Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Trasa na Halicz i Rozsypaniec to najpiękniejsza bieszczadzka pętla, która prowadzi nas przez mieniące się jesienią tysiącem odcieni czerwieni bukowe lasy oraz widokowe połoniny z zachwycającymi panoramami. To jeden z tych szlaków, na których poczujesz dzikie Bieszczady z szumiącym potokiem Wołosatka, czy muskającym twarz wiatrem, który pędzi po połoninach! Porywam Cię na świetny całodniowy wypad przez szczyty Rozsypańca i Halicza oraz Tarnicy.

Halicz i Rozsypaniec – skąd zacząć szlak? Gdzie zaparkować? Mapa

Skąd na Halicz i Rozsypaniec? Najlepszym miejscem do startu wyprawy na Rozsypaniec i Halicz jest wioska Wołosate. W Wołosatem zostawiamy samochód na sporym płatnym parkingu, jaki znajdziesz tuż za stadniną koni huculskich.

Stąd ruszamy asfaltową drogą przez wieś i kierujemy się na czerwony szlak! Po dwóch kilometrach asfaltu wpadamy na szutrową drogę, która prowadzi nas wśród szumiącego potoku Wołosatka. Kawałek dalej zaczyna się szlak ścieżki przyrodniczej, parę kroków dalej jest również pierwsza wiata z ławeczkami. Ten odcinek szlaku jest bardzo przyjemny i łatwy do przejścia nawet dla dzieci.

Dopiero po 5 km i 1h 30 min trasy zaczyna się bardziej intensywne podejście na Przełęcz Bukowską. Teraz trzeba się trochę namęczyć, ale droga jest cały czas szutrowa i bardzo szeroka. Po kolejnej godzinie jesteśmy przy drugiej wiacie, czas na odpoczynek, bo zaraz wchodzimy na prawdziwy bieszczadzki szlak po widoki.

Rozsypaniec 1280 m n.p.m. – najkrótszy szlak, przebieg trasy, ile się idzie?

Przebieg szlaku: Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec – Halicz – Przełęcz Goprowska – Tarnica – Wołosate.


Dystans – 20,4 km. Czas przejścia – 6 godz. 30 min.

Z Przełęczy Bukowskiej idziemy już wąskim bieszczadzkim szlakiem na widokową połoninę. Przed nami krótkie, choć dość intensywne 30 minutowe podejście na Rozsypaniec, który liczy 1280 m n.p.m. Bardzo szybko wychodzimy poza granicę lasu, a więc mamy piękne widoki z połonin na cztery strony świata!

Nasz autorski przewodnik po górach.

Rozsypaniec swoją nazwę zawdzięcza rozrzuconym na jego szczycie i zboczu głazom, które wyglądają jakby były rozsypane. Z jego szczytu roztacza się świetna panorama na ukraińskie Bieszczady i naszą polską Tarnicę.

Halicz 1333 m n.p.m. – czas wejścia, ciekawostki z Bieszczad

Jak wejść na Halicz? Z Rozsypańca dalej idziemy czerwonym szlakiem już w kierunku Halicza, więc czas na szybkie zejście i krótkie podejście na kolejny szczyt. Halicz liczy 1333 m n.p.m. i jest trzecim pod względem wysokości szczytem w polskich Bieszczadach.

Jego wierzchołek to również widokowa połonina, wyobraź sobie, że przed laty Bojkowie wypasali na jego zboczach bydło. Jednak szczyt Halicza był też miejscem egzekucji, stała tutaj szubienica, na której bandy UPA mordowali mieszkańców okolicznych wsi za współpracę z wojskiem polskim. Niełatwa ta historia Bieszczad, która ciągle odkrywa przed nami niezwykle smutne losy, a przecież dziś jest tu tak spokojnie, wręcz cicho i pięknie.

Trasa w pętli na Tarnicę przez Rozsypaniec i Halicz

Czas na kolejne przyjemności na szlaku, bo z Halicza idziemy świetną panoramiczną trasą, która przez prawie godzinkę prowadzi nas zboczem Kopy Bukowskiej i Krzemienia, oczywiście w towarzystwie pięknych widoków. Stąd mam przede wszystkim świetną panoramę na charakterystyczny szczyt Tarnicy, który przypomina siodło. Jednak zanim tam dotrzemy z Przełęczy Goprowskiej czeka nas do przedreptania aż kilkaset schodów!

Przed nami Przełęcz pod Tarnicą, już stąd roztacza się świetna panorama na połoninę Caryńską i Rawki. Ostatnie 10 minut żółtego szlaku i jesteśmy na Tarnicy, czyli królowej polskich Bieszczad.

Od 2000 roku na szczycie Tarnicy stoi 8,5 m krzyż, który waży pół tony. Jednak to nie pierwszy krzyż jaki stanął na Tarnicy, wcześniejszą drewnianą konstrukcję zbudowano tu już w 1982 roku, jednak nie przetrwał tutejszych trudnych zimowych warunków. Za to na metalowym krzyżu zimą możesz zobaczyć przepiękną śnieżną czapę, którą rzeźbi tutaj wiatr.

Co widać ze szczytu Tarnicy? Piękny widok mamy przede wszystkim na Rawki, Połoninę Caryńską i Wetlińską, Bukowe Berdo, Halicz i Bieszczady Ukraińskie ze szczytem Pikuj na czele, który jest najwyższym wzniesieniem całych Bieszczad. Dodatkowo przy dobrej widoczności możemy dopatrzeć się odległych o kilkaset kilometrów Tatr!

Tarnica – szlak na najwyższy szczyt Bieszczad, najkrótsza i najciekawsza trasa

Szybkie zejście do Wołosatego – atrakcje przy szlaku

Z Tarnicy schodzimy niebieskim szlakiem do Wołosatego. Trasa jest dość stroma i szybko schodzimy z połoniny w granicę lasu. Jednak czeka tu na nas przyjemny szlak z kładkami i sztucznymi schodami. Jest tu również wiata i toaleta!

Zejście jest dość szybkie i już w godzinę jesteśmy na rozległych łąkach w Wołosatem, skąd znowu mamy świetny widok na Tarnicę. Jednak zanim jeszcze wrócisz na parking zajrzyj koniecznie na stary Bojkowski cmentarz!

Bieszczady atrakcje i szlaki – co warto zobaczyć?

Zmierzając w Bieszczady masz okazję zobaczyć największą zaporę wodną w Polsce z malowniczym jeziorem Solińskim, odwiedzić Bojkowskie cerkwie z listy UNESCO, stanąć oko w oko z dzikim żubrem, czy też przemierzyć doliny kultową Bieszczadzką Ciuchcią. Zdecydowanie atrakcji w Bieszczadach jest wiele, poznaj więc razem z nami najciekawsze perełki, które musisz zobaczyć.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

Bieszczady – najciekawsze atrakcje i szlaki, 20 miejsc które warto zobaczyć

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments