Tirana to największe miasto Albanii i bałkańska stolica kraju, która z każdym rokiem nabiera kolorów. Szklane wieżowce Tirany wyrastają niczym grzyby po deszczu i ciekawie kontrastują z zabytkowymi meczetami i cerkwiami. Jednak stolica Albanii to również miasto pełne interesujących muzeów, jak chociażby nieszablonowy Bunk’Art, który mieści się w komunistycznym schronie. Zielony Wielki Park Tirana, górska kolejka Dajti Ekspres, a także tętniący życiem plac Skanderbega to tylko kilka z powodów, dla których warto tutaj przyjechać.

Z czego słynie Tirana? Mieszanka architektonicznych stylów, połączenie nowoczesnych muzeów i ciekawych przyrodniczych atrakcji, a do tego setki kawiarni, świetnych restauracji i nowoczesnych barów. Tirana to idealny kierunek na weekendowy wypad do Albanii! Jako stolica kraju może pochwalić się ciekawymi miejscówkami dla wielbicieli śródziemnomorskiej kuchni, garścią historycznych opowieści, czy też świetnymi wydarzeniami artystycznymi.

Jak najlepiej poznać Tiranę i odkryć wyjątkowy klimat miasta? Szwędając się po zatłoczonych uliczkach, zaglądając do tajemniczych bunkrów, kosztując nieśpiesznie kawę w jednej z setek knajp, by za chwilę przenieść się na jeden z widokowych punktów. Czy warto odwiedzić Tiranę? Zdecydowanie jak przystało na stolicę, tutaj nie da się nudzić i każdy znajdzie ciekawą atrakcję dla siebie.

Historia Tirany – najważniejsze informacje i ciekawostki o stolicy Albanii

Tirana leży w samym sercu Albanii nad 3 rzekami Lanë, Tiranë i Tërkuzë, u stóp góry Dajti 1613 m n.p.m. Dziś w stolicy mieszka prawie 600 tys. osób, co stanowi aż ⅙ populacji kraju. Dominującą religią jest tutaj islam, prawosławie i katolicyzm, na każdym kroku w Tiranie możesz zobaczyć tą religijną mieszankę, a zarazem niezwykłą tolerancję.

Historia Tirany jako stolicy Albanii zaczęła się tak naprawdę w 1920 roku, a więc od ponad 100 lat Tirana pełni najważniejszą funkcję w tej części półwyspu bałkańskiego. Choć oczywiście jej losy sięgają czasów Imperium Osmańskiego, jednak nigdy wcześniej nie miała aż tak ważnego znaczenia.

Zdecydowanie historia Tirany zresztą jak i całej Albanii nie była łatwa. Sowiecki reżim trwał tutaj bardzo długo, a polityka albańskiego dyktatora o nazwisku Hodża doprowadziła do izolacji kraju. Po wielu przemianach i wojnie domowej kraj zyskał całkiem nowe oblicze.


Dzisiejsza Tirana to miasto niezwykle nowoczesne i naprawdę prężnie rozwijające się. Zdecydowanie zobaczysz tutaj więcej szklanych wieżowców niż zabytkowych budynków. Szare sowieckie bloki dziś pokrywa mnóstwo murali, dlatego też Tirana staje się coraz bardziej kolorową i nowoczesną stolicą, która goni swoje zachodnie rówieśniczki. Sporo tu się dzieje jeśli chodzi o sztukę, a niekonwencjonalne formy oraz kształty budynków i pomników zaskakują nas na każdym kroku.

Tirana – gdzie leży? Jak dojechać? W jaki sposób zwiedzać?

Jak dostać się do Tirany z Polski? Stolica Albanii stała się ostatnio bardzo popularnym kierunkiem wśród Polaków ze względu na tanie bilety lotnicze. Po sezonie można tutaj polecieć z Krakowa za jedyne 69 zł. Port lotniczy Tirana im. Matki Teresu to największe lotnisko w Albanii, znajduje się na obrzeżach miasta, 17 km na północ od centrum miasta.

Na lotnisku śmiało możesz wypożyczyć samochód (koszt około 100 zł/dzień), albo do Tirany dojechać jednym z rejsowych autobusów, przejazd trwa 30 minut, a koszt biletu to niecałe 3 euro.

Po mieście jeździ się chaotycznie jak przystało na Bałkany. Albańczycy nierzadko używają klaksonów i często pomijają przepisy ruchu drogowego. Trzeba się więc mieć na baczności. Tirana to również bardzo zakorkowane miasto, więc wygodniej jest zwiedzać centrum na piechotę.

Jeśli jednak korzystasz z samochodu i szukasz bezpiecznego parkingu w centrum to możesz skorzystać z płatnego podziemnego parkingu Rruga Ibrahim Tukiqi, koszt 9 euro/ dzień.

Tirana to też świetna baza wypadowa do okrycia innych atrakcji Albanii, jak chociażby słynnego Kruje, czy Beratu. Ile mamy z Tirany do Morza Adriatyckiego? Słynny kurort Durres leży niespełna 40 km od stolicy Albanii, a podróż nad morze trwa około 35 minut.

Kiedy najlepiej wybrać się do Tirany? Pogoda w Tiranie jest zbliżona do innych bałkańskich państw. Upalne lato daje się we znaki, jednak zimy są tutaj łagodne i temperatura rzadko spada poniżej zera. Zatem jeśli stawiasz na aktywny wypoczynek to jesień i wiosna będzie idealną porą na wizytę w Albanii.

Gdzie warto zjeść w Tiranie?

  • Mulliri Vjeter – Rruga e Barrikadave – najlepsza kawiarnia w mieście
  • FAST FOOD ALBANIA – lokalny bar fast food z mega szybką obsługą
  • Oda – restauracja z tradycyjną kuchnią Albanii
  • Mrizi i Zanave Tirane – lokalna kuchnia w nowoczesnym wydaniu
  • Hemingway Bar Tirana – najlepsze miejsce na drinka w Tiranie

Tirana (Albania) – mapa atrakcji, co warto zobaczyć?

1. Plac Skanderbega Tirana – serce stolicy i jej atrakcje

Plac Skanderbega to najlepsze miejsce na rozpoczęcie przygody z Tiraną i odkrycie jej ciekawych atrakcji. Potężny plac dzieli się na dwie części, wyłożoną kamiennymi płytami oraz zieloną strefę z tysiącami kolorowych roślin. Pomiędzy nimi stoi pomnik siedzącego na koniu największego albańskiego bohatera narodowego, jakim był Skanderbeg.

Plac Skanderbega otaczają też potężne budynki teatru, opery oraz marmurowy budynek Narodowego Muzeum Historycznego z piękną mozaiką na fasadzie. Co ciekawe, każda z przedstawionych na mozaice postaci ma reprezentować inny okres w historii Albanii. Dodatkowo cały plac otaczają dziesiątki restauracji i kawiarni, w których Albańczycy uwielbiają przesiadywać. A w zależności od pory roku odbywają się tutaj również jarmarki, koncerty i eventy.

2. Meczet Ethem Beja – najstarszy zabytek Tirany

Na Placu Skanderbega koniecznie warto też odwiedzić jeden z najważniejszych zabytków Tirany, czyli tak zwany Meczet Centralny. To najstarszy budynek jaki możesz zobaczyć w stolicy Albanii. Budowa tego ponad 230 letniego zabytku trwała aż 30 lat, a zaczął ją dokładnie Mulla Bej w 1791, a dokończył jego syn Et’hem Bej.

Dziś już z zewnątrz zachwyca nas swoimi malowidłami, a wnętrze jest jeszcze piękniejsze! Co więcej, niektórzy twierdzą, że to jeden z najpiękniejszych meczetów w Albanii i trudno się z tym nie zgodzić kiedy nad naszymi głowami pokazują się tak zjawiskowe freski, które przetrwały próbę ateizacji kraju przez komunistyczne władze.

Meczet możemy zwiedzać za darmo, warto jednak pamiętać, że trzeba wcześniej zdjąć buty.

3. Wieża Zegarowa – punkt widokowy na atrakcje Tirany

Tuż obok zabytkowego meczetu stoi kamienna Wieża Zegarowa z 1882 roku. Konstrukcja liczy 35 metrów wysokości, a tuż pod zegarem znajduje się taras widokowy. Wystarczy tylko pokonać około 90 krętych schodów i możemy zobaczyć super panoramę Tirany.

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 9:00-16:00, sobota 9:00-14:00

Cennik biletów wstępu 200 lek

4. Bunk’Art 2 – wyjątkowe muzeum Tirany

Na terenie dawnego schronu, który znajduje się pod Ministerstwem Spraw Wewnętrznych powstała niezwykle ciekawa atrakcja Tirany, czyli Bunk’Art 2. Bunkier jest symbolem komunistycznej dyktatury Hodży, który w obawie przed kolejną wojną zlecił budowę tysięcy tego typu bunkrów w całej Albanii.

Bunk’Art 2 składa się w sumie z 24 pomieszczeń, które opowiada o niełatwej historii Albanii, pokazują przebieg reżimu, bunt społeczeństwa i walkę z komunizmem. Warto tu zajrzeć żeby poznać wstrząsające historie ofiar, zobaczyć listy internowanych i zabitych Albańczyków, czy też odkryć metody działania służb bezpieczeństwa w Albanii, aż do upadku komunizmu w 1991 roku.

Godziny otwarcia: 9:00-20:00

Cennik biletów wstępu: 500 lek

5. Mury zamku w Tiranie, czyli nowoczesny deptak z knajpkami

Shëtitorja Murat Toptani to elegancki kilometrowy deptak w samym centrum Tirany z mnóstwem dobrych knajp i restauracji. Dziś to rozrywkowe miejsce Albańczyków z nutą historii w tle. 

Promenada ciągnie się wzdłuż murów zamku, czyli dawnej twierdzy albańskiej stolicy. Z zabytkowej dzielnicy nie zostało zbyt wiele, a wewnątrz murów mieści się klimatyczny bazar. To najlepsze miejsce żeby upolować oryginalną pamiątkę z Albanii.

Co przywieźć jako pamiątkę z Tirany i Albanii? Kupić tutaj możesz oryginalne rękodzieła, pięknie haftowane serwety, dywany, lokalne wino, czy pachnącą kawę.

6. Wielki Meczet (Namazgah Mosque) – największy meczet na Bałkanach

W sąsiedztwie murów dawnej twierdzy w Tiranie powstaje właśnie największy meczet na Bałkanach. Już z zewnątrz jego konstrukcja robi ogromne wrażenie. 4 wysokie na 50 metrów minarety, potężna 30 metrowa kopuła oraz ogromna powierzchnia, jaka będzie w stanie pomieścić aż 5000 osób. Te cyfry robią wrażenie! Wkrótce będzie też można zobaczyć jego wnętrze.

7. Piramida w Tiranie – nietypowa atrakcja i darmowy punkt widokowy

Dość ciekawą i nowoczesną atrakcją Tirany jest zaprojektowana przez córkę Hodży Piramida. Budynek miał pełnić funkcję mauzoleum dyktatora, jednak do otwarcia muzeum nie doszło ze względu na wcześniejszy upadek komunizmu. Dziś Piramida służy jako centrum edukacyjno-kulturalne, a na jej dachu jest świetny darmowy punkt widokowy na Tiranę.

8. Tirana Wielki Park – zielone atrakcje stolicy Albanii

Prawdziwą oazą zieleni w stolicy Albanii jest Wielki Park Tirana, który zajmuje powierzchnię prawie 300 ha. Żeby do niego dotrzeć wystarczy 20 minutowy spacer z centrum, a naprawdę warto tutaj zajrzeć. Park położony jest nad sztucznym jeziorem, które stworzyło niezwykle malowniczy teren, idealny do rekreacji.

W niedzielę w parku spotkasz wielu Albańczyków, którzy przychodzą tu całymi rodzinami żeby pokarmić kaczki, pojeździć na rowerze, zagrać z przyjaciółmi w plenerowe gry, czy usiąść przy kawie w jednej z kawiarni. Na krańcach parku znajduje się też ZOO w Tiranie, Ogród Botaniczny, kompleks basenów i amfiteatr. To zielone płuca Tirany, których przyrodnicze atrakcje przyciągają wielbicieli relaksu.

9. Bunk’Art – największy przeciwatomowy schron Tirany i nietypowa atrakcja stolicy Albanii

Na krańcach Tirany warto odwiedzić kolejny bunkier zbudowany za czasów dyktatury Hodży. Ten potężny betonowy schron miał aż 104 pomieszczenia. Dziś przemierzając jego długie korytarze możemy zajrzeć do kilkudziesięciu z nich i odkryć historię Albanii od czasów II wojny światowej po upadek komunizmu.

Niewielkie pomieszczenia wypełnione są zdjęciami, filmami, dokumentami i nowoczesną aranżacją, która ma nam przybliżyć klimat epoki. Ciekawym doświadczeniem jest symulacja bombardowania. Bunkier odpowiada na wiele pytań dotyczących wielkiego przedsięwzięcia jakim była bunkryzacja Albanii.

Godziny otwarcia: codziennie 9:00-18:00

Bilety wstępu: 500 lek

10. Kolejka linowa Dajti Ekspres – najlepsza panorama na atrakcje Tirany

Na obrzeżach Tirany warto odwiedzić Park Narodowy Dajti. Odwiedzać go możemy w bardzo łatwy i przyjemny sposób, wjeżdżając kolejką gondolową (jedyną w Albanii), na zbocze wzgórza Dajti. Kolejka liczy aż 4,7 km, a przejazd przeszkloną 8 osobową gondolą na wysokość 1050 m n.p.m. zajmuje 15 minut.

Z tarasu przy górnej stacji kolejki Dajti Ekspres roztacza się zjawiskowa panorama na całą Tiranę. W oddali widać nawet połyskujące w słońcu Morze Adriatyckie. Oprócz tego działa tutaj restauracja i kawiarnia z panoramicznym tarasem. Dodatkowo spod stacji można ruszyć na górski trekking na szczyt Dajti 1613 m n.p.m.

Godziny otwarcia: codziennie 9:00-21:00

Bilety wstępu: 1000 lek

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

Co warto zobaczyć w okolicy Tirany?

  • Odwiedź pełne historycznych ciekawostek Muzeum Skanderbega, przemierz najdłuższy albański bazar i zachwyć się świetnym widokiem jaki oferuje Kruja. To albańskie miasteczko serwuje nam też garść orientalnej sztuki oraz wyjątkowej kuchni. Kruja to świetny kierunek, żeby poczuć i posmakować ducha Albanii.
Kruja (Kruje) Albania – atrakcje, zwiedzanie, co warto zobaczyć?
  • Miasto tysiąca okien, świetnych widokowych punktów, religijnej tolerancji i świetnego wina. Taki jest Berat, czyli jedno z najciekawszych miasteczek Albanii, którego urok i wyjątkowe zabytki doprowadziły go do wpisania na listę UNESCO. Co więcej, Berat jest jednym z najstarszych miast Albanii! Zdecydowanie to albańska perełka, która czaruje i hipnotyzuje.
Berat Albania zwiedzanie – miasto tysiąca okien UNESCO, 10 atrakcji, jakie warto zobaczyć
5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments