Czupel 931 m n.p.m. to najwyższy szczyt Beskidu Małego, który znajduje się w Koronie Gór Polski i dodatkowo leży w Parku Krajobrazowym Beskidu Małego. Trasa na Czupel to także świetna propozycja na łatwy wypad na szlak dla rodzin z dzieckiem. Możesz również wpaść do schroniska PTTK na Magurce, a zimą dodatkowo przyjechać tu na biegówki!

Gdzie leży Czupel? Dojazd, parking, mapa

Czupel jest najwyższym szczytem Beskidu Małego, czyli pasma Karpat, które leży na obszarze województwa śląskiego. Beskid Mały jak sama nazwa wskazuje zajmuje niewielką powierzchnię. Długość pasma wynosi 35 km, a szerokość maksymalnie 15 km. Szczyt góruje nad doliną rzeki Soła i sztucznymi jeziorami Żywieckim, Międzybrodzkim i Czarneckim.

Jak dojechać na Czupel i gdzie zaparkować? Najpopularniejsza trasa na Czupel prowadzi z przełęczy Przegibek. Dojechać tu możesz asfaltową drogą z Międzybrodzia Bialskiego w kierunku Bielsko-Białej. Na przełęczy jest bezpłatny parking.

Co oznacza nazwa Czupel? Jak się okazuje nawiązuje ona do wystających spiczastych czubów górskich szczytów.

Najkrótsza trasa na Czupel – ile się idzie?

Trasa: Przełęcz Przegibek 685 m n.p.m. – (niebieski szlak) schronisko PTTK na Magurce – Czupel 931 m n.p.m.


Dystans: 4,7 km w jedną stronę. Czas przejścia szlaku 1h 50 minut.

Jak wejść na Czupel? Szlak na Czupel zaczynamy z przełęczy Przegibek na wysokości 685 m n.p.m. zatem już na starcie mamy znaczną część wysokości za nami. Kierujemy się na niebieski szlak i już na start czeka nas dość intensywne podejście. Jednak na pocieszenie dodam, że to najtrudniejszy odcinek trasy. Kamienistą ścieżką pniemy się jednak tylko kilkanaście minut. Zimą na podejściu przydadzą ci się raczki!

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. W naszym artykule znajdziesz wiele inspiracji, porad, wskazówek, zdjęć i map.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud i w zamian za darmowy przewodnik postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie motywacją do dalszych działań :)

 

Czy szlak na Czupel jest trudny? Zdecydowanie nie, możesz śmiało iść z dzieckiem i bez obaw zimową porą.

Po godzinie spaceru leśnym szlakiem docieramy do schroniska PTTK na Magurce. Dalej trasa na Czupel to już tylko 50 minutowy spacer. W kilku miejscach możesz zboczyć na punkt widokowy i zobaczyć Bielsko-Białą oraz szczyty Beskidu Śląskiego.

Sam wierzchołek Czupla jest zarośnięty lasem i nie ma stąd żadnych widoków. Jest jednak pieczątka dla zdobywców Korony Gór Polski i ławeczki.

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej

Szczyt Magurka Wilkowicka 909 m n.p.m. to czwarte wzniesienie Beskidu Małego. Jednak słynie zdecydowanie z kultowego schroniska, które gości turystów już od 1913 roku! W schronisku działa bufet, na zewnątrz jest też sporo stolików i to z fajnym widokiem. Praktycznie o każdej porze roku jest tutaj tłoczno i czasem ciężko znaleźć wolną ławkę. Natomiast samych miejsc noclegowych jest tutaj 56.

Przy schronisku jest nowoczesny budynek GOSIR Wilkowice, który zimą przygotowuje trasy na biegówki. Można tu wypożyczyć narty i przemierzać Beskid Mały na biegówkach.

Szlaki na Czupel w Beskidzie Małym, który wybrać?

Jeśli masz ochotę na nieco bardziej ambitna górską wędrówkę, to na Czupel polecam wybrać się dłuższą trasą. Do wyboru mamy kilka ciekawych wariantów:

  • czerwony szlak z Międzybrodzia Bialskiego na Czupel pokonasz w 2 godziny
  • najładniejszy szlak na Czupel możesz też zdobyć w pętli zaczynając niebieskim szlakiem z Czernichowa, a wracając czerwonym przez Diabelski Kamień, a następnie żółtym i zielonym. Pętla liczy 11,4 km, a czas przejścia to nieco ponad 4 godziny
  • od strony Bielsko-Białej na Czupel możesz dojść w 3 godziny czerwonym szlakiem przez Łysą Górę
  • czarny szlak z Wilkowic to również 3 godzinny trekking
  • natomiast czerwony szlak z Łodygowic pokonasz w 2h 30 minut

Beskid Mały atrakcje – co warto zobaczyć w okolicy?

Zdecydowanie najsłynniejszym miejscem i ciekawą atrakcją Beskidu Małego jest Góra Żar 761 m n.p.m. To nietypowy szczyt, bo zamiast wierzchołka ma potężny zbiornik wodny. Co więcej w górze znajduje się ogromna przepompownia, a u podnóża również elektrownia wodna. Na Górę Żar możesz wjechać wagonikiem kolejki linowej. Latem świetne prądy powietrzne wykorzystują tu paralotniarze.

Żywiec to bardzo ciekawe miasto, warte odwiedzenia. Na uroczym Rynku zobaczysz kolorowe kamienice, ciekawy Ratusz, zabytkową dzwonnicę i Katedrę. Ciekawym zabytkiem jest również Stary Zamek i Pałac Habsburgów, przy którym na ławeczce usiadła ostatnia właścicielka Alicja. Koniecznie przespaceruj się również po uroczym parku z ZOO, ogrodami i domkiem chińskim. A później wyrusz na zwiedzanie multimedialnej wystawy Browaru Żywiec wraz z degustacją.

Bielsko-Biała leży u podnóża Beskidu Małego i szczytu Czupel oraz Beskidu Śląskiego z Szyndzielnią, na którą wjedziesz kolejką gondolową. Bielsko to miasto animowanych filmów, więc zwiedzać je możesz szlakiem postaci z bajek, jak Reksio, Bolek i Lolek, czy Pampaliniego. Koniecznie też odwiedź Rynek, Katedrę i Zamek Sułkowskich.

Beskid Śląski to również świetny kierunek na widokowe górskie trasy. Najwyższym szczytem jest Skrzyczne, które możesz zdobyć wędrując szlakiem przez Malinowską Skałę, albo wjechać wyciągiem. Koniecznie wejdź na wieżę szczytu Barania Góra i zobacz źródła Wisły.

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments