamy aż 3 zapory, a ta w Czorsztynie jest najmłodszą, bo ostatecznie powstała w 1997 roku po ponad 30 latach prac inwestycyjnych. Dodatkowo jest też i największą ze wszystkich trzech zapór na Dunajcu.

Velo Czorsztyn – przez nowe, przesiedlone wioski

Ostatni odcinek trasy przejeżdżamy przez wioski, które powstały zaledwie kilkadziesiąt lat temu, w czasie gdy mieszkańców z doliny Dunajca trzeba było przenieść w bezpieczniejsze miejsce.

Spójrzcie na mapę z rzutem satelitarnym wioski Maniowy, jej układ ulic wygląda jak schemat małego miasta. To bardzo nietypowe dla górskich wiosek, których domy z reguły są porozrzucane zarówno po wzgórzach jak i dolinach. Choć praktycznie każda z okolicznych wiosek, przynajmniej w części musiała zostać przesiedlona, to jednak Maniowy trzeba było przenieść w całości.

Na wzgórzu ponad jeziorem wybudowano całe osiedla identycznych domów. Jednak jeśli chcecie jeszcze zobaczyć stare zabudowania i zabytkowe chaty, które kiedyś były domami mieszkalnymi zalanych wiosek, warto odwiedzić skansen Osada Czorsztyn w Kluszkowcach.

Zamek w Czorsztynie

Ostatnim miejscem do jakiego docieramy są ruiny zamku w Czorsztynie. Tutaj po 27,5 kilometrach kończymy wycieczkę szlakiem Velo Czorsztyn. Na małą pętelkę musimy przeznaczyć około 3 godzin rekreacyjnej jazdy. Z przystani prom razem z rowerami zabiera nas do punktu startu, czyli do Niedzicy.

Jeśli macie chwilę, warto również zwiedzić sam zamek w Czorsztynie, wystarczy wdrapać się na wysoką 50 metrową skałę. Co prawda zamek jest w stanie ruiny, ale z jego tarasu widokowego mamy świetną panoramę na Tatry, Pieniny oraz Jezioro Czorsztyńskie.

Dodatkowo w jednej z sal zamkowych, stworzona jest nietypowa wystawa starych pocztówek z widokami Doliny Dunajca. Możemy zatem zobaczyć jak wyglądały te tereny przed utworzeniem sztucznego jeziora Czorsztyńskiego. Będziecie zaskoczeni jak totalnie zmienił się nam krajobraz.

Zamek w Czorsztynie – zwiedzanie atrakcji Pienin

Velo Czorsztyn – pełna pętla

Jeśli lubicie wyzwania i górki Wam nie straszne, to ruszamy dalej w drogę. Cała pętla Velo Czorsztyn liczy około 38,5 km, częściowe jedziemy też szlakiem rowerowym Velo Dunajec. Ostatni odcinek trasy biegnie główną drogą Czorsztyn – Niedzica. Tu trzeba mieć dobrą kondycję, bo przez 11 kilometrów mamy na zmianę strome podjazdy i zjazdy. Na tym odcinku szlaku rowerowego mamy też kilka pięknych punktów widokowych na Tatry.

Dodatkowo przejeżdżamy też obok jeziora Sromowce, które jest zbiornikiem wyrównawczym dla jeziora Czorsztyńskiego. Ten wariant pełnej pętli Velo Czorsztyn, nie licząc postojów, zajmie nam około 4 godziny intensywnego pedałowania.

Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?

Czy warto wybrać się na szlak rowerowy velo Czorsztyn? Zdecydowanie tak! Czy można zabrać na trasę dzieciaki? Oczywiście, powinny być zachwycone atrakcjami jakie mamy po drodze. Jeśli kochacie rowerowe podróże z bajkowymi widokami, nie czekajcie, pakujcie rowery lub skorzystajcie z usług jednej z wypożyczalni i śmiało ruszajcie na odkrywanie tego genialnego szlaku. Jak dla nas Velo Czorsztyn to jedna z najciekawszych ścieżek rowerowych w Polsce. Zresztą przekonajcie się sami.

Plan Wypadu na Velo Czorsztyn

Dojazd: Niedzica ul. Zamkowa

Parking: bezpłatny parking wzdłuż ulicy Osiedle Zamek w Niedzicy lub płatne parkingi pod zamkiem w Czorsztynie i Niedzicy

Bilety Wstępu:

  • wstęp na Velo Czorsztyn jest bezpłatny
  • płatny parking w Niedzicy – 15 zł/dzień
  • prom rowerowy Czorsztyn – Niedzica, 18 zł/os (w jedną stronę)
  • zamek w Niedzicy – 25 zł/os bilet normalny, 19 zł/os bilet ulgowy
  • zamek w Czorsztynie – 10 zł/os bilet normalny, 5 zł/os bilet ulgowy

Czas przejazdu ścieżką rowerową Velo Czorsztyn: 3 – 4 godz.

Dystans: trasa Niedzica – Czorsztyn 27,5 km, trasa w pętelce 38,5 km

4.8 15 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
1 rok temu

Czy jest tam wypożyczalnia rowerów???

Kris
Kris
1 rok temu

Statki Halny I Dunajec wstrzymały przewóz rowerzystów