Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Giewont 1895 m n.p.m. to jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach. Jego nietypowa sylwetka do złudzenia przypomina śpiącego rycerza z krzyżem na nosie. Szlak na Giewont to połączenie pięknych zakątków tatrzańskich dolin, z genialną widokową trasą oraz dreszczykiem emocji i adrenaliny, jakie czekają na ostatnim odcinku trasy z łańcuchami.

Czy trasa na Giewont to trudny szlak? To pierwsze pytanie zawsze nam się nasów kiedy planujemy zdobyć Giewont, o który przecież krążą legendy… Zdecydowanie Giewont to dość specyficzny szczyt, który z jednej strony kusi każdego swoją popularnością, a z drugiej przysparza nieprzygotowanym turystom wielu trudności. Choć tak naprawdę jedynie ostatni 100 metrowy odcinek trasy na Giewont to trudniejsza przeprawa, jednokierunkowy szlak z łańcuchami, skalnymi półkami i sporą ekspozycją.

Jak przygotować się do wejścia na Giewont? Który szlak na Giewont jest najłatwiejszy, a który najciekawszy? Ile się idzie na Giewont i jak na niego najlepiej wejść? Czy trasa na Giewont jest odpowiednia dla osób początkujących?

Na wszystkie pytania odnośnie trasy na Giewont znajdziesz odpowiedź w naszym przewodniku po TOP 3 najciekawszych szlakach. Podpowiem Ci również jak się odpowiednio przygotować oraz w których miejscach zwrócić szczególną uwagę i zachować ostrożność, żeby cieszyć się pięknymi widokami spod krzyża na Giewoncie.

Giewont 1895 m n.p.m. – ciekawostki, po co i skąd się wziął ten krzyż, no i kto go tam postawił?

Charakterystyczna sylwetka śpiącego rycerza, czyli Giewontu to można powiedzieć wizytówka polskiej części Tatr. Świetnie go widać zarówno z Zakopanego, Gubałówki, czy Podhala. Dziś nie wyobrażamy sobie Giewontu bez słynnego krzyża na nosie rycerza, pytanie, skąd się wziął i kto go postawił?

Inicjatorem budowy krzyża na Giewoncie miejscowy ksiądz z Zakopanego, czyli Kazimierz Kaszelewski. Wchodząc w nowe tysiąclecie zebrał grupę góralskich ochotników i wspólnymi siłami w 1901 roku postawili na Giewoncie krzyż.

Zadanie nie było łatwe, szczególnie, że w ubiegłym wieku nie było jeszcze odpowiedniego sprzętu. Krzyż w częściach dotarł koleją z Krakowa do Zakopanego. Dalej zapakowany na konne wozy mógł dotrzeć na Halę Kondratową. Następnie trzeba go już było wynieść, tego zadania podjęło się 500 ochotników.

A więc każdy z 400 metalowych elementów krzyża, jakie łącznie ważą 1800 kg górale wnosili na swoich barkach. A do tego trzeba było dostarczyć na szczyt wodę i zaprawę. W ten oto sposób błyszcząca 15 metrowa konstrukcja krzyża na Giewoncie jest jego znakiem rozpoznawalnym od 123 lat.

Czy wejście na Giewont jest trudne? Jak się przygotować do trasy na Giewont?

Czy Giewont to trudny szczyt do zdobycia, na który mogą się wybrać jedynie doświadczeni turyści? Wbrew pozorom do trasy na Giewont nie trzeba specjalnego sprzętu ani wspinaczkowych umiejętności. To dość “łatwy” do zdobycia szczyt o ile jesteś odpowiednio przygotowany, nic Cię tu nie zaskoczy… oczywiście oprócz pięknych widoków. Giewont jest zdecydowanie trudniejszy niż Kasprowy Wierch, Ornaki, czy Czerwone Wierchy, ale łatwiejszy niż Świnica, Kościelec i Rysy.

Jak się przygotować do szlaku na Giewont?

  • Przede wszystkim musisz mieć dobrą kondycję i nie możesz bać się wysokości i sporej ekspozycji, bo ostatnie 100m szlaku na Giewont to trasa po skalnej półce z łańcuchami, więc jeśli masz lęk wysokości, bądź lęk przestrzeni to nie jest odpowiedni szlak dla Ciebie.
  • Pogoda to podstawa! Sprawdź koniecznie prognozy, bo pogoda w górach szczególnie latem jest dynamiczna, a jeśli nawet już na szlaku widzisz zbliżającą się burzę to koniecznie zawróć. Podczas wyładowań krzyż na Giewoncie działa jak magnes.
  • Pamiętaj też o wygodnych górskich butach z grubą podeszwą. Kamienie na Giewoncie są bardzo wyślizgane, więc dobre buty to ważny element wyposażenia! Weź też zapas wody i prowiant, bo schroniska są tylko w dolinie.

Kiedy najlepiej iść na Giewont? Czy trasa na Giewont to dobry pomysł z dzieckiem?

Dobra rada na Giewont zawsze ruszaj wczesnym rankiem. Najlepiej o świcie, tak żeby najpóźniej o 7:00 rano być na szlaku. Dlaczego? O tej porze tatrzańskie szlaki są jeszcze w miarę puste, a z każdą godziną przybywa turystów.

Przy końcowym odcinku trasy na Giewont z łańcuchami trzeba iść gęsiego jeden za drugim, nie ma możliwości wyprzedzania, a szlak jest jednokierunkowy. Mniejszy ruch na szlaku działa tylko na Twoją korzyść. Od południa przy łańcuchach tworzą się już potężne kolejki, a czeka się nieraz godzinami… Zatem kto rano wstaje, ten Giewont ma dla siebie!

W jakim wieku można zabrać dzieci na Giewont? Szlak na Giewont to mały przedsmak tras Tatr Wysokich, czy jednak to odpowiednia trasa dla dzieci? Zdecydowanie Giewont jest zalecany dla starszaków, czyli dzieci w wieku +10 lat. Oczywiście nie ma reguły i równie dobrze poradzą sobie z nim młodsze dzieci, a problem będą mieć osoby dorosłe. Dlatego wszystko zależy od kondycji i tego jak często Twoje dziecko chodzi w Tatry.

Zasada jest prosta jeśli idziesz w Tatry z dzieckiem raz na rok, to zdecydowanie trasa na Giewont nie jest dla Was!

TOP 1 trasa na Giewont, czyli najciekawszy i najbardziej widokowy szlak w pętli (dla średniozaawansowanych)

Na początek podrzucam propozycję najpiękniejszego szlaku na Giewont, który oczarowuje. To łatwa i bardzo widokowa trasa. Co więcej, możesz ją przejść w pętli!

Trasa: Dolina Strążyska – Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz 1765 m n.p.m. – Giewont 1895 m n.p.m. – Kondracka Przełęcz 1725 m n.p.m. – Dolina Małej Łąki – Droga pod Reglami – Dolina Strążyska (parking)

Ile czasu zajmuje wejście na Giewont z doliny Strążyska?

  • Czas przejścia szlaku na Giewont z Doliny Strążyskiej: 3:15 h, dystans 6 km w jedną stronę, suma przewyższeń 1014 m

Najpiękniejszy szlak na Giewont zaczynamy w Dolinie Strążyskiej. Łatwo się tu dostać z centrum Zakopanego. Tuż przy wejściu na szlak są parkingi, bezpłatne toalety i kasa biletowa.

Na początek lekka i niezwykle przyjemna rozgrzewka, czyli 40 minutowy spacer czerwonym szlakiem przez uroczą dolinę z szumiącym Strążyskim potokiem i niezwykłą tatrzańską przyrodą. Kilka ciekawostek o dolinie Strążyskiej znajdziesz w osobnym wpisie.

Dolina Strążyska – piękny szlak do wodospadu Siklawica

Po 40 min jesteśmy na Strążyskiej polanie u stóp potężnego Giewontu, który z tej perspektywy wygląda najbardziej imponująco. Trzymamy się dalej czerwonego szlaku (łączy się z czarną trasą Ścieżki nad Reglami). Idziemy już wąską leśną ścieżką, czeka nas mocne 50 minutowe podejście do Przełęczy w Grzybowcu. Jest intensywnie, ale świerkowy las na ma tutaj niepowtarzalny urok!

Zdobywamy jeszcze szczyt Grzybowiec 1417 m n.p.m., a po kolejnych 40 minutach wychodzimy z części kosodrzewiny. Dookoła atakują nas piękne widoki Tatr! Co więcej, szlak jest już bardziej górski i ciekawszy. Są wąskie przesmyki i małe skałki do pokonania. To zdecydowanie najładniejszy oraz najbardziej malowniczy szlak na Giewont.

Po 3h od startu wpadamy na niebieski szlak i Wyżnią Kondracką Przełęcz 1765 m n.p.m. Stąd już jak na dłoni widzimy nasz cel, czyli Giewont. Jeśli nie ruszysz na szlak o poranku, to właśnie tu możesz utknąć w kilkugodzinnej kolejce pod krzyż!

Jednokierunkowy szlak na Giewont – jak najlepiej wejść, co musisz wiedzieć?

Ostatni odcinek niebieskiego szlaku na Giewont liczy jedynie 400 m, a mimo to jest on najtrudniejszy do pokonania. Jeszcze na początku idziemy po wygodnych kamiennych schodach, ale już po 10 minutach mamy informację, że szlak jest już jednokierunkowy!

Ta część trasy na Giewont przysparza najwięcej problemów, ale czy tak naprawdę jest się czego obawiać? Co prawda są momenty z bardzo śliskimi kamieniami, ale do pomocy mamy łańcuchy i wydłubane w skale schodki. Trzeba się tu też nieco powspinać po skałkach, ale najtrudniejsza trasa na szczyt Giewontu to jedynie 100 m ze sztucznymi zabezpieczeniami, do przejścia w 10 minut (o ile dotrzesz tu przed południem i korkami).

Nieco wysiłku i możesz naprawdę szybko zdobyć Giewont, wznieść się 1895 m n.p.m., dotknąć kultowego krzyża i zrobić zdjęcie pięknej panoramy Tatr. Wtedy czas na zejście drugą stroną wciąż jednokierunkowej trasy z łańcuchami. W ten sposób wrócisz niebieskim szlakiem do przełęczy.

Szlak na Giewont w pętli – powrót przez Dolinę Małej Łąki

Czas zatem na powrót z Giewontu innym szlakiem, czyli naszą trasą w pętli. Zejście zajmie 3:20h. Teraz kierujemy się niebieskim szlakiem do Kondrackiej Przełęczy 1725 m n.p.m. Tutaj skręcamy na żółty szlak w kierunku Doliny Małej Łąki. To bardzo spokojny i zaciszny szlak, choć z mnóstwem zakosów i schodów.

Nie idź tym szlakiem w przeciwną stronę, czyli na Giewont z Doliny Małej Łąki! Dlaczego? Osobiście w odwrotnie bym tego szlaku nie wybrała jako fajnej trasy na Giewont. Podejście jest bardzo ostre, monotonne i intensywne. Wybranie zatem tego szlaku na zejście z Giewontu jest znacznie bardziej przemyślane i przyjemniejsze.

Po 1:30h meldujemy się na malowniczej Polanie Małej Łąki skąd mamy widok petardę na Czerwone Wierchy. Na polanie są też ławeczki, więc to dobre miejsce na odpoczynek. Dalej trzymamy się żółtego szlaku, jakie biegnie wzdłuż Małołąckiego potoku.

Po kolejnych 40 minutach wpadamy na Gronik i już czarnym szlakiem Ścieżką pod Reglami po 45 min wracamy na parking przy dolinie Strążyskiej

  • Czas przejścia szlaku w pętli Dolina Strążyska – Giewont – Dolina Małej Łąki: 6:35 h, dystans 14,6 km

TOP 2 najłatwiejszy szlak na Giewont, czyli trasa z Kuźnic (dla początkujących)

Zdecydowanie najłatwiejszy szlak na Giewont to trasa z Kuźnic przez Kalatówki i Halę Kondratową. Szlak jest po pierwsze łatwy do przejścia technicznie, ma najmniejszą sumę przewyższeń i dodatkowo dwa schroniska na trasie. Jeśli wybierasz się z dzieckiem na Giewont, to ten wariant szlaku będzie odpowiedni.

Trasa: Kuźnice – Kalatówki – Hala Kondratowa – Przełęcz Kondracka 1725 m n.p.m. – Giewont 1895 m n.p.m.

Giewont ile się idzie z Kuźnic

  • Czas przejścia szlaku na Giewont z Kuźnic: 3:20 h, dystans 5,9 km w jedną stronę, suma przewyższeń 877 m

Niebieski szlak z Kuźnic na Giewont zaczynamy ją przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy (dotrzeć tu możesz busem z centrum Zakopanego).

Na początku idziemy dość szeroką szutrową drogą przez Dolinę Bystrej. Mijamy klasztor Albertynek z pustelnią brata Alberta, a także odejście żółtego szlaku na Śpiącą Górę, gdzie jest drugi klasztor Albertynów. Po 40 minutach wpadamy na polanę Kalatówki, na której stoi górski hotel. Dalej już leśnym szlakiem idziemy w kierunku Hali Kondratowej, na którą docieramy po kolejnych 50 minutach.

Co ciekawe, schronisko na Hali Kondratowej jest najmniejszym w Tatrach! Dokładny opis trasy z ciekawostkami znajdziesz poniżej.

Polana Kalatówki i Hala Kondratowa – kultowe schroniska i tajemnicze klasztory

Z Hali Kondratowej czeka nas intensywne podejście na Giewont. Szlak jest wąski, choć z ułożonych kamiennych schodów. Im wyżej się wspinamy tym lepsze są widoki! Po 1:15h docieramy na Kondracką Przełęcz 1725 m n.p.m. Stąd już panorama jest wyśmienita, co więcej, widać też jak na dłoni Giewont.

Z przełęczy mamy jeszcze 25 minut łatwego szlaku, aż do momentu, gdzie pod Giewontem zaczyna się trasa jednokierunkowa i z łańcuchami. Jej dokładny opis jest we wcześniejszym akapicie! Z Giewontu również schodzimy do przełęczy okrężnym jednokierunkowym szlakiem.

Szlak w pętli na Giewont z Kuźnic dla ambitnych

Jak wrócić z Giewontu do Kuźnic?? Najszybciej oczywiście tą samą trasą, zejście zajmie 2:30h. Jednak dla bardziej ambitnych osób polecam pętlę przez Grzybowiec 1417 m n.p.m., a następnie Ścieżką nad Reglami przez Polanę Strążyska, Sarnią Skałę 1377 m n.p.m. i Przełęcz Białego do Polany Kalatówki.

Co prawda to dodatkowe 4:45h, ale na bardzo malowniczej i widokowej trasie.

TOP 3 najdłuższy i najtrudniejszy szlak na Giewont (trasa dla zaawansowanych)

Jeśli jesteś górskim wariatem z mnóstwem energii i nie straszne Ci są całodzienne 20 km górskie trasy to zdecydowanie musisz wybrać najbardziej ambitny szlak na Giewont w połączeniu z Czerwonymi Wierchami. To aż 5 słynnych tatrzańskich szczytów do zdobycia jednego dnia!

Trasa: Kiry (Dolina Kościelisk) – Chuda Przełączka – Ciemniak 2096 m n.p.m. – Krzesanica 2122 m n.p.m. – Małołączniak 2096 m n.p.m. – Kopa Kondracka 2005 m n.p.m. – Przełęcz Kondracka 1725 m n.p.m – Giewont 1895 m n.p.m. – Grzybowiec 1417 m n.p.m. – Wielka Polana Małej Łąki – Przysłop Miętusi – Dolina Kościeliska Kiry

Giewont ile się idzie z Czerwonych Wierchów? 

  • Czas przejścia szlaku na Giewont z Kir: 6:40 h, dystans 11 km w jedną stronę, suma przewyższeń 1604 m
  • Czas przejścia szlaku w pętli Kiry – Czerwone Wierchy – Giewont – Kiry: 10 h, dystans 19 km.

Można powiedzieć, że wybierając się szlakiem na wszystkie 4 szczyty Czerwonych Wierchów, Giewont mamy w sumie przy okazji i grzechem byłoby z niej nie skorzystać. Oczywiście ten wariant trasy nie należy do najłatwiejszych, ale jest na pewno bardzo widokowy i ciekawy.

Zaczynając z Kir trasę na Ciemniaka, Krzesanicę, Małołączniaka i Kopę Kondracką musimy się odpowiednio przygotować, bo to wielogodzinna wędrówka z intensywnym podejściem. Opis trasy na Czerwone Wierchy znajdziesz poniżej.

Czerwone Wierchy – najciekawszy szlak – Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak i Kopa Kondracka

Z Kopy Kondrackiej i tak zazwyczaj schodzimy do Kondrackiej Przełęczy i dalej Doliną Małej Łąki. Natomiast z przełęczy na Giewont jest jedynie 30 minut! Dlaczego zatem nie zdobyć 5 szczytów jednego dnia?

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments