Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Kopalnia soli i … co zobaczyć podczas wypadu do Wieliczki? Lista nowoczesnych atrakcji i ciekawych zabytków jest dość długa. Wieliczka to miasto, które z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy. Odkrywamy zatem piękne i nieoczywiste zakątki Małopolski.

Wieliczka leży tuż za granicami Krakowa i nieco w jego cieniu, często nazywana sypialnią stolicy Małopolski. Jednak atrakcji i ciekawych miejsc w tym 25-tysięcznym mieście jest sporo do odkrycia. Kiedyś Wieliczka była miastem przemysłowym, a wydobywana w niej sól była skarbem całej Polski.

Z pewnością pamiętasz słynne szkolne powiedzenie, że król Kazimierz “zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Jak myślisz, skąd król miał na to fundusze? Oczywiście z handlu solą, która nie bez powodu została nazwana białym złotem.

Dziś Wieliczka to jedno z uzdrowisk Polski, kameralne i typowo turystyczne miasto Małopolski, jakie co roku odwiedzają miliony turystów z Polski oraz całego świata. Poznaj zatem najciekawsze atrakcje Wieliczki i dowiedz się co warto tutaj zobaczyć.

Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?

Na powyższej mapie zaznaczyliśmy najciekawsze atrakcje Wieliczki oraz polecane kawiarnie i restauracje.


1. Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce! Nic dziwnego, jest przecież jedyną kopalnią na świecie czynną od czasów średniowiecza, aż po dziś dzień. Co więcej, kopalnia została wpisana na listę UNESCO w 1978 r. jako jeden z pierwszych obiektów z całego świata. Jeśli chcielibyśmy przejść wszystkie chodniki i wyrobiska kopalni, to musielibyśmy pokonać prawie 300 km na 9 poziomach.  Jednak dla turystów przygotowano dużo krótsze trasy turystyczne. Zwiedzanie standardowe zajmuje około 2,5 h, a do przejścia mamy wtedy 3,5 km.

Jednak wchodząc w ten niesamowity podziemny świat Kopalni Soli Wieliczka zobaczymy również zachwycające jeziora solankowe oraz komory solne. Najpiękniejszą z komór kopalni jest Kaplica św. Kingi. Natomiast dla żądnych wrażeń przygotowano bardziej ekstremalną – Trasę Górniczą. Rozpoczyna się ją przy najstarszym zachowanym obecnie szybie Regis. Wtedy ubrani w robocze ciuchy i wyposażeni w latarki, ruszamy w tajemnicze i surowe komory kopalni.

Nasz autorski przewodnik po górach.

Po więcej ciekawostek prosto z podziemnego labiryntu kopalni zaglądnij do osobnego wpisu. Znajdziesz w nim nie tylko zjawiskowe zdjęcia wielickich komór, ale i garść praktycznych wskazówek i informacji o zwiedzaniu oraz cennik biletów wstępu do Kopalni Soli Wieliczka.

Kopalnia soli Wieliczka – białe złoto Polski

2. Zamek Żupny w Wieliczce

Zamek Żupny był pierwszą siedzibą zarządu kopalni. Dziś na dziedzińcu znajduje się najstarszy XIII-wieczny Szyb Poszukiwaczy. Niestety jest już nieczynny, ale możemy wejść do jego symbolicznej atrapy. Na terenie zamku zobaczymy też ruiny murów obronnych oraz fragmenty fundamentów najstarszej stołówki na świecie, która wydawała posiłki dla pracujących w Wieliczce górników.

Warto wejść również na basztę żeby zobaczyć teren zamku z góry oraz koniecznie odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich. To ciekawe miejsce, w którym zobaczycie imponującą kolekcję pięknych solniczek ze złota, porcelany czy innych drogocennych kruszców. Również w muzeum można zobaczyć stare zdjęcia Wieliczki, czy też zabytkowe sprzęty górników.

3. Tężnia Solankowa

Morska bryza w środku miasta? Jak najbardziej! Tężnia w Wieliczce to nowo powstały obiekt, w którym możesz odpocząć i zaczerpnąć zdrowotnego powietrza. A to wszystko za sprawą spływającym po ściankach tężni kroplom wody, dzięki temu wytwarza się tu lecznicza solna mgiełka, którą ledwo można dostrzec.

Po ciekawe widoki warto się wdrapać na ośmiokątną wieżę widokową tężni! Taki 30 minutowy spacer z pewnością poprawi nam samopoczucie i wzmocni nasze drogi oddechowe. Co więcej, wokół tężni znajdziecie też przyjemny park z palcem zabaw dla dzieci.

4. Klasztor Franciszkanów

Monumentalne śnieżnobiałe ściany Klasztoru Franciszkanów górują nad Wieliczką. Do klasztoru możemy dotrzeć chociażby wielickim deptakiem, czyli Traktem Solnym. Klasztor jest wielkim zabytkiem Wieliczki, został wybudowany prawie 400 lat temu, głównie dzięki funduszom pozyskanym ze sprzedaży soli. Co więcej kościół był też pierwszą murowaną reformacką świątynią w Polsce!

Klasztoru nie omijały wojenne zawirowania, był wielokrotnie dewastowany i ostrzeliwany. Jego mury pełniły też rolę pralni oraz punktu zaopatrzenia dla wojsk. Na szczęście po wojnie klasztor odzyskał swój dawny blask. Dziś w kościele zobaczymy zabytkowy Obraz Matki Bożej Łaskawej z XVII w. namalowany na kamiennej płycie. Cieszy się on wielką czcią zarówno wśród górników, jak i miejscowej ludności. Natomiast w klasztornych ogrodach znajduje się kopia wybudowanej przez św. Franciszka kaplicy z Asyżu.

5. Malowidło 3D Solny Świat

Malowidło 3D Solny Świat znajdziecie na wielickim Rynku. To ciekawa atrakcja, którą trzeba zobaczyć i koniecznie zrobić sobie na niej zdjęcie. Malowidło będzie widoczne w trójwymiarze dopiero na aparacie! Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją i stanąć w wyznaczonym miejscu żeby powstało takie niesamowite zdjęcie. Dodatkowego efektu dodają postaci górników, którzy jakby wyłaniali się z wnętrza kopalni. Jednak malowidło z roku na rok rozmywa się coraz bardziej, więc pośpieszcie się z wizytą w tym miejscu!

6. Kościół św. Klemensa

Kościół św. Klemensa w Wieliczce to świątynia pod dość nietypowym i rzadko spotykanym wyzwaniem. Jednak okazuje się że to właśnie św. Klemens był pierwszym patronem górników! Przede wszystkim warto zajrzeć do wnętrza kościoła, żeby zobaczyć bogato zdobione ołtarze i piękne freski. Dodatkowo tuż obok kościoła stoi dzwonnica ufundowana przez Jana III Sobieskiego, jako wotum wdzięczności po zwycięskiej bitwie nad Turkami.

7. Kościół św. Sebastiana

Kościółek św. Sebastiana to malutka i bardzo klimatyczna świątynia. Co więcej ten piękny zabytek liczy sobie prawie 500 lat. Jego wnętrza zdobią malownicze polichromie i kolorowe witraże. Z punktu widokowego obok placu kościelnego zobaczymy też ładną panoramę na Wieliczkę. Choć dotarcie tu wymaga przejechania wielu krętych uliczek Wieliczki, to warto się nieco zagubić żeby poznać miasto z innej strony.

Dobczyce – malownicze miasto z zaporą i zamkiem

Dobczyce to niewielkie miasteczko Małopolski, które skrywa wiele ciekawych atrakcji. Znajdziemy tu ruiny średniowiecznego zamku oraz położone wśród wzgórz Pogórza Wielickiego malownicze jezioro Dobczyckie. Do tego odkryjemy tu kilka świetnych punktów widokowych.

Będąc w Dobczycach nie możemy pominąć Skansenu Budownictwa Ludowego, gdzie mamy okazję poznać tradycję i zwyczaje mieszkańców Pogórza. Natomiast na rekreacyjny spacer ponad lazurową wodą jeziora możemy się wybrać promenadą po koronie zapory

Dobczyce – zabytki i atrakcje, 6 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

Wieliczka to urocze miasto Małopolski, które z pewnością zaskoczy Cię pozytywną energią. Planując tutaj swój wypad przemierz koniecznie podziemia Kopalni Soli Wieliczka, złap zdrowotny wdech w uzdrowisku oraz odkryj najstarszy szyb kopalni. Do tego poznaj ciekawą historię miasta soli z jego wielowiekowymi zabytkami oraz nowoczesnymi atrakcjami, jakich tu również nie brakuje.

Plan wypadu do Wieliczki

Dojazd: do Wieliczki kursują zarówno pociąg Koleje Małopolskie, jak i MPK

Parking: płatne parkingi przy ulicy Edwarda Dembowskiego

Bilety Wstępu:

  • Kopalnia Soli w Wieliczce – 77 zł/os bilet normalny, 59 zł/os bilet ulgowy
  • Muzeum Zamku Żupnego – 8 zł/os bilet normalny, 5 zł/os bilet ulgowy

Czas zwiedzania:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
  • Kopalnia trasa standardowa 2 godz. 30 min
  • Zwiedzanie atrakcji Wieliczki ok. 2 godz.
4.6 12 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments