Gorc Troszacki (1215 m) to widokowy grzbiet z ogromną 6 ha polaną, z której możesz oglądać Tatry. Szlak na szczyt to świetny pomysł na kilkugodzinny wypad w Gorce. Po drodze zobaczysz drewniane pasterskie szałasy, podejrzysz sekretne życie płazów w jedyny ze stawów, a także zanurzysz się w kojących lasach Puszczy Karpackiej.
Gorce to jedno z najpiękniejszych i najbardziej dzikich pasm górskich w Polsce. Szlaki przez starą karpacką puszczę nie są skomercjalizowane, więc możemy na nich chłonąć zapach lasu, szum potoków i kojący powiew natury. Zresztą to bardzo cenny przyrodniczo obszar, który jest objęty ochroną przez Gorczański Park Narodowy.
Wydawałoby się że skoro lasy zajmują największy obszar parku, to widoków tutaj nie znajdziemy… Nic bardziej mylnego! Gorce słyną z widokowych polan, które wiosną zalewa dywan fioletowych krokusów, a latem przemierzają stada owiec. Właśnie jedną z takich bajecznie panoramicznych polan znajdziesz na szczycie Gorc Troszacki.
Na Gorc Troszacki, który mierzy 1215 m n.p.m. możesz wyruszyć świetnym szlakiem w pętli z miejscowości Lubomierz (Rzeki). Dodatkowo prowadzi tędy ścieżka przyrodnicza, a więc czeka na Ciebie sporo zaskakujących ciekawostek. A to nie koniec atrakcji, bo do zobaczenia jest również przepiękna dolina rzeki Kamienica i genialny widok na Tatry.
Gorce – najciekawsze atrakcje i szlaki, TOP 10 miejsc, które warto zwiedzić
Gorc Troszacki – gdzie leży? Dojazd, parking, mapa
Jak dojechać do szlaku na Gorc Troszacki? Najwygodniej jest rozpocząć trasę w miejscowości Lubomierz, dzielnica Rzeki. Wioska leży w powiecie limanowskim, w gminie Mszana Dolna. Dojechać tutaj możesz drogą nr 968 od strony Łącka przez Kamienicę i Szczawę lub z kierunku przez Mszanę Dolną.
Gdzie zaparkować samochód? Na końcu wioski, tuż przy rzece Kamienica i zaraz przed wejściem na teren Gorczańskiego Parku Narodowego są przestronne parkingi. Koszt postoju 12 zł/dzień. Płatne w budce z biletami do parku.
Na polanie Trusiówka jest również pole biwakowe.
Szlak na Gorc Troszacki – ile się idzie, jaki szlak wybrać?
Trasa: Lubomierz (Rzeki) – Dolina Kamienicy – Gorc Troszacki – Polana Podskały- Lubomierz (rzeki).
Dystans: 11,3 km. Szlak w pętli. Czas przejścia 4h.
Wypad na Gorc Troszacki zaczynamy z parkingu w wiosce Lubomierz-Rzeki. Stąd kierujemy się niebieskim szlakiem. Pierwsze 2 km idziemy przyjemną asfaltową drogą wzdłuż doliny rzeki Kamienica, czyli najdłuższej gorczańskiej rzeki. Jej koryto wypełnione jest potężnymi głazami, a zatem mnóstwo tutaj wodospadów, a kojący szum wody jest w pakiecie.
Prowadzi tędy również zielony szlak ścieżki przyrodniczej, więc mamy kilka ciekawostek na trasie. Jedną z nich zbiorniki wodne, w których możesz podejrzeć sekretne życie płazów jak chociażby żab, czy traszek. Idealnym miejscem na odpoczynek w dolinie jest polana Papieżówka. Stoi na niej niewielka drewniana chata, która służyła jako schron robotniczy. Jak się okazuje w 1976 roku przez dwa tygodnie mieszkał w niej Karol Wojtyła.
Pierwsze 40 minut szlaku to bułka z masłem. Na końcu polany przechodzimy mostkiem nad Kamienicą i ruszamy już szutrową drogą, która delikatnie pnie się coraz wyżej. Wreszcie dochodzimy do zielonego szlaku. Tutaj wpadamy na wąski leśny trakt i wijącymi się serpentynami idziemy w kierunku polany Stawieniec. Podejście z doliny zajmuje 1h 20 minut.
Gorc Troszacki z widokiem na Tatry
Na polanie Stawaniec stoi urocza drewniana chata. Wiosną cała hala niczym fioletowy dywan pokrywa się krokusami. Stąd mamy również widok na wieżę widokową na sąsiednim Gorcu. Po kolejnych 30 minutach szlaku przez polanę, las wiatrołomów i leśną ścieżkę, zdobywamy Gorc Troszacki 1215 m. Z hali roztacza się świetna panorama na Tatry.
Stąd prowadzi również szlak na sąsiedni Kudłoń, więc jeśli masz ochotę możesz sobie wydłużyć spacer o około 20 min w jedną stronę. Kudłoń jest jednak zalesionym szczytem, więc żeby zobaczyć jakieś widoki musisz pójść dalej w kierunku polany Kudłoń, albo polany Pustak.
Z Gorca Troszackiego schodzimy żółtym szlakiem do Lubomierza. Zejście jest bardzo intensywne i dość strome. Mnóstwo tutaj schodów, więc kolana dostają wycisk. Jednak po drodze mijamy jeszcze polanę Jadamówka, polanę Podskały z bacówkami oraz polanę pod Jaworznką.
Jeszcze zanim wyjdziemy z lasu trzeba skręcić na zielony szlak ścieżki przyrodniczej, która kończy się na parkingu, gdzie zastaliśmy wypad. Zejście do Rzek zajmuje około 1h 25 min.
Co jeszcze warto zobaczyć w Gorcach?
- Turbacz 1310 m n.p.m. to najwyższe wzniesienie Gorców. Klimatyczne schronisko górskie, łatwe szlaki, zapierające dech panoramy Tatr, a do tego widokowe polany, które wiosną zalewa morze fioletowych krokusów!
- Jaworzyna Kamienicka to jedna z najbardziej widokowych polan w Gorcach. Na jej skraju stoi 120 letnia kapliczka, którą zbudował słynny gorczański baca. Co więcej, wiosną polanę zalewa fioletowy dywan krokusów! A to nie koniec atrakcji, bo na Jaworzynę Kamienicką możemy wyruszyć malowniczym szlakiem z Łopusznej, zaciszną trasą z doliny rzeki Kamienica, widokową granią spod wieży na Gorcu, albo szlakiem z Turbacza.
- Niektórzy powiadają, że to jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidach. Trudno się z tym nie zgodzić, gdy przed naszymi oczami ze szczytu Lubania, a w zasadzie z jego wieży roztacza się panorama potężnych i monumentalnych szczytów Tatr. Znajdziesz tu również studencką bazę namiotową i to w sercu Gorców.