Wysokie Skałki to najwyższy szczyt Pienin, który liczy 1050 m n.p.m. Wysoka (tak ją w skrócie nazywamy) malowniczo wkomponowała się w krajobraz Małych Pienin, gdzie góruje nad niewielką wsią Jaworki. Wielu turystów błędnie za najwyższy szczyt Pienin uważa Trzy Korony (982 m n.p.m.), albo równie słynną Sokolicę (747 m n.p.m.). Jednak to właśnie Wysokie Skałki królują nad Pieninami.

1050 m n.p.m. to wysokość na jaką musimy się wspiąć, żeby zdobyć szczyt Wysokie Skałki (to oficjalna nazwa Wysokiej). Który szlak na najwyższy szczyt Pienin jest najciekawszy? Do wyboru mamy kilka wariantów tras, więc każdy jest nieco inny i na swój sposób wyjątkowy. Najkrótszy szlak na Wysoką to trasa z Jaworek przez Wąwóz Homole. Dłuższa opcja to genialny i widokowy spacer ze Szczawnicy. Natomiast najdłuższy szlak prowadzi przez malowniczy rezerwat Biała Woda i widokową przełęcz Rozdziela. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji najfajniejszych szlaków na Wysoką.

Pieniny atrakcje i szlaki TOP 15 najciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć

Wysoka w Pieninach – gdzie leży, jak dojechać? Parkingi i mapa

Jak dojechać na Wysoką w Pieninach? Najwyższy szczyt Pienin leży na obszarze Małych Pienin. Miejscowością, z której najlepiej rozpocząć szlak są Jaworki. Żeby tutaj dojechać musisz kierować się trasą z Krościenka nad Dunajcem, przez Szczawnicę i Szlachtową.

Gdzie zaparkować samochód blisko szlaku na Wysokie Skałki? Kilka przestronnych, ale płatnych parkingów znajdziesz w Jaworkach na prywatnych posesjach wzdłuż ulicy Pod Homolami.

Najkrótszy szlak na Wysoką przez Wąwóz Homole

Jaworki – Wąwóz Homole – Wysoka, dystans 3,6 km. Czas przejścia szlaku – 2 godz.

Najkrótszy szlak na Wysoką prowadzi z wioski Jaworki. Tutaj zostawiamy samochód na jednym z płatnych parkingów i następnie ruszamy na zielony szlak. Najpierw musimy przejść przez uroczy Wąwóz Homole, jaki wyrzeźbił niepozorny górski potok Kamienica.

Szlak biegnie kanionem wśród wysokich na ponad 100 metrów skał. Po drodze mijamy również Kamienne Księgi, czyli skały, w których według łemkowskich legend zapisane są losy świata. Dokładny opis szlaku przez wąwóz znajdziesz w dedykowanym artykule.

Wąwóz Homole – najciekawsze atrakcje Pienin

Po pokonaniu 1 km zielonego szlaku i przejściu całego Wąwozu Homole ruszamy dalej ścieżką na Wysoką. Najpierw szlak prowadzi nas łagodnie lasem, mijamy również bazę namiotową pod Wysoką. Tuż za nią zaczynamy praktycznie ciągłe podejście. Wchodzimy jednak na widokową polanę, skąd rozpościera się piękna panorama Pienin i Beskidu Sądeckiego. Do pokonania mamy w sumie 460 m przewyższenia, najwięcej w końcowym odcinku. Ostatnie 500 metrów przemierzamy niebieskim szlakiem, który biegnie polsko-słowacką granica.

Jak długo wychodzi się na Wysoką? Na szczyt powinniśmy dotrzeć w 2 godziny. Zielony szlak z Jaworek przez Wąwóz Homole to zdecydowanie najszybszy, najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Wysoką. Jeśli chcesz iść na Wysoką w Pieninach z dzieckiem, to trasa z Jaworek będzie najlepszym wyborem.

Szlak na Wysoką w Pieninach przez rezerwat Białej Wody

Jaworki – rezerwat Biała Woda – Wysoka – Wąwóz Homole – Jaworki, dystans 14 km. Czas przejścia szlaku – 6 godz.

Według nas najciekawszy szlak na Wysoką to pętla z Jaworek przez rezerwat Biała Woda, przełęcz Rozdziela i dalej na Wysokie Skałki. Natomiast z Wysokiej wracamy wtedy do Jaworek przez Wąwóz Homole

Taka pętla liczy 14 km, a na jej przejście musimy sobie zarezerwować około 6 godzin. Dlaczego warto wybrać właśnie ten wariant? Po pierwsze nie musimy wracać tą samą drogą, a po drugie szlak jest bardzo różnorodny. Dodatkowo mamy okazję zobaczyć wyjątkowo malowniczy rezerwat Biała Woda ze świetnymi widokowymi punktami. Szczegółowy opis szlaku przez rezerwat Biała Woda znajdziesz poniżej.

Rezerwat Biała Woda – szlak w Pieninach

Z Jaworek ruszamy żółtym szlakiem w kierunku rezerwatu Biała Woda, a następnie do przełęczy Rozdziela, która rozgranicza Pieniny i Beskid Sądecki. Stąd już cały czas idziemy niebieskim szlakiem, który biegnie polsko-słowacką granicą, aż na Wysoką w Pieninach.

Po zejściu kierujemy się natomiast zielonym szlakiem do Jaworek. Przechodzimy wtedy przez kolejny piękny rezerwat przyrody, czyli Wąwóz Homole. Trasę oczywiście możemy odwrócić. Choć ten wariant szlaku jest dość długi, to jednak pod względem widoków to najciekawszy szlak na Wysoką w Pieninach, który gorąco polecamy.

Szlak na Wysokie Skałki ze Szczawnicy

Szczawnica – Palenica – Łaźne Skały – Cyrhle – Durbaszka – Wysoka – Wąwóz Homole – Jaworki, dystans 13 km. Czas przejścia szlaku – 5,5 godz.

Kolejna propozycja to świetny, rekreacyjny i widokowy szlak na Wysoką ze Szczawnicy. Niebieskim szlakiem ruszamy z centrum najsłynniejszego uzdrowiska w Pieninach. Naszym pierwszym celem jest Palenica 722 m n.p.m. Możemy nieco skrócić trasę i na szczyt wyjechać kolejką linową.

Jednak kolejka jest czynna dopiero od godziny 9:00. Bilet na przejazd w jedną stronę to 16 zł/os. Z Palenicy ruszamy dalej niebieskim szlakiem przez Szafranówkę 742 m n.p.m. i Łaźne Skały 770 m n.p.m. Szlak cały czas biegnie graniami szczytów i granicą ze Słowacją. Przy dobrej pogodzie pięknie widać stąd Tatry.

Dalej na szlaku docieramy do niewielkiej bacówki w Szlachtowej, omijamy Wysoki Wierch i podążamy na szczyt Durbaszka 934 m n.p.m. Zaledwie 400 metrów pod szczytem jest pięknie usytuowane schronisko pod Durbaszką, w którym działa restauracja. Kolejno na szlaku zdobywamy Borsuczyny 939 m n.p.m., a następnie już Wysokie Skałki.

Ten szlak ze Szczawnicy na Wysoką w Pieninach to bardzo przyjemna i mało wymagająca trasa. Ze szczytu możemy zejść przez Wąwóz Homole do Jaworek, a stąd wrócić do Szczawnicy busem. Aktualny rozkład jazdy na trasie Jaworki – Szczawnica znajdziesz na stronie transit.podhale.pl

Wysoka w Pieninach – Wysokie Skałki 1050 m n.p.m.

Najwyższy szczyt Pienin, czyli Wysoka to bardzo widokowa góra. Teren pod szczytem objęty jest strefą ochrony rezerwatu przyrody Wysokie Skałki. Mamy okazję zobaczyć tutaj niezwykle rzadkie i zagrożone wyginięciem rośliny, jak lilia złotogłów czy modrzyk górski, oprócz tego gniazdują tu orliki krzykliwe i puchacze.

Czy szlak na Wysoką jest trudny? Ostatni odcinek szlaku na Wysoką jest faktycznie nieco trudniejszy. Do przełęczy Kapralowa mamy bardzo strome podejście, szczególnie nieprzyjemne po opadach deszczu, albo zimą (konieczne są wtedy raczki).

Dalej idziemy wąską ścieżką przez las, gdzie z jednej i drugiej strony towarzyszą nam strome zbocza. W niektórych miejscach mamy sztuczne ułatwienia, czyli schody z poręczami. Sam szczyt Wysokiej w Pieninach jest skalisty i dla bezpieczeństwa ogrodzony barierką. 

Co widać z Wysokiej w Pieninach? Z Wysokich Skałek mamy piękną panoramę na całe Pieniny z charakterystycznym szczytem Trzech Koron. Oprócz tego przy dobrej widoczności możemy podziwiać stąd Tatry, natomiast w dolinie ukryła się słowacka miejscowość Wielki Lipnik.

Pieniny atrakcje – co warto zobaczyć?

  • Trzy Korony to jeden z najpiękniejszych szczytów Pienin, jaki odkrywa przed nami genialne przyrodnicze skarby najstarszego parku narodowego w Polsce, serwuje zachwycające widoki i podrzuca historyczne ciekawostki o najstarszym zamku w Pieninach. Szlak na Trzy Korony to idealny plan na krótki wypad w góry dla każdego.
Trzy Korony Pieniny – najkrótszy szlak, najłatwiejsza trasa i najciekawsze atrakcje
  • Zamek Dunajec w Niedzicy to jeden z najciekawszych zamków Pienin. Uroczo położony nad brzegiem jeziora Czorsztyńskiego jest genialną atrakcją, a przemierzając jego komnaty wyruszamy w historyczną podróż. Odkryjemy tu zarówno intrygujące legendy, jak i zachwycające widoki.
Zamek Dunajec w Niedzicy – zwiedzanie, co warto zobaczyć nad jeziorem Czorsztyńskim?
  • Trasa Velo Czorsztyn to malowniczy szlak rowerowy, z którego mamy niesamowite panoramy na Pieniny, Gorce i Tatry. Do wyboru mamy tutaj 2 warianty tras, jakie prowadzą nas skrajem malowniczego jeziora, a także pomiędzy dwoma zamkami.
Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce
  • Sokolica to jeden z najsłynniejszych i zarazem najbardziej spektakularnych szczytów Pienin. Z jej skalistego wierzchołka roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama na Przełom Dunajca i Tatry. Symbolem Sokolicy jest słynna reliktowa sosna, a na szczyt możemy się dostać szlakiem ze Szczawnicy, Krościenka nad Dunajcem, albo przemierzając kultową trasę Sokola Perć.
Sokolica i Sokola Perć w Pieninach – szlak z Krościenka nad Dunajcem lub Szczawnicy
  • Na wysokim wzgórzu 50 metrów ponad taflą błyszczącego jeziora Czorsztyńskiego wznoszą się ruiny 700-letniego zamku w Czorsztynie. Przez stulecia był on jedną z głównych Polskich twierdz. Jednak z czasem opuszczona ruina stała się intrygującym elementem krajobrazu Pienin, przepełnionym tajemniczymi legendami i niezwykłymi widokami.
Zamek w Czorsztynie – zwiedzanie atrakcji Pienin

Wysokie Skałki to szczyt, jaki powinien się obowiązkowo znaleźć na Twojej liście wypadu w Pieniny. Szlak przez rezerwat Biała Woda i Wąwóz Homole to przyjemne połączenie niezwykłych przyrodniczych ciekawostek z pięknymi widokami, jakie możemy oglądać ze szczytu Wysokiej.

Plan wypadu szlakiem na Wysokie Skałki

Dojazd: woj. małopolskie, Pod Homolami, 34-460 Szczawnica

Parking: płatny parking przy szlaku na Wąwóz Homole, współrzędne 49.407347, 20.544886

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na szlaki na Wysoką jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku w dwie strony: 6 godz., dystans 14 km

5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments