Podziemne Miasto Osówka jest częścią owianego tajemnicami projektu Riese, który naziści realizowali podczas II wojny światowej. Wykute w skale tunele są jednym z 7 kompleksów, jakie powstały w Górach Sowich. Jednak to właśnie w Osówce prace były najbardziej zaawansowane. Dlatego też dziś możemy tutaj zobaczyć wysoką na 10 metrów halę, wartownię, a także aż 2 kilometry wydrążonych korytarzy. Do zwiedzania mamy kilka ciekawych tras, a każda z nich odkrywa inne tajemnice projektu Riese.

Projekt Riese to do dziś owiana wieloma tajemnicami i legendami inwestycja, jaką III Rzesza realizowała na terenie Gór Sowich. Najbardziej wykończonym z podziemnych miast jest właśnie kompleks Osówka. Według nieoficjalnych przekazów miała się tutaj mieścić kwatera Hitlera, choć niektórzy twierdzą, że potężne hale miały być wykorzystywane jako fabryki zbrojeniowe do produkcji tajnej broni.

Jedno jest pewne, system potężnych betonowych korytarzy robi ogromne wrażenie, a na dodatek w Osówce możemy też zobaczyć naziemne budynki jak długie na 50 metrów “Kasyno” oraz betonowy blok “Siłowania”.

Zwiedzanie podziemnego miasta to wyjątkowa podróż przez betonowe wartownie, ogromne hale z szalunkami, niskie sztolnie i potężne skalne wyrobiska. A to wszystko aż 16 pięter pod ziemią, w ochronnym kasku na głowie i z genialnymi opowieściami przewodnika, które dodatkowo ubarwiają liczne filmy i multimedia. Zdecydowanie Podziemne Miasto Osówka to miejsce, jakie warto odwiedzić.

Góry Sowie – najciekawsze atrakcje i szlaki, 7 miejsc jakie warto zobaczyć

Podziemne Miasto Osówka – dojazd, parking, mapa

Gdzie znajduje się Osówka? Kompleks Podziemne Miasto Osówka leży w województwie dolnośląskim, na terenie Gór Sowich w gminie Głuszyca. Dokładna lokalizacja to miejscowość Sierpnica.


Jak dojechać do Podziemnego Miasta Osówka? Dojechać tutaj można kierując się drogą nr 381 Jedlina-Zdrój – Głuszyca – Kolce albo od strony Walimia przez miejscowość Rzeczka.

Gdzie zaparkować samochód w Osówce? Bezpłatny parking znajduje się przy budynku kas i restauracji.

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. W naszym artykule znajdziesz wiele inspiracji, porad, wskazówek, zdjęć i map.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud i w zamian za darmowy przewodnik postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie motywacją do dalszych działań :)

 

Osówka Głuszyca – godziny otwarcia, cennik biletów wstępu

Cennik biletów wstępu na zwiedzanie Podziemnego Miasta Osówka z przewodnikiem:

  • Trasa Historyczna – bilet normalny 35 zł, bilet ulgowy 29 zł
  • Trasa Ekstremalna – bilet 40 zł

Godziny otwarcia Podziemnego Miasta Osówka:

  • Czynne codziennie 10:00-17:00

Ile trwa zwiedzanie Osówki? Przejście trasy historycznej to 60 minut, natomiast trasy ekstremalnej 70 minut.

Na trasę zwiedzania podziemi mogą wchodzić dzieci jedynie powyżej 5 lat!

Jak się ubrać na zwiedzanie Osówki? Warto wiedzieć, że wewnątrz panuje niska temperatura około 10°C i dodatkowo bardzo duża wilgotność. Koniecznie trzeba więc ubrać ciepłą bluzę i kurtkę, długie spodnie oraz zakryte obuwie, najlepiej nieprzemakalne.

Podziemne Miasto Osówka – zwiedzanie

Wizytę w Osówce zaczynamy przy budynku recepcji gdzie znajduje się parking, kasy biletowe, restauracja, toalety, a także sklepik z pamiątkami. Po wykupieniu biletu na konkretną trasę zwiedzania ruszamy leśną ścieżką pod wejście do sztolni, które jest około 300 metrów dalej.

Tutaj dostajemy obowiązkowo kask ochronny na głowę, który jest bardzo potrzebny, bo w niektórych miejscach korytarze są niskie. Trasa Historyczna liczy 1200 metrów, natomiast jej przejście trwa około 60 minut. W towarzystwie przewodnika i z jego opowieściami odkrywamy więc najciekawsze korytarze, jakie były drążone do 1944 roku przez jeńców wojennych i więźniów obozu Grosse-Rosen.

Na trasie mijamy między innymi betonowe wartownie i ukończone korytarze, niskie sztolnie i hale z szalunkami, a także potężne wyrobiska w gnejsowej skale. Wyobraź sobie, że jesteśmy tutaj aż 16 pięter pod ziemią. Dodatkowymi atrakcjami są dokumentalne filmy, które jeszcze bardziej przybliżają nam historię projektu Riese.

Dzięki multimediom w formie hologramów możemy też zobaczyć jak wyglądała przymusowa praca przy drążeniu tuneli. Ciekawa jest również wystawa narzędzi ze sprzętem górniczym i wojennym. Natomiast w szafach z podświetlanymi zdjęciami możemy zobaczyć kolekcję niemieckich pojazdów wojskowych.

Projekt Riese (Olbrzym) – historia i ciekawostki o Osówce

Kto budował Riese? Drążenie podziemnych tuneli projektu Riese rozpoczęło się w 1943 roku. Na początku naziści zatrudnili do tego specjalną spółkę Wspólnota Przemysłowa Śląsk, która była głównym wykonawcą. Na początku tunele drążyli więc przymusowi robotnicy i jeńcy wojenni. Szybko okazało się jednak, że prace posuwają się zbyt wolno i pochłaniają ogromne środki pieniężne.

Zmienił się więc wykonawca projektu, a przejęła go Organizacja Todt, wtedy też do sztolni trafiali więźniowie obozu koncentracyjnego Grosse-Rosen oraz 12 innych podobozów. Prace w Podziemnym Mieście Osówka były prowadzone praktycznie do ostatnich dni wojny. Dopiero tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej podziemia zostały porzucone i niedokończone.

Zagadka odnośnie przeznaczenia podziemi do dziś nie jest ostatecznie wyjaśniona. Co kryją podziemne korytarze Gór Sowich? Najbardziej prawdopodobna jest hipoteza, że w podziemiach miała być kwatera Hitlera i najbliższych dygnitarzy, bądź fabryka zbrojeniowa.

Sztolnie Walimskie – zwiedzanie kompleksu “Rzeczka” projektu Riese

Wśród malowniczych Gór Sowich, a dokładniej w zboczu szczytu Ostra Góra znajduje się jedno z najbardziej tajemniczych podziemnych miast projektu Riese, czyli kompleks “Rzeczka”. Podziemna trasa turystyczna Sztolni Walimskich odkrywa przed nami 3 sztolnie, które zostały wykute w litej skale.

Zwiedzając kompleks “sztolni “Rzeczka” wraz z przewodnikiem możemy dowiedzieć się mnóstwa ciekawych historii związanych z całym projektem, zobaczyć na własne oczy potężne komory, które wyglądają niczym hale i przemierzyć najdłuższe korytarze sztolni z multimedialnymi dodatkami. Zdecydowanie Sztolnie Walimskie i kompleks “Rzeczka” to miejsce, jakie po prostu musisz odwiedzić.

Sztolnie Walimskie – zwiedzanie kompleksu “Rzeczka” projektu Riese

Zamek Grodno – zwiedzanie atrakcji wokół jeziora Bystrzyckiego

Na krańcach Gór Sowich, na stromym szczycie Góry Choina wznosi się malowniczy Zamek Grodno, którego historia toczy się już od 700 lat. Mimo tak sędziwego wieku to dziś jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych warowni na Dolnym Śląsku. Każde z zamkowych pomieszczeń opowiada nam swoją odrębną historię, natomiast z wysokiej wieży możemy podziwiać piękny widok na jezioro Bystrzyckie.

Zamek Grodno Zagórze Śląskie – zwiedzanie atrakcji wokół jeziora Bystrzyckiego

Twierdza Srebrna Góra – niezdobyta, największa wysokogórska twierdza Europy

Twierdza Srebrna Góra to największa górska fortyfikacja w Europie, która nigdy nie została zdobyta. 151 pomieszczeń fortecznych, 9 studni wykutych w litej skale, 3756 żołnierzy. Już same liczby związane z twierdzą robią imponujące wrażenie. Dodatkowo przemierzając jej tajemnicze zakamarki i to w towarzystwie przewodnika ubranego w mundur żołnierza mamy okazję odkryć jej ponad 250 letnia historię.

Twierdza Srebrna Góra – zwiedzanie atrakcji Dolnego Śląska

Góry Sowie – szlak na Wielką Sowę

Wielka Sowa 1015 m n.p.m. to najwyższy szczyt Gór Sowich, jaki zaliczany jest do Korony Gór Polski. Wędrując malowniczym szlakiem Parku Krajobrazowego Gór Sowich mamy okazję chłonąć w ciszy tutejsze cuda przyrody, a także zachwycić się zjawiskową panoramą z wieży widokowej, jaka od ponad stu lat stoi na Wielkiej Sowie.

Wielka Sowa – szlak na najwyższy szczyt Gór Sowich

Podziemne Miasto Osówka to miejsce, jakie powinien odwiedzić każdy pasjonata historii i wojennych opowieści. Spacer po mrocznych wyrobiskach robi ogromne wrażenie, a projekt budowy całego kompleksu Riese wydaje się być wręcz niewyobrażalnym przedsięwzięciem, w które trudno uwierzyć. Zobacz koniecznie to miejsce i spróbuj odkryć najbardziej tajemnicze sekrety III Rzeszy.

Plan wypadu do Osówki

Dojazd: woj. dolnośląskie, Świerkowa 29d, 58-340 Sierpnica

Parking: bezpłatny parking przy wejściu do kompleksu “Osówka”

Bilety Wstępu:

  • Trasa Historyczna – bilet normalny 35 zł, bilet ulgowy 29 zł

Czas zwiedzania: 60 minut

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments