Pomorskie czaruje niesamowitymi atrakcjami, przyrodniczymi skarbami i genialnymi zabytkami. Złociste plaże Bałtyku na Mierzei Wiślanej, szumiące Bory Tucholskie, Trójmiasto ze świetnymi atrakcjami dla dzieci, czy Szwajcaria Kaszubska to tylko kilka z powodów, dla których warto tu przyjechać.

Spis treści

Województwo Pomorskie – informacje i ciekawostki

Z czego słynie Pomorskie? Pomorskie to najdalej na północ wysunięte województwo w Polsce, jakie słynie z pięknych plaż, ruchomych wydm Słowińskiego Parku Narodowego, Trójmiasta z Gdańskiem, Gdynią i Sopotem, niezwykłej kultury Kaszub, największego w Polsce zamku w Malborku, czy też ujścia Wisły do Bałtyku.

Jakie miasta są w województwie pomorskim? W pomorskim jest 42 miasta, stolicą jest Gdańsk, który zamieszkuje prawie 488 tys. osób. Dodatkowo Gdańsk wraz z Gdynią i Sopotem tworzą aglomerację zwaną Trójmiastem.

Ile ludzi mieszka w pomorskim? Łącznie w województwie pomorskim mieszka 2 mln 360 tys. osób. Najmniejszym miastem w Pomorskiem jest Krynica Morska z 1,1 tys. mieszkańców.

  • Najwyższym punktem województwa Pomorskiego jest wierzchołek szczytu Wieżyca 329 m n.p.m. w Kaszubskim Parku Krajobrazowym.
  • Największa depresja w Polsce, czyli punkt położony poniżej poziomu morza znajduje się na Żuławach Wiślanych w miejscowości Marzęcino i wynosi 2,2 m.
  • W Jastrzębiej Górze znajduje się najdalej na północ wysunięty punkt Polski, czyli tak zwana Gwiazda Północy.

Gdzie można pojechać w Pomorskiem? Na terenie województwa pomorskiego leżą dwa parki narodowe. Są to Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami oraz Park Narodowy Bory Tucholskie z sosnowymi lasami i jeziorami. Dodatkowo regionem, jaki wyróżnia Pomorskie są Kaszuby ze słynną Szwajcarią Kaszubską, jaką wyróżnia własny język, regionalna kuchnia oraz tradycyjne wzornictwo. Równie ciekawym historycznie miejscem w pomorskim są Żuławy Wiślane z podcieniowymi domami mennonitów.


Pomorskie atrakcje – mapa turystyczna miejsc, jakie warto zwiedzić

1. Gdańsk – stolica województwa pomorskiego i najciekawsze atrakcje na weekend

Gdańsk to miasto morza, bursztynu, przepięknych zabytków, nowoczesnych atrakcji i świetnej kuchni. To również stolica Kaszub i jedno z najbardziej luksusowych miast w Polsce. Odkrywając najciekawsze atrakcje Gdańska mamy okazję poznać morską historię stoczni gdańskiej, zachwycić się panoramą z wieży kościoła Mariackiego, czy też złapać wschód słońca na jednej ze złotych plaż Bałtyku.

Co warto zwiedzić w Gdańsku? Znajdziemy tutaj ciekawe atrakcje dla dorosłych, wielbicieli historii, zabytków i sztuki. Chlubą miasta jest największa ceglana świątynia w Europie, a także najstarszy Żuraw portowy. Wśród nowoczesnych atrakcji dla dzieci nie zabrakło również multimedialnych muzeów. Gdańsk to zdecydowanie idealny kierunek na weekendowy wypad w pomorskie we dwoje, z dzieckiem, czy solo.

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. W naszym artykule znajdziesz wiele inspiracji, porad, wskazówek, zdjęć i map.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud i w zamian za darmowy przewodnik postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie motywacją do dalszych działań :)

 

Gdańsk atrakcje i zabytki, 15 miejsc jakie warto zobaczyć

2. Ruchome wydmy Słowiński Park Narodowy – pomorskie przyrodnicze atrakcje

Słowiński Park Narodowy jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych miejsc w pomorskim. Zobaczymy tu dwie zjawiskowe ruchome wydmy Czołpińską i Łącką, które co roku zmieniają swój kształt. Spotkać tu można również romantyczne dzikie plaże nad Bałtykiem, a do tego piękne zabytki jak chociażby skansen w Klukach, czy latarnię morską w Czołpinie.

Oprócz ruchomych wydm w parku spotkasz też jeziora. Co ciekawe, aż ⅔ powierzchni parku zajmują właśnie wody! Szczególnie cenne są tu jeziora: Łebsko trzecie największe w Polsce, jezioro Gardno, które możesz objechać szlakiem rowerowym, czy jeziora Dołgie Wielkie i Małe. Słowiński Park Narodowy to świetny kierunek na Kaszubach zarówno dla pasjonatów aktywnego wypoczynku, jak i wielbicieli słodkiego leniuchowania.

Słowiński Park Narodowy – TOP 10 atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić?

3. Szwajcaria Kaszubska – regionalna kuchnia z której słynie Pomorskie?

Szwajcaria Kaszubska to niezwykle malownicza kraina tysiąca jezior, wciąż dzikich lasów, łagodnych wzgórz usianych samotnymi gospodarstwami i świetnymi punktami widokowymi. Ten obszar Kaszub możesz zwiedzać rowerem, w kajaku, łódce, lub wędrując jednym ze szlaków pieszych, czy wybierając słynną trasę samochodową, czyli Drogę Kaszubską.

Mianem Szwajcarii Kaszubskiej nazywamy centralną część Pojezierza Kaszubskiego, czyli tereny leżące w granicach powiatu kartuskiego i kościerskiego. Z czego słynie Szwajcaria Kaszubska? Wielkim bogactwem są tu liczne jeziora, a najsłynniejszym jest „Kółko Raduńskie”, czyli szlak wodny, jaki łączący 14 jezior. Zdecydowanie warto wybrać się do Ręboszewa żeby zobaczyć słynny wiatrak, w którym możesz spędzić noc. Natomiast w Szymbarku znajdziesz świetne atrakcje Kaszub dla dzieci jak chociażby najdłuższą deskę świata, czy park rozrywki z domem do góry nogami.

Szwajcaria Kaszubska – TOP 10 atrakcje, najciekawsze miejsca, zwiedzanie, co warto zobaczyć?

4. Gdynia atrakcje dla dzieci – gdzie można jechać z dzieckiem w pomorskiem?

Gdynia to bardzo nowoczesne miasto, które w zawrotnym tempie z niewielkiej rybackiej osady zmieniło się w prawie 250 tys. metropolię i to nad samym brzegiem Bałtyku. Poznając najciekawsze atrakcje Gdyni nie znajdziemy tu starówki, ani wielowiekowych zabytków, ale nowoczesne atrakcje, z których słynie Pomorskie.

Co trzeba zobaczyć w Gdyni? Najsłynniejsze statki zacumowane na południowym molo, czyli Dar Pomorza i ORP Błyskawicę. Nowoczesne i multimedialne muzea, jak Centrum Nauki Experyment, Muzeum Emigracji, czy Marynarki Wojennej. Egzotyczny podwodny świat odkryjesz w gdyńskim akwarium, a na romantyczny spacer koniecznie wybierz się na molo i klif do Orłowa.

Gdynia atrakcje i zabytki – 14 miejsc, jakie warto zobaczyć

5. Cypel Rewski Zatoka Pucka – gdzie pojechać w okolicy Gdańska?

Odkrywając najciekawsze atrakcje Zatoki Puckiej koniecznie trzeba odwiedzić nadmorską wioskę Rewa i jej zjawiskowy Cypel Rewski. Ten wał piasku tworzy niezwykle malowniczą ścieżkę, którą z obu stron oblewają szumiące wody Bałtyku. Co więcej, zobaczymy tu również setki pływających kitesurferów, którzy łapią morski wiatr w żagle.

Szpryk, tak w kaszubskiej gwarze mówi się na Cypel Rewski, który jest niezwykle wietrznym miejscem nad Zatoką Pucką. Jak powstał Cypel Rewski? Wszystko zawdzięczamy siłom natury, a dokładniej morskim prądom, które skumulowały tutaj ogromny wał piasku. Jednak to nie jedyna atrakcja Rewy, znajdziemy tu również niezwykłe rezerwaty przyrody, rybacki port i idealne miejsca do plażowania.

Cypel Rewski – najlepsze atrakcje Zatoki Puckiej i Kaszub

6. Żuławy Wiślane – mało znane miejsca na Pomorzu, zaskakujące i nietypowe atrakcje

Żuławy Wiślane są zdecydowanie nieszablonowym miejscem w Pomorskiem. To tutaj znajduje się największa depresja, czyli punkt położony aż 2,2 m poniżej poziomu morza i co ciekawe, to wcale nie są Raczki Elbląskie! Co więcej, Żuławy Wiślane słyną z pięknych podcieniowych domów, wyjątkowej regionalnej kuchni i niezwykłej historii, jaką tworzyli tu mennonici.

Na Żuławach Wiślanych warto odwiedzić najsłynniejsze miasta, stolicą Żuław jest Nowy Dwór Gdański, w którym warto odwiedzić Muzeum Żuławskie, by jak najlepiej poznać okolicę. Na Żuławach najsłynniejszy jest oczywiście Malbork z największym w Polsce krzyżackim zamkiem. Równie ciekawe jest jednak miasto Elbląg, skąd możesz wyruszyć w przyjemny rejs po Kanale Elbląskim z pochylniami, gdzie statek sunie po trawie.

Żuławy Wiślane atrakcje 10 ciekawych miejsc, jakie warto zwiedzić w “małej Holandii” na północy Polski

7. Malbork – największy zamek w Polsce i genialny zabytek w Pomorskim

Zamek Malbork to największy gotycki zamek świata, który przetrwał do dzisiejszych czasów. Zajmuje ogromną powierzchnię 21 ha. Kompleks trzech zamków tworzą zjawiskowe pomieszczenia jak Wielki Refektarz, zamkowe kaplice, kapitularz, kuchnia konwentu, gdanisko, czy potężny kościół zamkowy. Zamek zdradza nam ciekawe sekrety o życiu, losach i tajemnicach Zakonu Krzyżackiego.

Zamek w Malborku to też największy zamek w Polsce. Został zbudowany w XII wieku nad brzegiem Nogatu i przez 150 lat to właśnie Malbork był stolicą państwa krzyżackiego, a zamek główną siedzibą wielkich mistrzów. Do dziś jest również wielkim arcydziełem, które trafiło na listę UNESCO.

Zamek Malbork – zwiedzanie największego gotyckiego zamku na świecie

8. Sopot – ciekawe i romantyczne atrakcje na długi weekend w pomorskim

Sopot to miasto najdłuższego w Polsce molo, pięknych złocistych plaż, świetnych restauracji, luksusowych hoteli i nietypowych atrakcji Kaszub. Mimo iż jest najmniejszym z miast w Trójmieście, to jednak nie ustępuje niczym znacznie większej Gdyni ani stolicy Pomorza, czyli Gdańskowi.

Miasto Sopot jako uzdrowisko przyciąga kuracjuszy, jednak to też idealne miasto na rodzinne wakacje z dzieckiem, czy też na romantyczny weekend we dwoje. Z czego jest znany Sopot? Sopot jest kurortem nadmorskim i uzdrowiskiem, ale słynie również z organizowanych od 1961 w Operze Leśnej konkursów piosenki Sopot Festival. Jednak Sopot zaskakuje swoimi atrakcjami, kusi szumem Bałtyku i czaruje pięknymi kameralnymi willami.

Sopot atrakcje na weekend – TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć nad Bałtykiem

9. Wdzydzki Park Krajobrazowy – najpiękniejszy skansen na Kaszubach

Wdzydze Kiszewskie to jedna ze słynnych kaszubskich miejscowości, której różnorodne atrakcje przyciągają wielbicieli żeglowania, pasjonatów kajakarstwa, miłośników rowerowych wypadów, czy odkrywców historycznych ciekawostek, ale i rodziny z dziećmi żądnych słodkiego leniuchowania.

Największą atrakcją we Wdzydzach, jaką koniecznie musisz zobaczyć jest Kaszubski Park Etnograficzny, Możemy w nim zobaczyć aż 50 przepięknych budynków. Ten przepiękny skansen porywa nas w klimatyczną podróż w czasie do uroczych Kaszubskich wiosek, które wypełnione są regionalnymi pamiątkami, pięknymi dziełami sztuki i wciąż żywą kulturą Kaszubów.

Wdzydze Kiszewskie TOP 5 atrakcje – skansen, Wdzydzki Park Krajobrazowy, co warto zobaczyć na Kaszubach?

10. Mierzeja Wiślana – najpiękniejsze plaże na Pomorzu

Mierzeja Wiślana to najsłynniejsze miejsce nad Bałtykiem. Ten piękny wydmowy pas z sosnowymi lasami otacza z jednej strony Zalew Wiślany, a z drugiej szumiące morze. Przemierzając mierzeję możemy odkryć urocze rybackie wsie jak Mikoszewo, Kąty Rybackie, czy Piaski, czy zajrzeć do popularnego kurortu, czyli Krynicy Morskiej, by wejść na latarnię morską. Na Mierzei Wiślanej znajdziesz też wciąż dzikie plaże Bałtyk, które leżą tuż przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

Mierzeja Wiślana atrakcje jakie warto zobaczyć, słynny szlak rowerowy R10

11. Mewia Łacha – przyrodniczy skarb Pomorza, gdzie Wisła uchodzi do Bałtyku

W miejscu, gdzie królowa polskich rzek spokojnie i leniwie wpada do szumiącego Bałtyku, mamy okazję zobaczyć niezwykły rezerwat Mewia Łacha. Po obu stronach sztucznego przekopu Wisły tłumnie gniazdują miliony ptaków oraz stada fok. Stąpając po złocistej plaży czujemy tutaj niezwykłą moc natury, wciąż dzikiej i pięknej.

Przekop Wisły to sztucznie wykopany kanał, jaki dzieli rezerwat Mewia Łacha na dwie części. Jego zachodni skrawek znalazł się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku Jednak znacznie większa wschodnia część w Mikoszewie.

Foki bałtyckie czują się w tym miejscu bardzo bezpiecznie. W słoneczne dni uwielbiają się wylegiwać na małych wysepkach. Dzięki specjalnie wytyczonej ścieżce przyrodniczej możemy wejść do tego dzikiego i pasjonującego świata zwierząt. Żeby dodatkowo podglądać ich życie z wieży widokowej.

Rezerwat Mewia Łacha – szlak, atrakcje Wyspy Sobieszewskiej

12. Bory Tucholskie – gdzie na rower lub spacer w Pomorskiem?

Bory Tucholskie to potężny kompleks sosnowych lasów jaki znajdziesz w południowej części Kaszub. Region przecina rzeka Brda, a w okolicznych borach ukryte są liczne jeziora. Najciekawszy przyrodniczo obszar jest objęty ochroną przez Park Narodowy Bory Tucholskie oraz pięć parków krajobrazowych.

Atrakcje jakie oferują nam tu Kaszuby i Bory Tucholskie możemy zwiedzać rowerem, kajakiem lub wędrując jedną z przepięknych ścieżek przyrodniczych. Jeśli zastanawiasz się gdzie najlepiej wybrać się na spacer na Kaszubach, to koniecznie odwiedź Bory Tucholskie. Moc przyrodniczych skarbów i nietypowych miejsc czeka tu na każdego wielbiciela przyrody.

Bory Tucholskie Park Narodowy – TOP 10 atrakcje, szlaki piesze i rowerowe, co warto zobaczyć?

13. Krynica Morska – najpiękniejsze plaże Bałtyku w Pomorskiem

Popularny letni kurort jakim jest Krynica Morska przyciąga turystów wyjątkowo czystym powietrzem, które przesiąknięte jest jodem. Dodatkowo miasto leży w otoczeniu Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej, a więc znajdziemy tu wiele przyrodniczych ciekawostek i świetnych szlaków rowerowych oraz pieszych.

Niezwykłe dzikie plaże na obrzeżach Krynicy Morskiej są idealnym miejscem do wypoczynku, który przerywa jedynie szum fal i słodki zapach sosen. Natomiast centrum Krynicy Morskiej tętni życiem do późnego wieczora, deptaki wypełniają małe sklepiki, restauracje i muzyka. Zobaczymy tu również jedyną w Polsce ulicę Teleexpresu, czy pomnik dzików.

Krynica Morska – 10 najciekawszych atrakcji, co warto zobaczyć?

14. Kamienne Kręgi Węsiory – tajemnicze pomorskie atrakcje

Jak się okazuje tereny dzisiejszych Kaszub jeszcze przed naszą erą były kiedyś zamieszkiwane przez Skandynawskie ludy Gotów. Wielkim skarbem Kaszub, który wciąż owiewa wiatr tajemnicy są ich miejsca pochówku, czyli kurhany i kamienne kręgi. Prawdopodobnie były one miejscami spotkań starszyzny plemiennej, a nawet odprawiano na nich zabiegi magiczne, czy składano ofiary.

Cmentarzysko Gotów w Węsiorach składa się z dwudziestu kurhanów, czterech kamiennych kręgów i ponad 140 grobów. Do dziś jest owiane wieloma tajemnicami, mnóstwo osób przyjeżdża tu ze względu na magiczną atmosferę. Jest to jeden z kilku czakramów w Polsce, czyli miejsc o wysokim dodatnim promieniowaniu.

15. Muzeum Hymnu Będomin – atrakcje w pomorskim na niepogodę

W przepięknym dworku Wybickich masz niepowtarzalną okazję poznać Józefa Wybickiego, twórcę naszego narodowego hymnu, czyli “Mazurka Dąbrowskiego”. Wybicki urodził się właśnie tu w Będominie. Dziś przemierzając ciekawe i multimedialne wystawy w dworku krok po kroku odkrywamy najważniejsze wydarzenia z jego życia i historii Polski.

Wystawa główna Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie jest podzielona na dwie ekspozycje „Józef Wybicki i jego czasy” oraz „Losy Mazurka Dąbrowskiego”. Obie ekspozycje łączy nasz narodowy hymn, który powstał jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, później przetrwał czas rozbiorów, by po odzyskaniu niepodległości stać się narodową pieśnią Polski.

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments