Zobacz jedno z najstarszych miast w Polsce, jakim jest Stary Sącz. Odwiedź rynek, na którym zatrzymał się czas, zajrzyj do tajemniczych murów klasztoru, by poznać legendę o świętej Kindze. A później wyrusz po moc wrażeń i widoków na leśne molo oraz na spotkanie z bobrem do przyrodniczej enklawy.
Stary Sącz to niewielkie miasteczko, które znajduje się w województwie Małopolskim. Leży w Kotlinie Sądeckiej u stóp wzgórz Beskidu Sądeckiego z Przehybą i Radziejową na czele. Opływają go dwie górskie rzeki, czyli Dunajec i Poprad, które jakby otulają Stary Sącz.
Już samo otoczenie jest wyjątkowe, a do tego dochodzi przecież prawie 700 lat historii miasta, które leżało na ważnym szlaku handlowym na Węgry. Uroku dodają zabytki, górujące wieże kościołów, czy średniowieczny układ rynku, a sąsiedni jarmark sprawia, że czujemy się tu jak w innej epoce.
Beskid Sądecki – atrakcje, najpiękniejsze szlaki i szczyty, TOP 20 miejsc, jakie warto zobaczyć
Mapa atrakcji Starego Sącza
Na mapie zaznaczyliśmy najciekawsze atrakcje i zabytki w Starym Sączu, a dodatkowo polecane przez nas restauracje, kawiarnie i bary. Zwiedzając miasto i jego atrakcje warto również pobrać bezpłatną aplikację Stary Sącz i Lewocza. To audioprzewodnik, w którym znajdziesz wiele praktycznych informacji i opisów atrakcji.
Dolina Popradu – atrakcje, TOP 10 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć
Małopolska – 25 najciekawsze atrakcje, co warto zobaczyć, gdzie pojechać na jeden dzień, weekend i we dwoje?
1. Stary Sącz atrakcje na rynku
Zwiedzanie Starego Sącza najlepiej rozpocząć od jego serca, czyli wyjątkowego rynku. Co w nim takiego niezwykłego? Po pierwsze rynek otaczają małe kamieniczki z podcieniami, zachował też średniowieczny układ i kwadratowy kształt. Dodatkowo wyłożony jest okrąglakami, czyli kamieniami z rzeki, zwanymi kocimi łbami. Wyobraź sobie, że stąpasz po bruku, jakim przechadzali się kiedyś rycerze.
W Starym Sączu brakuje jedynie ratusza, który kiedyś stał pośrodku rynku. Niestety spłonął i już nigdy nie został odbudowany, na jego miejscu rosną za to 4 potężne lipy. Wierną kopię ratusza możemy zobaczyć jednak w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.
Najpiękniejszą kamienicą jest tzw. Dom na Dołkach, czyli dawny areszt, w którym dziś mieści się Muzeum Regionalne. W jednym z domów przy rynku urodził się ksiądz Józef Tischner. Wzdłuż ulicy Kazimierza Wielkiego, która odchodzi od rynku w stronę kościoła św. Elżbiety jest wciąż czynne miejskie targowisko. Zdecydowanie starosądecki rynek zachował klimat dawnego galicyjskiego miasteczka.
2. Klasztor sióstr Klarysek – największy zabytek Starego Sącza
Ponad Starym Sączem góruje wieża klasztoru klarysek. Jego budynki położone są na wysokiej skarpie i otoczone dodatkowo wysokimi murami. Dlaczego? Gdyż to klasztor klauzurowy, a więc siostry nie mogą wychodzić poza wyznaczony obszar.
Jego założycielką była św. Kinga, która w 1280 roku go ufundowała, a po śmierci swojego męża, czyli Bolesława Wstydliwego wybrała życie mniszki i osiedliła się w Starym Sączu. Klasztor klarysek jest zdecydowanie najcenniejszym zabytkiem Starego Sącza.
Na dziedziniec klasztoru klarysek w Starym Sączu wchodzimy przez 4 piętrowy budynek bramny, na jego wieży znajduje się zegar. W południe rozbrzmiewa stąd hejnał, jaki jest grany według starych muzycznych zapisów.
W obrębie murów klasztoru jest muzeum, które mieści się w Domu św. Kingi. Jego zbiory są jednak również klauzurowe i niedostępne dla turystów. Z zewnątrz budynek ozdobiony jest przepięknym sgraffito, elewacja sprawia wrażenie jakby była obrazem 3D.
Warto też zajrzeć do kościoła pw. Świętej Trójcy. Jego wnętrze wyróżniają marmurowe ołtarze boczne i pokryty srebrną blachą ołtarz główny. Dodatkowo w kościele znajduje się wyjątkowa rzeźbiona ambona, gotycka chrzcielnica oraz relikwie św. Kingi.
3. Brama Seklerska – nietypowe atrakcje Starego Sącza
Tuż przy murach klasztoru klarysek stoi nietypowa, wielka, drewniana brama Seklerska. To dar od Węgrów z Siedmiogrodu, który ma być pamiątką bliskich relacji polsko-węgierskich. Bramę ozdabiają wyrzeźbione wizerunki św. Kingi i św. Jadwigi, które przecież były węgierkami, a zatem umieszczenie tej bramy w sąsiedztwie klasztoru też nie jest przypadkowe.
4. Źródełko i Kapliczka św. Kingi
Przechodząc przez bramę Seklerską wzdłuż wysokich murów i baszty klasztoru klarysek w Starym Sączu warto przespacerować się również do źródełka i kapliczki św. Kingi. Murowana kapliczka pochodzi z 1779 roku i jest drugą z kolei jaka stanęła w tym miejscu.
Spoglądając przez kratę kapliczki wypatrzymy we wnętrzu niewielką figurkę św. Kingi, która w jednej ręce trzyma klasztor, natomiast w drugiej aniołki. Powyżej bije cudowne źródełko św. Kingi, które według legend ma moc uzdrawiania.
5. Trójdzielne bramy Starego Sącza
Spacerując wąskimi uliczkami Starego Sącza warto zwrócić uwagę na nietypowe bramy kamieniczek, którymi można się było dostać na wewnętrzne podwórko. Żeby wjechać tam wozem wypełnionym sianem trzeba było otwierać całą bramę. Natomiast dla domowników i gości służyły mniejsze, środkowe drzwi. Co ciekawe dziś większość z tych bram jest pięknie ozdobiona i są wyjątkowym zabytkiem Starego Sącza.
6. Stary Sącz – Leśne Molo, spektakularne atrakcje
Leśne molo to atrakcja Starego Sącza, jaka pojawiła się na sądeckiej ziemi w 2021 roku. Stalowo drewniany trakt mola liczy 212,5 m długości. Idąc tą ścieżką dosłownie dotykamy czubków drzew. Dodatkową atrakcją jest rozwieszony na kładce ogromny hamak, po którym możemy się przespacerować, czy też zawieszony ruszający się most. Jednak to zdecydowanie atrakcja dla osób bez lęku wysokości.
Leśne molo Stary Sącz – kładka w koronach drzew
Na końcu leśnego mola znajduje się platforma widokowa, która zawieszona jest 18 m ponad ziemią, a żeby na nią wejść musimy pokonać kilkumetrowy odcinek szklanej podłogi. Panorama jaka się stąd rozpościera zapiera dech w piersiach.
Na wyciągnięcie ręki mamy Stary Sącz, który wtulił się w podnóże wzgórza, rozległą Kotlinę Sądecką z widocznym na horyzoncie Nowym Sączem, płynący w dolinie Dunajec i Poprad, oraz szczyty Beskidu Niskiego. Co ważne leśne molo jest darmową atrakcją Starego Sącza.
7. Ścieżka Przyrodnicza na Miejskiej Górze w Starym Sączu
Miejska Góra to ulubione miejsce spacerów mieszkańców Starego Sącza. Choć cały szczyt jest zalesiony, to jednak spacer wśród pachnących jodłą, sosną i modrzewiem lasów zdecydowanie należy do przyjemnych. Zmierzając w kierunku leśnego mola idziemy ścieżką przyrodniczą “Szlakiem Płazów”, a na jej trasie spotkamy 7 tajemniczych i niezwykłych kul.
Ukryte wśród lasu “krople rosy” tworzą szlak ścieżki przyrodniczej “Szlakiem Płazów”. To zdecydowanie świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Każda szklana kula opowiada historię z jednej fazy cyklu życia kumaka górskiego. Zaczynamy naszą przygodę od żabiego skrzeku, później poznajemy rozwój kumaka gdy jest jeszcze kijanką, by na koniec stanąć z nim oko w oko.
8. Ołtarz papieski w Starym Sączu
W czerwcu 1999 roku Stary Sącz odwiedził papież Jan Paweł II. Głównym powodem jego wizyty było ogłoszenie księżnej Kingi świętą. Specjalnie na tą uroczystość powstał drewniany ołtarz polowy, jaki stanął na starosądeckich błoniach tuż pod klasztorem.
Kolumny podtrzymujące ołtarz wykonane zostały z potężnych brył soli. Miały one nawiązywać do legendy, według której właśnie za sprawą księżnej Kingi znalezione zostały złoża soli w Bochni i Wieliczce. W dolnej części ołtarza znajduje się również niewielkie muzeum poświęcone papieżowi Polakowi, które można zwiedzać za darmo.
9. Bobrowisko Stary Sącz, czyli nowoczesne atrakcje dla rodzin z dziećmi
W widłach rzeki Dunajec i Poprad powstała niezwykła przyrodnicza atrakcja Starego Sącza, jaką są kładki Bobrowiska. Wędrując po drewnianych kładkach nad stawami mamy okazję nie tylko wejść w sam środek dzikiej przyrody, ale przy okazji podejrzeć tajemnicze życie bobrów.
Bobrowisko Stary Sącz – zwiedzanie kładki na bagnach
Drewniana kładka ciągnie się przez 400 metrów nad stawem i bagnami. Dzięki niej mamy okazję podglądnąć dzikie zwierzęta, który skrywają się w szuwarach. Na trasie są dwie czatownie, w których dosłownie możemy się ukryć.
Jeśli tylko wystarczy nam cierpliwości i sprzyja nam nieco szczęście to możemy zobaczyć grasujące tutaj bobry, chowającego się w zaroślach górskiego kumaka, czy też rechoczące w stawie ropuchy. Bobrowisko to idealne miejsce na rodzinny wypad na łono przyrody i świetna darmowa atrakcja dostępna dla każdego pasjonata natury.
10. Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej
Nieopodal Starego Sącza mamy okazję zobaczyć jedną z najpiękniejszych panoram w Beskidzie Sądeckim. Na wzgórzu Dzielnica w niewielkiej wiosce Wola Krogulecka powstała nietypowa platforma widokowa ślimak, czyli spiralna wieża.
Zdecydowanie jest to atrakcja uwielbiana przez turystów, łatwo dostępna, darmowa i bardzo widokowa. Przy platformie jest bezpłatny parking, mini plac zabaw, toaleta i dodatkowo miejsce na ognisko. Zdecydowanie warto odwiedzić tą najwyżej położoną miejscowość gminy Stary Sącz i cieszyć się zjawiskowymi widokami.
Wola Krogulecka – platforma widokowa ślimak w Beskidzie Sądeckim
Stary Sącz to zdecydowanie miasto, które warto odwiedzić na weekend, atrakcje jakie tu zobaczymy są różnorodne i każdy znajdzie coś dla siebie. Moc zabytków i wielowiekowej historii przeplata się tutaj z nowoczesnością. Dlatego też to kierunek, jaki śmiało można wybrać również na rodzinny wypad z dziećmi.
Plan wypadu do Starego Sącza
Dojazd: kierunek droga nr 969 lub 87 kierunek Nowy Sącz – Piwniczna
Parking: bezpłatny parking na rynku w Starym Sączu
Bilety wstępów:
- Muzeum Regionalne w Starym Sączu – 12 zł/os bilet normalny, 8 zł/os bilet ulgowy
Czas zwiedzania: cały dzień