Zobacz na własne oczy rakietę V-2, rekonstrukcję czołgu Vickers, czy też pierścienie szyfrujące Enigmę. Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa. Właśnie tutaj możemy poznać historię utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i AK, a także wczuć się w klimat wojny poznając losy żołnierzy.

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie to jedyne w Polsce muzeum, które opowiada historii Polskiego Państwa Podziemnego oraz Armii Krajowej. To również zaraz po Muzeum Powstania Warszawskiego najważniejsze muzeum poświęcone walczącej Polsce w czasie II wojny światowej.

Obecne muzeum jest bardzo nowoczesne, zostało otwarte w 2012 roku, a swoją siedzibę ma w budynku dowodzenia dawnej Austriackiej Twierdzy Kraków. O wyjątkowości Muzeum AK świadczą jego eksponaty, które są oryginalnymi pamiątkami kombatantów, przekazanymi muzeum w darze. Wizyta w tym miejscu to wyjątkowa lekcja historii, jaką powinien poznać każdy Polak.

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać do Muzeum AK w Krakowie? Gmach muzeum znajduje się przy ulicy Wita Stwosza 12 w Krakowie, zaledwie 400 m od dworca PKP i PKS, dlatego śmiało możemy tutaj dotrzeć pieszo lub komunikacją miejską przystanek Muzeum Armii Krajowej 02 lub Dworzec Główny Tunel.

Przy muzeum jest prywatny płatny parking, druga opcja to parking w Galerii Krakowskiej.

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie – godziny otwarcia, cennik biletów wstępu

Godziny otwarcia muzeum: wtorek – niedziela (poniedziałek nieczynne) w godzinach 10:00-17:00, ostatnie wejście jest możliwe na godzinę przed zamknięciem.


Cennik biletów wstępu: 20 zł bilet normalny, 10 zł bilet ulgowy.

Ile czasu zwiedza się Muzeum Armii Krajowej w Krakowie? Na wizytę warto zaplanować około 2 godz.

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie – zwiedzanie

Wizyt w muzeum zaczynamy na parterze gdzie znajdują się kasy i toalety, stąd przechodzimy na zadaszony szklanym dachem dzieciniec. Zwiedzanie wystawy stałej rozpoczynamy od poznania historii II Rzeczypospolitej i przebiegu kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Kolejno poznajemy jak wyglądało życie jeńców w obozach, możemy też zobaczyć rekonstrukcję czołgu Vickers. Następnie przechodzimy do sali poświęconej dwóm okupacją, czyli niemieckiej i sowieckiej. Zobaczymy tu mnóstwo pamiątek i dokumentów, to opowieść o życiu codziennym wśród niewyobrażalnego terroru.

Na poziomie -1 znajduje się wystawa poświęcona polskiemu podziemiu, tutaj poznajemy historię utworzenia AK. Dowiadujemy się również jak wyglądało wtedy szkolenie wojskowe, kim byli Cichociemni, a także czym zajmowały się kobiety. Co ciekawe, wśród setek żołnierzy Cichociemnych znalazła się jedyna kobieta, czyli Elżbieta Zawacka „Zo”.

Wystawy w Muzeum AK w Krakowie

Wystawa wzbogacona jest w multimedia, z głośników słyszymy różne dźwięki, które przenoszą nas w tamte czasy. Na wystawie możemy zajrzeć do schronu prasowego, obejrzeć wnętrze rakiety V2, dotknąć kadłuba brytyjskiego samolotu Halifax, jaki dokonywał zrzutów dla żołnierzy AK, czy wejść do ubeckiego karceru.

Niezwykle cenną pamiątką jest dziennik mjr. “Hubala’, pierwsza wersja raportu Witolda Pileckiego, spisana po ucieczce z Auschwitz, czy też ręcznie wykonane szachy gen. Emila Fieldorfa „Nila”. Spacer po wystawach to chronologiczna podróż w czasie od początków polskiego podziemia, przez wywiad, dywersję i sabotaż, partyzantkę, aż do rozwiązania AK. Poznajemy tu również historię największych walk z czasów II wojny światowej, czyli “Akcji Burza” oraz Powstania Warszawskiego.

Dodatkowo na pierwszym piętrze Muzeum Armii Krajowej możemy zobaczyć bogatą kolekcję broni i militariów, również tu odbywają się tematyczne wystawy czasowe.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Aleja migów, symulator lotu, a także papieski śmigłowiec to tylko kilka z powodów dla których warto tu przyjechać. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie zobaczysz kolekcję kilkuset samolotów, niekiedy jedynych zachowanych egzemplarzy na świecie.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – zwiedzanie, godziny otwarcia, cennik biletów

Muzeum AK w Krakowie to miejsce przepełnione wyjątkowymi opowieściami żołnierzy, oryginalnymi pamiątkami oraz nowoczesną formą przekazu. Wizyta w tym miejscu to ogromna dawka niełatwej wojennej historii, jaką zdecydowanie warto poznać.

Plan wypadu do Muzeum AK

Dojazd: Wita Stwosza 12, 31-511 Kraków

Parking: płatny parking przy wejściu do muzeum

Bilety Wstępu:

  • Muzeum AK- 20 zł bilet normalny, 10 zł bilet ulgowy

Czas zwiedzania: 2 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments