Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Nowoczesne, kreatywne i przepełnione kulturą. Tak można w skrócie określić Kowno, jednak odkryjemy tu również ruiny średniowiecznego zamku, niepowtarzalne Muzeum Diabłów i ponad 60 galerii oraz muzeów. Kowno zaskakuje swoimi współczesnymi atrakcjami, wyjątkowym spokojem otoczonego przez rzeki i parki miasta oraz intrygującą historią.

Kowno to drugie co do wielkości miasto Litwy. Leży nad Wilią, która właśnie tutaj uchodzi do największej rzeki kraju, czyli Niemna. Do 1918 roku Kowno było miastem granicznym, a jego lewobrzeżna część znajdowała się w Królestwie Polskim. Dwa lata później, kiedy wojska polskie zajęły Wilno, to właśnie Kowno na kolejne 20 lat stało się stolicą Litwy.

Dziś jest to bardzo nowoczesne miasto, które zamieszkuje około 350 tys. osób. Jego uliczki przepełnione są starymi kamienicami, klimatycznymi kawiarenkami i stylowymi butikami. Jednak Kowno to również miasto nietypowych muzeów, wiekowych zabytków i świetnych miejsc do rekreacji na łonie natury, które znajdziemy chociażby nad tak zwanym “Morzem Kowieńskim”.

Litwa atrakcje i zabytki – 7 niepowtarzalnych miejsc, jakie warto zobaczyć na Litwie

Na powyższej mapie szybciej i łatwiej odnajdziesz najciekawsze atrakcje Kowna i zaplanujesz samodzielnie swój wypad.

Zamek w Kownie

U zbiegu dwóch rzek, czyli Wili i Kowna zbudowany został obronny zamek. Jest to nie tylko najstarszy murowany zamek na Litwie, ale i jedyny z aż 2 rzędami murów obronnych.


Dziś z samego zamku niestety niewiele zostało, jednak w części murów i baszcie znajduje się muzeum, w którym poznamy historię Litwy. Rozległy teren wokół zamku służy jako przestrzeń do imprez kulturalnych.

Nad brzegiem Wilii stoi również potężny pomnik litewskiego wojownika na koniu. Z drugiej strony zamku jest piękny gotycki kościół św. Jerzego. Teren wokół zamku otacza uroczy park Santaka. To niezwykle przyjemna, rekreacyjna część miasta.

Nasz autorski przewodnik po górach.

Na promenadzie, która biegnie wzdłuż obu rzek wyznaczona jest również ścieżka rowerowa. Warto dodatkowo wybrać się na cypel, gdzie mamy okazję zobaczyć jak łączy się dwie największe rzeki Litwy, czyli Niemen z Wilią.

Co warto zobaczyć w Kownie? Przewodnik po atrakcjach i zabytkach

Zwiedzanie Kowna warto rozpocząć od zamku, tym bardziej, że w jego sąsiedztwie jest kilka płatnych parkingów. Jeżeli szukasz bezpłatnego parkingu w mieście, to zawsze można skorzystać z opcji zaparkowania pod galerią handlową, jednak za darmo można tam zostać do 3 h.

Co zobaczyć w Kownie w 1 dzień? Przede wszystkim warto przejechać miasto na rowerze. Najciekawsze atrakcje leżą w sporej odległości od siebie, a sam główny deptak Kowna liczy prawie 3 km. Po zwiedzeniu zamku w Kownie i spaceru do ujścia dwóch największych rzek Litwy, czyli Wili i Niemna, możemy ruszać w głąb miasta.

Na Rynku w Kownie stoi wysoki śnieżnobiały budynek, który niczym łabędź dumnie przysiadł w centrum miasta. To oczywiście Ratusz, na który miejscowi często mówią właśnie “Biały Łabędź”. Dziś w jego podziemiach mamy okazję zobaczyć Muzeum Miasta i poznać nieco historii Kowna, oprócz tego Ratusz działa jako pałac ślubów.

Dodatkowo w jednej z rynkowych kamienic znajduje się Muzeum Farmacji i Medycyny. Natomiast w dawnym eleganckim pałacu Syrutisa jest dzisiaj Muzeum Literatury Litewskiej. Z Rynku warto zboczyć w ulicę Aleksoto gatve, żeby zobaczyć przepiękny Dom Perkuna, który swoją nazwę zawdzięcza pogańskiemu posążkowi jaki odkryto w jednej z jego ścian.

Z zewnątrz zdobi go jeszcze gotycka cegła, kiedyś był to dom bogatych kupców, a dziś mieści się tutaj ciekawe Muzeum Adama Mickiewicza. Poeta mieszkał i pracował w Kownie przez kilka lat, choć na marginesie nie znosił tego miasta.

Ulica Vilniaus – najpiękniejsza ulica Kowna

Z Rynku w Kownie ruszamy elegancką, bardzo reprezentacyjną i co ciekawe najstarszą ulicą miasta, czyli Vilniaus. Już na jej początku warto zajrzeć do przepięknej katedry św. Apostołów Piotra i Pawła. Jej wnętrze i zdobienia wręcz onieśmielają, a w świątyni odkryjemy aż 9 ołtarzy. Ulica Vilniaus to elegancki deptak z mnóstwem uroczych kamieniczek, w których znajdziemy kawiarnie, restauracje, galerie, czy butiki.

Pomiędzy pierwszą, a drugą wojną światową Kowno było stolicą Litwy, a zatem w mieście musiał pojawić się również Pałac Prezydencki. Znajdziemy go na końcu ulicy Vilnius, dodatkowo przed pałacem jest przyjemny zaciszny park.

W nim zobaczymy pomniki kilku zacnych panów ubranych we fraki i kapelusze, którzy pełnili rolę prezydentów Litwy. Dziś we wnętrzach pałacu działa dodatkowo muzeum, które można zwiedzać.

Wilno – najciekawsze atrakcje stolicy Litwy

Odwiedź również stolicę Litwy, czyli Wilno. Poznaj jego niezwykłe atrakcje, najciekawsze punkty widokowe i najważniejsze zabytki. Wilno to miasto niezwykle kolorowe, idealne na weekendowy wypad, gdzie z przyjemnością zanurzysz się w klimacie wąskich uliczek Starego Miasta. Tutaj każdy skrawek ulicy tętni życiem, a setki zabytkowych miejsc tworzą wyjątkową historię Litwy.

Wilno na weekend + 12 najciekawszych atrakcji, najlepszy przewodnik na zwiedzanie stolicy Litwy

Aleja Laisvės – Aleja Wolności

Kolejnym i jeszcze dłuższym deptakiem Kowna jest prawie 2 km Aleja Wolności. To już bardziej nowoczesna i modernistyczna ulica miasta. Wśród eleganckich kamienic znajdziemy również budynek Teatru Dramatycznego.

Przed nim stoi pomnik 19 – letniego Romasa Kalanty, który w 1972 roku dokonał publicznego samospalenia, był to protest przeciwko okupacji Litwy przez ZSRR. Przez całą aleję biegnie szpaler drzew, jest tu również wyznaczona ścieżka rowerowa.

Na wschodnim krańcu alei stoi piękna neobizantyjska świątynia, czyli sobór św. Michała Archanioła. Dla Litwinów był on symbolem wieloletniej Rosyjskiej dominacji, dlatego dziś to kościół rzymskokatolicki.

Zbaczając z głównej alei Kowna możemy nieco pogubić się wśród wąskich uliczek i odkryć ciekawe zakątki miasta. W Kownie warto jeszcze zwiedzić Muzeum Wojskowe, obok niego w parku płonie wieczny ogień, który upamiętnia poległych za wolność Litwy.

Kościół Zmartwychwstania to ogromna świątynia, największy katolicki kościół w krajach nadbałtyckich. Warto go odwiedzić również dlatego, że na szczycie wieży jest punkt widokowy, na który wjeżdżamy windą. Stąd widać jak na dłoni całe Kowno.

Muzeum Diabłów

Czy wiesz, że w Kownie działa jedyne na świecie Muzeum Diabłów, a w nim ponad 3 tys. eksponatów. Założycielem muzeum był Antanas Žmuidzinavičius i to właśnie w jego 3 piętrowej rezydencji dziś znajduje się ta niezwykła ekspozycja. Muzeum jest bardzo intrygujące, a same eksponaty, czyli wizerunki diabłów pochodzą z różnych zakątków świata.

W kilku salach możemy zobaczyć jak na różnych kontynentach ludzie postrzegali postać diabła. Niekiedy wyobrażali go sobie jako maskaradę, jednak czasem pokazywali go w zabawny, wręcz komiczny sposób.

Jedna część ekspozycji przedstawia pracownię i wystawę malarską twórcy muzeum. Bilet wstępu do Muzeum Diabłów w Kownie to koszt 5 euro, muzeum jest czynne czwartek – niedziela 11:00 – 19:00.

Klasztor w Pożajściu i Zalew Kowieński

Na wschodnim krańcu Kowna, na rzece Niemen zostało sztucznie utworzone jezioro. Już od ponad 70 lat zalew Kowieński to miejsce rekreacji mieszkańców miasta. Po zalewie można pływać statkiem, kajakiem, czy żaglówką, oprócz tego jest tu kilka plaż i ścieżek przyrodniczych.

Nad brzegiem zalewu Kowieńskiego, na wzgórzu zwanym Górą Pokoju leży największy na Litwie kompleks klasztorny w Pożajściu. Zaprojektowany został przez włoskiego architekta i ozdobiony eleganckimi rzeźbami oraz zachwycającymi freskami.

Historia klasztoru rozpoczęła się ponad 350 lat temu. Wtedy na skraju Kowna, a dokładniej w jego lasach kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego Kristupas Žygimantas Pacas rozpoczął budowę pustelni dla kamedułów. Dziś w klasztorze można zobaczyć słynny obraz “Matka Pięknej Miłości” oraz aż 140 fresków różnej wielkości, które zachowały się w świetnym stanie.

Obecnie teren budynków klasztoru zajmuje luksusowy hotel i restauracja. Dodatkowo co roku w klasztorze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. Teren klasztoru i kościoła można również zwiedzać, wstęp jest płatny 8 euro / 4 euro.

Kowno to bardzo nowoczesne miasto Litwy. Zwiedzając jego atrakcje nie można pominąć zawsze tętniącego życiem prawie 3 km deptaku, jaki biegnie przez środek miasta. Oprócz tego warto tu zwiedzić najstarszy zamek Litwy, jedyne na świecie Muzeum Diabłów, czy ogromny kościół z punktem widokowym na szczycie wieży. Kowno to miejsce, gdzie nowoczesność i sztuka przeplata się z historią i intrygującymi zabytkami.

Plan wypadu do Kowna

Dojazd: do Kowno kursują zarówno tanie linie lotnicze Rayanair, jak i autokary Flixbus

Parking: płatny parking przy ulicy Jonavos g. w pobliżu zamku

Bilety Wstępu:

  • Zamek Kowno – – bilet 3 euro/os
  • Muzeum Diabłów – bilet 5 euro/os
  • Litewskie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji – bilet 2 euro/os, bilet ulgowy 1 euro/os
  • Muzeum Adama Mickiewicza w Domu Perkuna – bilet 2 euro/os

Nocleg Kowno: pokój 2 osobowy ze śniadaniem – około 50 euro/ noc

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
4.5 11 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments