Aleja migów, symulator lotu, a także papieski śmigłowiec to tylko kilka z powodów dla których warto tu przyjechać. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie zobaczysz kolekcję kilkuset samolotów, niekiedy jedynych zachowanych egzemplarzy na świecie.

Na terenie jednego z najstarszych lotnisk w Europie, czyli w miejscu utworzonego przez Austriaków w 1912 roku wojskowego lotniska Rakowice-Czyżyny. Dziś mamy okazję zobaczyć tu jedno z najnowocześniejszych muzeów Krakowa. Centralnym punktem jest tutaj gmach główny muzeum, które z lotu ptaka przypomina wirujące śmigło.

Odkrywając fascynujące wystawy mamy okazję zobaczyć na własne oczy samoloty, jakie latały podczas I wojny światowej, spróbować swoich sił na symulatorze lotu, a także wejść na pokład helikoptera. Obszar muzeum zajmuje aż 25,7 ha, zobaczymy tu ponad 250 samolotów, śmigłowców i szybowców, około140 silników oraz mnóstwo odznaczeń, elementów uzbrojenia, czy też mundurów.

Muzeum Lotnictwa Polskiego to miejsce, które zafascynuje każdego pasjonata przestworzy, a interaktywne stanowiska z pewnością spodobają się również dzieciom. Co więcej, co roku odbywa się tu wielka impreza jaką jest piknik lotniczy. To nieszablonowe muzeum jest świetną atrakcją Krakowa, którą trzeba zobaczyć.

Muzeum Lotnictwa w Krakowie – dojazd, parking, mapa

Gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego znajduje się przy al. Jana Pawła II 39 w Krakowie. Dotrzeć tutaj możemy również komunikacją miejską, przystanek Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Przy wejściu do muzeum jest również bezpłatny parking dla samochodów.


Muzeum Lotnictwa w Krakowie – godziny otwarcia, cennik biletów wstępu

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli (nieczynne w poniedziałek) w godzinach 9:00-17:00.

Cennik biletów wstępu do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie: 27 zł bilet normalny, 16 zł bilet ulgowy, dzieci do 7 lat bezpłatnie. Dniem bezpłatnego zwiedzania jest wtorek.

Muzeum możemy zwiedzać z audioprzewodnikiem, koszt 20 zł. Ile czasu trwa zwiedzanie Muzeum Lotnictwa w Krakowie? Na wizytę warto zaplanować sobie około 2 godz.

Muzeum Lotnictwa Polskiego – zwiedzanie

Naszą wizytę w muzeum zaczynamy od gmachu głównego gdzie znajduje się kasa, toalety, a także sklepik z pamiątkami. Stąd ruszamy na wystawę stałą pt. “Skrzydła i ludzie XX wieku”. W sumie do zobaczenia mamy tutaj 5 ekspozycji, zaczynamy od statków powietrznych jakie znajdują się w głównym hangarze.

Właśnie tutaj możemy zajrzeć do kabiny pilota, sprawdzić jak kiedyś wyglądały podniebne toalety i wczuć się w rolę spadochroniarza. Najstarszym samolotem z czasów II wojny światowej jest tutaj niezwykle cenny myśliwiec PZL P.11c z 1939 roku. Świetną atrakcją jest tutaj symulator lotu umieszczony w kabinie myśliwca MiG-21, a także symulator bocznego strzelca bombowca B-17.

W kolejnym hangarze możemy zobaczyć zniszczone wraki samolotów, wiernie odwzorowane modele samolotów, a także potężną silnikownię z ponad 140 eksponatami. Historia lotnictwa to również katastrofy, a więc na wystawach zobaczymy też skutki lotniczych wypadków.

Ciekawa ekspozycja znajduje się w hangarze poświęconym czasom I wojny światowej. Tutaj możemy poznać historię rozwoju lotnictwa, odkryć nazwiska asów przestworzy, którzy szczycili się największą skutecznością, a także dowiedzieć się jak długo żył pilot samolotu. Wystawa wzbogacona jest również w film.

Oprócz ekspozycji w hangarach warto przespacerować się po ogromnym obszarze lotniska. Tutaj możemy zobaczyć kolekcję śmigłowców, szybkich samolotów odrzutowych i szybowców. Jednak warto też zwrócić uwagę na przeciwlotniczą armatę, czy rakiety, jakie miały za zadanie zniszczyć samoloty.

Ogród Doświadczeń w Krakowie – świetna atrakcja dla dzieci

Czy nauka musi być nudna? A zagadnienia z fizyki zawsze brzmieć jak czarna magia? Zdecydowanie nie! Odwiedzając Ogród Doświadczeń w Krakowie masz niepowtarzalną okazję dzięki zabawie i eksperymentom poznać niezwykłe zjawiska. Optyka, magnetyzm, a także akustyka okazują się być dziecinnie proste, a to wszystko dzięki specjalnym urządzeniom, jakimi możemy się bawić do woli i to w otoczeniu zielonego 6 ha parku.

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie – zwiedzanie, cennik, godziny otwarcia

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

Zobacz na własne oczy rakietę V-2, rekonstrukcję czołgu Vickers, czy też pierścienie szyfrujące Enigmę. Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa. Właśnie tutaj możemy poznać historię utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i AK, a także wczuć się w klimat wojny poznając losy żołnierzy.

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie – zwiedzanie, godziny otwarcia, cennik

Muzeum Lotnictwa to świetne miejsce na mapie Krakowa, jakie warto odwiedzić. Nowoczesna forma przekazu w łatwy i przyjemny sposób opowiada nam o niezwykłym rozwoju lotnictwa na przestrzeni nieco ponad 100 lat. To idealne miejsce by poznać nieco historycznych ciekawostek i zobaczyć z bliska ówczesne cuda techniki.

Plan wypadu do Muzeum Lotnictwa Polskiego

Dojazd: al. Jana Pawła II 39, 31-864 Kraków

Parking: bezpłatny parking przy wejściu do muzeum

Bilety Wstępu:

  • Muzeum Lotnictwa – 27 zł bilet normalny, 16 zł bilet ulgowy

Czas zwiedzania: 2 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

3 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments