Ukryte wśród zielonych pagórków jeziora, ciągnące się kilometrami ruchome wydmy i niezwykle urocze miasteczka z piękną architekturą, bogatą historią oraz wyśmienitą kuchnią. Litwa to bardzo kompaktowe państwo, które możemy przejechać wzdłuż, bądź w szerz w zaledwie 3,5 godziny. Jednak atrakcje jakimi może się poszczycić Litwa sprawiają, że to idealny kierunek na kilkudniowy wypad.

Niewielkie nadbałtyckie państwo jakim jest Litwa dla wielu turystów okazuje się być sporym zaskoczeniem. Nic w tym dziwnego skoro podróżując kilka dni po zakamarkach Litwy co chwile przenosimy się w całkowicie inne światy.

Jednego dnia jesteśmy na niezwykłej starówce Wilna, która trafiła na listę UNESCO, kolejnego przemierzamy zabytkowe mury zamku w Trokach, jaki leży nad bajkowym jeziorem Galve, by za chwilę znaleźć się na nadbałtyckiej Saharze, czyli ruchomych wydmach Mierzei Kurońskiej.

Litwa to również świetna kuchnia i nowoczesne atrakcje tuż przy granicy z Polską. Zdecydowanie to świetny kierunek na kilkudniowy wypad, a na zwiedzanie najciekawszych miejsc warto poświęcić przynajmniej 5 dni.

Litwa – praktyczne informacje, zwiedzanie, atrakcje

Jako państwo Litwa zajmuje obszar 65 tys. km 2, czyli tyle ile łącznie liczą dwa największe województwa w Polsce mazowieckie i wielkopolskie. Liczba mieszkańców Litwy to około 2,8 mln osób, porównać do tego możemy zaludnienie Warszawy i Krakowa. Litwa to jeden z nadbałtyckich krajów, z którym Polska ma najkrótszą granicę, zaledwie 104 km.

Obecnie obowiązującą walutą na Litwie jest euro. Na Litwie jest aż 5 parków narodowych: Auksztocki, Dzukijski, Żmudzki, Trocki Historyczny oraz Mierzei Kurońskiej. Najdłuższą rzeką Litwy jest Niemen 475 km długości. Stolicą kraju jest półmilionowe Wino, czyli największe miasto Litwy.


Choć Litwa to jedno z młodszych państw Europy, bo ogłosiła niepodległość w 1990 roku, to jednak może się pochwalić ponad 1000 letnią historią. Od setek lat losy Polski oraz Litwy nieustannie się przeplatały. Dlatego też największą mniejszością narodową na Litwie są właśnie Polacy, których jest tu ponad 180 tysięcy.

Litwa – atrakcje, zabytki, miejsca, jakie warto zobaczyć – mapa

Gdzie warto pojechać na Litwę? Stworzyliśmy listę naszych 7 ulubionych miejsc, jakie trzeba zobaczyć na Litwie. Poniższa mapa atrakcji Litwy pomoże Ci zaplanować samodzielnie swój wypad.

1. Troki – najbardziej spektakularne miasto Litwy

Zaledwie 27 km od Wilna leży miasto Troki, które może się pochwalić niezwykłą, bo aż 700 letnią historią. Kiedyś była to królewska siedziba Wielkiego Księstwa Litewskiego, a do czasu II wojny światowej również miasto Polski. Przez wiele lat mieszkali tu obok siebie Karaimi, Tatarzy, Protestanci, Żydzi, Katolicy i Prawosławni.

Troki to miasto, które otaczają błyszczące w słońcu jeziora, średniowieczne zamki i eleganckie dwory. To reprezentacyjna wizytówka Litwy oraz niezwykle barwne miasteczko z intrygującą historią, jaką od lat tworzą tutaj Karaimi.

Cała ta mieszanka kultur i religii tworzyła niezwykle barwne miasto. Dziś to jedno z chętniej odwiedzanych turystycznych miejsc Litwy, które może pochwalić się niezwykłymi atrakcjami i zabytkami, jakie dodatkowo otaczają prawdziwe cuda przyrody.

Troki – 8 niezwykłych atrakcji najpiękniejszego miasta Litwy

2. Wilno – stolica Litwy wpisana na listę UNESCO

Wolisz kameralne miasteczka, czy pełne rozmachu dzielnice z drapaczami chmur? Przytulne i kolorowe uliczki, w których się można zaszyć, a może jednak pełne życia i wydarzeń kulturalnych zakątki. Tak naprawdę i jedno i drugie znajdziesz właśnie w Wilnie. Stolica Litwy jest miastem idealnym zarówno dla poszukiwaczy wytchnienia, żądnych przygód turystów i koneserów sztuki.

Wilno to miasto niezwykle kolorowe, idealne na weekendowy wypad, gdzie z przyjemnością zanurzysz się w klimacie wąskich uliczek Starego Miasta. Tutaj każdy skrawek ulicy tętni życiem. Piękne widokowe miejsca budzą w nas zachwyt, a setki zabytkowych miejsc tworzą wyjątkową historię Litwy.

Co więcej, wileńska starówka jest wpisana na listę UNESCO. To niezwykle barwne i różnorodne miasto zamieszkuje około pół miliona ludzi. Rok 2023 to wyjątkowa data dla Wilna, bo miasto obchodzi swoje 700 urodziny!

Wilno na weekend + 12 najciekawszych atrakcji, najlepszy przewodnik na zwiedzanie stolicy Litwy

3. Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu – najpiękniejszy dwór Litwy

Tą niezwykłą ponad 100 letnią rezydencję zaprojektował Polski architekt Józef Huss. Pałac otacza z jednej strony romantyczny ogród z antycznymi rzeźbami i ponad setką różnorodnych gatunków krzewów i drzew, a z drugiej wysoka skarpa nad jeziorem Galve.

Do czasów II wojny światowej w rezydencji mieszkała rodzina Tyszkiewiczów, później pałac służył jako hotel dla rosyjskich żołnierzy. Po odzyskaniu niepodległości przez Litwę i gruntownym remoncie, pałac stał się wyjątkowym miejscem wydarzeń kulturalnych. Wejście na teren ogrodów pałacu Tyszkiewiczów w Trokach jest bezpłatne, natomiast wnętrza możemy zwiedzać kupując bilet wstępu.

4. Mierzeja Kurońska (Litwa) – przyrodnicze atrakcje UNESCO

Litwa jest jednym z najmniejszych krajów nadbałtyckich. Jednak na swoim obszarze ma niezwykłą perełkę, którą jest wpisana na listę UNESCO Mierzeja Kurońska. Ten 50 km odcinek litewskiej mierzei to niezwykły przyrodniczy skarb i niezwykła atrakcja. Dmuchany przez wiatr piasek stworzył cuda przyrody i zapierające dech w piersiach widoki.

Mierzeja Kurońska to 98 kilometrowy odcinek niezwykłego skrawka Europy, podzielony na dwa kraje, czyli Litwę i Rosję. Jej fenomenem są wciąż nieskażone ręką ludzką piaszczyste plaże oraz jedne z największych wydm w Europie. Mierzeja jest żywym przykładem, że natura wciąż ma większą siłę nad człowiekiem. Właśnie tutaj pod tonami piasku możemy odkryć dawne opuszczone wioski, które “utonęły” w morzu wędrujących wydm.

Mierzeja Kurońska (Litwa) – najciekawsze atrakcje i najpiękniejsze plaże Bałtyku

5. Kowno – nowoczesne miasto Litwy

Nowoczesne, kreatywne i przepełnione kulturą, tak można w skrócie określić Kowno. Jednak odkryjemy tu również ciekawe atrakcje Litwy jak chociażby ruiny średniowiecznego zamku, jedyne w swoim rodzaju Muzeum Diabłów i ponad 60 galerii oraz muzeów. Kowno zaskakuje swoimi współczesnymi atrakcjami, wyjątkowym spokojem otoczonego przez rzeki i parki miasta oraz intrygującą historią.

Kowno to drugie co do wielkości miasto Litwy. Leży nad Wilią, która właśnie tutaj uchodzi do największej rzeki kraju, czyli Niemna. Do 1918 roku Kowno było miastem granicznym, a jego lewobrzeżna część znajdowała się w Królestwie Polskim. Dwa lata później, kiedy wojska polskie zajęły Wilno, to właśnie Kowno na kolejne 20 lat stało się stolicą Litwy.

Dziś jest to bardzo nowoczesne miasto, które zamieszkuje około 350 tys. osób. Jego uliczki przepełnione są starymi kamienicami, klimatycznymi kawiarenkami i stylowymi butikami. Jednak Kowno to również miasto nietypowych muzeów, wiekowych zabytków i świetnych miejsc do rekreacji, które znajdziemy chociażby nad tak zwanym “Morzem Kowieńskim”.

Kowno – zwiedzanie miasta w jeden dzień, najciekawsze atrakcje

6. Kłajpeda – jedyne portowe miasto Litwy

Kłajpeda to jedyny handlowy port Litwy i zarazem 3 największe miasto w kraju. To urocze nadmorskie miasteczko otaczają kolorowe kamienice, niezwykła Mierzeja Kurońska z wyjątkowymi wydmami oraz szumiące fale morza bałtyckiego. Wszystko to przepełnione jest historią portowego miasta i ludzi, którzy je tworzyli.

Odkrywając atrakcje Kłajpedy koniecznie musimy poznać jej związek z morzem w interaktywnym Muzeum Morza. Dodatkowo warto zanurzyć się w egzotycznej przyrodzie podwodnego świata w Oceanarium, czy wziąć udział w niezwykłym pokazie delfinów.

Litewska Kłajpeda to również miasto zabytków, uroczych kamienic z muru pruskiego, jakie pozostawili tutaj po sobie Niemcy, czy przepełnionych historiami marynarzy statków, które dziś możemy zwiedzać.

Kłajpeda – TOP 8 atrakcji, co warto zobaczyć w Kłajpedzie?

7. Klasztor w Pożajściu – wyjątkowy zabytek Litwy

Nad brzegiem zalewu Kowieńskiego, na wzgórzu zwanym Górą Pokoju leży największy na Litwie kompleks klasztorny w Pożajściu. Zaprojektowany został przez włoskiego architekta i ozdobiony eleganckimi rzeźbami oraz zachwycającymi freskami.

Historia klasztoru rozpoczęła się ponad 350 lat temu. Wtedy na skraju Kowna, a dokładniej w jego lasach kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego Kristupas Žygimantas Pacas rozpoczął budowę pustelni dla kamedułów. Dziś w klasztorze można zobaczyć słynny obraz “Matka Pięknej Miłości” oraz aż 140 fresków różnej wielkości, które zachowały się w świetnym stanie.

Obecnie teren budynków klasztoru zajmuje luksusowy hotel i restauracja. Dodatkowo co roku w klasztorze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto pojechać na Litwę, to odpowiedź jest tylko jedna, oczywiście, że tak. Choć może Litwa nie należy do najtańszych kierunków, bo tak jak w przypadku innych państw gdzie jest euro, również i tutaj w porównaniu do Polski jest nieco drożej. Jednak ilość ciekawych atrakcji jakie serwuje nam Litwa oraz nasze wspólne historyczne związki to tylko kilka powodów, dla których warto tutaj przyjechać.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments