Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Kłajpeda to jedyny handlowy port Litwy i zarazem 3 największe miasto w kraju. To urocze nadmorskie miasteczko otaczają kolorowe kamienice, niezwykła Mierzeja Kurońska z wyjątkowymi wydmami oraz szumiące fale morza bałtyckiego. Wszystko to przepełnione jest historią portowego miasta i ludzi, którzy je tworzyli.

Stocznia, port rybacki i prom przeładunkowy. Kłajpeda to zdecydowanie miasto morza, któremu zawdzięcza wszystko. To nowoczesny i zarazem największy port Litwy, ba nawet jeden z największych na morzu bałtyckim. Dziś odkrywając atrakcje Kłajpedy koniecznie musimy poznać jej związek z morzem w interaktywnym Muzeum Morza. Dodatkowo warto zanurzyć się w egzotycznej przyrodzie podwodnego świata w Oceanarium, czy wziąć udział w niezwykłym pokazie delfinów.

Litewska Kłajpeda to również miasto zabytków, uroczych kamienic z muru pruskiego, jakie pozostawili tutaj po sobie Niemcy, czy przepełnionych historiami marynarzy statków, które dziś możemy zwiedzać. Co więcej Kłajpeda to miejsce, w którym nie sposób się nudzić. To również idealny kierunek, gdzie w ciągu jednego dnia możesz zwiedzać gwarne uliczki starówki, a za chwilę cieszyć się widokiem zachodzącego w morzu słońca na dzikiej plaży Bałtyku.

Litwa atrakcje i zabytki – 7 niepowtarzalnych miejsc, jakie warto zobaczyć na Litwie

Kłajpeda atrakcje – co warto zobaczyć?

Kłajpeda to nowoczesne i bardzo różnorodne miasto Litwy. Ten największy litewski port tętni życiem zarówno dzięki krążącym po Bałtyku potężnym statkom, jak i turystom, którzy chętnie tutaj przyjeżdżają.

Co warto zobaczyć w Kłajpedzie? Najciekawsze atrakcje Kłajpedy znajdziemy w bliskiej odległości od siebie. Nie sposób pominąć tutaj uroczej starówki, miejscowych restauracji z lokalnymi przysmakami, najciekawszych morskich statków, czy też wyjątkowego Delfinarium i Oceanarium.


Kłajpeda to niewielkie i kompaktowe miasteczko, które możemy zwiedzać zarówno pieszo, jak i rowerem, albo z pokładu statku. Wszystko zależy ile mamy na to czasu. My podrzucamy Wam gotową listę 8 atrakcji Kłajpedy, które śmiało zobaczycie w jeden dzień.

Na powyższej mapie zaznaczyliśmy najciekawsze atrakcje Kłajpedy, najlepsze restauracje w mieście, warte uwagi muzea, punkty widokowe oraz parkingi.

Nasz autorski przewodnik po górach.

Kłajpeda – Starówka, zwiedzanie atrakcji

Kłajpedę dzieli na pół rzeka Dale, to właśnie po jej lewej stronie znajduje się klimatyczna starówka. Choć w czasie wojny Kłajpeda była praktycznie zrównana z ziemią i opuszczona przez mieszkańców, to jednak na przestrzeni lat odbudowała się niczym Feniks z popiołów.

Przez długie lata Litwa była pod mocnymi wpływami ZSRR i to również widać do dziś w jej komunistycznej architekturze. Jednak sama starówka zachowała dawny przedwojenny urok. Ulice poukładane są niczym szachownica. Najpiękniejsze z kamienic mają styl szachulcowy, czyli poprzecinany drewnianymi belkami, co nawiązuje do dawnych pruskich wpływów.

Jeśli chcesz poznać historię Litwy to warto odwiedzić Muzeum Historyczne Małej Litwy z ponad 60 tys. eksponatów. Muzeum mieści się przy ulicy Didzioji Vandens, czyli Wielkiej Wody. Czynne jest wtorek – sobota 10:00-18:00. Bilet wstępu kosztuje 1,5 euro. W Kanale przy moście Tiltu zacumowany jest żaglowiec Meridianas. Kiedyś służył jako miejsce do ćwiczeń dla przyszłych marynarzy, a dziś jest symbolem miasta oraz gustowną restauracją.

Plac Teatralny w Kłajpedzie – serce miasta

Jak każde miasto również i Kłajpeda ma swój centralny plac, czyli serce, którym tutaj jest Plac Teatralny. Kiedyś był to ogromny plac targowy, na jakim mogliśmy kupić chociażby świeże ryby prosto z kutra. Dziś jednak jest to ulubione miejsce spotkań mieszkańców miasta, wypełnione przez kawiarnie i restauracje.

Najpiękniejszym budynkiem Placu Teatralnego jest zabytkowy, prawie 200 letni Teatr Dramatyczny. Przed teatrem stoi pomnik bosej dziewczyny, która jest symbolem utworu Simona Dacha, czyli słynnego poety z Kłajpedy.

Zamek w Kłajpedzie

Historia Kłajpedy zaczęła się już prawie 800 lat temu wraz z budową zamku, której jak się okazuje nigdy nie udało się dokończyć. Przez lata na Kłajpedę wciąż napadały wrogie wojska, a ich pierwszym celem od zawsze był zamek, dlatego również i dziś zobaczymy jedynie jego resztki.

Warto jednak wdrapać się na jeden z bastionów zamku, by zobaczyć ciekawy widok na miasto. Natomiast w części odnowionych pomieszczeń możemy zwiedzić Muzeum Zamkowe, które jest czynne wt. – sob. 10:00 – 18:00. Bilet wstępu to jedynie 2 euro. Najcenniejszym eksponatem jest tutaj XVI – wieczny pierścień ozdobiony drogocennymi klejnotami. Co ciekawe odkryli go archeolodzy właśnie podczas wykopalisk na zamku.

Czarny Duch Kłajpedy

Jednym z symboli miasta i zarazem bardzo chętnie fotografowanym obiektem jest Czarny Duch Kłajpedy. To tak naprawdę mroczny pomnik, który znajdziemy na bulwarze rzeki Danes, a dokładniej przy obrotowym moście Chain. Ten pomnik jest naprawdę przerażający, wydaje się jakby duch właśnie wychodził z wody na nadbrzeże.

Postać w płaszczu trzyma w ręku latarnię, a głowę ma przykrytą kapturem. Nie ma twarzy, więc jedynie oczami wyobraźni możemy sobie dopowiedzieć resztę. Przy pomniku warto zatrzymać się nieco dłużej, zeskanować kod QR i poznać mroczną legendę o Duchu Kłajpedy.

Port w Kłajpedzie

Właśnie w Kłajpedzie znajduje się jedyny port Litwy. Jednak jest on o tyle wyjątkowy, że w zimie nigdy nie zamarza. To najdalej na północ wysunięty port morski Bałtyku, którego nie skuwa lód. Do Kłajpedy przypływają zarówno wielkie kontenerowce, potężne statki pasażerskie, jaki prywatne jachty. Co więcej możemy się tutaj dostać również promem z Niemiec, Dani, czy Szwecji, niestety żadnej nie kursuje z Polski, a to wielka szkoda.

Kłajpeda Delfinarium

Na północnym cyplu Mierzei Kurońskiej, czyli w dzielnicy Kłajpedy zwanej Smiltynė odkryjemy dwa bardzo ciekawe obiekty. Jednym z nich jest słynne i bardzo oblegane przez turystów Delfinarium. Tutaj mamy okazję zobaczyć małe show w wydaniu wyszkolonych delfinów i fok, które robią niezwykłe akrobacje.

Bilet wstępu nie należy jednak do najtańszych, dorośli zapłacą 14 euro, a dzieci 9 euro. Pokaz trwa 40 minut i odbywa się w wyznaczonych godzinach, w sezonie wt. – nd. 11.00, 12.15, 13.45, 15.00. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie https://muziejus.lt/lt

Muzeum Morza w Kłajpedzie

Tuż obok Delfinarium w dawnym pruskim forcie działa dziś bardzo ciekawe Muzeum Morza z przepiękną, mieniącą się kolorowymi rafami wystawą akwariów. To kolejny punkt na mapie Kłajpedy i ciekawa atrakcja, jaką warto odwiedzić w mieście. Wewnątrz czujemy się jak w dużym morskim ZOO.

Niezwykłe oceanarium to aż 33 zbiorniki z piękną rafą koralową, egzotycznymi rybkami, czy ogromnymi muszlami. To szczególnie ciekawe miejsce dla najmłodszych turystów. Jednak wokół Oceanarium, a dokładniej w pomieszczeniach fortu odkryjemy kilkanaście sal z interaktywnymi wystawami, w których poznamy historię żeglarstwa, codzienne zwyczaje marynarzy, czy wojenne perypetie Kłajpedy.

Nieopodal Muzeum Morza mamy okazję zobaczyć jeszcze ekspozycję statków weteranów, które zakończyły już swoją pracę. Ciekawie prezentuje się tutaj również ponad 100 letnia zagroda rybacka. Co więcej możemy zajrzeć do jej wnętrza i dowiedzieć się jak dawniej wyglądało życie rybaków na Mierzei Kurońskiej.

Jak dostać się z Kłajpedy na Mierzeję Kurońską?

Do miasta Kłajpeda należy również północny skrawek Mierzei Kurońskiej. Żeby się na niego dostać trzeba jednak wybrać się na prom. Z centrum Kłajpedy kursuje prom pasażerski z tak zwanego starego terminalu na mierzeję. Koszt promu to jedynie 1 euro w dwie strony. Natomiast rowerzyści zapłacą 1,30 euro w dwie strony.

