Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Szczebrzeszyn to niewielkie miasto, które mijamy na trasie w kierunku Zamościa. Oczywiście jego najpopularniejszą atrakcją jest pomnik Chrząszcza. Zaraz, zaraz….ale który pomnik? Bo w Szczebrzeszynie są przecież 2 Chrząszcze! Ale to nie wszystko, bo zobaczysz tu również aż 4 świątynie i ruiny zamku.

Czy wiesz, że w Szczebrzeszynie możesz spotkać aż 2 pomniki Chrząszcza! Pierwszy z nich stoi na płycie Rynku przed Ratuszem. Liczy sobie 2 metry wysokości i jest odlany z brązu. Co więcej, zdobi go elegancki frak, na głowie ma cylinder, a w rękach trzyma skrzypce. To miejsce jest bardzo popularne, bo przecież Chrząszcz stoi w samym centrum miasta. Łatwo tu znaleźć miejsce parkingowe i można strzelać sobie fotki z Chrząszczem do woli.

1. Pomnik Chrząszcza w Szczebrzeszynie

Ale chwila, moment, nie zapominajcie, że jest jeszcze drugi pomnik Chrząszcza! A w zasadzie to pierwszy, czyli ten oryginalny, starszy i mniej skomercjalizowany. Ten pomnik Chrząszcza znajdziecie zaledwie 500 m od rynku. Stoi nad źródełkiem, naprzeciwko zabytkowego młyna i przepływającej rzeki Wieprz.

Co ciekawe ten oryginalny pomnik Chrząszcza jest zrobiony z jednego ogromnego 3 metrowego pnia lipy. Powstał w 2002 roku, dzięki staraniom uczniów z liceum plastycznego w Zamościu. Pomysłodawcą projektu był profesor Zygmunt Jarmuł, artysta i rzeźbiarz, który pochodzi ze Szczebrzeszyna.

Przypomnijmy sobie wiersz Jana Brzechwy pt. “Chrząszcz”, połamania języków!


W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie
 I Szczebrzeszyn z tego słynie.
 Wół go pyta: „Panie chrząszczu,
 Po co pan tak brzęczy w gąszczu?”
 „Jak to - po co? To jest praca,
 Każda praca się opłaca”.
 „A cóż za to pan dostaje?”

„Też pytanie! Wszystkie gaje,
 Wszystkie trzciny po wsze czasy,
 Łąki, pola oraz lasy,
 Nawet rzeczki, nawet zdroje,
 Wszystko to jest właśnie moje!”
 Wół pomyślał: „Znakomicie,
 Też rozpocznę takie życie”.
 Wrócił do dom i wesoło
 Zaczął brzęczeć pod stodołą
 Po wolemu, tęgim basem.
 A tu Maciek szedł tymczasem.

Jak nie wrzaśnie: „Cóż to znaczy?
Czemu to się wół próżniaczy?!”
„Jak to? Czyż ja nic nie robię?
Przecież właśnie brzęczę sobie!”
„Ja ci tu pobrzęczę, wole,
Dosyć tego! Jazda w pole!”
I dał taką mu robotę,
Że się wół oblewał potem.
Po robocie pobiegł w gąszcze.
„Już ja to na chrząszczu pomszczę!”

Lecz nie zastał chrząszcza w trzcinie,
Bo chrząszcz właśnie brzęczał w Pszczynie.

2. Grodzisko i Ruiny zamku w Szczebrzeszynie

No dobrze, znamy już obu Chrząszczy, więc czas poznać resztę atrakcji Szczebrzeszyna, których w mieście jest również sporo. Co zatem warto zobaczyć w Szczebrzeszynie? Zdecydowanie warte odkrycia są mało popularne ruiny zamku i dawne grodzisko. Znajdziesz je na wzgórzu wznoszącym się tuż ponad źródełkiem i pomnikiem Chrząszcza. Zamek stał kiedyś w bardzo ciekawym miejscy, bo na wysokiej 13 metrowej skarpie, jaka zbudowana jest ze skały lessowej.

Wzgórze zamkowe już wcześniej było zamieszkane. Naukowcy udowodnili że nawet już 5 tys. lat temu mogło tu istnieć grodzisko, a dopiero z biegiem lat wybudowano w tym miejscu obronny zamek. Niestety zawirowania wielu wojen doprowadziły do jego zniszczenia, więc dziś zobaczymy jedynie skrawek ruin. Choć w planach jest stworzenie na ich fundamentach wieży widokowej i ścieżki edukacyjnej. Będziemy czekać z niecierpliwością na taką inwestycję.

3. Świątynie Szczebrzeszyna – dawny kościół protestantów, synagoga, cerkiew i klasztor

Szczebrzeszyn jest również ciekawym miastem pod względem wyznaniowym, bardzo tolerancyjnym i otartym dla każdego. Wyobraź sobie, że w samym centrum miasta w bliskiej odległości stoją aż 4 świątynie. Przy rynku spotkamy między innymi murowaną cerkiew grekokatolicką pod wezwaniem Zaśnięcia NMP. Wyjątkowy różowy kolor elewacji wyróżnia z otoczenia dawną synagogę żydowską, w której obecnie mieści się Ośrodek Kultury.

Kolejną ciekawą świątynią Szczebrzeszyna jest kościół św. Katarzyny z dawnym klasztorem Franciszkanów. Budynki klasztoru służyły przez lata jako koszary wojskowe, a obecnie w ich murach działa szpital. Równie ciekawie prezentuje się najstarsza ze świątyń, czyli katolicki kościół św. Mikołaja. W swojej historii był on sporą część czasu używany jako kościół protestantów.

4. Wąwozy lessowe Szczebrzeszyna – Kawęczynek

Jeśli lubisz odkrywać przyrodnicze ciekawostki, to zdecydowanie Roztocze jest idealnym miejscem do tego. W centrum Szczebrzeszyna bierze początek szlak do Piekiełka! To ciekawa ścieżka edukacyjna o długości 12 km. Jej szlak biegnie przez Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Wycieczkę można rozpocząć w Szczebrzeszynie albo we wsi Kawęczynek. Co więcej, na trasie umieszczone są tablice informacyjne z przyrodniczymi ciekawostkami.

Dodatkowo do wąwozu w rezerwacie Kawęczynek organizowane są wyprawy konnymi bryczkami. Choć trasa jest też świetnie przygotowana na wypad dla rowerzystów. Musicie jedynie uważać po opadach deszczu, bo wtedy ziemia lessowa jest bardzo śliska i błotnista. Na końcu ścieżki w wiosce Kawęczynek zobaczymy mały krzyż, który upamiętnia smutne wydarzenie. Tutaj w trakcie II wojny światowej hitlerowcy zamordowali całą 6 osobową rodzinę Gumieniaków.

Rowerzystom polecamy szczególnie trasę ze Szczebrzeszyna do wąwozów Kawęczynek oraz przez ciekawe tereny Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Pętla liczy 18 km, a taki dystans pokonamy w około 1,5 – 2 godz.

5. Ciekawe muzea Szczebrzeszyna

W szczebrzeszyńskim ratuszu znajdziecie ciekawą miejscówkę, czyli Muzeum Starych Zegarów. Muzeum dumnie prezentuje bogatą kolekcję kilkuset eksponatów wiszących zegarów wahadłowych.

Małą ciekawostką będzie też wizyta w Muzeum Skarbów Ziemi i Morza. To prywatna wystawa z ponad 1tys. eksponatów muszli, minerałów, skamieniałości czy ryb. Dodatkowo jest tu też Muzeum Dawnych Rzemiosł z najważniejszym budynkiem, czyli ostatnim na roztoczu Wiatrakiem. Główny budynek, w którym jest obecnie restauracja i hotelik był kiedyś Domem Dyrektora Cukrowni Klemensów. Pozostałości po cukrowni można zobaczyć tuż obok, w sumie został tylko pusty plac i samotny wysoki komin.

Szczebrzeszyn to wyjątkowe miasto na mapie Roztocza, możemy tu odkryć zarówno zabytkowe kościoły, ciekawe muzea, jak i skarby natury. Wąwozy lessowe zachwycają turystów i rowerzystów, a kajakarzy przyciąga szlak rzeki Wieprz. Tutaj nie sposób się nudzić, a na dodatek mamy okazję spotkać najsłynniejszego w Polsce Chrząszcza.

Odkrywając Szczebrzeszyn koniecznie musisz poznać najważniejsze miejsca w Roztoczańskim Parku Narodowym.

Roztoczański Park Narodowy – TOP 7 najciekawszych atrakcji i miejsc, jakie warto zobaczyć

Plan wypadu do Szczebrzeszyna

Dojazd: do miasta można dostać się autobusem z Zamościa, przez Szczebrzeszyn przebiega szlak Rowerowy Green Velo

Parking: ogólnodostępny, bezpłatny przy ratuszu na placu Tadeusza Kościuszki

Bilety Wstępu:

  • Synagoga – 5 zł/os bilet normalny, 3 zł/os bilet ulgowy
  • Muzeum Starych Zegarów – 5 zł/os bilet normalny, 3 zł/os bilet ulgowy
  • Muzeum Skarbów Ziemi i Morza – 8 zł/os bilet normalny, 7 zł/os bilet ulgowy

Czas zwiedzania: 1,5- 2 godz. zwiedzania miasta i muzeów, szlak wąwozów lessowych do Kawęczynka – 15 km w jedną stronę, trasa również dla rowerów

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
4.6 11 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra
Aleksandra
1 rok temu

Dziękuję za informację