Odkryj najsłynniejsze atrakcje, z których słynie Kruja. To albańskie miasteczko serwuje nam zjawiskowe widoki, podrzuca sporo historycznych ciekawostek o największym albańskim bohaterze narodowym, jakim był Skanderbeg, a dodatkowo odkrywa garść orientalnej sztuki oraz wyjątkowej kuchni. Kruja to świetny kierunek, żeby poczuć i posmakować ducha Albanii.

Kruja to niewielkie albańskie miasteczko położone 30 km na północ od Tirany, czyli stolicy Albani. Kruje swoją popularność zyskała dzięki niezwykłemu położeniu na zboczu wzgórza Sarisalltik. Natomiast sama nazwa miasta oznacza “źródło”. Jak się okazuje Kruja może pochwalić się niezwykle długą i bujną historią, jak przystało na miasto założone jeszcze przez Ilirów i to już w V w p.n.e. Przez lata tą częścią Albanii władało Imperium Osmańskie, dlatego wciąż widoczne są tutaj wpływy wschodu. Najsłynniejszą osobą, jak urodziła się właśnie w Kruje był Skanderbeg, czyli wielki narodowy bohater Albanii.

Co warto zobaczyć w Kruje? Największym zabytkiem miasteczka jest Twierdza w Kruja, czyli tak zwany żółty zamek. Zabytkowa wieża oraz mury liczą tu już ponad 1500 lat. Jednak żeby lepiej poznać historię miasta, Albani oraz Skanderbega trzeba zajrzeć do jego muzeum. W obrębie murów twierdzy możesz też odwiedzić Muzeum Etnograficzne i poznać orientalne albańskie produkty, zobaczyć kolorową ceramikę, odkryć jak powstaje słynna rakija, czy zobaczyć uroczyste ślubne stroje.

Jednak to co turystów przyciąga najbardziej do Kruje to turecki bazar z setką straganów, jakie stoją wzdłuż wąskiego deptaka. To najlepsze miejsce żeby kupić oryginalną pamiątkę z Albanii. A naprawdę można tu upolować świetne rzeczy, jak kolorowe dywany, piękne obrusy, ręcznie zdobioną ceramikę, biżuterię, czy też klasyczne magnesy. Zdecydowanie Kruja to dobry kierunek do odkrycia historii, kultury i zwyczajów Albanii.

Kruja – gdzie leży? Dojazd, parking, mapa atrakcji

Gdzie leży Kruja i jak do niej dojechać z Tirany? Albańskie miasteczko Kruje leży 30 km od Tirany, czyli stolicy Albanii. Najwygodniej jest tutaj dojechać kierując się samochodem autostradą SH1 , a następnie skręcić SH38, czyli krętą drogę z serpentynami, którą trzeba pokonać, żeby dostać się do centrum.

Gdzie zaparkować samochód w Kruje? Miasteczko jest ciasne i wąskie, więc zdecydowanie najwygodniej jest zostawić samochód na sporym parkingu pod twierdzą. Znajdziesz go przy ulicy Rruga Albanopolis, albo Rruga Kasme.


Ile czasu trzeba poświęcić na zwiedzanie albańskiego miasteczka Kruja? Śmiało wystarczy Ci jeden dzień, ale jeśli masz do dyspozycji swój samochód to tak naprawdę żeby poznać wszystkie najważniejsze atrakcje wystarczy 3-4 godz.

Kruja – zwiedzanie, co warto zobaczyć? Twierdza Kruje i Muzeum Skanderbega

Zwiedzanie Kruje najlepiej zacząć od jej najstarszej części, czyli twierdzy. Z parkingu ruszamy wąska drogą Rruga Kala w kierunku murów Twierdzy Kruja. Jak się okazuje wedługa archeologów twierdza może liczyć już  ponad 1500 lat. Najstarszą częścią zamku jest tutaj 16 metrowa wieża obserwacyjna, zmieniona w czasach osmańskich na wieżę zegarową. Co ciekawe znajdował się w niej dzwon, jaki obwieścił mieszkańcom śmierć Skanderbega.

Dziś niezwykle cennym zabytkiem na terenie twierdzy jest Muzeum Skanderbega. Sam budynek zaprojektowała córka Evere Hodży, a jego otwarcie miało miejsce w 1982 roku. Co można zobaczyć w muzeum? Wielowiekowe znaleziska archeologiczne, jakie opowiadają o wielowiekowej historii Kruje, przepiękny witraż, mozaikę oraz murale, a także dzieła sztuki.

Niezwykle ciekawie prezentuje się też kopia miecza i hełmu z głową kozy, jakie należały do Skanderbega, a także jego tron oraz biurko. Z widokowego tarasu muzeum możemy dodatkowo podziwiać przepiękną panoramę na miasto, które położone jest na zboczu wzgórza.

Godziny otwarcia: codziennie 9:00-18:00

Cennik biletów wstępu: 500 ALL

W obrębie murów twierdzy mieści się też Muzeum Etnograficzne, warto tutaj zajrzeć żeby poznać orientalny styl Albanii. Ekspozycja mieści się w piętrowym domu Toptani z 1764 roku. Na parterze możesz zobaczyć warsztaty, w których tworzono ceramikę, produkowano oliwę  i rakiję, mielono mąkę, czy tworzono wełniane tkaniny. Piętro odkrywa przed nami tradycyjnie urządzone albańskie pokoje, a także niezwykle kolorowe ludowe stroje Krui.

Jednak to nie koniec atrakcji Twierdzy Kruja. Warto tu również zajrzeć do Tekke of Dollma, ta niewielka świątynia odkrywa przed nami zjawiskowe bizantyjskie freski. Natomiast w jej ogrodzie rośnie kilkusetletnie oliwne drzewo. W obrębie zamku Kruja jest też kilka ciekawych restauracji, warto tu usiąść przy stoliku z panoramicznym widokiem, spróbować albańskich specjałów regionalnej kuchni, albo po prostu napić się mocnej kawy.

Targ Kruje – największy bazar w Albanii

Wielką popularnością w Kruje cieszy się tak zwana turecka uliczka. Dzisiejszy bazar ciągnie się przez 350 metrów od murów zamku, aż po plac z punktem widokowym. Wzdłuż wąskiej, brukowanej uliczki możemy zobaczyć prawie setkę drewnianych straganów przykrych czerwoną dachówką.

Znajdziemy tu mnóstwo pamiątek począwszy od tandetnych gadżetów, po oryginalne rękodzieło, ceramikę, biżuterię, czy zjawiskowe dywany. Przyjęło się, że sprzedawcy stoją w wejściu do sklepiku i nawołują klientów, również po Polsku (a to dlatego, że ze względu na tanie bilety lotnicze Albania stała się obleganym kierunkiem przez Polaków). Na straganach nie dostaniesz paragonu, więc śmiało możesz się ze sprzedawcą targować. I pomyśleć, że ta tradycja bazaru w Kruje trwa już dobrych kilkaset lat.

Nad bazarem w Kruje dominuje biała sylwetka meczetu z wysokim minaretem. Jak się okazuje ten zabytek liczy już prawie 700 lat, można do niego zajrzeć jeśli nie ma nikogo na modlitwie. Pamiętaj jednak, że przed wejściem do meczetu trzeba zdjąć buty. Na końcu bazaru Kruja jest punkt widokowy, stoi tu również pomnik albańskiego śpiewaka Ramiza Kovaci. Parę kroków dalej jest plac Skanderbega, a nad nim potężny pomnik albańskiego bohatera na koniu.

Kruja – gdzie zjeść?

Jeśli chcesz odkryć ciekawą miejscówkę na dobrą kawę, czy też restaurację, w której skosztujesz regionalnych przysmaków Albanii to koniecznie odwiedź:

  • Bar Restorant Bardhi Agroturizem – przepięknym widokowym tarasem i tradycyjną albańska kuchnią
  • Restorant Alba – warto tu skosztować deski regionalnych mięs
  • Deal – restauracja z genialnym widokiem i nowoczesną kuchnią Albanii
  • Bakery “George W. Bush” – piekarnia/cukiernia z szybkim jedzeniem również w tradycyjnej wersji
  • Snack Bar Derexhiku – idealne miejsce na szybką kawę w Kruje

Tirana – co warto zwiedzić w stolicy Albanii?

Tirana to największe miasto Albanii i bałkańska stolica kraju, która z każdym rokiem nabiera kolorów. Szklane wieżowce Tirany wyrastają niczym grzyby po deszczu i ciekawie kontrastują z zabytkowymi meczetami i cerkwiami.

Jednak stolica Albanii to również miasto pełne interesujących muzeów, jak chociażby nieszablonowy Bunk’Art, który mieści się w komunistycznym schronie. Zielony Wielki Park Tirana, górska kolejka Dajti Ekspres, a także tętniący życiem plac Skanderbega to tylko kilka z powodów, dla których warto tutaj przyjechać.

Tirana (Albania) TOP 10 atrakcje – co warto zwiedzić w stolicy Albanii?

Berat – miasto tysiąca okien, albańska atrakcja UNESCO

Miasto tysiąca okien, świetnych widokowych punktów, religijnej tolerancji i świetnego wina. Taki jest Berat, czyli jedno z najciekawszych miasteczek Albanii, którego urok i wyjątkowe zabytki doprowadziły go do wpisania na listę UNESCO. Co więcej, Berat jest jednym z najstarszych miast Albanii! Zdecydowanie to albańska perełka, która czaruje i hipnotyzuje.

Berat Albania zwiedzanie – miasto tysiąca okien UNESCO, 10 atrakcji, jakie warto zobaczyć

Jeśli szukasz pomysłu na ciekawe spędzenie czasu w Albani, odkrycie wyjątkowych smaków lokalnej kuchni i zarazem upolowanie oryginalnej pamiątki, to Kruja jest idealnym kierunkiem. Dzień spędzony w tym miasteczku to super połączenie historycznych ciekawostek, świetnych widoków i wyjątkowych smaków.

Plan wypadu do Kruje

Dojazd: Rruga Kala, Krujë, Albania

Parking: płatny parking przy ulicy Rruga Albanopolis, Krujë, Albania

Bilety Wstępu:

  • Muzeum Skanderbega – bilet 500 ALL

Czas zwiedzania: 3-4 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments