Nikiszowiec to perła Śląska. Miasto w mieście, które zaskakuje niesamowitym stylem architektonicznym, czerwoną cegłą i ciekawymi budynkami. Nie bez powodu ukochali je sobie filmowcy.
Nikiszowiec powstał w latach 1908-19 jako osiedle robotnicze dla górników z kopalni Giesche. Zaprojektowany przez Emila i Georga Zillmannów. Ich projekt zakładał utworzenie samowystarczalnego miasta i tak też się stało. Na tym niewielkim terenie znajdowało się dosłownie wszystko, sklepy, szkoła, kościół, magiel, pralnia, czy nawet piece chlebowe wybudowane w podwórzach.
Zwiedzaj Nikiszowiec i trochę się pogub…
Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Placu Wyzwolenia i górującego nad miastem, najokazalszego ceglanego budynku kościoła św. Anny. Na ogrodzeniu świątyni można zobaczyć tabliczki z nazwiskami tragicznie zmarłych górników. Wewnątrz kościoła znajdziemy tablice z informacjami i historią powstania tej dzielnicy, a przed kościołem makietę z rzutem z lotu ptaka całego osiedla.
Zwiedzając samo osiedle mieszkaniowe najlepiej się troszkę pogubić, zajrzeć w różne zakamarki, na podwórza czy klatki schodowe. Będziecie tu spacerować pośród identycznych na pierwszy rzut oka budynków, których parapety i obramienia pomalowano jednakowo na czerwono. Jednak każdy budynek jest inny, trzeba tylko zwrócić uwagę na detale.
Muzeum i nietypowe wystawy
Dział Etnologii Miasta Oddział Muzeum Historii Katowic – to muzeum, które najlepiej obrazuje życie codzienne mieszkańców. Co ciekawe znajduje się w miejscu dawnej pralni i magla. Dlatego na wystawach zobaczymy jak funkcjonowały pralnie i poznać prawdziwe skomplikowane sprzęty, których dziś już nigdzie nie spotkamy. Co więcej, można tu zajrzeć do przykładowego robotniczego mieszkania, które jest wyposażone w oryginalne sprzęty codziennego użytku sprzed lat. Udostępniona jest również galeria malarzy amatorów – pracowników kopalni Wieczorek. Muzeum to również punkt informacji turystycznej gdzie warto wypożyczyć audio przewodnik po osiedlu.
To piękne industrialne miejsce koniecznie trzeba też poznać przez lokalną kuchnię. Śląska kuchnia tradycyjna jest bardzo „konkretna”, a gdzie jej najlepiej posmakować? Warto zatrzymać się na smaczny posiłek w Śląska Prohibicja lub na szybszą kawę w Cafe Byfyj.
Nikiszowiec Was z pewnością nie znudzi, co więcej na pewno pozytywnie zaskoczy. To niesamowite, że w środku wielkiej aglomeracji możemy odnaleźć tak ciekawą perełkę! Choć mieszańcy tego osiedla z pewnością patrzą na wszystkich turystów z przymrużeniem oka, bo przecież to Katowice, miasto jakich wiele w Polsce, to jednak dla nas ludzi z zewnątrz ta dzielnica zachwyca!
Plan wypadu do Nikiszowca
Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem
Parking: ogólnodostępne bezpłatne parkingi na ulicach Nikiszowca
Bilety Wstępu: Muzeum Historii Katowic – 12 zł/os bilet normalny, 8 zł/os bilet ulgowy. Audio przewodnik po Nikiszowcu można wypożyczyć w Centrum Informacji Turystycznej – 10 zł/os
Czas zwiedzania: spacer po mieście 2 – 2,5 godz.