Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Pula to urocze chorwackie miasteczko przepełnione zabytkami i oblane lazurową wodą Adriatyku. Pula zwana jest “chorwackim Rzymem”, bo tak samo jak stolica Włoch leży na siedmiu wzgórzach. Co więcej, to największe miasto półwyspu Istria. Co warto zobaczyć w Puli i czy warto odwiedzić to chorwackie miasteczko? Potężny rzymski amfiteatrem, pyszna śródziemnomorska kuchnia, a do tego port, z którego możemy dostać się do Wenecji to tylko kilka powodów, dla których trzeba tu przyjechać.

Przygodę ze zwiedzaniem chorwackiego miasta Pula warto zacząć od poznania jej bardzo bogatej historii, bo  to właśnie dzięki wpływom różnych kultur miasto stało się tak różnorodne.

Jak się okazuje już w V w p.n.e., a więc ponad 2500 lat temu Pulę zamieszkiwał starożytny lud Ilirów. Później wybrzeże Istria znalazło się pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego i to właśnie rzymskie wpływy możemy oglądać w Puli do dziś. Rzymski amfiteatr, świątynia Augusta, czy łuk triumfalny to kilka ze starożytnych zabytków miasta. 

Pul była również pod wpływami Bizancjum, Republiki Weneckiej, a następnie Austro-Węgier. Wtedy też miasto zyskało charakter przemysłowy, pojawiła się stocznia, a wybrzeże przeżywało potężny najazd arystokratów. 

Po I wojnie światowej Pula znalazła się w granicach Włoch, a dzięki swojemu pięknemu położeniu stała się też miastem rekreacyjnym. Natomiast po II wojnie światowej wybrzeże Istria trafiło do Jugosławii. Dopiero w 1991 roku miasto Pula znalazło się w granicach nowego Państwa, czyli Chorwacji.

Pula – dojazd, parkingi, praktyczne informacje

Jak dojechać do Puli? Do chorwackiego miasta Pula możesz dostać się na kilka sposobów. Dojazd samochodem jest możliwy autostradą z Zagrzebia, dystans 340 km pokonasz w 3h 30 minut. Również z Zagrzebia do Puli możesz się dostać bezpośrednim pociągiem. Inną opcją jest podróż samolotem. Lotnisko znajduje się 7 km od centrum miasta.


Ciekawą opcją jest również droga morska, a do Puli możemy dopłynąć statkiem z Wenecji. Ile kosztuje prom z Puli do Wenecji? Podróż promem trwa 3,5h, a bilet w jedną stronę kosztuje 79 euro.

Jak i gdzie parkować w Puli? W Puli obowiązuje kilka stref parkowania, które oznaczone są różnym kolorem i taryfą. Możesz skorzystać z kilku płatnych parkingów w centrum: Karolina, Emova, Riva, albo zaparkować wzdłuż ulicy i opłacić postój w parkomacie, albo aplikacji Bmove. Ile kosztuje parking w Puli? Koszt postoju w centrum Puli to 1,6 euro/h, strefy bardziej oddalone 1,2 euro.

Ile czasu na zwiedzanie Puli? Spacer po starówce nie powinien Ci zająć więcej niż 2h. Zwiedzanie amfiteatru, Muzeum Oliwy i Twierdzy to już 3 godziny. Żeby poznać wszystkie najciekawsze atrakcje Puli warto tu spędzić cały dzień choć miasto świetnie się też nadaje n dłuższy urlop i jako baza wypadowa na wybrzeże Istria.

Jak poruszać się po Puli? Miasto najwygodniej jest zwiedzać na piechotę. Wszystkie atrakcje są w bliskiej odległości.

Pula atrakcje i zabytki – mapa – co warto zobaczyć?

Czy warto pojechać do chorwackiego miasta Pula? Zdecydowanie to dobry kierunek zarówno dla wielbicieli ciekawych atrakcji, pasjonatów starożytnych zabytków oraz koneserów dobrej kuchni i wina.

Na poniższej mapie znajdziesz najciekawsze atrakje i zabytki w Puli oraz polecane przez nas restauracje i kawiarnie.

1. Amfiteatr Pula – największy zabytek i atrakcja

Od czego zacząć zwiedzanie Puli? Zdecydowanie największym zabytkiem i spektakularną atrakcją chorwackiego miasta Pula, jest 6 pod względem wielkości amfiteatr na świecie.

Rzymski amfiteatr jest świetnie zachowany, choć pochodzi jeszcze z czasów Oktawiana Augusta, czyli 2 w p.n.e. Ta potężna konstrukcja w kształcie elipsy jest otoczona przez kilkadziesiąt arkad. Słynne w starożytności walki gladiatorów mogło oglądać tutaj nawet 20 tys. widzów.

Zresztą do dziś scena amfiteatru służy jako arena koncertów, a swój występ miał tu chociażby Lucciano Pavarotti, Andrea Bocelli, czy Sting.

Warto również zajrzeć do podziemi amfiteatru w Puli. W chłodnych piwnicach możemy zobaczyć ciekawą wystawę dotyczącą produkcji wina i oliwy, czyli najsłynniejszych skarbów wybrzeża Istria. Na ekspozycji znalazły się średniowieczne narzędzia, czy prasy do owoców.

Amfiteatr Pula cennik biletów wstępu: 10 euro bilet normalny, 5 euro bilet ulgowy.

2. Katedra Wniebowzięcia NMP – co zobaczyć w Puli?

Kolejną atrakcją i zarazem ciekawym zabytkiem, jaki warto zobaczyć w Puli jest Katedra Wniebowzięcia NMP. Dotrzeć do niej możesz od strony amfiteatru, podążając deptakiem wzdłuż ulicy Kandlerova.

Jak się okazuje katedra stanęła w miejscu dawnej świątyni Jowisza. Jej wnętrze z antycznymi kolumnami jest bardzo skromne i surowe. Jednak z zewnątrz całkiem okazale prezentuje się renesansowa fasada. Dodatkowo przed świątynią stoi charakterystyczna kamienna dzwonnica.

3. Forum – rynek w Puli i świątynia Augusta

Kierując się dalej ulicą Kandlerova docieramy do placu Forum, czyli głównego placu miasta i zarazem serca Puli. To tutaj na przestronnym rynku stanął miejski ratusz oraz świątynia Augusta. To kolejny starożytny zabytek Puli i to z II w p.n.e. Z zewnątrz świątynie wyróżniają potężne kolumny, natomiast w środku możesz zobaczyć kolekcję starożytnych rzeźb z Istrii z marmurowymi posągami.

Cennik biletów wstępu: 2 euro bilet normalny, 1 euro bilet ulgowy.

4. Mozaika Ukaranie Dirce – nietypowe atrakcje Puli

Idąc uroczym deptakiem Sergijevaca wśród uroczych kawiarenek i restauracji warto na chwile zboczyć w boczną uliczkę, żeby wśród ruin antycznych domów zobaczyć przepiękną mozaikę. Jak się okazuje mozaika już w III w. zdobiła podłogę jednego z rzymskich domów i do dziś zachowała się w świetnym stanie.

5. Twierdza Pula – widokowe atrakcje Chorwacji

Co jest ciekawego w Puli? Nad centrum zabytkowej części Puli, 34 m n.p.m. dominuje widokowe wzgórze z twierdzą i czterema bastionami. To dawna wenecka twierdza Kaštel. Dziś mieści się tutaj Muzeum Historyczne i Morskie Istrii, a zatem to świetna atrakcja Puli, jaką powinien odwiedzić każdy pasjonat historii.

Na wystawie możesz poznać historię z czasów panowania Austro-Węgier oraz I i II wojny światowej. Jednak bastiony twierdzy są dodatkowo najlepszym punktem widokowym na Pulę z amfiteatrem na czele. Z murów widać również ruiny teatru rzymskiego, który odbija się w szklanej ścianie Muzeum Archeologicznego.

Cennik biletów wstępu: 7 euro bilet normalny, 3 euro bilet ulgowy.

6. Zerostrasse – co jest ciekawego w Puli?

Niezwykłą atrakcją Puli są również wydrążone pod wzgórzem twierdzy Kaštel tunele, które w czasie I wojny światowej miały zapewnić mieszkańcom miasta bezpieczeństwo. Podczas II wojny światowej tunele zostały zwiększone do 400 m i mogło się w nich schronić 50 tys. osób, czyli wszyscy mieszkańcy Puli.

Dziś tunele znane jako Zerostrasse to przestrzeń z historyczną wystawą. Szczególnie latem panuje tutaj przyjemny chłód. Do tuneli możemy się dostać jednym z trzech wejść, a następnie wjechać/ zjechać windą na twierdzę Kaštel.

Obowiązuje jeden bilet wstępu na Kaštel i Zerostrasse.

7. Łuk Sergiusza – Złota Brama Puli

Pula to miasto starożytnych zabytków, a jednym z nich jest właśnie Łuk Sergiusza, zwany Złota Bramą Puli. Łuk mierzy 8 m wysokości i powstał w I w p.n.e. ku pamięci zmarłych członków rodu Sergiuszy. Był również jedną z bram do starego miasta.

Do dziś zdobią go korynckie kolumny i ciekawe detale architektoniczne, jak winorośle, kwiaty, czy anioły. Tuż za łukiem rozpościera się szeroki plac Portarata, na którym znajdziesz kilka przyjemnych kawiarni.

8. Port i marina Pula – wodne atrakcje dla dzieci

Jak przystało na chorwackie miasto nad Adriatykiem Pula oferuje również wodne atrakcje dla rodzin. Zdecydowanie warto wybrać się w przyjemny rejs jachtem wśród okolicznych wysp wybrzerza Istria.

Jedną z atrakcji w Puli dla dzieci jest 3 godzinna wycieczka  w kierunku wysp Parku Narodowego Brijuni, gdzie możesz obserwować pływające delfiny. Do wyboru jest również opcja z rejsem o zachodzie słońca, czy kąpielą na jednej z wysp.

Koszt rejsu to około 40 euro/os.

9. Muzeum Oliwy w Puli – z czego słynie Pula?

Z czego słynie Pula? Zdecydowanie cały region wybrzeża Istria słynie z wyśmienitego wina i oliwy. Jedną z ciekawych atrakcji Puli jest Domu Istryjskiej Oliwy z Oliwek. To nietypowe muzeum mieści się zaledwie parę kroków od amfiteatru.

Dlaczego warto tutaj zajrzeć? Bo w interaktywnym muzeum usłyszysz opowieść o historii upraw oliwek na Istrii od czasów rzymskich po współczesność.

Co więcej, podczas wizyty masz okazję skosztować najlepszej oliwy od lokalnych plantatorów. Podczas degustacji z przewodnikiem nauczysz się rozróżniać smak i zapach, a także pozytywne i negatywne cechy oliwy.

Muzeum można zwiedzać z audioprzewodnikiem w języku polskim.

Bilet wstępu do muzeum z degustacją oliwy z oliwek 15 euro.

10. Pula atrakcje dla koneserów chorwackiej kuchni oraz wina- co i gdzie zjeść?

Jak przystało na miasto nad Adriatykiem Pula szczyci się świetną śródziemnomorską kuchnią. Jednak dzięki wpływom różnych kultur również i regionalna kuchnia w tej części Chorwacji jest bardzo różnorodna, a szczególnie widoczne są wpływy włoskie.

Co warto spróbować będąc na Istrii w Chorwacji? Lokalne wina, regionalną oliwę z oliwek, owoce morza, czy słynne trufle. A gdzie warto zjeść w Puli?

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • BACKYARD – restauracja z owocami morza
  • BAR La Perla – serwuje świetną włoską pizzę
  • Kod Kadre – restauracja z regionalną kuchnią Chorwacji
  • Agrippina Street Food – szybkie i tanie jedzenie w Puli
  • C.R.E.A.M. de la crème – regionalna lodziarnia
  • Veritas Food&Wine – przyjemna restauracja na romantyczną kolację w Puli
  • Cafe Cinderella – świetne miejsce na szybką kawę
5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments