Nieopodal miasteczka Zakliczyn, na wysokim wzgórzu z widokiem na malowniczą dolinę Dunajca wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku w Melsztynie. Dlaczego warto go zwiedzić? Żeby poznać garść historycznych opowieści o jego najsłynniejszych właścicielach, odkryć zaskakujące i tajemnicze legendy oraz zachwycić się widokiem ze zrekonstruowanej wieży. Zamek Melsztyn to jedna z ciekawych atrakcji Małopolski.
Zamek w Melsztynie to jedna z aż 12 twierdz, jakie strzegły ważnego szlaku handlowego na Węgry, który prowadził wzdłuż Dunajca przez region dzisiejszej Małopolski. Co więcej, zbudowany w latach 1340-62 melsztyński zamek był własnością niezwykle bogatych rodów: Melsztyńskich, Jordanów, Tarłów i Lanckorońskich. Przez ponad 400 lat zamek wciąż się rozrastał, jednak kres jego świetności przyszedł w 1770 roku wraz z napadem wojsk konfederacji barskiej.
Od tego czasu zamek w Melsztynie był w stanie ruiny, a jego zniszczone mury posłużyły do budowy kościoła w sąsiedniej miejscowości. Na zamkowym wzgórzu powstało również schronisko górskie, które niestety nie przetrwało czasów I wojny światowej. Dziś jednak zamek w Melsztynie jest ciekawą turystyczną atrakcją Małopolski. Zrekonstruowana wieża serwuje nam świetne widoki, a związane z zamkiem legendy dodają mu jeszcze większej tajemniczości.
Zamek w Melsztynie – dojazd, parking, mapa – gdzie leży?
Gdzie leży zamek w Melsztynie i jak do niego dojechać? Pozostałości melsztyńskiego zamku wznoszą się na stromym wzgórzu ponad doliną rzeki Dunajec we wsi Melsztyn, nieopodal miasteczka Zakliczyn w powiecie tarnowskim i województwie małopolskim. Geograficznie zamek leży na terenie Pogórza Wiśnickiego.
Jak dojechać do zamku w Melsztynie i gdzie zaparkować samochód? Przez Melsztyn przebiega droga nr 980. Jeden z parkingów jest przy trasie w sąsiedztwie restauracji Podzamcze. Stąd na wzgórze prowadzi niebieski szlak turystyczny (około 700 m do przejścia). Drugi parking jest bliżej ruin zamku, wystarczy kierować się stromą asfaltową drogą na wzgórze. Stąd do zamku jest 200 m.
Zamek w Melsztynie – historia i ciekawostki
Zwiedzanie melsztyńskiego zamku warto zacząć od poznania w skrócie jego dość bogatej historii, która zaczęła się dzięki Spycimirowi herbu Leliwa. To właśnie on, ówczesny kasztelan krakowski w 1340 roku rozpoczyna budowę zamku, która trwa 22 lata. Zamek powstaje na wysokim wzgórzu o stromych zboczach. Z pewnością to odczujesz, jeśli na zamek wybierzesz się szlakiem z doliny.
Rycerska rezydencja Spytka z Melsztyna i zarazem obronna twierdza była otoczona wysokim murem. Natomiast kilkupiętrowy donżon pełnił funkcję obronno-mieszkalną. To właśnie on jest dziś zrekonstruowaną wieżą, na jaką możemy się wdrapać.
W 1511 roku Jan Melsztyński sprzedaje zamek Mikołajowi Jordanowi, który był wiśnickim kasztelanem. Zamek przechodzi wtedy wielką rozbudowę. Wkrótce później za sprawą małżeństw córek Jordanów zamek trafia w ręce Tarłów. Jednak w 1744 roku ginie Jan Tarło, więc zamek w Melsztynie trafia w do jego siostrzeńców, czyli Lanckorońskich. To właśnie oni byli ostatnimi właścicielami zamku w Melsztynie.
Zamek Melsztyn zwiedzanie i atrakcje – godziny otwarcia, cennik, informacje
Kiedy zamek stracił swoje znaczenie? W 1770 roku wojska konfederacji barskiej napadają na niego, plądrują i dodatkowo palą. Zniszczona i bezużyteczna twierdza niszczeje, więc w 1789 Antonii Lanckoroński decyduje się żeby materiał z zamku przekazać do budowy kościoła w Domosławicach.
Na opuszczonych, choć bardzo widokowym wzgórzu w 1885 roku powstaje schronisko górskie. Niestety zostaje zniszczone przez rosyjski front w czasie I wojny światowej.
W ten oto sposób po wielu wojennych zawieruchach zamek trafia w ręce miasta i gminy Zakliczyn. Zaczęła się odbudowa kwadratowej wieży, czyli donżonu. Prace zakończono w 2023 roku, a wysoka na 28 m wieża jest dziś dostępna dla turystów. Oprócz tego na zamku w Melsztynie możemy zobaczyć mur ze strzelniczymi oknami, zapadlisko po cysternie, czy pozostałości wieżyczki z punktem widokowym na dolinę Dunajca i Zakliczyn.
Ile kosztuje wstęp na zamek w Melsztynie? Zwiedzanie zrekonstruowanej wieży oraz punktu widokowego na dolinę Dunajca jest bezpłatne.
Żeby poznać historię zamku i zwiedzić jego ruiny wystarczy nam 1 godz. Zamek w Melsztynie jest czynny całą dobę. Nie ma tu również zakazu zwiedzania ruin z psem.
Zamek Melsztyn w legendach
Większość zamków ma swoją białą damę, jednak zamek w Melsztynie ma białego jeźdźca. Kim on jest? To duch Spytka III, który ze względu na odmienne poglądy religijne popadł w konflikt z biskupem Oleśnickim. Śmiertelnie ranny rycerz w bitwie pod Grotnikami zostaje ogłoszony zdrajcą, a obdarte z zbroi i szat ciało leży na polu bitwy przez trzy dni. Dziś duch Spytka według opowieści nawiedza melsztyński zamek, a stukot kopyt jego konia słychać wieczorami nawet w dolinie.
Równie ciekawa jest legenda, która głosi, że w podziemiach melsztyńskiego zamku znajduje się tunel, jakim można dojść do oddalonego o 3 km klasztoru franciszkanów w Zakliczynie. Co więcej, tunel prowadzi pod korytem rzeki Dunajec, a w lochach znajdowały się podziemne stajnie i ukryte skarby. Niestety żadnej z tych rzeczy nigdy nie znaleziono.
Co warto zobaczyć w okolicy Melsztyna?
- Zakliczyn to jedno z mniejszych miasteczek Małopolski, jakie skrywa sporo ciekawych atrakcji. Galicyjski ryneczek z ratuszem, zabytkowe podcieniowe domy i dodatkowo dwa klasztory! Otoczony przez malownicze szczyty Pogórza Rożnowskiego Zakliczyn jest świetną bazą wypadową na górskie szlaki. Dolinę rzeki Dunajec możemy przejechać genialnym szlakiem rowerowym Velo Dunajec.
Zakliczyn – najciekawsze atrakcje małopolskiego miasteczka w dolinie Dunajca, co warto zobaczyć?
- Pogórze Wiśnickie to niezwykle malowniczy zakątek Małopolski. Właśnie tutaj możesz zobaczyć wręcz bajkowe zamki w Nowym Wiśniczu, Dębnie czy Czchowie. Przemierzyć łatwe szlaki do wież widokowych na Szpilówce i Bocheńcu. Odwiedzić podziemia kopalni soli w Bochni. A do tego zachwycić się rezerwatem przyrody Kamienie Brodzińskiego oraz odpocząć w jednej z uroczych winnic.
Pogórze Wiśnickie atrakcje, zabytki, szlaki – 20 miejsc jakie warto zobaczyć