Jeśli masz swój samochód lub kampera to musisz kierować się na prom samochodowy przy ul. Varnėnų g Kłajpeda. Tuż przed wjazdem na prom są budki, w których wykupujemy przeprawę. Koszt promu z Kłajpedy na Mierzeję Kurońską to 18,30 euro w obie strony, za kampera zapłacimy 36,60 euro.

Promy kursują bardzo często, praktycznie co 30 minut odpływa statek z Kłajpedy. Szczegóły dotyczące połączeń promu z Mierzeją Kurońską, aktualny cennik i rozkład jazdy znajdziesz na stronie www.keltas.lt

Mierzeja Kurońska – najpiękniejsze miejsce na Litwie

Zwiedzając Kłajpedę koniecznie musimy zajrzeć na Mierzeję Kurońską. Ten 98 kilometrowy odcinek niezwykłego skrawka Europy podzielony jest na dwa kraje, czyli Litwę i Rosję. Fenomenem mierzei, która znalazła się na liście UNESCOjedne z największych wydm w Europie.

Tutaj mamy okazję poznać losy wiosek, które “utonęły” w morzu wędrujących piasków. Z 9 miejscowości po Litewskiej stronie mierzei dziś zobaczymy 5 osad, Alksnynė, Juodkrantė, Pervalka, Preila i Nida, te trzy ostatnie wspólnie tworzą kurort Neringa.

Ten niezwykły pas piasku, jaki oddziela Bałtyk od Zalewu Kurońskiego to miejsce, które urzeka dziewiczymi widokami, a duch dawnych wiosek wciąż krąży po wydmach. Dziś kolorowe domki rybackie Mierzei Kurońskiej służą jako pensjonaty, czy hotele, a całą mierzeję możemy przejechać na rowerze.

O wszystkich wyjątkowych atrakcjach litewskiej Mierzei Kurońskiej, aktualnych cenach na Litwie i polecanych trasach dowiesz się ze wpisu poniżej.

Mierzeja Kurońska (Litwa) – najciekawsze atrakcje i najpiękniejsze plaże Bałtyku

Gdzie zjeść w Kłajpedzie?

Jeśli chcesz zjeść kolację w blasku zachodzącego słońca i z widokiem na port oraz morze to odwiedź restaurację Viva LaVita w Kłajpedzie. Miłośnicy kawy muszą koniecznie odwiedzić kawowe studio Kavos architektai, gdzie mamy okazję skosztować wyjątkowej kawy zaprojektowanej specjalnie dla nas.

Na rodzinny obiad można się wybrać do restauracji Monai, która szczyci się mianem jednej z najlepszych w Kłajpedzie. Tutaj menu jest serwowane w zależności od pory roku. Jednym z ciekawszych miejsc na zjedzenie obiadu jest pokład statku Meridianas. 70 lat temu szkolili się tutaj marynarze, a dziś jest uroczą wizytówką miasta, która zacumowała w samym centrum Kłajpedy.

Jedną z najstarszych restauracji w mieście jest Skandalas. Tutaj możemy skosztować zarówno owoców morza, jak i legendarny stek wołowy. To jednak tylko kilka z naszych propozycji wyjątkowych restauracji Kłajpedy. Wieczorem całe miasto tętni życiem i zarówno starówka i i nadbrzeże są chętnie odwiedzane przez smakoszy.

Kłajpeda to miasto morza. Główną rolę od lat odgrywa tutaj port, jednak mieszkańcy sprytnie wykorzystali wszystkie walory miasta i z sukcesem przyciągają turystów. Urocze zakątki starówki, jakie zdobią klimatyczne kamienice z muru pruskiego świetnie kontrastują z potężnymi żurawiami portu oraz spokojem kłębiących się na horyzoncie fal Bałtyku.

Plan wypadu do Kłajpedy

Dojazd: do Kłajpedy kursują autokary liniowe z Kowna i Wilna oraz pociąg z Wilna

Parking: płatny parking przy ulicy Pilies g. 4 w pobliżu zamku

Bilety Wstępu:

  • Zamek Kłajpeda – bilet 2 euro/os
  • Pokaz w Delfinarium – bilet 14 euro/os, bilet ulgowy 9 euro/os
  • Muzeum Morza z Oceanarium – bilet 12 euro/os, bilet ulgowy 6 euro/os
  • Prom osobowy na Mierzeję Kurońską – 1 euro, dla rowerzystów 1,30 euro
  • Prom samochodowy na Mierzeję Kurońską – 18,30 euro w obie strony za samochód, 36,60 euro za kampera

Nocleg Kłajpeda: pokój 2 osobowy ze śniadaniem – około 50 euro/ noc

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments