Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Perła Beskidu Niskiego tak często nazywany jest kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej. To najpiękniejszy drewniany kościół Małopolski, który zachwyca nietypową konstrukcją, zaskakującą historią, a także zjawiskowym otoczeniem wzgórz Beskidu Niskiego. Co więcej, świątynia zbudowana w 1520 roku do dziś wyróżnia się sięgającym ziemi dachem. Ten nieszablonowy zabytek trafił również na listę UNESCO. Zwiedzaj z nami wszystkie atrakcje Sękowej.

Jak dojechać do Sękowej i gdzie leży? Mapa

Miejscowość Sękowa położona jest w południowej części Małopolski, w powiecie gorlickim oraz gminie Sękowa. Wioska leży nad rzeką Sękówką, która jest dopływem Ropy.

Jak dojechać do Sękowej i kościół UNESCO? Najwygodniej jest kierować się drogą 977 kierunek Gorlice-Konieczna. Sękowa sąsiaduje z Gorlicami, a z centrum miasta mamy tu niecałe 4 km.

Parking dla zwiedzających jest przy głównej drodze w sąsiedztwie kościoła UNESCO w Sękowej.

Sękowa kościół UNESCO – niezwykła historia i zjawiskowa architektura

Największym skarbem i zabytkiem Sękowej jest kościół św. Filipa i św. Jakuba. Ta drewniana świątynia pochodzi z 1520 roku. Możemy sobie jedynie wyobrazić jak wiele przeszła na przestrzeni ponad 500 lat. A historia jest naprawdę bogata.

Kościół w Sękowej jest zbudowany z ręcznie ciosanych modrzewiowych bali. Jego sięgający ziemi dach, zwany sobotami również pokrywa gont. Co ciekawe, ta konstrukcja wokół świątyni miała być dodatkowo schronieniem dla wiernych, którzy na niedzielną mszę ruszali pieszo z najodleglejszych zakątków Beskidu Niskiego. Uroku kościołowi dodaje mu również mała wieżyczka z latarnią oraz większa wieża nakryta hełmem, która znajduje się przed wejściem do kościoła, gdzie możemy zobaczyć całą jej konstrukcję od środka.

Kościół w Sękowej z zewnątrz wygląda na potężny, jednak jednonawowe wnętrze jest małe i ciasne, a zamyka je trójboczne prezbiterium. Niestety nie zobaczymy tu pięknych polichromii, które kiedyś były chlubą Sękowej. Podczas I wojny światowej deski ze świątyni służyły do budowy okopów oraz opału, natomiast wnętrze za stajnie dla koni.

Dlatego dziś wnętrze kościoła UNESCO w Sękowej jest skromne i zachowały się jedynie skrawki polichromii, jakie budzą naszą wyobraźnię. Warto tu jednak zwrócić uwagę na przepięknie zdobiony ołtarz główny z XVII w., oryginalną kamienną chrzcielnicę z 1522 roku, czy też trzy późnogotyckie portale wejściowe.

Zwiedzanie, msze – kościół UNESCO Sękowa

Również dziś kościół UNESCO w Sękowej służy parafianom, msza jest w każdą niedzielę o 16:00.

Natomiast turyści mogą zobaczyć wnętrze świątyni, gdyż każdy z obiektów UNESCO ma swojego opiekuna. Przewodnikiem w Sękowej jest pani Beata, która otwiera kościół do zwiedzania. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 507400954 i zgłosić chęć wizyty.

Kościół w Sękowej można wtedy zwiedzać bezpłatnie.

Sękowa – cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej

I wojna światowa dla regionu Beskidu Niskiego oraz całej Małopolski była niezwykle krwawym wydarzeniem. Dziś ślady toczonych tu walk operacji Gorlickiej możemy zobaczyć również dziś.

Pamiątką tych wydarzeń są dwa cmentarze wojenne nr 79 (pochowanych 491 żołnierzy) i cmentarz nr 80 (pochowanych 1206 żołnierzy). To jedne z 400 cmentarzy zachodniogalicyjskich. Usytuowane są na zboczu wzgórz z pięknym widokiem, wszechobecną ciszą oraz lasem krzyży spoczywających tu setek żołnierzy.

Atrakcje jakie warto zobaczyć w okolicy – wieże widokowe

  • Cerkiew Owczary to dawna świątynia Łemków, która pochodzi z 1653 roku i wciąż zachwyca swoją niezwykłą konstrukcją, przepięknymi polichromiami oraz bogato zdobionym ikonostasem. To jeden z najpiękniejszych sakralnych zabytków Beskidu Niskiego, dlatego też świątynia trafiła na listę UNESCO.

Owczary cerkiew UNESCO – niezwykły zabytek Beskidu Niskiego

  • Szymbark skrywa w sobie niezwykle ciekawe atrakcje, jakimi są nieszablonowy kasztel, a także przepełniony uroczymi chatami Skansen Wsi Pogórzańskiej. Dlaczego warto tu przyjechać? Żeby zachwycić się fenomenalną konstrukcją renesansowego dworu obronnego Gładyszów z pięknymi dekoracjami. A do tego przenieść się w czasie do niezwykłej pogórzańskiej wioski z uroczymi drewnianymi chatami, regionalną tradycją i sielskim klimatem.

Szymbark atrakcje – Skansen Wsi Pogórzańskiej i kasztel dwór Gładyszów

  • Łysula 551 m n.p.m. to szczyt Beskidu Niskiego, który od niedawna stał się największą atrakcją okolic Sękowej i wielkim turystycznym hitem. Wszystko za sprawą wieży widokowej i to nie byle jakiej. Oprócz zjawiskowych widoków jakie serwuje nam wysoka na 32 metrów wieża, mamy tu również 56 m zjeżdżalnię! 160 schodów w górę, świetna panorama i ekstremalny zjazd w dół. A to wszystko bezpłatnie! Czy nie brzmi zachęcająco? Dorzucam jeszcze łatwy szlak i giga ławkę.

Łysula – wieża widokowa ze zjeżdżalnią koło Gorlic w Beskidzie Niskim

  • Ferdel 648 m n.p.m. to szczyt Beskidu Niskiego, który leży na krańcach Magurskiego Parku Narodowego, nieopodal wsi Sękowa. Jeśli chcesz zobaczyć jak wiosną na wzgórzach wybucha tu zielone morze, które jesienią mieni się tysiącem barw, koniecznie wybierz się na wieżę widokową Ferdel! Szlak zaczyna z miejscowości Wapienne, czyli najmniejszego uzdrowiska w Polsce. Co więcej, prowadzi tędy świetna ścieżka przyrodnicza, a łatwa trasa w pętli to idealny pomysł na krótki wypad na szlak również z dzieckiem.

Ferdel wieża widokowa – łatwy szlak w pętli ścieżką przyrodniczą z uzdrowiska Wapienne w Beskidzie Niskim

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments