Zapierająca dech w piersiach panorama z Sokolika, tajemnicze ruiny zamku Bolczów, bajkowe pałace i zjawiskowe kolorowe jeziorka. Rudawy Janowickie to niezwykle malownicze miejsce w Sudetach. Znajdziemy tutaj zarówno świetne górskie trasy, ciekawe zabytki, jak i prawdziwe cuda przyrody. To idealny kierunek dla wielbicieli wędrówek po szlakach, rowerzystów, czy rodzin z dziećmi.

Dolny Śląsk to zdecydowanie kierunek, w którym znajdziemy mnóstwo różnorodnych atrakcji. Jednym z ciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć są Rudawy Janowickie. To właśnie tutaj wśród świerkowych lasów ukryte są niezwykłe skalne labirynty, potężne baszty i ostańce, które uwielbiają wspinacze. Jednak znajdziemy tu również miejsca przepełnione historia, jak chociażby zamek Bolczów.

Szlaki Rudaw Janowickich to przyjemne i mało wymagające górskie trasy dla całych rodzin, a wielbiciele rowerowych wypadów mogę szusować tutaj po mega przyjemnych drogach. Jednak również i doliny skrywają w sobie wiele atrakcji i przepięknych pałaców.

Co więcej, możemy tu jeszcze zobaczyć najstarsze drewniane schronisko w Sudetach, kolorowe jeziorka, które przybrały niespotykane barwy, czy też zdobyć Skalnik, czyli jeden ze szczytów Korony Gór Polski. Brzmi ciekawie i różnorodnie? Łap zatem naszą listę najciekawszych atrakcji i szlaków w Rudawach Janowickich.

Dolny Śląsk atrakcje – 15 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

Rudawy Janowickie – jak dojechać, gdzie leżą?

Rudawy Janowickie to pasmo górskie, które leży w Sudetach na terenie województwa dolnośląskiego. Co ciekawe, przed laty nosiły nazwę Góry Łomnickie. Swoim obszarem zajmują powierzchnię 90 km2. Północną granicę wyznacza tutaj rzeka Bóbr, południową Przełęcz Kowarska. Od zachodu mamy natomiast Kotlinę Jeleniogórska, a od wschodu Kotlinę Kamiennogórską.


Rudawy Janowickie to niezwykle malowniczy zakątek Sudetów z niezwykłymi strzelistymi szczytami Gór Sokolich, labiryntem Starościńskich Skał, czy też widokowymi punktami na szczycie Ostra Wielka i Sokolik. Na zwiedzanie wszystkich najciekawszych atrakcji warto zaplanować sobie cały weekend.

Najlepszą bazą wypadową w Rudawy Janowickie są Kowary, Karpniki, Kamienna Góra czy też Janowice Wielkie, które często są nazywane bramą Rudaw. Dotrzemy tutaj bez problemu z Wrocławia (1,5h) lub Jeleniej Góry (30 min.). Jedną z opcji zwiedzania Rudaw Janowickich jest rower, opis najciekawszych tras znajdziesz również w naszym wpisie.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podoba i artykuł jest dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

 

Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?

Rudawy Janowickie – mapa atrakcji

1. Sokolik – najpiękniejszy szlak Rudaw Janowickich

Rudawy Janowickie to idealny kierunek dla wielbicieli pięknych widoków, które tutaj możemy oglądać bez większego wysiłku. Zdecydowanie jedną z najpiękniejszych części całego Rudawskiego Parku Krajobrazowego są szlaki Gór Sokolich. Pionowe skalne ściany są uwielbiane przez wspinaczy, których możemy spotkać u podnóża Sokolika.

Co ciekawe, również tutaj swoje pierwsze kroki w wspinaczce stawiali słynni alpiniści jak Wanda Rutkiewicz, czy Krzysztof Wielicki. Sokolik liczy 643 m n.p.m. i składa się w sumie z dwóch skał Sokolik Duży i Sokolik Mały. Kiedyś oba szczyty łączył metalowy mostek.

Jak wejść na Sokolik? Dziś na Sokolik możemy dostać się krętymi schodami, które prowadzą na widokowy taras Dużego Sokolika. Roztacza się stąd oszałamiająca panorama na Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórska, a także Rudawski Park Krajobrazowy. Dokładny opis szlaku na Sokolik znajdziesz w osobnym wpisie poniżej.

Sokolik i Krzyżna Góra – szlak w Rudawach Janowickich

2. Schronisko Szwajcarka – najstarsze drewniane schronisko w Sudetach

Historia schroniska Szwajcarka sięga 1823 roku, kiedy właściciel zamku w Karpnikach, czyli Wilhelm von Hohenzollern nakazał budowę myśliwskiego domku w Górach Sokolich. Budynek stanął na zboczu Krzyżnej Góry, a swoim wyglądem miał przypominać tyrolskie domy z rodzinnych stron jego żony Marii.

Cała konstrukcja powstała z drewna, zdecydowanie wyróżnia ją balkon, jaki otacza cały budynek. Z czasem Szwajcarka zyskiwała coraz większą popularność. Później pełniła rolę gospody, a po II wojnie światowej, dokładnie od 1950 roku działa jako schronisko PTTK. Dziś działa tu bufet, a jego specjalnością są pierogi i naleśniki. Obecnie to 200 letnie schronisko jest jedynym w całości drewnianym schroniskiem w Sudetach.

3. Husyckie Skały – punkt widokowy Gór Sokolich

Husyckie Skały to kolejne widokowe miejsce Rudaw Janowickich. Dodatkowo związana jest z nimi ciekawa historia, jaka wydarzyła się prawie 600 lat temu. Właśnie wtedy husyci uciekali z płonącego zamku Sokolec, który leżał u stóp Krzyżnej Góry. Pędząc w pośpiechu na swych koniach pomylili drogę i z impetem wpadli w ogromną 20 metrową przepaść, jaka jest widoczna dopiero, kiedy staniemy na krawędzi skały.

Dziś Husyckie Skały to świetny punkt widokowy na Sokolik. Kamienna platforma otoczona jest tutaj dla bezpieczeństwa barierkami, a na jej środku stoi potężny głaz. Jak się okazuje trafił tutaj celowo, zawieszona na nim była również tablica, która upamiętniała feldmarszałka von Bluchera. Tablica zniknęła, ale piękna panorama pozostała.

4. Krzyżna Góra – widokowa atrakcja w Rudawach Janowickich

Krzyżna Góra liczy 654 m n.p.m. i jest to najwyższe wzniesienie w Górach Sokolich. Żeby zdobyć Krzyżna Górę w Górach Sokolich musimy się jednak nieco powspinać po wydrążonych w skale stopniach. Do pomocy mamy metalowe barierki. Na szczycie góry jest taras widokowy, z którego również roztacza się piękna panorama na Karkonosze. To idealne miejsce do oglądania bajkowych zachodów słońca.

Od 1830 roku na wzgórzu stoi 7 metrowy żelazny krzyż, jaki ufundowała księżna Maria dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża, czyli Wilhelma von Hohenzollerna. Na zboczu Krzyżnej Góry możemy zobaczyć jeszcze charakterystyczną skałę o nazwie Jastrzębia Turnia, która przypomina wzbijającego się w powietrze jastrzębia.

5. Pałac Wojanów – najpiękniejszy w Dolinie Pałaców i Ogrodów

Zdecydowanie jednym z najpiękniejszych obiektów w Rudawach Janowickich jest pałac w Wojanowie. Ten ponad 400 letni zabytek wygląda niczym zamek z bajki. Wyróżniają go okrągłe wieże, finezyjne zdobienia oraz oranżeria. Dziś mieści się w nim luksusowy hotel oraz Spa.

Wnętrza pałacu w Wojanowie zachowują wiele oryginalnych elementów, takich jak detale dekoracyjne, malowidła, czy wystrój z epoki neogotyku. Warto zwrócić uwagę na bogate wyposażenie pomieszczeń, choć oficjalnie nie można zwiedzać pałacu, ale warto wpaść na kawę do restauracji.

Dodatkowo Pałac Wojanów otoczony jest pięknym romantycznym ogrodem, który jest doskonałym miejscem do spacerów i relaksu. Ogród jest starannie pielęgnowany, pełen różnorodnych roślin, kolorowych rabat, rzeźb oraz fontann.

Dolina Pałaców i Ogrodów – 10 najpiękniejszych zamków oraz pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej

6. Kolorowe Jeziorka – przyrodnicza atrakcja Rudaw Janowickich

Kolorowe Jeziorka to jedna z najchętniej odwiedzanych darmowych atrakcji Rudaw Janowickich. Jak powstały te cuda przyrody? Co ciekawe, we wszystkim maczał palce człowiek. Już ponad 250 lat temu na tym terenie funkcjonowały niemieckie kopalnie pirytu, zwanego złotem głupców. W tym przypadku był on wykorzystywany do produkcji kwasu siarkowego.

Drążone przez lata wyrobiska po opuszczeniu ich w 1925 roku z czasem wypełniły się wodą. Dlaczego jednak każde z jezior ma tutaj inną barwę? Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich swój kolor zawdzięczają różnym minerałom, jakie barwią je na żółto (siarka), purpurowo (żelazo), niebiesko (miedź) oraz zielono. Dziś Kolorowe Jeziorka są świetną atrakcją, idealną na krótki wypad na szlak również z dzieckiem.

Kolorowe Jeziorka Rudawy Janowickie – najciekawszy szlak

7. Szlak rowerowy przez Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie to również świetne miejsce dla wielbicieli rowerowych wypadów. Przez Rudawy przebiega szlak rowerowy, który biegnie malowniczą Doliną Janówki do słynnego Skalnego Mostu, pod Starościńskie Skały, czy też na zamek Bolczów.

Rowerem możemy dojechać również pod schronisko Szwajcarka, do przepięknych pałaców w Wojanowie i Karpnikach, a także na Kolorowe Jeziorka. Przez ten obszar przebiega Stary Trakt Kamiennogórski, a dzięki wysoko położonym wioskom możemy praktycznie wszędzie dojechać asfaltową drogą.

Na poniższej mapie znajdziesz najciekawszy szlak rowerowy przez Rudawy Janowickie, idealny na jednodniowy wypad. Trasa w pętli liczy 18 km. Dodatkowo możemy zobaczyć również ciekawe atrakcje Rudaw, wejść na widokowe szczyty i odkryć ruiny zamku.

8. Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich

Ruiny zamku Bolczów wznoszą się na wysokiej skalnym wzniesieniu na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Zbudowano go już 700 lat temu i ze względu na położenie miał być twierdzą nie do zdobycia. Jak się jednak okazało został dwukrotnie zdobyty przez Szwedów, splądrowany i spalony.

Od 1645 roku pozostał już na zawsze w stanie ruiny. Dziś teren zamku możemy zwiedzać bezpłatnie, a ruiny są świetnym punktem widokowym. Do zamku możemy dotrzeć jednym ze szlaków pieszych ze wsi Janowice Wielkie, to świetna i krótka trasa, idealna na rodzinny wypad.

9. Starościńskie Skały – skalny labirynt Rudaw Janowickich

Skalne miasteczko, jakie tworzy labirynt Starościńskich Skał to nie lada atrakcja Rudaw Janowickich. Te granitowe skały składają się z licznych baszt, wąskich przejść, szczelin i strzelistych ostańców, jak chociażby Starościńska Igła czy Nosorożec. To prawdziwy raj dla wspinaczy, którzy mogą korzystać tutaj z kilkudziesięciu dróg wspinaczkowych. Najwyższe skały osiągają ponad 30 m wysokości i 8-15 m szerokości.

Dotrzeć tutaj możemy najkrótszym czarnym szlakiem z miejscowości Strużnica. Trasa liczy 2,4 km w jedną stronę. Po drodze mijamy skały Diabelski Zbór z pięknym punktem widokowym na Karkonosze oraz Piekielisko z ukrytym w lesie jeziorkiem.

10. Lwia Góra – widokowa atrakcja Rudawskiego PK

Najwyższym wzniesieniem Starościńskich Skał jest Lwia Góra, która osiąga wysokość 718 m n.p.m. Co ciekawe, na skalne wzniesienie możemy wejść po wykutych schodach, szczyt otoczony jest dodatkowo metalową barierką, a dzięki panoramicznemu zdjęciu może poznać atrakcje jakie nas otaczają.

W 1822 roku Wilhelm Hohenzollern utworzył tutaj park krajobrazowy, który wchodził w skład założeń jego letniego pałacu w Karpnikach. To również on zlecił wykonanie tutaj ścieżek spacerowych, punktów widokowych i schodów.

Dodatkowo jedną ze skał nazwał imieniem swojej żony Marianny. Miedziany napis zawisł na najwyższej skale wraz z rzeźbą żeliwnego lwa. Dziś po obu atrybutach nie ma już śladu, choć nazwa szczytu Lwia Góra w Rudawach Janowickich funkcjonuje do dziś.

11. Skalny Most – spektakularna skała

Jedną z najpiękniejszych skał, jaką mogą się pochwalić Rudawy Janowickie jest Skalny Most. Wysoka na 20 m i szeroka na 30 m grzęda skalna wznosi się nad doliną Janówki, około 600 m n.p.m. Mocno spękane skały łączą się wąskim mostem, pod którym jest skalne okno. Te strome ściany tworzą znakomity teren do wspinaczki. To niezwykle zagadkowa i spektakularna skała w Rudawach Janowickich.

12. Zamek w Karpnikach – perła Doliny Pałaców i Ogrodów

Kolejną ciekawą atrakcją, jaką warto odwiedzić w Rudawach Janowickich jest Zamek Karpniki, który leży u stóp Gór Sokolich, a dokładnie u podnóża Krzyżnej Góry. Zamek prezentuje niezwykle ciekawy neogotycki styl, zobaczymy tu również prawdziwą średniowieczną fosę z mostem, labirynt korytarzy oraz urocze zamkowe komnaty.

Zamkiem władały dwa niezwykle bogate rodziny Schaffgotsch i Hohenzollern. Po wojnie od 1956 roku przez 17 lat mieścił się tutaj Dom Pomocy Społecznej dla dzieci. Jednak z powodu złego stanu technicznego trzeba go było opuścić. Obecnie Zamek Karpniki działa jako prestiżowy hotel i oferuje noclegi w zamkowych apartamentach.

13. Skalnik – najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, mapa

Najwyższym wzniesieniem Rudaw Janowickich jest Skalnik, który osiąga wysokość 944 m n.p.m. To również szczyt zaliczany do Korony Gór Polski. Najkrótszy niebieski szlak prowadzi z miejscowości Czarnów liczy 2,3 km a na jego przejście potrzebujemy około 1h.

Szczyt Skalnika jest zalesiony, więc nie zobaczymy tutaj spektakularnych widoków, chociaż wzniesienie ma dwa wierzchołki. Nieco niższa jest tutaj Ostra Mała, czyli bardzo widokowe miejsce Rudaw Janowickich, które dodatkowo warto zdobyć podczas wypadu na Skalnik.

14. Ostra Mała – widokowy szczyt Rudaw Janowickich

Ostra Mała 936 m n.p.m. to drugi wierzchołek Skalnika. Niższy od najwyższego wzniesienia Rudaw Janowickich zaledwie o kilka metrów, jednak dużo bardziej atrakcyjny. Na skalnym szczycie góry Ostra Mała znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się piękny widok na Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie, czy Kotlinę Jeleniogórską. Na szczyt wchodzimy po wykutych w skale schodach.

15. Pałac Łomnica – dworski folwark z muzeum, hotelem i restauracją

Dwa pałace, tętniący życiem folwark oraz malowniczy park to miejsca, które możemy zobaczyć w miejscowości Łomnica. Pałac Łomnica to 300 letni zabytek, udostępniony do zwiedzania jako muzeum. Do odkrycia jest aż 18 gustownie urządzonych pomieszczeń. We wnętrzach zobaczymy między innymi gabinet handlarza lnu, elegancka jadalnia, czy barokowa kuchnia. Wszystko ozdabiają zabytkowe meble, dzieła sztuki i przedmioty codziennego użytku z różnych epok.

Bilet normalny 22 zł, bilet ulgowy 19 zł, dzieci do 12 lat – 15 zł.

Oprócz tego przy Pałacu Łomnica możemy również zajrzeć do wnętrza zabytkowej świątyni protestantów, czyli domu ewangelicznego. Co ciekawe, został uratowany od zniszczenia i przeniesiony do Łomnicy ze wsi Rząśnik. Świątynia jest odbudowana dzięki darczyńcom, prezentuje piękny szachulcowy styl, a jej wnętrze z wystawą możemy zwiedzać bezpłatnie.

Jednak na kompleks pałacowy w Łomnicy składa się również dwór “Dom Wdowy”, w którym dziś mieści się luksusowy hotel. Na terenie folwarku działają także sklepiki z lnem, antykami, czy lokalnymi specjałami. Do Pałacu Łomnica możemy również przyjechać na obiad, gdyż są tu dwie restauracje. Całość dodatkowo otacza piękny park. To niezwykły zabytek, jakim może poszczycić się Dolina Pałaców i Ogrodów.

5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments