Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Ścieżki spacerowe, punkty widokowe, a do tego niezwykły szum wody, która z wysokości 22 metrów spada z impetem do wąskiego kanionu. Wodospad Wilczki to niezwykle romantyczne miejsce na mapie Międzygórza oraz całych Sudetów. Piękne otoczenie tyrolskich pensjonatów, wyjątkowy górski klimat i świetne szlaki to tylko kilka z powodów, dla których warto tu przyjechać.

Urok wodospadu Wilczki dostrzegła już sama Marianna Orańska. Ta nieszablonowa postać zapragnęła stworzyć z Międzygórza słynny kurort w szwajcarskim stylu. To również na jej zlecenie zaczęły się w pierwsze prace, dzięki którym wodospad mogli zwiedzać turyści.

Tuż nad potężnym skalnym obrywem wodospadu przechodzimy przez metalowy mostek, który co ciekawe pamięta jeszcze czasy Marianny. Co więcej, wodospad leży w bardzo ciekawym otoczeniu gór, a dokładniej u podnóża Masywu Śnieżnika i na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Co warto tu jeszcze zobaczyć? Ruszaj z nami na niezwykły wypad po malowniczym Międzygórzu.

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka – najciekawsze atrakcje, 20 miejsc jakie warto zobaczyć

Wodospad Wilczki – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać na Wodospad Wilczki? Do Międzygórza dojedziemy kierując się z Bystrzycy Kłodzkiej na Międzylesie. Na tym odcinku drogi odbijamy na wschód do Międzygórza. Co ciekawe, to również ostatnia miejscowość z tej strony Masywu Śnieżnika, zatem droga kończy się właśnie w Międzygórzu. Wodospad Wilczki leży na samym początku wioski.

Gdzie zaparkować samochód blisko Wodospadu Wilczki? Gdy tylko zaczynają się zabudowania, możemy zjechać na płatny parking przy restauracji Dom Nad Wodospadem. Stąd też mamy zaledwie parę kroków do wodospadu. Drugą opcją jest parking nieco dalej w centrum Międzygórza. Wtedy do Wodospadu kierujemy się deptakiem wzdłuż potoku Wilczka.

Szlak do Wodospadu Wilczki – atrakcje

Do Wodospadu Wilczki schodzimy po kamiennych schodach. Czeka nas też przeprawa przez metalowy mostek zawieszony tuż nad przepaścią, możemy rzucić okiem w otchłań pędzącej z impetem wody. Potężna siła niepozornego górskiego potoczku Wilczka, wyżłobiła tutaj ogromny kanion, który zwie się kanionem amerykańskim.

Wąwóz ma imponujący rozmiar, dodatkowo przepaść wewnątrz niego wydaje się nie mieć końca. Jednak sam kanion to wąski przesmyk, szeroki na 3 metry i głęboki na 15 metrów. Dopiero po około 300 metrach potok Wilczka wypływa na szerszą dolinę, którą przegradza tama z 1908 roku.

Dziś teren wokół wodospadu jest elegancko zagospodarowany. Dodatkowo z jego obu stron mamy piękne punkty widokowe, urocze ścieżki spacerowe oświetlone nocą, kamienne schodki, ławeczki, a nawet ciekawe tablice edukacyjne, których ciekawostki mogą w przyjemny sposób umilić nam spacer. Co ważne zwiedzanie wodospadu jest darmowe.

Wodospad Wilczki – ciekawostki

Wodospad Wilczki ma 22 metry wysokości, co daje mu drugą lokatę w Sudetach. Jednak jeszcze przed wielką powodzią, która nawiedziła Polskę w 1997 roku, wodospad Wilczki miał 5 metrów wysokości więcej. Jednak jak się okazuje, woda wymyła wtedy sztucznie zbudowany próg.

Co ciekawe, jeszcze przed  1945 rokiem Niemcy utworzyli na wodospadzie jeszcze większy próg, a jego wysokość osiągnęła wtedy 30 metrów. Natomiast jedna z wcześniejszych nazw wodospadu brzmiała kiedyś Wodogrzmoty Żeromskiego.

Igliczna – Sanktuarium Maria Śnieżna, szlak z Międzygórza

Igliczna to wyjątkowy szczyt Sudetów, na którego zboczu stoi słynne sanktuarium Maria Śnieżna. To miejsce kultu religijnego liczy ponad 170 lat i dodatkowo serwuje nam genialną panoramę na Ziemię Kłodzką. Ale to nie koniec atrakcji, bo na Igliczną możesz dotrzeć chociażby szlakiem z Międzygórza przez zachwycający wodospad Wilczki i genialny Ogród Bajek.

Igliczna – zwiedzanie Sanktuarium Maria Śnieżna, szlak z Międzygórza

Śnieżnik – szlak do wieży widokowej oraz schroniska

Śnieżnik (1423 m) to najwyższe wzniesienie Masywu Śnieżnika i drugi co do wysokości szczyt w polskich Sudetach. Jego wierzchołek serwuje nam zjawiskowe panoramy na cztery strony świata, a wszystko dzięki nowoczesnej wieży widokowej. Dotrzeć tutaj możesz jednym z aż 8 szlaków, jakie prowadzą zarówno od strony Polskiej, jak i czeskiej. Co więcej, pod szczytem czeka na Ciebie również urocze schronisko z ciekawą historią i regionalnymi smakołykami.

Śnieżnik – szlak do wieży widokowej oraz schroniska, jaką trasę wybrać i ile trwa wejście?

Jagodna – najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich

Jagodna to z pozoru niewielki szczyt, który jednak zaliczany jest do Korony Gór Polski, jako najwyższe wzniesienie gór Bystrzyckich. Dziś największą atrakcją Jagodnej jest wieża widokowa, z której mamy piękną panoramę na Sudety i Ziemię Kłodzką. Jednak atrakcji znajdziemy tutaj zdecydowanie dużo więcej.

Jagodna – szlak najwyższy szczyt gór Bystrzyckich, wieża widokowa, schronisko

Malownicze tyrolskie pensjonaty, uroczy wodospad Wilczki i kojące otoczenie Sudetów tworzy w Międzygórzu wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Warto tu zajrzeć żeby zobaczyć ten genialny wodospad, albo zostać nieco dłużej, by odkryć inne atrakcje Ziemi Kłodzkiej.

Plan Wypadu do wodospadu Wilczki

Dojazd: woj. dolnośląskie, ul. Wojska Polskiego 10, 57-514 Międzygórze

Parking: płatny parking przy restauracji Dom Nad Wodospadem, współrzędne 50.228528, 16.759810

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na wodospad Wilczki jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku w dwie strony: 30 min, dystans 1 km

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments