Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

W samym sercu Sudetów, a dokładniej wśród szczytów Gór Wałbrzyskich leży Trójgarb (778 m). To niepozorne wzniesienie może pochwalić się aż trzema wierzchołkami i jedną z najciekawszych wież widokowych w Polsce, która serwuje genialne panoramy na Karkonosze, Góry Sowie i Góry Wałbrzyskie. Co więcej, szlak jest dość krótki i łatwy, zatem zachód słońca w takiej scenerii będzie niezwykłym przeżyciem.

Góry Wałbrzyskie to pasmo Sudetów Środkowych, które ciągnie się na obszarze około 35 km między dolinami Bobru i Bystrzycy. Region zdecydowanie wyróżniają mocno zagospodarowane doliny, w których znajdziesz spore miasta jak chociażby Wałbrzych, Jedlinę-Zdrój, Szczawno-Zdrój, czy Boguszów-Gorce.

Kiedyś okolica słynęła z kopalń węgla, jednak dziś rządzą tutaj uzdrowiska. Znajdziesz tu również nieszablonowe zabytki jak zamek Książ, Pałac w Jedlinie, kopalnię węgla w Wałbrzychu, czy nietypową pijalnie wód w Szczawnie.

Zielone wzgórza, które tworzą Góry Wałbrzyskie oferują genialne szlaki na popularne szczyty jak chociażby najwyższa Borowa, Chełmiec, czy Trójgarb. To właśnie na tym ostatnim stanęła jedna z najciekawszych wież widokowych w polskich górach. Ruszamy zatem poznać przyrodnicze skarby Gór Wałbrzyskich i zachwycić się niepowtarzalnymi panoramami.

Sudety atrakcje i szlaki – TOP 20 miejsc, gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć?

Trójgarb – gdzie leży? Dojazd, parking, mapa

Gdzie znajduje się Trójgarb? Trójgarb (778 m) leży na terenie Sudetów środkowych, a dokładnie w Górach Wałbrzyskich, czyli na obszarze województwa dolnośląskiego. Szczyt wznosi się ponad miasteczkiem Szczawno-Zdrój. Na Trójgarb najwygodniej jest ruszyć szlakiem z miejscowości Lubomin. Dojechać tutaj możesz drogą nr 376 od strony Wałbrzycha.

Gdzie zaparkować samochód blisko szlaku na Trójgarb. Jeśli wybierasz najkrótszy szlak na Trójgarb z Lubomina, to zaparkować możesz na końcu wioski, tuż przy ruinach dawnej bacówki. Parking jest przestronny i bezpłatny.

Najkrótszy szlak na Trójgarb – dystans, jak długo się wchodzi?

Trasę na Trójgarb zaczynamy z miejscowości Lubomin. Tutaj z parkingu kierujemy się na zielony szlak w kierunku wieży widokowej. Pierwszy kilometr idziemy wąską ścieżką zboczem lasu. Sporo tu wystających korzeni, więc trzeba zachować ostrożność, żeby się nie potknąć, albo pośliznąć.

Po 25 minutach wpadamy na Lubomińskie Siodło, gdzie szlak zielony łączy się z niebieskim i żółtym. Teraz idziemy już szeroką szutrową drogą. Po kolejnych 20 minutach lekkiego podejścia dołącza jeszcze szlak czerwony i czarny. Ostatnie 300 m jest nieco bardziej intensywne, ale w kilkanaście minut jesteśmy już pod wieżą na Trójgarbie.

Jak wejść na Trójgarb? Trasa zielonym szlakiem z Lubomina liczy 2 km w jedna stronę, a na jej przejście potrzebujemy niecałą 1h. Szlak jest łatwy, więc bez problemu poradzą sobie na nim nawet mniejsze dzieciaki. To również najkrótszy i najszybszy szlak na Trójgarb.

Trójgarb jak sama nazwa wskazuje ma aż trzy wierzchołki, które osiągają wysokość 778 m, 757 m i 738 m. Na najwyższym z nich stanęła wieża widokowa. Znajdziesz tu również zadaszoną wiatę, ławeczki i miejsce na ognisko.

Trasy na Trójgarb – jaki szlak wybrać?

Na szczyt Trójgarb możesz ruszyć również dłuższymi szlakami:

  • niebieski szlak z miejscowości Struga: 6,2 km, czas przejścia 2h 25 min
  • czerwony szlak z miejscowości Stare Bogaczowice: 7 km, czas przejścia 2h 30 min
  • żółty szlak z miejscowości Nowe Bogaczowice: 7,3 km, czas przejścia 2h 40 min
  • zielony szlak z miejscowości Gostków: 5,9 km, czas przejścia 2h
  • niebieski szlak z miejscowości Witków: 3,7 km, czas przejścia 1h 25 min
  • czarny szlak z miejscowości Jabłów: 3,4 km, czas przejścia 1h 20 min

Wieża na Trójgarbie – co widać?

Jak się okazuje już w 1882 roku na Trójgarbie stanęła pierwsza drewniana wieża widokowa. Inicjatorem budowy był Martin Engler, który był właścicielem restauracji “Złota Kotwica” w Starych Bogaczowicach. Wkrótcze przy wieży pojawił się również jego bufet. Zarówno taras widokowy, jak i gospoda działały jeszcze w czasach międzywojennych. Jednak w 1945 roku oba obiekty zniknęły z krajobrazu Trójgarbu.

W 2018 roku na Trójgarbie pojawiła się nowa wieża widokowa, a jej konstrukcja jest jedną z najciekawszych w całych Sudetach. 27 metrowa wieża jest zbudowana ze stali i składa się z 5 wysuniętych tarasów w kształcie trójkąta. Pierwszy znajduje się na wysokości 17 m, a ostatni 23 m, prowadzi na niego 160 stopni

Co ciekawe, jeden taras jest zbudowany ze stalowych krat, więc pod naszymi stopami widzimy wyraźnie jak wysoko jesteśmy. Wieża na Trójgarbie to najlepszy punkt widokowy w Górach Wałbrzyskich! Jak na dłoni widzimy tu sąsiednie szczyty Borowej i Chełmca, Karkonosze ze Śnieżką, czy Góry Sowie. A zachód słońca z wieży tworzy wyjątkowy spektakl.

Co warto zobaczyć w Górach Wałbrzyskich i okolicy?

  • Uzdrowisko Szczawno-Zdrój wyróżniają piękne wille, niezwykła hala spacerowa przy pijalni wód oraz spiralna wieża widokowa na szczycie Gedymina.
  • Największy na Dolnym Śląsku i trzeci do wielkości w Polsce zamek Książ to prawdziwa perełka. Zachwyca nas nie tylko swoim wyglądem, ale i zjawiskowymi komnatami z najpiękniejszą salą Maksymiliana, a także bajkowymi tarasami, które leżą tuż nad urwiskiem.
Zamek Książ i Palmiarnia w Wałbrzychu – zwiedzanie, historia i ciekawostki
  • Kościół Pokoju w Świdnicy to jeden z najciekawszych zabytków województwa dolnośląskiego. To największa barokowa świątynia w Europie zbudowana z drewna, która jest w stanie pomieścić 7 500 osób. Co więcej, nieprzerwanie od 370 lat służy protestantom. Zachwycające jest jej wyrzeźbione w drewnie wnętrze z wyjątkowymi organami, piętrowymi galeriami czy też zjawiskowymi zdobieniami.
Kościół Pokoju w Świdnicy – zabytek UNESCO Dolnego Śląska
  • Na krańcach Gór Wałbrzyskich i Sowich, na stromym szczycie Góry Choina wznosi się malowniczy Zamek Grodno, którego historia toczy się już od 700 lat. Mimo tak sędziwego wieku to dziś jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych warowni na Dolnym Śląsku. Każde z zamkowych pomieszczeń opowiada nam swoją odrębną historię. A z wysokiej wieży możemy podziwiać piękny widok na jezioro Bystrzyckie.
Zamek Grodno Zagórze Śląskie – zwiedzanie atrakcji wokół jeziora Bystrzyckiego
  • Rudawski Park Krajobrazowy to miejsce, które zaskakuje nas swoją różnorodnością. Możemy tutaj zobaczyć ruiny tajemniczego zamku Bolczów, podziwiać niezwykłe panoramy z widokowych szczytu Ostra i Lwia Góra, a także zachwycić się niepowtarzalną barwą 4 Kolorowych Jezior.
Kolorowe Jeziorka Rudawy Janowickie – najciekawszy szlak

Jeśli szukasz pomysłu jak ciekawie spędzić czas w Górach Wałbrzyskich, to koniecznie wybierz się na szlak na Trójgarb. Piękne widoki nietypowej wieży są tutaj w pakiecie, a łatwy i krótki szlak to idealny pomysł na wypad dla całych rodzin!

Plan Wypadu na Trójgarb

Dojazd: województwo dolnośląskie, 58-311 Lubomin

Parking: bez płatny parking ul. Główna Lubomin

Bilety Wstępu:

  • Wieża na Trójgarbie – wstęp bezpłatny

Czas przejścia szlaku w dwie strony: 1h30 min, dystans 4 km

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments