Palmiarnia Gliwice to nowoczesny budynek ze szkła i metalu, który niczym potężna szklarnia jest wtopiony w zielony park Chopina w Gliwicach. Nietypowa, wręcz futurystyczna konstrukcja palmiarni skrywa w sobie tropikalny świat z palmami, kaktusami, bananowcami i kwitnącymi cały rok kwiatami. Co więcej, zobaczymy tu również kolorowe papugi, czy egzotyczne ryby.

Kiedy myślisz o Górnym Śląsku z pewnością od razu nasuwa Ci się obraz kopalnianych szybów, zatłoczonych miast, czy miejskiego gwaru. Jednak wbrew pozorom województwo śląskie ma też do zaoferowania sporo przyrodniczych atrakcji i to w samym centrum miasta! Jedną z nich jest właśnie palmiarnia, czyli egzotyczne miejsce na mapie Gliwic.

Skąd się wzięła w Gliwicach palmiarnia? Jak się okazuje wszystko za sprawą nowych trendów mody, jakie panowały w latach 80-tych XIX wieku. Wtedy też w miejskim parku w Gliwicach pojawiła się szklarnia z egzotycznymi roślinkami. Kto by pomyślał, że 150 lat później będzie ona największą atrakcją Gliwic.

Palmiarnia Gliwice – dojazd, parking, mapa

Jak dojechać do gliwickiej palmiarni? Potężny szklany budynek palmiarni znajduje się na terenie parku Chopina w Gliwicach, dokładny adres to Aleksandra Fredry 6, 44-100 Gliwice. Dojechać tutaj możesz kierując się ulicami Zwycięstwa, a następnie Fredry.

Gdzie zaparkować samochód przy Palmiarni Gliwice? Sporo miejsc parkingowych dla zwiedzających jest tuż przy budynku palmiarni na ul. Sienkiewicza.


Palmiarnia w Gliwicach – godziny otwarcia, cennik biletów wstępu, czas zwiedzania

Palmiarnia jest czynna codziennie oprócz poniedziałków w godzinach:

  • wtorek–piątek: 9:00–18:00
  • sobota–niedziela: 10:00–18:00

Ile kosztuje bilet do Palmiarni w Gliwicach? Cennik biletów wstępu: bilet normalny 18 zł, bilet ulgowy 11 zł

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. W naszym artykule znajdziesz wiele inspiracji, porad, wskazówek, zdjęć i map.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud i w zamian za darmowy przewodnik postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie motywacją do dalszych działań :)

 

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Palmiarni w Gliwicach? Palmiarnia składa się z 5 pawilonów oraz ścieżki dydaktycznej, na ich przejście i zwiedzanie warto zarezerwować sobie około 1-1,5h.

W palmiarni jest ciepło przez cały rok, nawet zimą egzotyczne rośliny muszą mieć tu temperaturę nie mniejszą niż 18°C. Zatem nie musisz się specjalnie ubierać, bo jest tu ciepło, ale nie tropikalnie.

Palmiarnia Gliwice jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych.

Po palmiarni nie można spacerować z psem.

Palmiarnia Gliwice – zwiedzanie, najciekawsze atrakcje, rośliny i zwierzęta

Co jest ciekawego w Palmiarni Gliwice, że stała się turystycznym hitem Śląska? Palmiarnia to aż 6 tys. egzotycznych roślin, od palm i kaktusów, po rośliny cytrusowe oraz słynne przyprawy jak cynamon, pieprz, czy kardamon.

  • Zwiedzanie zaczynamy od pawilonu roślin subtropikalnych, które przynajmniej z pozoru dobrze znamy z życia codziennego. Ale czy wiesz faktycznie jak wygląda bananowiec, drzewko cytrusowe, albo z jakich części roślin mamy konkretne przyprawy? Jeśli nie to z pewnością tutaj poznasz wszystkie te tajniki.
  • Pawilon tropiku to potężne okazy nawet kilkunastometrowych palm, które robią imponujące wrażenie. Co ciekawe w tutejszym oczku wodnym pływają piranie!
  • Pawilon historyczny to najstarsze okazy Palmiarni Gliwice. Palmy feniksy kanaryjskie mają już 120 lat i wciąż są w świetnym stanie. To idealne miejsce do odpoczynku w ukrytej pośród zieleni altance, albo na jednej z ławeczek.
  • Kolejny na trasie jest pawilon sukulentów z bogatą kolekcją 2 tysięcy kaktusów. Zobaczyć tu możemy zarówno 8 metrowe cereusy jak i milimetrowe litopsy.

Jakie zwierzęta są w Palmiarni Gliwice? Zwiedzanie palmiarni to też świetna atrakcja dla dzieci, którym szczególnie podobają się tutejsze akwaria, a w nich aż kilkadziesiąt gatunków ryb. Są tu ryby z Amazonki, jeziora Tanganika oraz polskich rzek. Ogromne płaszczki, piranie, kolorowe ryby z Amazonki, czy nasze rodzime pstrągi i okonie. Są tu też inne zwierzęta jak chociażby kolorowe papugi, gekon, który stapia się z otoczeniem, a także żółwie.

Po zwiedzaniu Palmiarni warto zajrzeć do tutejszego sklepiku z dużą ilość roślin, które możesz zabrać do domu. Dodatkowo na piętrze działa kawiarnia, a zatem to dobre miejsce na chwilę relaksu.

Jakie atrakcje warto zobaczyć na Śląsku?

  • Zabytkowa Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry to podziemne miasto z potężnym labiryntem korytarzy i zarazem niezwykła atrakcja Śląska, która trafiła na listę UNESCO. Zjeżdżając 40 metrów w głąb ziemi możemy poznać warunki pracy gwarków przy wydobyciu srebra, ołowiu i cynku. Czeka nas tu również podziemny spływ łodzią pomiędzy szybami, nowoczesne multimedialne muzeum oraz seans filmowy.

Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry – zwiedzanie jedynej atrakcji UNESCO Śląska

  • Nikiszowiec to perła Katowic i Śląska, miasto w mieście, które zaskakuje niesamowitym stylem architektonicznym, czerwoną cegłą i ciekawymi budynkami. Nie bez powodu ukochali je sobie filmowcy. Odkryj najciekawsze atrakcje Nikiszowca i poznaj jego tajemnicze miejsca.

Nikiszowiec – zwiedzanie wyjątkowej atrakcji Śląska

  • Park Gródek w Jaworznie to “rajska wyspa”, która leży w województwie Śląskim. Przepiękne lazurowe jeziorko otoczone pionowym skałami z malowniczą kładką, która biegnie tuż nad taflą wody, widok jak z okładki magazynu podróżniczego, który okrzyknięto polskimi Malediwami.

Polskie Malediwy – niezwykła atrakcja Górnego Śląska

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments