Park Gródek w Jaworznie to „rajska wyspa”, która leży w województwie Śląskim

Przepiękne lazurowe jeziorko otoczone pionowym skałami z malowniczą kładką, która biegnie tuż nad taflą wody, widok jak z okładki magazynu podróżniczego, a to przecież Park Gródek w Jaworznie.

Ten niesamowity widok zawdzięczamy głównie działalności człowieka. Wyobraźcie sobie, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu w tym miejscu była cementownia i zakłady dolomitowe. Teren dawnego kamieniołomu dziś wygląda zupełnie inaczej, ale skutki ludzkiej działalności są wciąż widoczne. Co ciekawe na dnie jeziora można znaleźć sprzęty i koparki, które jeszcze w latach 90- tych pracowały w kamieniołomie. Zostały zalane z powodu odcięcia dostaw prądu, za który nie zapłaciła firma eksploatująca kamieniołom. W efekcie pompy odprowadzające wodę stanęły, a całe wyrobisko w zaledwie kilkadziesiąt godzin znalazło się pod wodą. Historia dość dramatyczna, choć patrząc na to z perspektywy czasu, dzięki tym wydarzeniom dziś możemy oglądać to małe cudo jakim jest Park Gródek!

Najciekawsza trasy zwiedzania kamieniołomu

Obecnie Park Gródek jest jedną z najnowszych atrakcji w województwie śląskim. Znajdziemy tu dwa jeziorka z turkusową wodą. Jedno z nich Zbiornik Orka to dziś baza i szkoła nurkowania. Drugie turkusowe jeziorko to Zbiornik Wydra, na którym tuż nad taflą wody wybudowana jest drewniana kładka z altankami.

Żeby zobaczyć wszystkie walory Parku Gródek warto obejść zbiorniki dookoła. Trasa jaką wtedy pokonamy to około 4 km wygodną i bezpieczną ścieżką. Najlepiej rozpocząć spacer ścieżką dydaktyczną, która zaczyna się tuż przy parkingu. Szlak wiedzie brzegiem stromych zboczy, z których mamy okazję zobaczyć piękną panoramę z góry. Znajdziecie tu również malownicze punkty widokowe z podestami i barierkami. Przygotowano też kilka zejść ze skarpy, tak żeby bezpiecznie i szybko znaleźć się nad turkusowym jeziorkiem. Jeśli jednak poświęcicie na spacer więcej czasu, to w nieco ponad godzinkę można obejść cały Park Gródek.

Park Gródek to świetne miejsce na rodzinny wypad, oprócz pięknych widoków mamy do dyspozycji dużo ławek, altanki i miejsca zielone na piknik w pięknej scenerii. Ten uroczy zakątek jest również świetny na wszelkiego rodzaju sesje zdjęciowe. I najważniejsze, wstęp jest bezpłatny!


Skansen w Wygiełzowie – najpiękniejszy skansen w Małopolsce

Nadwiślański Park Etnograficzny to żywy skansen. Tutaj poznajemy ciekawą tradycję i kulturę mieszkających tu kiedyś Krakowiaków Zachodnich. Na terenie skansenu jest aż 27 budynków, oczywiście wszystkie z drewna. Co więcej każda z chat ma swój niepowtarzalny urok i ciekawe wnętrze, a więc zaglądamy zaciekawieni w każdy kąt.

Skansen w Wygiełzowie – najpiękniejszy skansen w Małopolsce

Plan wypadu do Parku Gródek

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: bezpłatny parking na ul. Jana III Sobieskiego w Jaworznie

Bilety Wstępu: wstęp bezpłatny

Czas zwiedzania: spacer wokół kamieniołomu 1,5 – 2 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments