Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Pogórze Wiśnickie to niezwykle malowniczy region Małopolski z mnóstwem ciekawych atrakcji. Znajdziemy tutaj zarówno piękny zamek w Wiśniczu, wyjątkowe rezerwaty przyrody jak chociażby Kamienie Brodzińskiego, urocze pogórzańskie wioski i świetne widokowe punkty. Jednym z najciekawszych jest wieża widokowa na Szpilówce, z której możemy podziwiać skąpane w blasku zachodzącego słońca Beskidy.

Szpilówka 516 m n.p.m. to szczyt Pogórza Wiśnickiego, który góruje z jednej strony nad pogórzańską wioską Iwkowa, a z drugiej nad Lipnicą Murowaną. Największą popularność Szpilówka zdobyła w 2019 roku, kiedy na jej szczycie pojawiła się 34 m wieża widokowa. Widokowa platforma serwuje nam zjawiskowe panoramy Beskidu Sądeckiego, Wyspowego, a także Pogórza Rożnowskiego.

Szlak na Szpilówkę to świetny pomysł na krótki i mało wymagający wypad w góry z dzieckiem. Trasa jest malownicza i bardzo przyjemna, dodatkowo możemy odkryć kilka wyjątkowych atrakcji Pogórza Wiśnickiego jak chociażby winnicę Nowizny, bacówkę Biały Jeleń, czy wpisany na listę UNESCO kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej.

Szpilówka w Iwkowej – parking, jak dojechać? Mapa atrakcji

Skąd najwygodniej ruszyć na szlak w kierunku wieży na Szpilówce? Najlepszą bazą wypadową jest miejscowość Iwkowa. Dojechać tu możemy kierując się drogą 75 kierunek Brzesko – Nowy Sącz, w miejscowości Tymowa skręcamy na lokalną drogę do Iwkowej z mnóstwem serpentyn.

Tutaj też znajdziemy kilka bezpłatnych parkingów. Najkrótsza trasa na wieżę prowadzi z parkingu B2. Chociaż na szlak możemy ruszyć również z parkingu przy kościele.

Najkrótszy szlak do wieży widokowej Szpilówka – ile się idzie?

Nasz spacer na wieżę rozpoczynamy z szutrowego parkingu B2, który leży na krańcu wsi, tuż u podnóża Szpilówki. Już stąd widać cel naszej wyprawy, co więcej, mamy tu również piękny widok na Iwkową i szczyty Pogórza Wiśnickiego oraz Rożnowskiego.

Ile się idzie na Szpilówkę? Najkrótsza trasa liczy zaledwie 2 km w jedną stronę, natomiast czas przejścia to około 35 minut. Podejście jest łagodne, a ścieżka na początku prowadzi nas polną drogą, później wchodzimy już do lasu. Na Szpilówkę dojdziemy zielonym szlakiem lub za znakami ścieżki przyrodniczej.

Szpilówka 516 m n.p.m. – wieża widokowa

Na szczycie zalesionego szczytu Szpilówki stoi metalowa wieża widokowa, która liczy aż 34 m wysokości. Co widać z wieży? Wzgórza Beskidu Sądeckiego, Wyspowego, Niskiego, Gorców, a także Pogórze Wiśnickie oraz Pogórze Rożnowsko – Ciężkowickie. Pod wieżą jest dodatkowo zadaszona altanka ze stoliczkami oraz miejsce na ognisko zatem to świetny punkt na rodzinny piknik.

Najciekawsza trasa w pętli na wieżę Szpilówka – kapliczka św. Urbana

Najciekawszy szlak na Szpilówkę to nieco dłuższa trasa w pętli. Z parkingu idziemy wtedy polną drogą do pierwszego skrzyżowania dróg, na drzewie zawieszony jest drogowskaz do kapliczki św. Urbana. Skręcamy tutaj w wąską leśną ścieżkę, która biegnie w górę do źródeł miejscowego potoku.

W połowie wzgórza docieramy już do kapliczki św. Urbana, która stoi na zboczu góry Bukowiec od XVIII w. To jeden z najstarszych i zarazem najcenniejszych zabytków w Iwkowej.

Według legend wybudowano ją w miejscu dawnej pustelni św. Urbana. Jej mury mają aż 80 cm grubości, choć sama jest niewielkich rozmiarów i zmieści się w niej zaledwie kilka osób. W ołtarzyku znajduje się olejny obraz namalowany na desce, który przedstawia postać św. Urbana papieża.

Z kapliczki czeka nas jeszcze kawałek podejścia do grani, gdzie wchodzimy już na zielony szlak do wieży. Natomiast wrócić na parking możemy już śladem ścieżki przyrodniczej.

Szlaki na Szpilówkę – Pogórze Wiśnickie

  • Do wieży widokowej na Szpilówce możemy dotrzeć również szlakiem od strony Winiarskiego Potoku. Parkujemy wtedy na końcu asfaltowej drogi w kierunki bacówki, dalej już kierujemy się czarnym szlakiem, który po 200 m wpada na zielony szlak. Trasa biegnie skrajem Lipnicko-Wiśnickiego Parku Krajobrazowego. Po drodze zdobywamy dodatkowo szczyt Piekarska Góra 515 m n.p.m., docieramy również pod symboliczny Krzyż Powstańców pod szczytem Łuńsa. Ten wariant szlaku na Szpilówkę liczy 3,9 km. Pod wieżę dotrzemy w około 1 godz. 20 min.
  • Od przeciwnej strony biegnie również zielony szlak z leśnego parkingu w Tymowej. Trasa liczy 3,7 km w jedną stronę, a na jej przejście trzeba zaplanować 1 godz. 20 min. Po drodze zdobywamy dodatkowo szczyt Bukowiec 494 m n.p.m.
  • Kolejną opcją jest niebieski szlak z Lipnicy Murowanej, jaki zaczyna się na lipnickim rynku. Niebieski szlak wpada na zielony dokładnie pod Krzyżem Powstańców. Ten najdłuższy szlak liczy 5,4 km, natomiast na jego przejście w jedną stronę potrzebujemy 2 godz.

Pogórze Wiśnickie – atrakcje

Jakie miejsca warto jeszcze odwiedzić podczas wypadu na wieżę widokową Szpilówka?

  • Winnica Nowizny w Iwkowej
  • Kamienie Brodzińskiego, czyli ciekawy szlak do zjawiskowych formacji skalnych
  • Lipnica Murowana z wpisanym na listę UNESCO kościołem św. Leonarda
  • Zamek w Czchowie z widokową basztą oraz parkiem militarnym
  • Jezioro Czchowskie na Dunajcu i zrekonstruowany zamek Tropsztyn
Zamek Wiśnicz – zwiedzanie perły wśród zamków Małopolski

Spacer po terenach Pogórza Wiśnickiego z pewnością sprawi Wam wiele przyjemności. Jeżeli nie mieliście jeszcze nigdy okazji złapać bajkowy zachód słońca na wieży widokowej, to Szpilówka będzie do tego idealnym miejscem. Co więcej, w sezonie letnim w centrum Iwkowej otwarte są ogródki gastronomiczne.

Najsłynniejszym produktem regionalnym Iwkowej jest suszona śliwka, co roku odbywa się tu również jej święto. Na jednej z imprez pobito nawet rekordu Guinnessa w lepieniu na czas pierogów, nadziewanych oczywiście suszonymi śliwkami. Zatem to świetny kierunek po moc ciekawych atrakcji.

Plan Wypadu na Szpilówkę

Dojazd: 32-861 Iwkowa

Parking: bezpłatny parking, współrzędne 49.829249, 20.582916

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na wieżę widokową Szpilówka jest bezpłatny

Czas przejścia najkrótszego szlaku: 1 godz. 10 minut w dwie strony, dystans 3,8 km

4.7 7 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments