Augustów otoczony jest przez wyjątkowo czyste jeziora i wciąż dzikie lasy puszczy, które są prawdziwą mekką dla rowerzystów. Szlak rowerowy wokół jeziora Studzieniczne to trasa, na której zobaczymy zarówno cud techniki, jakim jest Kanał Augustowski, ale i przemierzymy szutrowe leśne drogi Puszczy Augustowskiej.
Wokół Augustowa znajdziemy kilka ciekawych tras rowerowych idealnych zarówno na długodystansowe wypady, jak i na krótkie rodzinne wycieczki. Zdecydowanie jednym z ciekawszych jest szlak wokół jeziora Studzieniczne oraz jeziora Białe.
To malownicza i bardzo różnorodna trasa ze sporą ilością widokowych punktów, z których można podziwiać baśniowy krajobraz Suwalszczyzny. Dodatkowo to świetna okazja by zobaczyć Sanktuarium w Studzienicznej oraz aby zgłębić ideę powstania niesamowitego cudu techniki, czyli Kanału Augustowskiego.
Szlaki rowerowe Augustowa – trasa wokół jeziora Białe Augustowskie
Najciekawsze trasy rowerowe Augustowa
Nasz wypad po najciekawszych trasach rowerowych Augustowa możemy podzielić na 2 części. Pierwszy szlak rowerowy to trasa wokół jeziora Studzieniczne, która w pętli liczy dokładnie 10 km. Praktycznie cały szlak to wyznaczona ścieżka rowerowa, jaka prowadzi nas po lasach Puszczy Augustowskiej i widokowych punktach na jezioro Studzieniczne. Druga część to już szlak rowerowy wokół jeziora Białe Augustowskie. Ten etap liczy 16,5 km i prowadzi zarówno przez leśne ścieżki rowerowe, jak i asfaltowe trasy Augustowa.
Trasa rowerowa wokół jeziora Studzieniczne
Wypad rozpoczynamy na bezpłatnym parkingu na ul. Studzienicznej w Augustowie. Stąd możemy dodatkowo ruszyć na zwiedzanie sanktuarium w Studzienicznej, które położone jest na wyspie. Odkryjemy tu zaskakującą historię dawnej pustelni, zajrzymy do niewielkiej kaplicy na wyspie, napijemy się wody z cudownego źródełka i oglądniemy wnętrze kościoła parafialnego, które ozdabiają skarby puszczy.
Studzieniczna – Sanktuarium Matki Bożej z kaplicą na wyspie
Jezioro Studzieniczne
Ze Studzienicznej ruszamy niebieskim szlakiem rowerowym. Za ostatnim domem w Studzienicznej trasa rowerowa odbija w lewo w wąską leśną ścieżkę. Ten odcinek szlaku prowadzi brzegiem jeziora przez najpiękniejsze pola biwakowe i stanice wodne Augustowa. Mijamy tu między innymi gminne pole biwakowe, stanicę wodną PTTK Swoboda i pole namiotowe Sirocco, gdzie nad samym jeziorem Studzieniczne działa bar i wypożyczalnia kajaków. Możemy tutaj skorzystać z okazji i wejść na kilka drewnianych pomostów. Natomiast w upalne dni warto zaliczyć orzeźwiającą kąpiel w krystalicznie czystej wodzie jeziora.
Jezioro Studzieniczne zajmuje obszar 250 ha, a w najgłębszym miejscu ma 30,5 m głębokości, co więcej ciągnie się na odcinku 3,4 km. Nieco dalej na szlaku rowerowym Augustowa mijamy urocze leśne jeziorko, czyli Bagno Czarnobrodzkie. To bezodpływowe jeziorko otacza szumiący las sosen. Dodatkowo jego tafla jest wyjątkowo ciemna, niekiedy odbijają się w niej jedynie soczyście zielone rośliny, które ożywiają bagno.
Śluza Swoboda – Kanał Augustowski
Po 4 km trasy rowerowej wokół jeziora Studzieniczne docieramy do śluzy Swoboda. To 7 z kolei śluza na Kanale Augustowskim, która jest malowniczo położona wśród lasów starej puszczy. Ten prawie kilometrowy odcinek kanału Swoboda łączy tutaj jezioro Studzieniczne ze stawem Swoboda, który czasem zwie się Ślepym Jeziorem. Za nim rozpoczyna się 8 km Kanał Czarnobrodzki, czyli najwyżej położony odcinek Kanału Augustowskiego. Śluza Swoboda ma nieco ponad 45 m długości i 6 m szerokości, a zbudowana została w 1827 roku. To właśnie dzięki niej wodniacy mogą pokonać różnicę 1,7 m poziomu wód, a cały proces śluzowania zajmuje niespełna 18 minut.
Ponad śluzą przerzucony jest betonowy mostek, z którego możemy oglądać spektakl śluzowania i dodatkowo w łatwy sposób przedostać się na drugą stronę kanału. Na niewielkim wzgórzu ponad śluzą stoi elegancki dom śluzowego, który liczy już ponad 70 lat. Trzeba przyznać, że tutaj możemy się naprawdę rozmarzyć o życiu wśród szumiących drzew puszczy, ćwierkających melodyjnie ptaków i mieniących się w jeziorach promieniach słońca…
Trasy rowerowe Augustowa – wokół jeziora Studzieniczne
Ze śluzy Swoboda ruszamy dalej przyjemną szutrową drogą, tędy również mogą przejeżdżać samochody, jednak ruch jest naprawdę znikomy. Niestety ten odcinek trasy rowerowej Augustowa jest już mniej widokowy. Jednak wciąż możemy na nim chłonąć pachnące żywicą lasy puszczy, gdzieniegdzie przy drodze rosną też dzikie róże. Ze śluzy Swoboda do pierwszych zabudowań mamy do pokonania nieco ponad 4 km. Warto jeszcze urozmaicić nieco trasę i zboczyć ze szlaku rowerowego jedną z leśnych dróg na cypel z polem biwakowym Świnucha. To najlepszy punkt widokowy na północnym brzegu jeziora Studzieniczne. Stąd też zobaczymy niewielką wysepkę z rezerwatem Brzozowy Grąd.
Po prawie 9 km trasy rowerowej wokół jeziora Studzienicznego docieramy do głównej drogi nr 19. Możemy ją przeciąć i ruszyć dalej na szlak rowerowy wokół jeziora Białego i wydłużyć sobie wypad. Jednak stąd możesz też wrócić na parking, gdzie rozpoczynaliśmy trasę. Ostatni 1,2 km szlaku to już asfaltowa ścieżka rowerowa. Jednak po drodze mijamy jeszcze śluzę Przewięź na Kanale Augustowskim.
Śluza Przewięź na Kanale Augustowskim
6 z kolei śluza Kanału Augustowskiego to bardzo popularna wśród turystów śluza Przewięź. Rozdziela ona wody jeziora Białe Augustowskie oraz jeziora Studzieniczne. Śluza ma nieco ponad 46 m długości i prawie 6 m szerokości. Co ciekawe do dziś zachowała się w oryginalnym stanie, a liczy już prawie 95 lat. Śluza jest bardzo często używana, gdyż przeprawiają się nią statki Żeglugi Augustowskiej, jakie płyną z Augustowa do Sanktuarium w Studzienicznej. Z mostu nad kanałem możemy obserwować cały proces śluzowania, który trwa około 13 minut.
Trasa rowerowa wokół jeziora Studzieniczne to idealna propozycja na bardzo różnorodny i widokowy szlak dla każdego wielbiciela dwóch kółek. Nie ma tu trudnych podjazdów, ani monotonnych odcinków. Dystans 10 km urozmaicają nam świetne widokowe punkty, historyczne ciekawostki o Kanale Augustowskim i ciche lasy Puszczy Augustowskiej. Ten szlak rowerowy to również jedna z piękniejszych i ciekawszych tras w Augustowie.
Plan wypadu na trasę rowerową wokół jeziora Studzieniczne
Dojazd: Augustów ul. Studzieniczna
Parking: bezpłatny parking przy sanktuarium w Studzienicznej
Czas przejazdu: 1 -2 godz.
Dystans: 10 km w pętli, poziom trudności – trasa łatwa