Wojnowo to niewielka wioska na Mazurach, w której możesz zobaczyć niezwykły zabytek, jakim jest liczący prawie 190 lat monaster, czyli klasztor staroobrzędowców. Jednak ta niepozorna miejscowość skrywa w sobie jeszcze przepiękną białą cerkiew, a także ponad stuletnią molennę. A to wszystko w otoczeniu błękitnych jezior i zacisznych lasów Puszczy Piskiej.
Historia wsi Wojnowo zaczęła się około 1832 roku. Właśnie wtedy na ziemię Mazur przybyli z terenów Rosji przybyli prześladowani staroobrzędowcy, zwani również starowiercami albo filiponami. Co ciekawe, zostali zmuszeni do emigracji przez swoje religijne przekonania. A wszystko dlatego, że nie przyjęli zmian wprowadzonych w prawosławnym kościele przez patriarchę Nikona.
Wkrótce nad jeziorem Duś powstał klasztor starowierców, który okazał się być schronieniem dla wielu prześladowanych wiernych. W 1923 roku w Wojnowie pojawiła się prawosławna cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej, a chwilę później neogotycka molenna. Dziś wszystkie trzy zabytkowe obiekty są wielką atrakcją Wojnowa, dla których tą część Mazur odwiedza tak wielu turystów.
Mazury atrakcje – TOP 20 miejsc, które warto zobaczyć
Wojnowo – gdzie leży? Dojazd, parking, mapa atrakcji
Wojnowo to niewielka wioska położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Ruciane-Nida. Otoczona jest przez malownicze jezioro Duś, przepływającą przez miejscowość rzekę Krutynia oraz lasy Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
Jak dojechać do Wojnowa? Największym miastem w okolicy jest Ruciane-Nida. Dotrzeć tutaj możemy kierując się drogą nr 58 przez miejscowość Zgon. Druga opcja to dojazd lokalną drogą od strony wsi Ukta.
Monaster Zbawiciela i Trójcy Świętej w Wojnowie
Najstarszym zabytkiem mazurskiej wsi Wojnowo jest Monaster Zbawiciela i Trójcy Świętej, który pochodzi z 1848 roku. Przez pierwsze 36 lat służył jako męski klasztor staroobrzędowców. Jednak z powodu wewnętrznego konfliktu mnichów i wiernych (chodziło o celibat księży) wspólnota się podzieliła. Część mnichów została wygnana, a reszta z powodu braku funduszy opuściła go dobrowolnie.
Rok później, dokładnie w 1885 roku klasztor za 40 tys. marek wykupiła mniszka Eupraksja. Żeński monaster zajmował się uprawą roli, a mniszki dodatkowo opiekowały się chorymi staroobrzędowcami. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej mieszkało tutaj 46 mniszek, jednak po wojnach zostało jedynie kilkanaście. Ostatnia zakonnica zmarła w 2006 roku.
Muzeum Ikon i Kultury Staroobrzędowców
Dziś obszar monasteru w Wojnowie możemy zwiedzać. Na ten malowniczy teren nad jeziorem Duś dotrzemy szutrową “Drogą do Klasztoru”. Na drewnianym płocie przed wejściem zawieszone są przepiękne zdjęcia lokalnych artystów. Natomiast zbudowaną z cegły bramą, którą wieńczy figura Matki Bożej oraz trójramienny krzyż wchodzimy na teren monasteru.
Zobaczymy tu najstarszą w Wojnowie i w całej Polsce molennę staroobrzędowców. Kościół wygląda dość skromnie, a jego kwadratową wieżę wieńczy wieżę ośmiokończasty krzyż.
Wewnątrz możemy zwiedzić kilka małych pomieszczeń. Mieści się tutaj niewielkie muzeum poświęcone historii monasteru i życiu mniszek. Warto też zajrzeć do wnętrza modlitewnej części świątyni z ikonostasem, a następnie przespacerować się w kierunku cmentarza staroobrzędowców, który leży tuż nad jeziorem.
Dodatkową sezonową atrakcją monasteru jest miejscowa kawiarnia, w której możesz skosztować świetnych domowych wypieków. Tuż nad brzegiem jeziora Duś działa też zaciszne pole namiotowe.
Cały teren monasteru możemy zwiedzać bezpłatnie.
Godziny otwarcia: codziennie 9:00-19:00
Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Wojnowie
Kolejnym ciekawym zabytkiem Wojnowa jest biała cerkiew z niebieskimi obramowaniami, dachem z czerwonej dachówki oraz dwoma wieżami, jedną kopulastą, a drugą smukłą.
Ta niezwykle piękna świątynia pochodzi z 1923 roku, a jej budowa trwała zaledwie rok. Kościół został zbudowany na wzór drewnianych rosyjskich cerkwi.
Wnętrze świątyni jest skromne i nie zobaczymy w nim polichromii, jednak przepięknie prezentuje się biały ikonostas ze złotymi ikonami, świecznikami i dodatkami. Na terenie kościoła jest również niewielki cmentarz, natomiast na drewnianym płocie wiszą stare fotografie Wojnowa.
Przy cerkwi mieści się Prawosławny Żeński Monaster Zaśnięcia NMP w Wojnowie. Mieszka w nim 7 sióstr, które opiekują się cerkwią. Świątynię można zwiedzać.
Najmłodszym zabytkiem Wojnowa jest ceglana molenna z 1927 roku, która wygląda niczym ewangelicki kościół. W jej wnętrzu nie ma typowego ikonostasu, a jedynie rząd 43 ikon, ustawionych na półkach.
Krutynia – spływ kajakowy najpiękniejszą rzeką Mazur
Spływ kajakiem po Krutyni jest jedną z najciekawszych atrakcji Mazur. To również najlepszy sposób żeby poznać najpiękniejsze zakątki Mazurskiego Parku Krajobrazowego. W jeden dzień możesz odkryć wciąż dzikie i niedotknięte ręką ludzką cuda natury, zobaczyć świetne mazurskie zabytki i dodatkowo poczuć wyjątkowe smaki regionalnej kuchni. Szlak kajakowy po Krutyni to idealny pomysł na zróżnicowany i pełen zachwytów wypad.
Krutynia – spływ kajakowy najpiękniejszą rzeką Mazur
Jeśli szukasz niebanalnych atrakcji Mazur to koniecznie musisz odwiedzić miejscowość Wojnowo. Znajdziesz tutaj zarówno przepiękne zabytkowe świątynie, ciekawe historyczne opowieści i niezwykły mistycyzm, który miesza się tu dodatkowo z przyrodniczymi skarbami Mazur.