Kopalnia Uranu w Kletnie to jedna z ciekawszych atrakcji Sudetów. Zaglądając w tajemnicze otchłanie gór Masywu Śnieżnika mamy niepowtarzalną okazję przemierzyć odcinek sztolni nr 18, podziwiać kolorowe fluoryty, ametysty i kwarce, a także zobaczyć z bliska prawdziwą bryłę uranu. Dzięki opowieściom przewodnika możemy poznać też sporo ciekawostek dotyczących tajemniczego wydobycia uranu na Dolnym Śląsku.
Sudety to niezwykle bogaty w surowce mineralne region Polski. Jak się okazuje już 600 lat temu, czyli w XIV wieku w Kletnie wydobywano rudy żelaza, a w XX wieku w 20 czynnych sztolniach górnicy pozyskiwali srebro i miedź. Po drugiej wojnie światowej Sowieci właśnie w Sudetach poszukiwali rud uranu. Według badań sztolnie w Kletnie były bardzo obiecujące.
Finalnie od 1948 roku w przeciągu 5 lat w Kletnie wydobyto aż 20 ton uranu, który później trafiał do Związku Radzieckiego. Sieć podziemnych korytarzy kopalni liczył aż 37 kilometrów, składało się na to 20 sztolni, a także 3 szyby. Dziś jedna ze sztolni kopalni uranu Kletno jest udostępniona do zwiedzania. Zdecydowanie warto tu zajrzeć, ubrać ochronny kask i wraz z przewodnikiem wyruszyć na wyprawę pełną przygód i zaskakujących opowieści.
Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka – najciekawsze atrakcje, 20 miejsc jakie warto zobaczyć
Kopalnia Uranu Kletno – dojazd, parking, mapa
Jak dojechać do Kopalni Uranu w Kletnie? Kletno to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, która leży na Ziemi Kłodzkiej, a dokładniej w górach Masywu Śnieżnika. Sztolnia, którą zmierzamy na zwiedzanie trasy turystycznej znajduje się w zboczu wzgórza Żmijowiec. Dotrzeć tutaj możemy drogą z Siennej przez Janową Górę, albo od strony Stronia Śląskiego przez Starą Morawę i Kletno.
Gdzie zaparkować samochód? Bezpłatny parking znajduje się przy asfaltowej drodze w pobliżu wejścia do Kopalni Uranu Kletno.
Kopalnia Uranu w Kletnie – godziny otwarcia, cennik biletów wstępu
Zwiedzanie Kopalni Uranu Kletno jest możliwe tylko i wyłącznie z przewodnikiem, który małych grupach rusza na turystyczną trasę. Wejścia są o wyznaczonych godzinach.
- poniedziałek – piątek 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 15:30, 16:30
- sobota – niedziela 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30
Cennik biletów wstępu do Kopalni Uranu w Kletnie: bilet normalny 50 zł, bilet ulgowy 35 zł. W sezonie wakacyjnym oraz podczas długich weekendów bilety najwygodniej jest rezerwować online, gdyż liczba miejsc jest ograniczona.
Ile trwa zwiedzanie Kopalni Uranu w Kletnie? Przejście sztolni zajmuje 45 minut. Warto pamiętać, że wewnątrz kopalni jest zimno i panuje tu stała temperatura ok. 7°C. Dlatego do kopalni warto się ubrać w ciepłą kurtkę i bluzę, założyć długie spodnie oraz nieprzemakalne obuwie.
Kopalnia Uranu Kletno na kilka sposobów! Najpopularniejsza jest podstawowa trasa turystyczna. Szczególnie dla dzieci został przygotowany 3 godzinny quest terenowy. A na ambitnych turystów czeka nocna przygoda zwiedzania sztolni przy świetle lamp.
Kopalnia Uranu w Kletno – zwiedzanie, atrakcje, ciekawostki
Kopalnia Uranu w Kletnie szczyci się, że ma najbardziej kolorową sztolnię w Polsce i trudno się z tym nie zgodzić, bo fluoryty i ametysty są zjawiskowe. Ale zacznijmy od początku. Zwiedzanie kopalni rozpoczynamy przy wejściu do sztolni nr 18 w Kletnie, które jest tuż nad leśnym parkingiem. Jednak jeśli nie masz biletu online musisz po kilkudziesięciu schodach wdrapać się do budki z kasą, jest tuż nad sztolnią.
Zwiedzanie kopalni jest zawsze z przewodnikiem w grupach do 25 osób. Jeszcze przed wejściem każdy dostaje kask ochronny, który się przydaje bo sufit w niektórych miejscach jest bardzo nisko. Sztolnia liczy w sumie 400 m długości, a więc trasa nie jest wcale wymagająca. Na start mamy kilka ciekawostek o geologii Sudetów, cofamy się w czasie o 500 mln lat. Poznajemy dzięki temu jak kształtowały się góry i powstawały w nich minerały, które będziemy oglądać na naszej trasie począwszy od fluorytu, ametystu, kwarcu mlecznego, przez, baryt, chalkopiryt, czy malachit.
Na trasie mijamy kolekcję lamp olejowych, naftowych i karbidowych, aż trudno sobie wyobrazić, że górnicy musieli pracować przy tak słabym świetle. Dalej mamy zbiór starych map, wystawę sprzętu górniczego, zielone szkło uranowe, które świeci w specjalnym świetle UV, czy też prawdziwą bryłkę radioaktywnego uranu, zamkniętą w szklanym pojemniku. Oczywiście zwiedzanie kopalni jest bezpieczne i nie trzeba się obawiać żadnego promieniowania. Po 45 minutach spaceru wracamy na powierzchnię.
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – najpiękniejsza jaskinia na Dolnym Śląsku
Jaskinia Niedźwiedzia to najdłuższa jaskinia w Sudetach i zarazem jedna z najpiękniejszych w Polsce. Zaskakuje nas na każdym kroku malowniczymi stalagmitami, potężnymi kurtynami, ryżowymi polami, czy milionami makaronów. Szata naciekowa jest piękna, a jeszcze lepszy efekt mamy dzięki specjalnemu oświetleniu. Zdecydowanie wizyta w jaskini to dobry wstęp do okrycia pozostałych atrakcji Masywu Śnieżnika.
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – najpiękniejsza jaskinia na Dolnym Śląsku
Śnieżnik – szlak do wieży widokowej oraz schroniska
Śnieżnik (1423 m) to najwyższe wzniesienie Masywu Śnieżnika i drugi co do wysokości szczyt w polskich Sudetach. Jego wierzchołek serwuje nam zjawiskowe panoramy na cztery strony świata, a wszystko dzięki nowoczesnej wieży widokowej. Dotrzeć tutaj możesz jednym z aż 8 szlaków, jakie prowadzą zarówno od strony Polskiej, jak i czeskiej. Co więcej, pod szczytem czeka na Ciebie również urocze schronisko z ciekawą historią i regionalnymi smakołykami.
Śnieżnik – szlak do wieży widokowej oraz schroniska, jaką trasę wybrać i ile trwa wejście?
Zdecydowanie Kopalnia Uranu Kletno to miejsce, jakie warto zwiedzić podczas wypadu na Ziemię Kłodzką, czy też spaceru na górski szlak Śnieżnika. Podróż w głąb ziemi to świetna dawka wiedzy, tajemniczych opowieści i dodatkowo kolorowych skarbów ziemi. Śmiało możesz tu wpaść z całą rodziną, bo dla dzieci też są przewidziane super atrakcje.