Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Rozsiane po okolicznych łąkach potężne głazy, malownicze pagórki i doliny, w których ukryły się polodowcowe jeziora, a do tego wyjątkowo sielski klimat suwalskich wsi. Właśnie takie miejsca odkryjemy w Suwalskim Parku Krajobrazowym i na głazowisku Rutka.

Suwalszczyzna to niezwykle malownicza kraina, pełna zaskakujących atrakcji. Odkrywając najciekawsze zakątki Suwalskiego Parku Krajobrazowego koniecznie musimy odwiedzić widokowe miejsce, jakim jest głazowisko Rutka. Tutaj na obszarze 49 ha odkryjemy niezwykłe zjawisko przyrody. Po okolicznych wzgórzach i dolinach rozrzucone są zarówno małe, jak i potężne głazy. Jednak najbardziej intrygujące jest to, że przybyły tu z dalekiej północy.

Głazowisko Rutka

Skąd na Suwalszczyźnie wzięły się tak potężne głazowiska? Wszystko za sprawą lądolodu, który przywędrował na nasze tereny około 12 tysięcy lat temu. Jak się okazuje z terenów Skandynawii i dna morza bałtyckiego lądolód przytransportował tutaj głazy narzutowe, czyli głównie granity i gnejsy. To również topniejącemu lodowcowi zawdzięczamy wyjątkowy krajobraz Suwalszczyzny, a w szczególności morenowe wzgórza i ukryte w dolinach jeziora.

Rezerwat Przyrody “Rutka” w Suwalskim Parku Krajobrazowym

W 2001 roku na terenie głazowiska został utworzony rezerwat “Rutka”, który ma za zadanie chronić to niezwykłe miejsce. Głazy w rezerwacie są widoczne praktycznie w całości, wyglądają jakby leżały rzucone na miękką łąkę. Jednak jak się okazuje do odsłonięcia głazów przyczynił się również człowiek. W latach 70-tych miejscowy PGR postanowił oczyścić okoliczne tereny z głazów, by móc uprawiać tutaj ziemię.

Jak się już pewnie domyślacie głazy nie zostały usunięte z pól, bo zainterweniowały służby ochrony przyrody. Dzięki temu dziś oglądamy ten niezwykły rezerwat. Obecnie po głazowisku możemy spacerować po dwóch ścieżkach edukacyjnych, czyli „Skały i minerały Suwalskiego Parku Krajobrazowego” oraz “Porosty”.

Zdobądź również wyjątkowy szczyt Suwalszczyzny, czyli słynną Cisową Górę, która jest świetnym punktem widokowym.

Cisowa Góra – suwalska Fudżijama

Ścieżki edukacyjne i szlaki w rezerwacie Rutka na Suwalszczyźnie

Do głazowiska Rutka dotrzemy bardzo łatwo asfaltową drogą z Jeleniewa w kierunku Melsowizny. To również odcinek szlaku Green Velo, który możemy pokonać na rowerze. Tuż przy wejściu na szlak rezerwatu Rutka jest niewielki bezpłatny parking oraz tablice edukacyjne. Po głazowisku możemy poruszać się na dwóch trasach. 

Zielony szlak ścieżki edukacyjnej “Porosty” rozpoczyna się na parkingu w Rutce. Przez 2,1 km prowadzi nas pętlą przez najciekawsze miejsca rezerwatu, czyli rozległe głazowisko, punkt widokowy na “amfiteatr wodziłkowski” oraz w kierunku jeziora Linówek. Nieco krótszy jest czarny szlak ścieżki edukacyjnej „Skały i minerały Suwalskiego Parku Krajobrazowego”. Ścieżka liczy około 1 km długości i biegnie przez najokazalszą część głazowiska, aż do platformy widokowej w rezerwacie Rutka.

Atrakcje Suwalskiego Parku Krajobrazowego

Głazowisko Rutka to jedno z ciekawszych głazowisk na Suwalszczyźnie. Z drewnianej platformy mamy również świetny punkt widokowy na dolinę Szeszupy i południowe tereny Suwalskiego PK. Trzeba jednak pamiętać, że na szlaku możemy spotkać chociażby pasące się stada krów. Są one naturalnymi kosiarkami i mają zapobiegać zarastaniu rezerwatu przez krzewy i drzewa.

Trasa po rezerwacie nie zajmuje zbyt wiele czasu, dlatego warto również odwiedzić okoliczne atrakcje południowego krańca parku. Można zwiedzić sąsiednią wioskę Wodziłki ze słynną molenną staroobrzędowców, siedzibę Suwalskiego PK w Turtulu ze ścieżką przyrodniczą nad doliną Czarnej Hańczy, sąsiednie głazowisko Bachanowo, czy też urocze jezioro Szurpiły z dawnym grodziskiem na górze zamkowej.

Zobacz koniecznie głazowisko Rutka, czyli wielkie skupisko głazów narzutowych. Przespaceruj się jedną ze ścieżek edukacyjnych rezerwatu i zachwyć się panoramą Suwalskiego Parku Krajobrazowego z platformy widokowej. A potem ruszaj dalej na odkrywanie niesamowitych atrakcji Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Plan wypadu do Rezerwatu Rutka

Dojazd: Jeleniewo – Rutka

Parking: bezpłatny parking w Rutce przy szlaku ścieżki przyrodniczej

Bilety wstępów:

  • Wstęp na teren Rezerwatu Rutka jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku: 1 – 1,5 godz.

Dystans ścieżka edukacyjna “Porosty”: 2,1 km w dwie strony, poziom trudności – trasa bardzo łatwa

3.7 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments